Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od mypower.cz »

Posim vsechny o podporu a pokud muzete, kontaktujte dotycne uredniky na ERU i za sebe. Ja jsem tim tak zaskocen, ze to potrebuji minimalne par dni vstrebat. Pokud tedy nekdo chcete prevzit iniciativu, s chuti do toho, cim vice nas bude, tim vetsi tlak bude.

-----

Subject: Re: 05548-2_2013-ERU
Date: Fri, 07 Jun 2013 09:22:46 +0200
From: "Filip Procházka - MyPower.CZ" <info@mypower.cz>
To: "Touš Ondřej Ing." <Ondrej.Tous@eru.cz>

Dobry den, rozumim tomu tedy spravne tak, ze vsechny automobily musi take platit za tuto spotrebu, nebot jejich elektrorozvody splnuji rovnez definici ostrovniho provozu kdy zdrojem elektriny je alternator, ulozistem baterie a spotrebici napriklad osvetleni (reflektory), zapalovani svicek benzinoveho motoru, starter (=elektromotor), autoradio?

Pokud ne, je mozno citovat zdroj, kde je mozno se dozvedet presnou definici ostrovniho provozu na ktery se takove poplatky vztahuji?


Filip Procházka

---------------------------------
http://mypower.cz
Elektřina ZDARMA!!!
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od drama »

Pozor, to že něco napíše nějaký úředníček neznamená, že to tak je. Ono tam totiž chybí třeba to, že ANO, ale pouze pokud.... jste registrovaný výrobce energie atp.
Uživatelský avatar
matymat
Příspěvky: 11
Registrován: pon čer 11, 2012 8:26 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od matymat »

No a jak to chce ERÚ měřit a kontrolovat? Když nikomu neřeknu, že provozuji ostrovní, grid-free, hybridní (nazvěte ho jak chcete) systém, kdo mě donutí platit jejich poplatky?
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od goodbie »

tak,že 1) jak nám ostrovníkům chtějí měřit výrobu?? 2)vlastím měřením ERU?? 3)kdo jim dovolí jim ho instalovat??tady jde prostě jen o to slušného člověka fur odírat okrádat a buzerovat.Tak,že za sebe mám ERU víte kde.A když příjde ouřda a bude říkat Vymáte FVE tak budete platit!!Já mu řeknu ,že se mi před měsícem rozbyla a nefunguje a at mi to dokážou.A že mám doma přípojku od čezu nejsem povinen odebírat desítky kilowattu denně!
Naposledy upravil(a) goodbie dne pát čer 07, 2013 10:31 am, celkem upraveno 1 x.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm
Reputace: 87

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od brin »

Ježíši lidi, kolik z vás tu má LICENCOVANOU ostrovní elektrárnu? Kolik z vás má licenci u ERŮ? Tipuju, že skoro nikdo...
1romeo1
Příspěvky: 80
Registrován: pát bře 08, 2013 9:20 pm
Reputace: 11

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od 1romeo1 »

které mají jako licencované subjekty stejné
> > povinnosti jako subjekty připojené do distribuční či přenosové sítě ve .

Niesom Cech a tak sa mozem mylit, ale domnievam sa,ze touto vetou je myslene licencovane subjekty v ostrovnej prevadzke, ktore maju riadne siete a plombovane elektromery.Inak je znenie zakona v praxi nevykonatelne. Danna pani co odpisovala, zjavne nema ponatie o com pise a eventualne bola na pracovne miesto dosadena stranicky bez patricneho vzdelania.
4,8kWp prifázovacia elektráren, 15,2kWp ostrov na ohrev TUV+kúrenie paralelne spojiteľný s 2,7kWp hybridom (5kW) s 14,4kWh LiFePO4(Pylontech) úložišťom. (Dohromady 22,7kWp v paneloch/94ks polykrištálov 60článkových)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od mypower.cz »

-------- Original Message --------
Subject: RE: 05548-2_2013-ERU
Date: Fri, 7 Jun 2013 08:20:36 +0000
From: Touš Ondřej Ing. <Ondrej.Tous@eru.cz>
To: "Filip Procházka - MyPower.CZ" <info@mypower.cz>

Dobrý den,

v tomto směru vychází ustanovení ze současné praxe, kdy se tento poplatek hradí za spotřebované množství elektřiny v ostrovních provozech, které by byly v jiném případě kryty dodávkou elektřiny z elektrizační soustavy.

Ostrovní provoz není na úrovni zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon) definován.
ERÚ si uvědomuje, že současná právní úprava primární legislativy týkající se vybírání poplatků je v jistých směrech nedokonalá, a proto při návrhu novel zákonů iniciuje jejich jednoznačné definování.

S pozdravem
O.Touš
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od mypower.cz »

drama píše:Pozor, to že něco napíše nějaký úředníček neznamená, že to tak je. Ono tam totiž chybí třeba to, že ANO, ale pouze pokud.... jste registrovaný výrobce energie atp.
Se obavam ze prave v jiste casti te mailove komunikace byl ten typ systemu velmi presne vyspecifikovan. Tedy takovy, ktery neni registrovany vyrobce energie. Viz prima otazka s pozadavkem prime odpovedi ANO / NE. Odpoved znela ANO, coz prave je docela zarazejici.
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Reputace: 36
Bydliště: Kosmonosy
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od PLC »

Zdravím všechny,
mě to připadá, že je to stejné jako platit daň za dýchání znečištěného vzduch.
Pokud není schopno ERU zajistit konstantní dodávku slunečního svitu, tak ať se probudí. Majitelé soukromých ostrovních systému by pak mohli požadovat od státu úhradu ztáry zbůsobené dlouhodobým deštivým počasím obdobně jako zamědělci, když mají nízkou úrodu a ostrováci musí odebírat z DS.
Dále by mne zajímalo zdali je tento "zákon" schválen EU, systém státní molochu by nejradší využíval totalitní módu drž h..u a krok.
Ono nestačí, že platíme nemalé daně, sociální, zdavotní a další podružné daně, z kterých neuvidíme v důchodu nic a ještě nějakým úředníkům se má platit za to, že musí předělávat tabulky, ať se probudí.
Scválně to příležitostně proberu s právníkem, ať se k tomu vyjádří...
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od dracekvo »

"činnost operátora trhu" a není to myšleno že kdybych v ostrovním systému elektřinu prodával? Tj, zařídil si malou elektráru a napojil třeba sousedy. Ostrovní systém přece v RD přece nemůže být nějaký operátor na trhu.
Dále by mě zajímalo, jak to mám měřit :D žádné hodiny v systému zapojené nemám.

Ale stejně, pokud někdo postaví třeba bioplynku a bude v ostrovu zásobovat malou soběstačnou vesnici, co je EUR po tom.
Tuším, že se někdo začíná bát, že opravdu začnou vznikat ostrovní systémy větších rozměrů, které by dokázali třeb azásobovat celou vesnici, tak si chtěji v zákoně zaopatřit živobytí, tím že budou vybírat poplatky za nic. Stejně tak jako se to povedlo OSE a dalším zlodějinám posvěceným státem.

To už je dost. Budu volit pirátskou stranu, sice s jejich programem nesouhlasím, ale nějak se téhle pakáže zbavit musíme. Už aby odešla generace, která pořád dokola volí ODS, ČSSD a komanče.
Naposledy upravil(a) dracekvo dne pát čer 07, 2013 10:53 am, celkem upraveno 1 x.
i4wifi a.s.
Příspěvky: 73
Registrován: stř črc 25, 2012 8:20 am
Reputace: 0

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od i4wifi a.s. »

mypower.cz píše:Ostrovní provoz není na úrovni zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon) definován.
S pozdravem
O.Touš, ERÚ
Závěr je jasný: Ostrovní systémy nespadají pod kompetenci ERÚ.

Viz též informace publikované zde:
http://www.ev-power.eu/docs/web/GridFree-Info-CZ-02.pdf

K [ostrovním] instalacím a GridFree není žádné stanovisko potřeba a požadovat takové stanovisko je zcela protichůdné: to už můžete rovnou žádat o stanovisko k přeměně energie třením liščích ocasů o ebenové tyče.
Palča
Příspěvky: 51
Registrován: sob čer 25, 2011 8:44 pm
Reputace: 4
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od Palča »

"dále za elektřinu spotřebovanou zákazníkem v ostrovním provozu "

Pokud nejsi Filipe zákazníkem ČEZu nebo EONu, pak se to na tebe nevztahuje. Je potřeba, si vyjasnit opravdu tyto dva pojmy:
- kdo je povinen si obstarat licenci (musím mít licenci pro ostrovní systém se dvěma panely na chatě ?)
- jsem sám sobě zákazníkem, nebo zákazníkem distributora/operátora trhu když si vyrábím pro sebe ?
alp
Příspěvky: 90
Registrován: úte led 29, 2013 10:11 pm
Reputace: 3

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od alp »

Inu ad absurdum, mam doma solarni nabijecku na baterie. Energii z techto baterii vyuzivam na napajeni dalkoveho ovladace k televizi, ktery je pripojen k DS Cezu. Kde se tedy mam hlasit, abych mohl platit statu ? :)
Veles
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 05, 2012 3:52 pm
Reputace: 1

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od Veles »

Pánové, dáváte špatné otázky a dostáváte s vašeho pohledu špatné odpovědi. Pán odpověděl dobře, ale na špatnou otázku. Osobně mi je jasné, že věděl "co mýslíte vaším dotazem", ale on odpovídal jako právník a v zákoně je ostrovní systém obsahově jiný pojem než co si představují ostrovníci zde.

Přečtěte si výhlášku o Pravidlech trhu s elektřinou,... energetického zákona .

Za prvé ostrovní systém je decentrální výroba, kdy výrobna dodává do jiné než přenosové soustavy (tj. ostrovní systém = nenapojejí přímé či nepříme na DS). Tj. fotovoltaika na střeše baráku to NENÍ.

Ostrovní systém je "dvojího typu", decentrální výroba NEBO taky ostrovní režim, kdy část DS v zahraničí je napojena na ČR soustavu (tedy je to ostrovní systém v rámci druhého státu).

Dle paragrafu 28 odstavce 2) je upřesněno "komu se platí" lze dovozovat, že je myšlen provoz v decentrální výrobě, tj. výrobce i zákazník je v DS oddělené od DS ČR. Tedy potvrzuje se premise paragrafu 3, kde je definováno co je předmětem trhu s elektřinou. Tedy co OTE reguluje a za co mu platí.


Takže za mě ostrovní systém jak rozumí tato vyhláška není ten samí "ostrovní systém" jak ho chápe 99,9procent národa.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od mypower.cz »

Palča píše:"dále za elektřinu spotřebovanou zákazníkem v ostrovním provozu "

Pokud nejsi Filipe zákazníkem ČEZu nebo EONu, pak se to na tebe nevztahuje. Je potřeba, si vyjasnit opravdu tyto dva pojmy:
- kdo je povinen si obstarat licenci (musím mít licenci pro ostrovní systém se dvěma panely na chatě ?)
- jsem sám sobě zákazníkem, nebo zákazníkem distributora/operátora trhu když si vyrábím pro sebe ?
Ja tomu tak rozumim, nicmene dle ERU:

Dotaz:
Je soukromá ostrovní fotovoltaická elektrárna na střeše rodinného domu, která nepobírá žádné dotace, žádný zelený bonus ani nedodává energii do distribuční sítě, kdy energie je akumulována v bateriích či ihned spotřebována, povinna platit poplatek 2,11 Kč/MWh (odpověď "ANO") či nikoliv (odpověď "NE")?
Odpověď:
odpověď zní ANO.
Toto je právě potřeba ujasnit, protože odpověď dle mého názoru měla být: NE. Pokud je odpověď ANO, pak je něco moc špatně.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od střídač »

Já toto zpoplatnění vítám.

Koncem roku bylo usilováno o založení sdružení, jež by právě tyto excesy mělo pranýřovat. Z anketních asi 37 souhlasících se nakonec našlo 6 lidí jež nenašlo společnou řeč a názor na fungování. Pro pořádek uvádím, že jsem odpadl první, neb jsem pochopil, že ono úsilí nikam nepovede, což se nakonec i stalo.

Takže, pokud se neumíme za svou svobodu porvat, nezbývá nám než sklonit hřbet a posluhovat vrchnosti jak si ona umane.

Jsem upřímně zvědav, kdy jako kolektiv pochopíme, že pokud nevytvoříme protitlak, tlak nás umačká.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od mypower.cz »

střídač píše:Já toto zpoplatnění vítám.

Koncem roku bylo usilováno o založení sdružení, jež by právě tyto excesy mělo pranýřovat. Z anketních asi 37 souhlasících se nakonec našlo 6 lidí jež nenašlo společnou řeč a názor na fungování. Pro pořádek uvádím, že jsem odpadl první, neb jsem pochopil, že ono úsilí nikam nepovede, což se nakonec i stalo.

Takže, pokud se neumíme za svou svobodu porvat, nezbývá nám než sklonit hřbet a posluhovat vrchnosti jak si ona umane.

Jsem upřímně zvědav, kdy jako kolektiv pochopíme, že pokud nevytvoříme protitlak, tlak nás umačká.
Proc OS nefungovalo jsme zjistili pri organizaci srazu. Nastal konec s demokratickymi principy a z niceho nic byl sraz a na nem tolik lidi, ze se pomalu nevlezli do mistnosti. Skolnit hrbet neni reseni. Je potreba najit tu spravnou silnou vudci osobnost, ktera je schopna dobre a bezchybne vest konkretni zalezitost. Ovsem bez podpory alespon nekolika ostatnich se to nepovede ani silne vudci osobnosti.
Uživatelský avatar
sonic
Příspěvky: 58
Registrován: sob bře 23, 2013 6:20 pm
Reputace: 1

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od sonic »

Tak to je dost masakr, za chvili budem platit za vzduch co dychame...
2x 225W/24V mono + 2x 220W/24V poly na strese 12tun Trucku, TS-MPPT-45, LiFeYPo4 180Ah, Victron phoenix inverter 12/1600
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od SJM »

SJM píše:V prvé odpovědi pana Touše ze 6.6.2013 je uvedeno: "...
mypower.cz píše: > > včetně ostrovních provozů, které mají jako licencované subjekty stejné
> > povinnosti ..."
drama píše:Pozor, to že něco napíše nějaký úředníček neznamená, že to tak je. Ono tam totiž chybí třeba to, že ANO, ale pouze pokud.... jste registrovaný výrobce energie atp.
Myslím, že by skutečně bylo vhodné požádat ERÚ o doplnění původní informace o subjekty, které nemají licenci na výrobu elektřiny či jiné energie a také o doplnění uvedeného pověření pana Touše od Ing. Vitáskové, aby bylo zřejmé, že je pan Touš oprávněn k poskytování regulérních komentářů a vysvětlení k platné legislativě za ERÚ.
JirkaK
Příspěvky: 116
Registrován: čtv zář 27, 2012 1:38 pm
Reputace: 1

Re: Zpoplatnění energie z ostrovních systémů

Příspěvek od JirkaK »

Doufám, že to celé je jenom nějaké nedorozumění, protože jinak by to byla úplná nehoráznost. Přece je blbost, aby lidi platili daň z něčeho, co si dělají sami pro sebe a sloužít to jen jejich vlastní potřebě? To bych za chvili mohl platit daň za hypotetickou práci týkající se výměny brzdových kotoučů a destiček na autě, přestože jsem si to udělal sám, a ne nějaký servis, to bych mohl platit daň za správu všech počítačů, co mám doma, přestože si to dělám sám, atd. atd. Absurdní, až to bolí.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek