Střecha

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am
Reputace: 2

Re: Střecha

Příspěvek od Gmouse »

Pokud jsem něco při procházení předchozích stránek přehlédnul, tak se předem omlouvám. Měl bych pár poznámek k zamyšlení případně diskuzi, které mě trkly na první zamyšlení.

- Myšlenka použití panelů jako krytiny je zajímavá a uměl bych si to představit jako střechu pergoly, přístěnku atd, ale dát si to na domek? Nevím jaká je životnost panelu, ale já dělal střechu předloni a doufám, že mě přežije.
- Panel ať je jakýkoliv, tak je to pořád sklo. Není to moc křehká věc? Něco se mi vybavuje že snad loni byly někde půl kilové kroupy. (tím netvrdím, že tenký Al plech je lepší ;) )
- Utěsnění panelů asi až takový problém nebude, to co projde odvede pojistná folie, ale neumím si představit bezpečné připevnění bezrámových panelů. přece jenom je to plocha a vítr si skulinku najde.
- Plechařině se člověk nevyhne, minimálně okapový plech, hřebenáč atd.. Nebude vadit třeba u toho hřebenáče částečné překrytí panelu?
- Co taková nosnost panelů? Pořádná zima nebyla dlouho, ale jsou určitě lokality kde půl metru sněhu je normální.
Když bude potřeba měnit prostřední panel, tak je to na plošinu, protože se tam člověk nedostane a žebřík na panel nepoloží.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Střecha

Příspěvek od camel1cz »

solárník píše: >>Jen poznamka: moc se mi nezda, ze by ta dioda dokazala neco ve svem okoli zapalit.
Tak to jste asi ještě neviděl žádné video na youtube. Přípojný box se rozžhaví tak, že propálí díru v panelu a celé to chytne.
Neviděl... vycházím z toho, že vím jak vypadá dioda. Mluvíme o stejné diodě cca. 0,3mm drát?
<spekulace>
Myslel sem to tak, že když tím poteče proud, že to bude červené, tak to nestačí na rozehřátí přípojného boxu tak, že chytne. A nebude tam nic tak blízko, aby to stačilo. Navíc stejně nejspíš odkápne ten bývalý polovodič a je klid.

Čímž samozřejmě netvrdím, že panel nemůže hořet. Ale ten zkrat určitě nejde tímhle drátkem.
</spekulace>

Solární střecha se mi líbí čím dál víc, ale nějaké protipožární opatření bude určitě třeba. Možná na to jít jinak a instalovat teplotní senzory - to stejně plánuju - z dat se dá poznat, když se něco děje.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Střecha

Příspěvek od PavelR »

Pri odkapavani polovodice kdy teploty budou 200+C bych se nedivil zazehnuti oblouku a komplet roztaveni boxu tim padem ostatni diody taky pujdou a pokud se v tomto miste cely string prerusi muze oblouk dostat uplne jine grady.
Hlavne pokud napeti stringu je vysoke (ongrid) a tedy i slusny vykon na string.
toto je jen uvaha.
Rekneme to jinak vetsinou panelu (tedy celym stringem) prochazi kolem 8A a na panelech byva 30-40V coz je proud a napeti srandovni. Ale sem tam se stane ze i takto malinky proud panel zapali. Takze mi vyztazeni oblouku nepripada nijak nepravdepodobne.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Střecha

Příspěvek od camel1cz »

Gmouse píše: - Myšlenka použití panelů jako krytiny je zajímavá a uměl bych si to představit jako střechu pergoly, přístěnku atd, ale dát si to na domek? Nevím jaká je životnost panelu, ale já dělal střechu předloni a doufám, že mě přežije.
Má představa je pouze část střechy, ne až k hřebenáčům a nejspíš ani ne až k okapu - zbytek doplnit taškama (či oplechovat, podle situace).
Životnost není zázračná, ale to neznamená, že tam začne téct po konci životnosti.
Gmouse píše: - Panel ať je jakýkoliv, tak je to pořád sklo. Není to moc křehká věc? Něco se mi vybavuje že snad loni byly někde půl kilové kroupy. (tím netvrdím, že tenký Al plech je lepší ;) )
Panely jsou dimenzované na běžné povětrnostní úkazy - a půlkilové kroupy rozbijou i tašky.
Gmouse píše: - Utěsnění panelů asi až takový problém nebude, to co projde odvede pojistná folie, ale neumím si představit bezpečné připevnění bezrámových panelů. přece jenom je to plocha a vítr si skulinku najde.
Některé panely např. 4x M8 na přišroubování.
Někdo zde zmínil, že je má jen zavěšené jako tašky - pokud nebudou skuliny, aby to vítr podebral... ale souhlas, nějaké pojišťovací držáky jsou dobrý nápad.
Gmouse píše: - Plechařině se člověk nevyhne, minimálně okapový plech, hřebenáč atd.. Nebude vadit třeba u toho hřebenáče částečné překrytí panelu?
Kolem panelů bych to každopádně oplechoval - a nezasahoval do aktivní plochy panelu - i když amorfům by to nemuselo vadit. Je to ale škoda.
Gmouse píše: - Co taková nosnost panelů? Pořádná zima nebyla dlouho, ale jsou určitě lokality kde půl metru sněhu je normální.
Udávaná nosnost je veliká - např. Avancis PowerMax Strong, které se zrovna objevili na aukru mají nosnost až 551kg/m2 - teda i samotný panel musí být hodně tuhý (samozřejmě to předpokládá patřičnou nosnou konstrukci, která asi na střeše nebude tak ideální).
Gmouse píše: Když bude potřeba měnit prostřední panel, tak je to na plošinu, protože se tam člověk nedostane a žebřík na panel nepoloží.
Nad tím jsem uvažoval - ideální by to bylo asi z půdy - tašku taky neměním zvenku.

Bude to chtít pořádně promyslet - ale nad garáží a kotelnou mám střechu, která jde do kopru a tak bych to na tom zkusil :)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Střecha

Příspěvek od joseff »

camel1cz píše: Kolem panelů bych to každopádně oplechoval - a nezasahoval do aktivní plochy panelu - i když amorfům by to nemuselo vadit. Je to ale škoda.
Pri oplechovavani je dobre myslet na to, aby oplechovani nebylo vyse nez samotne panely a nezpusobovalo zbytecne stiny - i centimetrovy presah plechu nad panely by v kombinaci s nizkym zimnim sluncem mohl delat peknou neplechu - upozornit na to klempire. Idealni bude celou integraci panelu do strechy namyslet tak, aby byly panely ve stejne urovni jako okolni tasky nebo jeste lepe o neco malo vyse nez okolni tasky.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Střecha

Příspěvek od camel1cz »

Pomalu se blíží realizace a narazil jsem na nějaké nejasnosti na které bych rád slyšel Vaše komentáře:

Mám panely s Al rámem - jsou to amorfy, takže je to vlastně jen silnější slo. Ten rám je z celkem tenkého hliníku.

1) myslíte, že je spoj mezi rámem a sklem opravdu těsný? Nezdá se mi, že by tam bylo nějaké extra těsnění.
2) nebo nebude lepší ten rám sundat a použít je jako bezrámové a spojovat je těmi profily na miralon? Nebude zatékat mezi skla?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek