DIY - Rámy na bezrámové panely / co dům dal

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

DIY - Rámy na bezrámové panely / co dům dal

Příspěvek od mypower.cz »

V suterénu jsem měl zeď z palubek. Prostě přepážka. Před třema rokama jsem tam zamýšlel koupelnu. No vzhledem k tomu, že koupelna se buduje už jinde (v prvním patře), tak jsem tuhle nepotřebnou přepážku rozmontoval a získal jsem tak vcelku ne až tak nezajímavý materiál na konstrukci pro bezrámové panely a mimo to spoustu palubek na další, lepší využití. Právě jsem to dobastlil včetně úchytek, a tak se tu s váma podělím o ten zážitek z mého bastlení :)

Materiál, který zbyl z přepážky a ostatní "Co dům dal" = několik trámků, kus staré postele, zbytek hliníkových profilů z montáže současné FVE. Hliníkové profily jsem nechal na později a zužitkoval trámky, které zbyly.

Obrázek

Než se mi podaří panely dostat pořádně na střechu, tak v mezičase zkušebně půjdou na tuhle zeď.

Obrázek

Test, vyměřování zkoumání, jestli to bude vůbec fungovat a držet...

Obrázek

Nevypadá to zle ...

Obrázek

Uchytit to kde je...

Obrázek

Materiál z původní palubkové přepážky v přízemí

Obrázek

Spojení trámků

Obrázek

Roh

Obrázek

Použité nástroje + stavební a montážní dozor

Obrázek

Jednodušeji to už asi nepůjde...

Obrázek

Elko, dva vruty a kus linolea

Obrázek

Sortiment obchodu s názvem "Co dům dal" je pestrý a fantazii se meze nekladou. Úchytky jsou tedy k dispozici v rozměrech "Thin" až po rozměr "Ultra brutus"

Obrázek

Sešroubováno, našroubováno, upevněno

Obrázek

Prostřední rohovka

Obrázek

Spodní úchytky (ty které budou na dolní straně panelů) jsou trošku bytelnější

Obrázek

Zadní strana

Obrázek

Finish s odrazem od 5W úsporky, při které jsem to celé bastlil

Obrázek



Třeba to bude někomu někdy k užitku :yes: :repair: *sun* :arrow: *batt*
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: DIY - Rámy na bezrámové panely / co dům dal

Příspěvek od toxic_cz »

Jo, jde to :) Určitě je škoda nechat panely zahálet...
(jenom jsem si všiml, to jsou panely ze 48 článků? Měl jsem za to, že se dělají standardně 36 článkové)
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
Uživatelský avatar
dave100
Příspěvky: 40
Registrován: pát dub 22, 2011 11:50 am

Re: DIY - Rámy na bezrámové panely / co dům dal

Příspěvek od dave100 »

To vypadá dobře, připomíná mi to moje letní časy, kdy jsem panely kompletně celý vyráběl.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1225
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: DIY - Rámy na bezrámové panely / co dům dal

Příspěvek od Lui »

No vyborne.... :yes:

Vidim,ze panelom sa moc nepaci v izbe,teda "musia" ist na slnko.... ;)
A este k tomu budu ciastocne chranene proti poveternostnym vplyvom pod to strechou... ;)

Mne sa medzicasom tiez podarilo zohnat tie ramy k panelom {uz mam na vsetky,okrem styroch kusov},horsie je ze nebolo ich na pocet tolko,kolko by som vedel posunut dalsim ludom... :(

Ale este jeden dodavatel sa neozval,ak sa ozve,jednoznacne posuniem dalej ak bude zaujem... ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: DIY - Rámy na bezrámové panely / co dům dal

Příspěvek od joseff »

pekne - i mne se to libi!
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: DIY - Rámy na bezrámové panely / co dům dal

Příspěvek od mypower.cz »

Tak po 100 letech a reseni milionu bohuzel nutnejsich veci jsem dnes dal panely svepomoci a uplne sam (nechtelo se mi nikoho otravovat) na zed. Fuska jako krava .. nic nespadlo, nic se nerozbilo, i kdyz obcas sem mel obavy, tzn vse aspon 15 x promyslet nez clovek neco udela .. ale drzi to docela schopne..

Obrázek
S docasnou podporou pomoci bedny, ale jak jsem testoval, neni potreba. To uchyceni nahore to udrzi velmi dobre, myslim ze i me (75kg) by to udrzelo, ale samozrejme nebudu riskovat a zapru to tramama i zespodu vuci zemi a na zemi pod alespon dvouma vzperama bude kachla pod kazdou samostatne.

Obrázek
uchyceni.

Obrázek
maximum vrutů co slo... 4 zleva, 4 zprava, jeden mohutny deseticentimetrovy zespoda.

Obrázek
jelikoz uchyceni je na 2 sroubech, daji se panely vyklopit :yes:

Obrázek
a kdyz vyklopit tak vyklopit...

Obrázek
mozna jsem je dal az moc vysoko, nicmene presrubovat je niz, pokud to bude nutne, uz nebude takovy extra problem. To ale asi az na jare, jestli to vubec bude potreba.

Obrázek
Jisteni karabinama a napinacim dratem na plot. Tohle jeste udelam mozna bez karabin, tak aby drat byl provleceny tim "madlem" ktere jsem tam udelal z kusu lana. Na tomhle jsem to vlastne po kouskach zvedal a jak to dosahlo, tak jsem to upevnil karabinama.


Toš co myslite, kdy to spadne ? :D

Ted me ceka najit tu nejake vhodne zbytky kabelů a panely pripojit a jak tohle bude, tak napajedla nemaji 800Wp ale 1160Wp. s tim by se dalo za plneho slunce a novejsima baterkama snad i vyprat v pracce nebo ne ? To zapojeni samozrejme nebude jeste uplne jednoduche, pac nemam regulator a tyto panely jsou svou charakteristikou uplne jinde nez ty co jsou na strese. To budu muset jeste probrat s nejakym hodnym zdejsim elektroguruem.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1225
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: DIY - Rámy na bezrámové panely / co dům dal

Příspěvek od Lui »

Vyborne... :yes:

Len dufam,ze je to podoprete v strede...na obrazku to nie je moc vidno...
...Tam to skor vyzera,ako by to bolo len na pravej strane zafixovane....potom by s tym mohol lomcovat vietor....a bolo by zle..... :(
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: DIY - Rámy na bezrámové panely / co dům dal

Příspěvek od mypower.cz »

jj.. ten napravo tam je jen kvuli fotce aby mi to nachvili drzelo vyklopene .. jinak az takhle vyklopene to nebude ted pres zimu, a podpery budou 2, jedna vlevo, jedna vpravo.
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Bydliště: Praha

Re: DIY - Rámy na bezrámové panely / co dům dal

Příspěvek od toxic_cz »

mam možná hloupý dotaz, proč to nepřišlo o metr výš na tu střechu?
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1225
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: DIY - Rámy na bezrámové panely / co dům dal

Příspěvek od Lui »

...pretoze je to len "docasna" montaz.... ;)

Na strechu treba kupit rozne profily,uchyty....a co ja viem co este....

PS:ani ja nemam peniaze,takze tiez to riesim "podobne".... :(
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: DIY - Rámy na bezrámové panely / co dům dal

Příspěvek od bert »

LUI píše:
Na strechu treba kupit rozne profily,uchyty....a co ja viem co este...
...no predsa rebrík :!: :lol: :!:

Samozrejme srandujem a tiež si myslím, že je ich treba dať radšej von. Hlavne teraz sa ráta každý vattík. *cloud*
Zároveň môže získať aspom nejaký prehľad o funkcii nového panelu a pripraviť sa tak zodpovednejšie na finálnu montáž. Ja by som ich možno radšej namontoval trochu nižšie, aby okap neprekrýval horné články.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: DIY - Rámy na bezrámové panely / co dům dal

Příspěvek od mypower.cz »

toxic_cz píše:mam možná hloupý dotaz, proč to nepřišlo o metr výš na tu střechu?
presne jak pise LUI, jde o penize. Nemuzu si ted montaz na strechu dovolit.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: DIY - Rámy na bezrámové panely / co dům dal

Příspěvek od mypower.cz »

bert píše:Ja by som ich možno radšej namontoval trochu nižšie, aby okap neprekrýval horné články.
jj .. ja si ted vsimam, ze jsem to vymeril na zimni slunce.. tam okap tedka nevadi, v lete to bude asi problem, ale od unora pocitam ze me potahnou celou spotrebu ty panely, ktere uz jsou na strese, takze pak s tim ani nejak spechat netreba, pac stejnak na to nemam baterky. Uvidim taky co se stane s financni situaci, pokud se nezlepsi, no tak nic nenadelam a panely asi poskladam na zahradu na zem, nebo nevim.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: DIY - Rámy na bezrámové panely / co dům dal

Příspěvek od mypower.cz »

Obrázek

Tak jsem je pres tento vikend prvně a pokusně zapojil. Byl jsem "diky bohu" cely vikend bez netu, pac mi 2.6km vzdalenou wifinu urval patecni vitr ze stozaru, a tak jsem mel spoustu casu na zapojovani (bastleni)... Panely na zdi jsou ty cervene zalezitosti na vyse uvedenem grafu .. Panely jsou pripojeny skrz DIY diodové bastlítko z diod z PC zdroje. Napajim s tim zatim pokusne sve Creative bedynky pres den. Pres Y-PWR si jeste provadim vyber mezi 15V z DCDC menice pro pripad ze by v panelech nebylo dostatek energie a tak by mi muzika chcipla, coz diky YPWR v ten okamzik napajeni plynule prejde z panelu na DCDC menic. Rano zase YPWR plynule prejde z DCDC menice na panely hnedka jakmile napeti s pripojenou zatezi presahne 15V. Na grafu jsou kolem 9te rano nejake sachy jeste, mereni, testovani, takze neni videt nastup panelu, panely byly rano uplne odpojeny od ypwr a pouze velleman je meril. Navic bedynky pres noc vypinam. Vypinani beden je reseno vypinacem umistenym pred vstupem do stabilizatoru L78S12CV.

Jeste by me skutecne zajimaly proudy, ktere tam tecou abych mel jistotu, ze YPWR skutecne pri napajeni bedynek energii z panelu nebere z DCDC menice ani miliamper, popripade jen takovy minimalni, jakoze "v ramci rezie" a preferuje skutecne panely.

Vysledoval jsem, ze pokud odpojim DCDC menic a necham trapit bedynky na panelu osamote bez zalohy DCDC menicem napajenym z jinama, tak ty creativy na pomalu klesajici vykon (typicky panel pri zapadu slunce) reaguji zeslabovanim az do uplneho ticha.

Ted kdyz mi bedynky takhle jedou z pridanych panelu navic, ktere nejsou zatim urceny pro akumulaci do baterii, tak je uz ted vyuzivam alespon pro primou spotrebu, cimz ulehcim hlavnimu FV pro dobijeni baterii, coz se hodi na noc obzvlaste pokud je energie ze slunce kriticky nedostatek, protoze kazdy den bez centraly je usetrenych spousta penez.

Kód: Vybrat vše

.        -----
.   //   | M |
.  //----+ O | 0V .. 30V      0V / 15V      10.5V .. 14.7V
. //     | S |-->-+------+  +-<--[DCDC]-<-[BAT2]-[REG2]-[FV1+FV2]
.   //   | P |    |      |  |
.  //----+ E |    O     ------
. //     | C | velleman |YPWR|-->-+-->-O velleman
.        -----   FV1    ------    |        BAT1
.                                 X <vypinac
.             +----[L78S12CV]--<--+  15V .. 30V
.      13.99V |      2A max
.      ------------------
.      | CREATIVE AUDIO |
.      ------------------
A toš jako hraje to vcelku zdatně. Na grafu jde krasne videt ta selekce YPWR mezi 15V a energii panelu. Neni dost energie, YPWR prepne na DCDC menic a jede z DCDC menice a panel chvili drzi, pac je bez zateze, nebo jen pulsně na zatezi, pac uz nestiha a pak spadne uplne na nulu jak se setmi a jede uz DCDC menic. Pochopitelne stabilizator 13.9V se vice zahriva umerne s napetim, ktere musi snizovat. Stabilizator je na chladici, ale i pri 30V se na nem da udrzet ruka, pri snizovani 15V z DCDC menice je uplne studeny.

L78S12CV
Obrázek
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: DIY - Rámy na bezrámové panely / co dům dal

Příspěvek od mypower.cz »

jeste fotecka celeho toho bastlíku .. *sun* :arrow: :idea:
Obrázek

Jsou tam jeste 2 kondenzatory .. jeden pred vstupem napajeni do beden a druhy na vystupu YPWR. Ty kondenzatory tam jsou z toho duvodu ze experimentuju s tim aby mi nebliklo 12V DC LED osvetleni pri zapnuti beden. Takovy nepatrny blik.. Mozna dat kondik spis primo k tomu osvetleni, nez k zapinanemu spotrebici typu bedny.. nevim, zkousim ;) . Chce to ale ten prvni kondenzator jeste vetsi nez 220uF. treba 470uF .. mozna jeste vetsi.. ale to uz jsou detaily ..

EDIT: jeste me napada.. ten stabilizator s 13.9V vystupem ma 2A max.. takze bedynky maji 0.33A pri mem normalnim poslechu... dejme tomu 1A kdyz to osolim (to jeste musim zmerit). No a switch ma 500mA takze ten k bednam muzu pripojit taky, coz je taky jedna z takovych trvalych zatezi. zbyva 500mA jeste k vyuziti a pak leda pripojit dalsi stabilizator paralelne k tomu puvodnimu a sel by napajet i notebook. Pak by ale DCDC menic musel mit 19V, protoze NTB chce 19V, takze nejnizsi napeti pro zalohu by muselo byt ne 15V ale 19V, stabilizator pro bedny by trvale o neco vice hřál, protoze by snizoval napeti z 19V na 13.9V, a stabilizator pro napajeni notebooku by musel byt nejaky, ktery umi z 19-30V udelat 19V. A pokud toto se povede, tak muzu jeste dalsim stabilizatorem (uplne tim samym typem jako pro notebook, tedy s 19V vystupem) napajet i wifinu, coz je posledni trvale jedouci spotrebic.. To nezni vubec spatne toto. Mozna ..
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: DIY - Rámy na bezrámové panely / co dům dal

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

klasický lineární stabilizátory sou topné odpory :-( , já potřeboval udělat 12V z 26V - hrůza ! Na netu sem našel tohle :
http://pokusy.chytrak.cz/schemata/dcdcmenic.htm v GME koupil součástky , fláknul na PCB a vono to JEDE :D .
Žádnej hic a napětí stabilně 12,2V , jo koupil sem pevnou 12V verzi :-) . Konstruktér se v popisu taky zmiňuje
o bazmeku co napětí zvyšuje :yes: .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
OTi
Příspěvky: 86
Registrován: ned črc 24, 2011 8:15 pm

Re: DIY - Rámy na bezrámové panely / co dům dal

Příspěvek od OTi »

abrams píše:Zdravím ,

klasický lineární stabilizátory sou topné odpory :-( , já potřeboval udělat 12V z 26V - hrůza ! Na netu sem našel tohle :
http://pokusy.chytrak.cz/schemata/dcdcmenic.htm v GME koupil součástky , fláknul na PCB a vono to JEDE :D .
Žádnej hic a napětí stabilně 12,2V , jo koupil sem pevnou 12V verzi :-) . Konstruktér se v popisu taky zmiňuje
o bazmeku co napětí zvyšuje :yes: .

Elektronům zdar
Je velice chytré to zapojení co jsi vhodil na net ale dovol aby jsem te pořádal aby si nepoužíval vulgarné výrazy kterých význam nepoznáš :evil: (je to výraz maďarského původu odvozen od smyslu slova souložení) díky. :uh:
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: DIY - Rámy na bezrámové panely / co dům dal

Příspěvek od abrams »

To se omlouvám , nevěděl jsem to . O jaké slovo se jedná jen tuším :? .
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: DIY - Rámy na bezrámové panely / co dům dal

Příspěvek od vata »

Zdravím,

ono slovo ovšem v českých a moravských končinách ztratilo původní smysl, a používá se vskutku ve smyslu neškodného, trochu univerzálnějšího udělátka :). Použije-li toto slovo čech či moravák, nemůžete jej podezřívat z ničeho neslušného.
Jak se praví v Písmu - nevědomost hříchu nečiní. Na druhé straně, teď už díky OTimu víme, takže bychom hřešili, už jen tím, že bychom jej pohoršovali :(

Mimochodem - mnoho slunce v 2012 :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Stinger
Příspěvky: 34
Registrován: ned srp 11, 2013 11:09 pm

Re: DIY - Rámy na bezrámové panely / co dům dal

Příspěvek od Stinger »

Tady je přesná definice onoho "udělátka" a v různých podobách ho používá každý solárník :)
http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Bazmek

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek