5,5kWp - Ohřev vody + částečné napájení domu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
maratkall
Příspěvky: 4
Registrován: pon říj 10, 2022 1:17 am

5,5kWp - Ohřev vody + částečné napájení domu

Příspěvek od maratkall »

Zdravim,

Po dlouhodobém přemýšlení a plánování mám hlavu jak balon, potřeboval bych rozklíčovat nějaké nerozhodnosti.
Předně záměr, 5,5kWp na volné konstrukci s panelama 550Wp, bude možnost i přestavění sklonu při změnách období. Panely budou situovány na jih. Ohřev TUV, částečné napájení domu. Měnič dle výběru možnosti.

Priorita ohřev TUV, bojler DZD OKC 160l 2,2kW s výměníkem 1m2- v zimě ohřev přes kotel na tuhý. Krok 2 v budoucnu po otestování a zjištění účinnosti FVE pořídím jako další AKU nádrž 300l a v přechodných obdobích ji budu ohřívat a přitápět si.

Dále v létě si představuji že bojler bude náhřátej již dopoledne a teď co se zbytkem energie kterou bych mohl čerpat. Tak je myšlenka pořídit měnič s možností zálohy ze sítě ovšem bez přetoků = pořídím akumulátor nic velkého 2kWah. Tímto bych živil ponorku ve vrtu(1,15) + oběhové čerpadlo u bazenu(500W) případně další spotřebu domu.

A teď dilema, zda pořídít:
1) regulátor typu BEL, Solareco vše akumulovat do vody a tedy nepořizovat měnič
2) měnič typu Axpert 1F 5,5kW a držet se původního plánu, částěčně napájet dům s prioritou ohřevu TUV a pozdějí třeba i AKU nádrže a teď nevím zda bych musel použít wattrouter nebo greenbono k nastavení priority teplé vody pokud ano tak to mi přijde rozumější a levnější možnost č.3
3) měnič typu Axpert 1F 3kW + regulátor typu BEL. Zde je myšlenka taková že díky regulátoru a jeho účinnosti vytřískám z panelů co nejvíce energie k ohřevu. A měnič mi zajistí napájení spotřebičů. Samozřejmě by se museli udělat dva stringy.
- panely mám k dispozici za dobrou cenu proto 5,5kW, trochu mě tlačí montážní prostor ovšem 1 - 2 panely se dají připadně přidat. Co se týká akumulátorů do těch moc investovat nechci. Pokud by to šlo tak bych si je snad ani nepořizoval ale nevím o měniči který by fungoval bez baterii a neměl přetoky.

Teď ještě k tomu měniči, Axpert se mi libí že je za dobrou cenu a má spoustu pozitivních ohlasů tak bych si jej logicky koupil. Ale pořád mám v hlavně Growatt nebo Kerberos jenže zase ta cena. Nechci udělat chybu že koupím něco levnějšího za cenu toho že za 3 roky budu měnič měnit.

Poprosim o Vaše názory, připadně vyvrácení mích zprvu jednoduchych myšlenek nebo naopak posvěcení projektu. Děkuji
rva
Příspěvky: 3512
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: 5,5kWp - Ohřev vody + částečné napájení domu

Příspěvek od rva »

Takové dilema měla většina. A obvykle skončili po čase u měniče alespoň 5 kW a baterie o kapacitě alespoň denní spotřeby.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Diablo1st
Příspěvky: 1614
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: 5,5kWp - Ohřev vody + částečné napájení domu

Příspěvek od Diablo1st »

Treba sa rozhodnúť, či len ohrev TUV, na čo je 5,5kWp dosť overkill, alebo riadnu FVE s min. 5kW meničom (3kW nebrať) a aspoň 200Ah 48V baterky.
Vyťažovanie sa dá riadiť podľa napätia batérie aj lacnejšími vecami ako je Greenbono alebo Wattrouter (ten v ostrove nefunguje!)
Ak Váš to baví tak určite druhá možnosť, ak nie tak radšej možnosť č. 1.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: 5,5kWp - Ohřev vody + částečné napájení domu

Příspěvek od Mart »

Pokud nechceš velkou baterku, tak bych doporučoval dva stringy s orientací východ a západ pro lepší rozložení výroby v rámci dne.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: 5,5kWp - Ohřev vody + částečné napájení domu

Příspěvek od Neo »

Nejsi sám kdo se musí takto rozhodnout, někteří to máme již za sebou :)
Představy jsou krásné a očekávání velké, ale pozor na zklamání.
1/ Ohřev TUV pomocí Bel,Kerberos a podobných. Reletivně levné, dobrá návratnost. funkční.
V době méně slunných dní lze natápět boiler z DS pomocí časového relé.
2/Axpret a jeho klony je slušná volba a s 5,5kWp panelů utáhne část domácnosti.
Wattrouter- pokud se nepletu tak potřebuje k provozu připojenou DS síť a Axpert je vlastně ostrov s bypass relé- takže nepoužitelné.
Greenbono je téměř nedosažitelné.
Otázka zní čím vytěžit přebytečnou energii.
3/Obojí určitě ne a panely nedělit pro dvě zařízení.
baterie- záleží jakou máš denní spotřebu v čase. Jestliže největší nároky na energii jsou po 16-17hodině tak bez baterky to nepůjde.
++
Diablo1st
Příspěvky: 1614
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: 5,5kWp - Ohřev vody + částečné napájení domu

Příspěvek od Diablo1st »

Bod 2 sa dá riešiť viacerými spôsobmi:
- niektoré meniče majú dry contact, ktorý sa dá využiť na spínanie stykačov
- Kybosov vyťažovať
- čínsky HB404, ktorý podľa napätia batérie zopne relé
- Victron BMV700, ktorý tiež podľa napätia batérie zopne relé
- Greenbono
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: 5,5kWp - Ohřev vody + částečné napájení domu

Příspěvek od thomas.007 »

Jestli je možnost pole 5,5kW, tak bych to rozdělil na 2 stringy. Jeden string napojil přímo do Axperta 7,2kW (nebo 5,5kW, jestli má 2 vstupy) a druhý dal na BEL. Až BEL nahřeje bojler(y), tak se může přepnout na druhý vstup Axperta a ten může ždímat výkon z celého pole. Výhodou je, že Axpert bude mít vždy zdroj energie a BEL taky nezávisle na sobě, když BEL nahřeje, tak přebytek vrazí do Axperta a ten to využije.
Baterii by to pak chtělo aspoň na pokrytí denní spotřeby.
Bez baterie je smysluplné využití jen ohřev vody v bojleru s výkonem pole okolo 2,5kWp. 5,5kW by bylo vážně overkill, s dalekou návratností, ale zase pod mraky, kdy pole dává cca. 5% výkonu, šlo do bojleru cca. 250-300W, což by vždy tu vodu ohřálo. Za plného slunce to však zůstane na střeše i zimě.
makozob
Příspěvky: 13
Registrován: pon dub 08, 2019 1:40 pm

Re: 5,5kWp - Ohřev vody + částečné napájení domu

Příspěvek od makozob »

thomas.007 píše:.... když BEL nahřeje, tak přebytek vrazí do Axperta a ten to využije.
Mám podobné dilema, ale bojím se, že to takle nepůjde, hledám taky vhodný model realizace. Co jsem se díval Axpert tak "napětí panelů může být od 0 do 145V, operační rozsah od 60V do 115V". Z BELu leze daleko víc.
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 5,5kWp - Ohřev vody + částečné napájení domu

Příspěvek od PetrDubi »

Ale Axpert MAX (to jsou ty 7,2 kW a výš) má oba MPPT na 90-450V, takže není problém připojit tam ten výstup z BELu.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: 5,5kWp - Ohřev vody + částečné napájení domu

Příspěvek od Pawel »

Už se to tu řešilo a myslím že to tak jednoduché není něco se tomu BELu nelíbí když použijete měnič jako další spotřebič.
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 5,5kWp - Ohřev vody + částečné napájení domu

Příspěvek od PetrDubi »

Musíš si tam nechat u výrobce nahrát upravený firmware, který hned nepřepíná z toho výstupu zpátky, ale nechá měniči čas na najetí MPPT. Řešil to tu jeden člen a výrobce kvůli tomu upravoval firmware a testovali to. Se standartním fimrwarem byl problém, že se to automaticky přepínalo hned zpátky na bojler protože měnič neměl odběr než najel MPPT, takže tam doplňoval nějakou časovou prodlevu. Bylo to tu popsaný, je potřeba pohledat.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: 5,5kWp - Ohřev vody + částečné napájení domu

Příspěvek od pekoz »

Poslední verze FW pro BEL už tu úpravu standartně má u všech procesorů.
V návodu k obsluze (je ke stažení na stránkách výrobce) je popsáno jak to pracuje.
maratkall
Příspěvky: 4
Registrován: pon říj 10, 2022 1:17 am

Re: 5,5kWp - Ohřev vody + částečné napájení domu

Příspěvek od maratkall »

a nedalo by se použít k přepínání onoho stringu Axpert vs BEL ssr rele ? BEL nahřeje v ten moment nebude odběr - ssr relé na DC straně přepne string na Axperta, ovšem trapí mě spíš otázka jak se bude tvářit Axpert(jakykoliv měnič) s napěťovým nárůstem během několika ms. Otázka je zda má smysl řešit BEL který má napájecí napětí 60 V a Axpert 120V. Když budu výcházet z teplot tak v létě se bojler/aku nádrž nahřeje bez problému díky dlouhému dni a vhodným podmínkám kde nezápasíme se spuštěcím napětím střídače. A v plonkových obdobích je okolní teplota nižší (při 5°C cca 53V) než štítkové hodnoty panelu dle STC(20°C - 41VDC) tzn. že provozní napětí bude vyšší. Tzn. že spuštění střídače by neměl být zas takový problém, ale je to jen teorie a já bych potřeboval nějaké praktické info.
Soban
Příspěvky: 3447
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: 5,5kWp - Ohřev vody + částečné napájení domu

Příspěvek od Soban »

Pokud chceš jak ohřev vody tak napájet jiné zařízení tak podle mě je bell zbytečný a třeba pořídit jednoho výkonného axperta.

A nebo axperta + nějaký jiný měnič který bude pro bojler a bude se zapínat jak budeš chtít nahřívat vodu.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4318
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: 5,5kWp - Ohřev vody + částečné napájení domu

Příspěvek od cipis »

Jj, presne tak.
Bud BEL a na vsechno ostatni zapomenout. Anebo zapomenout na BELa ...
Jine rozumne cesty neni.
Take jsem z te jine cesty vycouval ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: 5,5kWp - Ohřev vody + částečné napájení domu

Příspěvek od shuty »

ja by som to tak cierno nevidel.
priorita je ohrev TUV - takze na bojler vyclenit 3-4 panely cez bel a zbytok navesat na axperta pre ciastocne napajanie domu.
idealne by asi bolo pouzit dvojitu spiralu, jednu cast zapojit cez bel a druhu na vytazovanie axperta.
bel si tak bude zit svojim zivotom a nejaka ta tepla voda bude vzdy. mozno by sa dala spirala cez axpert zapojit aj na casovac aby sa to podvecer vzdy zaplo nech sa voda ohreje aj keby bolo hnusne a nestihla sa nahriat cez den. ale ked bude hnusne je predpoklad ze bude voda ohriata cez vymennik a ak by aj nie tak uz tych par kwh cez hnusne pocasie sa zobere z ds....
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Soban
Příspěvky: 3447
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: 5,5kWp - Ohřev vody + částečné napájení domu

Příspěvek od Soban »

V létě se budou ty panely na ohřev vody flákat a v zimě kdy přepnu bojler na jiné ohřívání se zase budou flákat.

Prostě pokud chceš 230V do domu + ohřev vody tak bell jsou vyhozené peníze.

Já mám vše na měniči a teď jsem přidal 80l bojler a mám tam přepínač DS/FVE a soumrakový spínač který když to jede na DS je vyřazen v létě bude se nahřívat z FVE a pouze přes den jak svítí aby zbytečně necucal v noci baterku.

Prostě všechny panely připojit přes regulátory na baterku + výkonný měnič a pokud by měnič do domu nestačil s výkonem tak pro bojler nějaký samostatný kde nemusí být čistá sinusovka a bude se zapínat pouze pro nahřívání aby nežral baterku.

Takže pak 5kW axpert + 3kW měnič pro bojler musí stačit na barák.

Tak budou všechny panely dávat napětí do baterky i v zimě kdy je jí nedostatek a bojler v zimě jede na jiný ohřev jak el. z FVE.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: 5,5kWp - Ohřev vody + částečné napájení domu

Příspěvek od Pawel »

Nikdy jsem se o BELa nezajímal ale co vím tak není na 60V a ani mu nestačí 3-4 panely.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: 5,5kWp - Ohřev vody + částečné napájení domu

Příspěvek od shuty »

Pawel píše:Nikdy jsem se o BELa nezajímal ale co vím tak není na 60V a ani mu nestačí 3-4 panely.
je na 60V, stacia mu 3-4 panely
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: 5,5kWp - Ohřev vody + částečné napájení domu

Příspěvek od Pawel »

A tím ohřejete 200l bojler s org. tělesem?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek