Axpert smrdí kdo opraví?

Měniče Axpert
Botas
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Axpert smrdí kdo opraví?

Příspěvek od Botas »

Zdravím
Tak v tento velikonoční čas mně postihl zatím asi poloviční problém ale řešit ho budu muset.

Axpert ks 48v 4000w (nějaká starší verze )zapojen jako měnič bez panelů ds zapojena do minulého týdne bez sebemenšího problému natočeno několik tisíc Kwh pak jsem začal cítit nějaký lehký zápach jak když spáleniny.
Napřed jsem myslel že se peče drát od samostatného réglu co nebyl čas po rozšíření fv pole posílit k baterce.
Ale nakonec to jde z měniče. Ten jede v pohodě podrží plnou zátěž mně konkrétně 4,3kw stabilně takže funguje a tam ho běžně netlačím ale něco se mu stalo asi a prostě se vzrůstající zátěží dost zapáchá spáleninou.
Otevřel jsem vyfoukal jsem kompresorem prach ale nepomohlo vizuálně jsem nic špatného nenašel.
Při větší zátěži se mi zdá občas na pozadí nějaký cvrdlikavý či bzučící zvuk.
Vzhledem k tomu že je měnič umístěn dost blízko obytných prostor je to dost nepříjemné a vyhořet samozřejmě také nechci.
Poprosím co by se mohlo dít?
Vzhledem k tomu že nejsem až takhle zdatný je někdo ochoten poservisovat?
Jsem kousek od Brna ale kdyžtak pošta.
Diky
Botas
Dagus
Příspěvky: 1944
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert smrdí kdo opraví?

Příspěvek od Dagus »

Když je cítit spálené, tak je někde nehezká teplota. Zkusil bych se koukat termokamerou. Jestli nemáš, můžeš si ji půjčit v Bauhasu třeba, ale je to vděčný pomocník.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Axpert smrdí kdo opraví?

Příspěvek od marko250 »

Vyfouklý kondík není vidět,proletět to nosem orientačně kde by to mohlo být,samozřejmě odpojené od baterky!
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
FRSO
Příspěvky: 2267
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Axpert smrdí kdo opraví?

Příspěvek od FRSO »

Botas píše:Zdravím
Tak v tento velikonoční čas mně postihl zatím asi poloviční problém ale řešit ho budu muset.

Axpert ks 48v 4000w (nějaká starší verze )zapojen jako měnič bez panelů ds zapojena do minulého týdne bez sebemenšího problému natočeno několik tisíc Kwh pak jsem začal cítit nějaký lehký zápach jak když spáleniny.
Napřed jsem myslel že se peče drát od samostatného réglu co nebyl čas po rozšíření fv pole posílit k baterce.
Ale nakonec to jde z měniče. Ten jede v pohodě podrží plnou zátěž mně konkrétně 4,3kw stabilně takže funguje a tam ho běžně netlačím ale něco se mu stalo asi a prostě se vzrůstající zátěží dost zapáchá spáleninou.
Otevřel jsem vyfoukal jsem kompresorem prach ale nepomohlo vizuálně jsem nic špatného nenašel.
Při větší zátěži se mi zdá občas na pozadí nějaký cvrdlikavý či bzučící zvuk.
Vzhledem k tomu že je měnič umístěn dost blízko obytných prostor je to dost nepříjemné a vyhořet samozřejmě také nechci.
Poprosím co by se mohlo dít?
Vzhledem k tomu že nejsem až takhle zdatný je někdo ochoten poservisovat?
Jsem kousek od Brna ale kdyžtak pošta.
Diky
Botas
Asi se jedná o měnič HF, je výstupní napětí ok ?, Nehřejí se ty feritové trafa ?, že by menší mezizavitový zkrat, odběr měniče naprázdno je ok ?, Popřípadě nehřejí ty kompenzační kondíky na výstupu 230V.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Botas
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Re: Axpert smrdí kdo opraví?

Příspěvek od Botas »

No první co mně napadlo že je v něm tuna prachu a vlivem teploty se tam někde spíká přece jen je v pokojové teplotě i když nějaký větrání tam je není to žádná chladná místnost typu garáž sklep. Ale zas prachu tam moc nebylo.
Je to starší i když klasika krabicojidní axpert hf jak všechny ostatní pokud vím.
Jinak měnič jede pořád a jede na něj vše celá domácnost. od pc tv přes bojler.
V zásuvce měřím klasika 231v při odběru cca 400w jinak po spuštění 2,2 kw rychlovarky to spadlo na 227 volt a drželo to tam.
Termo kameru nemám ale mohu zítra si půjčit modelářskej infra teplomněr.
odběr na prázdno mohu též zkusit. Musím po vypínat ted jen orientačně měnič ukazuje aku 52,2v a dodává cca 430wat bmv mněřič ukazuje odběr z aku 9,4a což zas nevypadá že by nějak enormně žral navíc ale zítra bych odpojil a nechal jen měnič.
Kondiky tam jsou nějaké velké ale nic jsem nenašel je fakt že pokud se to nerozebere polovina věcí není vidět.
Ale to bych chtěl asi přenechat někomu zdatnějšímu. Samozřejmě výměnou za ty věci kterým se říká peníze.
Kdysi jsem něco nechával spravovat v bany-elektro ale internet už to nějak nezná jestli skončil? netuším.
FRSO
Příspěvky: 2267
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Axpert smrdí kdo opraví?

Příspěvek od FRSO »

Botas píše:No první co mně napadlo že je v něm tuna prachu a vlivem teploty se tam někde spíká přece jen je v pokojové teplotě i když nějaký větrání tam je není to žádná chladná místnost typu garáž sklep. Ale zas prachu tam moc nebylo.
Je to starší i když klasika krabicojidní axpert hf jak všechny ostatní pokud vím.
Jinak měnič jede pořád a jede na něj vše celá domácnost. od pc tv přes bojler.
V zásuvce měřím klasika 231v při odběru cca 400w jinak po spuštění 2,2 kw rychlovarky to spadlo na 227 volt a drželo to tam.
Termo kameru nemám ale mohu zítra si půjčit modelářskej infra teplomněr.
odběr na prázdno mohu též zkusit. Musím po vypínat ted jen orientačně měnič ukazuje aku 52,2v a dodává cca 430wat bmv mněřič ukazuje odběr z aku 9,4a což zas nevypadá že by nějak enormně žral navíc ale zítra bych odpojil a nechal jen měnič.
Kondiky tam jsou nějaké velké ale nic jsem nenašel je fakt že pokud se to nerozebere polovina věcí není vidět.
Ale to bych chtěl asi přenechat někomu zdatnějšímu. Samozřejmě výměnou za ty věci kterým se říká peníze.
Kdysi jsem něco nechával spravovat v bany-elektro ale internet už to nějak nezná jestli skončil? netuším.
Ještě mě napadlo změřit ty kondíky za usměrňovačem na 320V zda mají ještě správnou kapacitu za ty roky, pokud se rapidně zmenšila jejich kapacita, pak by se mohli i přehřívat ty feritové trafa, nebo ty usměrňovací diody, chce to prověřit a proměřit.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek