Měření kapacity baterií

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Měření kapacity baterií

Příspěvek od drama »

Nemáte někdo zkušenosti s měřiči kapacity baterií typu http://www.rostlinnyolej.cz/cs/obd-ii-v ... oru-2.html
V podstatě by stačilo asi vědět vzorce, které používají na odhad kapacity z UI charakteristiky.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od matej »

Tak jednoduché to není. Tester neměří jenom DC odpor, ale vyšle do baterky puls a dle spektrální odezvy (řádově MHz) spočítá údaje. Dle DC odporu se dá leda tak orientačně zjistit maximální (startovací) proud .. ale ten nás konkrétně asi moc nezajímá, spíše kapacita.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
tohle je zkoušečka pro startovací aku do auta , pokud chcete znát aktuální Ah kapacitu , tak na to je nejlepší
kapacitní zkouška dobít - vybít - nabít :-) .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od matej »

abrams píše:pokud chcete znát aktuální Ah kapacitu , tak na to je nejlepší kapacitní zkouška dobít - vybít - nabít :-) .
Souhlasím .. :) až na to že u startovacích AKU, hlavně těch levných které např. osazují výrobci aut, takováto zkouška může baterce dost ublížit. Ale u deep-cycle baterii to není problém.
Pravda a Láska zvítězí!.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od drama »

abrams píše:Zdravím ,
tohle je zkoušečka pro startovací aku do auta , pokud chcete znát aktuální Ah kapacitu , tak na to je nejlepší
kapacitní zkouška dobít - vybít - nabít :-) .
To je sice nejpřesnější, ale ve své podstatě to snižuje životnost baterií. Pokud bych tuto zkoušku opakoval při různých proudech a různém stáří baterie - abych mohl dobře odhadovat zbývající kapacitu, tak jí dost života uberu. Aspoň se mi to tak jeví z pohledu na grafy závislosti hloubka vybití versus počet cyklů. Problém je ten, že bez této zkoušky se hloubka vybití prostě určit nedá. Proto hledám něco, co to dokáže.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od drama »

matej_bb píše:Tak jednoduché to není. Tester neměří jenom DC odpor, ale vyšle do baterky puls a dle spektrální odezvy (řádově MHz) spočítá údaje. Dle DC odporu se dá leda tak orientačně zjistit maximální (startovací) proud .. ale ten nás konkrétně asi moc nezajímá, spíše kapacita.
OK, takže budu mít i přechodovou charakteristiku, ale přesto mě zajímá jak se ta celková kapacita počítá. Já jsem odkázán jen na tabulku https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=5&t=49 a to mě nestačí...
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od matej »

Taky bych to samozřejmě rád věděl, před pár lety jsem se tím také zabýval. Ale jedná se patrně o tajné řešení, které vymyslet stálo hodně práce a je v sejfech firem. Asi nejvíce jsou rozšířeny přístroje firmy Cadex. Možná ale existuje nějaký patent .. ?

Jeden takový přístroj i se stručným popisem funkce je zde: http://batteryuniversity.com/learn/arti ... _batteries

EDIT:
"The CA-12 is covered by two patents:
US Patent 6,778.913: Multiple model systems and methods for testing electrochemical systems
US Patent 7,019,542: Method and apparatus for battery testing
Pravda a Láska zvítězí!.
timpomat
Příspěvky: 92
Registrován: úte zář 13, 2011 3:18 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od timpomat »

Najistejsie je aj tak zmerat kapacitu nasimulovanim jedneho vybijacieho cyklu, hlavne u bateriek ktore uz maju nieco za sebou alebo u takych co neviem co maju za sebou su tieto priblizne metody prilis nepresne. Ja pouzivam Turnigy wattmeter http://goo.gl/sv1ka a za nim menic zatazeny napr. ziarovkou. Turnigy zmeria Wh a Ah, menic zabezpeci ze sa to automaticky vypne pri poklese napatia (podla jeho specifikacie). Jedina nevyhoda ze sa nedodrzi konstantny prud, kedze zataz je konstantna, menic si pri postupne klesajucom napati baterie berie vacsi prud, mne to ale vyhovuje lebo to realne simuluje prevadzkove podmienky. Turnigy ma relativne maly rozsah v Ah iba do 65Ah, pri vacsich kapacitach sledujem Wh, tam je rozsah do 6554Wh co je pri 12V ~550Ah, po pretoceni zacina zase od 0.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od drama »

To mě přivádí zpět k myšlence, jak je vlastně měřena hloubka vybití v grafech od výrobce. Je to relativní tj. k aktuální (v čase klesající) kapacitě, nebo ke kapacitě nové baterie? Jak poznáte vy, že je baterie nabitá na 80%? Průběžně v čase děláte kapacitní zkoušky, měříte při nich napětí a zpětně dle celkové kapacity odčítáte napětí při 80% kapacitě?
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od jhladik »

drama píše:To mě přivádí zpět k myšlence, jak je vlastně měřena hloubka vybití v grafech od výrobce. Je to relativní tj. k aktuální (v čase klesající) kapacitě, nebo ke kapacitě nové baterie? Jak poznáte vy, že je baterie nabitá na 80%? Průběžně v čase děláte kapacitní zkoušky, měříte při nich napětí a zpětně dle celkové kapacity odčítáte napětí při 80% kapacitě?
zjistím, mělo by to být upraveno dle norem EN 60896-11 a možná i něco z 50342-1. Mám je vytištěné a zkusím udělat krátký výtah. Třeba to do zítra zvládnu.

EN 60896-11 Staniční olověné baterie-Všeobecné požadavky a metody zkoušek
EN 50342-1 Olověné startovací baterie-Všeobecné požadavky a metody zkoušek
Naposledy upravil(a) jhladik dne stř říj 12, 2011 6:50 pm, celkem upraveno 1 x.
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od jhladik »

norma 60896-11 hovoří o zkušce kapacity a zkoušce odolnosti při nabíjecích a vybíjecích cyklech. Cyklus je vybití proudem I=2xI, I=C10/10 (tj. kapacita udávaná při desetihodinovém proudu), po dobu 3h. Následuje nabití po dobu 21h při napětí 2.4V na článek, proud je omezen na Imax=2xI(10).
Po provedení 50ti cyklů je třeba akumulátor podrobit zkoušce kapacity a následuje dalších 50 cyklů vybití/nabití atd...
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od jhladik »

a zkouška kapacity je:
mezi 1h až 24h po plném nabití je baterie vybíjena konstatním proudem (I=C/t; [Ah/h]) (C je udávaná kapacita pro určitý proud,např. I=C10/10 =1A) a zaznamenáváno napětí baterie. Vybíjení je ukončeno při napětí n*1.8V (n-počet článků v baterii). Kapacita je potom C=vybíjecí proud [A]*vybíjecí doba [h]
Uživatelský avatar
Komanche
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 12, 2012 4:03 pm

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od Komanche »

timpomat píše:Najistejsie je aj tak zmerat kapacitu nasimulovanim jedneho vybijacieho cyklu, hlavne u bateriek ktore uz maju nieco za sebou alebo u takych co neviem co maju za sebou su tieto priblizne metody prilis nepresne. Ja pouzivam Turnigy wattmeter http://goo.gl/sv1ka a za nim menic zatazeny napr. ziarovkou. Turnigy zmeria Wh a Ah, menic zabezpeci ze sa to automaticky vypne pri poklese napatia (podla jeho specifikacie). Jedina nevyhoda ze sa nedodrzi konstantny prud, kedze zataz je konstantna, menic si pri postupne klesajucom napati baterie berie vacsi prud, mne to ale vyhovuje lebo to realne simuluje prevadzkove podmienky. Turnigy ma relativne maly rozsah v Ah iba do 65Ah, pri vacsich kapacitach sledujem Wh, tam je rozsah do 6554Wh co je pri 12V ~550Ah, po pretoceni zacina zase od 0.
no ale tento postup trva hodne hodin, ne?
Lzicealopaty.cz - 1. český eshop pro minibagry a bagry

Dodge Ram 5.9 V8 1998
Subaru Impreza GG 2.0 AT 2004 LPG
Subaru Forester SJ 2.0 XT 2015
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od Lui »

Komanche píše:no ale tento postup trva hodne hodin, ne?
Samozrejme že to bude trvať hodiny.....ale ináč sa nedá moc zistiť ako tak presná kapacita batérky.... ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

kdo nechce čekat na výsledky reálných zkoušek , ať se na tu kapacitu zeptá astroložky nebo kartářky :yes: :uh: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
Komanche
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 12, 2012 4:03 pm

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od Komanche »

Pri pripojeni vetsiho odberu nez jen zarovky by to melo byt rychlejsi, nebo to uz nebude tak presne?
Jde mi o to ze jsem prisel jak slepej k houslim k reseni ne prilis dobre fungujici ostrovni FVE sousedky a nejspis tam jsou KO baterie, nicmene jelikoz je to pomerne velka investice, tak bychom napred radi vedeli, zda tomu tak opravdu je... Diky ;)
Lzicealopaty.cz - 1. český eshop pro minibagry a bagry

Dodge Ram 5.9 V8 1998
Subaru Impreza GG 2.0 AT 2004 LPG
Subaru Forester SJ 2.0 XT 2015
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Měření kapacity baterií

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

něco jako "trikordér" na barerie zatím není , aby to přesně zjistilo aktuální stav . Kapacita aku se vztažena k C20
(vybíjet dvacetinou štítkové kapacity po dobu 20 hodin) . 100 Ah aku by při 100% stavu měla vyržet dávat 5A celých
20 hodin . Menší vyb. proud vycucá víc Ah , ale trvá to dlouho , 10% proud by z výše zmíněného aku vyždímal třeba jen
80Ah .
Toto obecně platí pro volovo , oproti LiFe je docela jedno jak je zatěžována , až do 0,8C (odběr 80A z 100Ah aku) :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
jiru
Příspěvky: 2
Registrován: stř bře 07, 2012 9:35 pm

Hloubka vybití (DoD a závistlost)

Příspěvek od jiru »

Ahoj,

docela by mne zajímalo někteří výrobci udávají v grafu počet cyklů při určité hloubce vybití (např. 80% DoD, tedy 20% zbyvající kapacity), ale mě by zajímalo, zda se dá někde (zatím jsem hledal a nenašel) najít, jak určit DoD - kolik to je třeba u 100Ah kapacity v C10. Zda se to vztahuje ke konečnému běžnému napětí 1,8V/čl. anebo k něčemu jinému ?

př. solární baterie 12V má v C10 160Ah a z grafu je vidět při 80% DoD získání - 800cyklů (naopak při standardním vybíjení na 20% DoD tedy 80% zbytkové kapacity má baterie 4000 cyklů ) - jeden cyklus na 80% DoD je brán jako závislost na napětí/čl. - tedy pokud budu vybíjet na 1,8V/čl. (což odpovídá 80% DoD) tak mi baterie vydrží 800cyklů ?


Určitě víte co myslím :-D jsem z toho pav

Mirek
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Hloubka vybití (DoD a závistlost)

Příspěvek od Lui »

Podla mňa ak budeš batérku vybíjať tak,že Ti v nej ostane tých 20% energie...tak tých 800 cyklov to pravdepodobne vydrží....ale len v tom prípade,ak ju po vybití na toto (1,8V na článok) napetie....za velmi krátky čas nabiješ úPLNE,a nie čiastočne...!!!

...no a toto je dosť problém so solárným systémom..... :? ....(zamračené....hmla....sneh....atď.... :( )
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Hloubka vybití (DoD a závistlost)

Příspěvek od drama »

jiru píše:Ahoj,

docela by mne zajímalo někteří výrobci udávají v grafu počet cyklů při určité hloubce vybití (např. 80% DoD, tedy 20% zbyvající kapacity), ale mě by zajímalo, zda se dá někde (zatím jsem hledal a nenašel) najít, jak určit DoD - kolik to je třeba u 100Ah kapacity v C10. Zda se to vztahuje ke konečnému běžnému napětí 1,8V/čl. anebo k něčemu jinému ?
Nevím zda to chápu správně. Ptáte se na to, zda DoD je určována dle napětí naprázdno (zjištěného z tabulky DoD versus napětí na prázdno (a tato tabulka je vytvořena na základě vybití nového akumulátoru))? Protože pokud se kapacita s každým cyklem mění, tak by bylo potřeba na přesnou zkoušku tolik baterií, kolik má baterie vydržet cyklů (aby se v každém kroku mohla určit kapacita vybitím na 100% DoD a z toho určit napětí např. 80% DoD - tato baterie se pak z testu již musí vyřadit). Ale asi to moc komplikuji a v praxi se to měří jinak...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek