Studer Xtender - 3f nabíječka baterií a 3p 1f měnič?

Regulátory Studer
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Studer Xtender - 3f nabíječka baterií a 3p 1f měnič?

Příspěvek od marsal64 »

V budovaném ostrovu plánuji využít 3x XTM 4000-48 jako měnič, paralelně do jedné fáze. Paralelní zapojení s AC-IN z jedné fáze je srozumitelné - viz obrázek z manuálu.

Neplánuji vůbec využívat transfer relé, SmartBoost, apod., uvažuji automatický 3f přepínač sítě měnič---DS do domovního rozvodu (přepnutí z měničů = propojení všech fází dom. rozvodu). Budu ještě ověřovat, zda přepínač zareaguje rychle na to, že se XTM vypne v případě, že bude nízké SOC (řízeno pomocí PLC) a pokud při nabití baterek PLC zase Studer zapne, zda přepínač se automaticky dostatečně rychle přepne z DS na měniče.

K vlastnímu dotazu: pokud bych občas chtěl 3x XTM využít i jako nabíječku baterií (s vyřazenou funkcí měniče), je možné při instalaci AC-IN napevno zapojit každý na jednu fázi a mít tedy ve výsledku třífázovou nabíječku (á la kybos - závist)?
Přílohy
Studer1F.jpg
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3350
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Studer Xtender - 3f nabíječka baterií a 3p 1f měnič?

Příspěvek od marko250 »

Nezapomeň ,že ty měniče potřebují taky pár sekund od zapnutí ,než poskytnou výkon .Měnič se vypne hned přez REMOTE(rozpojit).Dávat do každého po jedné fázi z tří bych v paraelu vůbec nedělal,jen v třífázovém zapojení.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Studer Xtender - 3f nabíječka baterií a 3p 1f měnič?

Příspěvek od beethowen »

Já nevím, ale mít 3 Studery a přepínat kolem nich přepínačem fází je dost divné. Já mít doma takové složení a přivedeny 3 fáze, tak ty Studery zapojím normálně v 3f zapojení. Máš k dispozici 3 nabíječky tuším po 50A a 4kW výstupního výkonu na fázi. Proč je dávat paralelně. Pokud máš přívod 3x25A, tak máš stejně jenom 3x 5,8kw z DS.
Asi chápu nějaké obavy z přetoků, ale u toho Studeru bych se fakt nebál. Mě když přepne na síť, tak vždy něco bere ze sítě navíc než je spotřeba a tím nabíjí baterky (tak cca 70W). Nemusíš jet nutně se sepnutým transfer relé pořád. K síti se připojíš jenom při přetížení, vybitých bateriích, nebo když chceš ze sítě nabíjet.
Ještě bych tu koncepci zvážil.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Studer Xtender - 3f nabíječka baterií a 3p 1f měnič?

Příspěvek od mobilik »

Presne tak súhlasím s bethovenom.
Je to iná mašina, zbytočne komplikujes to co už má v sebe. :wink:
Ber to tak ze ak nastavíš prepínanie pri prázdnej baterke, čiže prifazovanie k sieti, tak to bude už väčšinou tma a zle počasie a tam pretoky už vážne nehrozia. A zatiaľ pretoky asi nikto nezaznamenal sa mi vidí.
A pri nabíjaní ak vybehne SOC na istú úroveň späť odpojiť transfer rele.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Studer Xtender - 3f nabíječka baterií a 3p 1f měnič?

Příspěvek od marsal64 »

Díky, pánové, rozumím, vy mi komplikujete rozhodování :-).
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Studer Xtender - 3f nabíječka baterií a 3p 1f měnič?

Příspěvek od mobilik »

Na to je fórum. :mrgreen:
Nie vážne studer sa nastaviť ako chceš zbytočne si to komplikovať. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Studer Xtender - 3f nabíječka baterií a 3p 1f měnič?

Příspěvek od marsal64 »

Jít standardní studeří variantou je opravdu lákavé. Nicméně tomu rozumím tak, že s ní nelze realizovat legálně požadované "galvanické oddělení" (ať už si o tom myslíme cokoli) a v případě přepínače sítí se o "galvanické oddělení" jedná a označení "ostrov" je místě.
Našel jsem i další výhodu pro využití přepínače sítí: XTM se může pak řízeně vypínat při přechodu na DS a pak sekvencí zapnutí XTM - přepnutí přepínače jít zase zpět na měnič. To umožní minimalizovat vlastní spotřebu měničů, jakkoli malou.
Tři paralelní Studery do jedné fáze (resp. do propojených všech fází domovního rozvou) umožní s XTM 4000-48 to, co mám odpozorováno z už několikaměsíčního průběžného měření spotřeby (https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... el#p122297): 8,5 kW příkon není občas u nás doma problém (trouba + varná konvice + topinkovač + ...).

Zatím tedy pracovně uvažuji z dlouhodobého hlediska o postupu:
1. Přepínač sítě, jeho řízení pomocí SOC z PLC, vypínání a zapínání XTM rovněž pomocí PLC. Počítám v průběhu roku průměrně 1x denně přepnutí na a z DS --> hlídání životnosti přepínače sítí :-/.
2. Vyřízení legálního připojení.
3. (za řekněme 2 roky) Předrátování na 3f + zřejmě dokoupení jednoho XTM pro posílení nejzatíženější fáze

Stále o studeřím světě vím málo, komentáře vítány, díky.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer Xtender - 3f nabíječka baterií a 3p 1f měnič?

Příspěvek od mopadzi »

mobilik píše:Na to je fórum. :mrgreen:
Nie vážne studer sa nastaviť ako chceš zbytočne si to komplikovať. :wink:
proč nepoužívat Smartboost ?
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Studer Xtender - 3f nabíječka baterií a 3p 1f měnič?

Příspěvek od marsal64 »

mopadzi píše:proč nepoužívat Smartboost ?
mopadzi, svůj důvod jsem přece uváděl výše:
marsal64 píše:Jít standardní studeří variantou je opravdu lákavé. Nicméně tomu rozumím tak, že s ní nelze realizovat legálně požadované "galvanické oddělení" (ať už si o tom myslíme cokoli) a v případě přepínače sítí se o "galvanické oddělení" jedná a označení "ostrov" je místě.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Studer Xtender - 3f nabíječka baterií a 3p 1f měnič?

Příspěvek od beethowen »

mopadzi píše:
mobilik píše:Na to je fórum. :mrgreen:
Nie vážne studer sa nastaviť ako chceš zbytočne si to komplikovať. :wink:
proč nepoužívat Smartboost ?
Měl jsem teď na toto téma rozepsaný dlouhý příspěvek, ale nějak se mě vypařil než jsem ho odeslal.
8,5kW na každou fázi pomocí 3xXTM, DS a Smartboost není problém. U DS a 3x25A jistič to nevychází.
Co se týče galvanického oddělení, je to nesmysl. Nelze přeci galvanicky oddělit PEN. Nebo se ostrov má provozovat v síti IT?
Přepínač sítí není o nic moc lepší ke galvanickému oddělení než relé v Studeru.
E7634C94-8C02-4274-8AAA-0BCE85BDC8BA.jpeg
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Studer Xtender - 3f nabíječka baterií a 3p 1f měnič?

Příspěvek od mobilik »

Hmm, no ak si chcel to chcel takto, tak si nemusel kupovať drahé STUDERy, ale nejaké iné meniče, hocaké ktoré majú nízku spotrebu naprázdno a sú to len meniče, nič viac.
Aj keď síce tieto ponuky čo boli v DE sú neprekonateľné. :wink:

Myslíš že by ti časom prišla nejaká kontrola priamo až k meničom a pozerala na zapojenie? Určite ti do domu nevlezú.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Dagus
Příspěvky: 1950
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer Xtender - 3f nabíječka baterií a 3p 1f měnič?

Příspěvek od Dagus »

Určitě nevlezú, no tuhle jistotu teda fakt v našem státě nemám. Drzost lidí je neomezená.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3350
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Studer Xtender - 3f nabíječka baterií a 3p 1f měnič?

Příspěvek od marko250 »

Mě už vlezli a stačilo výrazně snížit spotřebu,ale padli jsme si nakonec do oka a oba jsme získali info.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3350
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Studer Xtender - 3f nabíječka baterií a 3p 1f měnič?

Příspěvek od marko250 »

12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Studer Xtender - 3f nabíječka baterií a 3p 1f měnič?

Příspěvek od marsal64 »

Dagus píše:Určitě nevlezú, no tuhle jistotu teda fakt v našem státě nemám. Drzost lidí je neomezená.
Ano, nepovažuji se za přeposraného člověka, argumentům v tomto vlákně zcela rozumím a díky za ně. Ale nějak se mi prostě pozdává jít cestou "když nemusím, nedráždím". Možná hraje roli moje historická zkušenost z podzemní církve ;-).
A díky tomu, že chystám ono možná "nadbytečné" programování s Foxtrotem, mohu od začátku uvažovat i "nestuderově".
Technicky jde o malou komplikaci, ač jsou i nevýhody tohoto řešení (nesfázování DS a měniče při přepnutí s potenciálními problémy v indukční zátěži nebo rány, které přepínač vydává).
Tak si to do nového roku ještě nechám odležet v hlavě.
Naposledy upravil(a) marsal64 dne čtv pro 31, 2020 12:58 pm, celkem upraveno 1 x.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Studer Xtender - 3f nabíječka baterií a 3p 1f měnič?

Příspěvek od mobilik »

marko250 píše:>Mišo a který z nich umí tohle? https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... Di#p120110
Dobrá otázka, myslím si že ani jeden. :-)
Preto som napísal že za tie peniaze paráda, ale úprimne, ak by bola cena originálov nových tak nemal by tu každý po dva tri kusy meničov STUDER. Ale chvála bohu za tú ponuku, aj keď ja z nej som nevyužil nič.

Ku mne vlezú len zo súdnym príkazom. :wink: Inak im to ľahko neprejde. Našťastie mám všetko čo je v ich záujme vonku, takže tam nech sa starajú. Ale to je na inú tému.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Studer Xtender - 3f nabíječka baterií a 3p 1f měnič?

Příspěvek od beethowen »

mobilik píše:
marko250 píše:>Mišo a který z nich umí tohle? https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... Di#p120110
Dobrá otázka, myslím si že ani jeden. :-)
Preto som napísal že za tie peniaze paráda, ale úprimne, ak by bola cena originálov nových tak nemal by tu každý po dva tri kusy meničov STUDER. Ale chvála bohu za tú ponuku, aj keď ja z nej som nevyužil nič.

Ku mne vlezú len zo súdnym príkazom. :wink: Inak im to ľahko neprejde. Našťastie mám všetko čo je v ich záujme vonku, takže tam nech sa starajú. Ale to je na inú tému.
Tak nějak to vidím taky. Po elektroměr je to v jejich režii. Pokud se jim něco nezdá, můžou si vyměnit elektroměr. Ale ke mě domů jedině se soudním příkazem.
V létě jsem měl tu čest pohovořit u táboráku s jedním "odborníkem" z E-onu a ten se mě dokonce snažil vysvětlit, že když v létě neodebírám nic a něco si vezmu v zimě, že je to asi trestné. Že prý ovlivňuji distribuční síť a takové podobné kecy. Že už si na mě a podobné "došlápnou a zatnou nám tipec". Naopak ale, že ty parky co jsou na polích a mají MWp jsou v pořádku a se sítí to nedělá nic.
Tak jsem ho vyslechnul, řekl mu svoje a poslal do patřičných míst.
Je pravda, že letos po odečtu tu byl technik a kontroloval co a jak, proč tak nízká spotřeba. Já jsem nebyl doma, u elektroměru se objevil tchán, aby zjistil proč se v tom někdo hrabe. Technik říkal jestli jsme doma, že je momentálně nulový odběr, tchán mu nezjištně řekl, že mám na střeše nějaké panely a jeho to uklidnilo, zůstal starý elektroměr a od té doby je klid.
Takže co se týče těch normálních lidí u distributorů (myslím technici, montážníci, atd.), tak ty to nějak chápou a asi se s nima dá mluvit.
Co si budeme povídat, pokud přece za rok vytvořím nějaký přetok v řádu třeba 1kWh, tak to nemůže být kriminalizované. Ono se jim (distrubutorům) to hodí jenom pro tu "(ne)podporu" zelené energie. Viz. "úplné galvanické oddělení od DS".

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek