Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od 10055 »

to lowtech řešení jen přes zeď mně nepřesvědčilo vůbec - už vůbec ne pokud má být jen jedno v místnosti

rozhodl jsem se do toho jít
dáte cenné rady jak to udělat?
připomínám stavebně to asi opravdu nikam jinam než na půdu nemůžu dát, nedostal bych se do patra
ne že by nešel vyvrtat otvor stropem, ale nemám kam ten prostup umístit - aspoň tedy dle mého názoru
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
cipis
Příspěvky: 4329
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od cipis »

Tak to sem nahaž půdorysy a další výkresy baráku ...
Svého času jsem o tom uvažoval v přízemí a vzhledem k půdorysu bylo jediné možné řešení to tahat v chodbě u stropu, a klidně i přiznaně, případně holt snížit strop podhledem. K realizaci nakonec nedošlo z úplně jiných důvodů ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od 10055 »

Přikládám komplet elektronickou dokumentaci
rozložení v pokojích je defakto souhlasné s projektem
strašně mně sere, že nás projektant na tu rekuperaci nepřipravil
PDF.zip
(1.81 MiB) Staženo 86 x
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od 007ToMMaS »

10055 píše:Přikládám komplet elektronickou dokumentaci
rozložení v pokojích je defakto souhlasné s projektem
strašně mně sere, že nás projektant na tu rekuperaci nepřipravil
PDF.zip

Bolo by to o to drahšie keby to riešil projektant....
Viac menej CP s nejakým nakresom ti vie spraviť barz ktorá realizačná firma niektorých z výrobcov pripadne priamo výrobca.
Ak chceš, spravím ti ponuku, aj s nakresom na jablotron futura. Kukal som nebývaš odomna ďaleko, TJ viem ti dohodnúť obhliadku u brácha a aj u mňa pre porovnanie s rekucofa .

Ja som zo začiatku tiež chcel šetriť a mám doma rekucofa a už by som si ju nedal. Zaberá veľa priestoru lebo treba k boxu prirátať bypass,predohrev, pripojenie ventilátorov ohyby potrubia a podobne....

Každopádne, ak to ideš riešiť, nešetri na rozvodoch a na realizácii rozvodov lebo tie do budúcnosti nevymeníš, ale jednotku môžeš.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od PetrDubi »

On je trošku problém v tom, že buď má jednotka malý výměník a tím pádem klesá jeho reálná účinnost a stoupá odpor při vyšším průtoku nebo má jednotka velký výměník, ale potom nemůže být malá - protože fyzika se jaksi "ojebat" nedá (i když se o to plno lidí a výrobců pravidelně pokouší).
Já neříkám, že je špatně, dát tam kompaktnější jednotku, ale říkám, že jednotka s poloviční velikostí a menším výměníkem nebude mít stejné parametry jako ta větší. A co se stane až za pár let v té kompaktní něco odejde?
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od 007ToMMaS »

PetrDubi píše:On je trošku problém v tom, že buď má jednotka malý výměník a tím pádem klesá jeho reálná účinnost a stoupá odpor při vyšším průtoku nebo má jednotka velký výměník, ale potom nemůže být malá - protože fyzika se jaksi "ojebat" nedá (i když se o to plno lidí a výrobců pravidelně pokouší).
Já neříkám, že je špatně, dát tam kompaktnější jednotku, ale říkám, že jednotka s poloviční velikostí a menším výměníkem nebude mít stejné parametry jako ta větší. A co se stane až za pár let v té kompaktní něco odejde?
Neviem či si reálne videl futuru, ale asi na priestorové metre je to porovnateľné s rekucofa. Len je to v jednej bedni a nie roztahané....

Dokedy mi neodišli snímače teploty tak som mal účinnosť okolo 90% a prakticky cez zimu som predohrev púšťal pri nízkej výstupnej teplote čerstvého vzduchu... Ale to už je na debatu v inej téme...
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od 10055 »

007ToMMaS píše:
10055 píše:Přikládám komplet elektronickou dokumentaci
rozložení v pokojích je defakto souhlasné s projektem
strašně mně sere, že nás projektant na tu rekuperaci nepřipravil
PDF.zip

Bolo by to o to drahšie keby to riešil projektant....
Viac menej CP s nejakým nakresom ti vie spraviť barz ktorá realizačná firma niektorých z výrobcov pripadne priamo výrobca.
Ak chceš, spravím ti ponuku, aj s nakresom na jablotron futura. Kukal som nebývaš odomna ďaleko, TJ viem ti dohodnúť obhliadku u brácha a aj u mňa pre porovnanie s rekucofa .

Ja som zo začiatku tiež chcel šetriť a mám doma rekucofa a už by som si ju nedal. Zaberá veľa priestoru lebo treba k boxu prirátať bypass,predohrev, pripojenie ventilátorov ohyby potrubia a podobne....

Každopádne, ak to ideš riešiť, nešetri na rozvodoch a na realizácii rozvodov lebo tie do budúcnosti nevymeníš, ale jednotku môžeš.
pokud nabízíš tak asi využiju prohlídky adresa a si termín v SZ?
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
crc32
Příspěvky: 35
Registrován: ned čer 26, 2022 6:48 pm

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od crc32 »

cipis píše:Ja si myslim, ze ani merit dal nemusis ... Jeste se pak zhrozis, cos nadychal ...
Jakmile to slo na 1500+, tak to stejne musis resit, presne, jak pises.
ano ale je to spise o lepsim pocitu, kosmonauti maji tu hranici az na 5000ppm, neni to zas tak horke (zdravotne), ale nekteri lide jsou na to citlivy a boli je hlava pri treba tech 1500+
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od kodl69 »

1000ppm bude brzo všude, v podstatě nechápu, co řešíte :) Za mejch mladejch let 280ppm, dnes už je snad ofic venku 400ppm, tak to už nebude moc dlouho trvat. Ale beze strachu, ve třetihorách to bylo snad přes 3000ppm, tj ti, co jim vadí 1500ppm, by byli asi mrtví :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mimi
Příspěvky: 13
Registrován: pát říj 14, 2022 11:04 am

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od mimi »

Zdravím 10055,
již jsem chtěl napsat před měsícem, ale byl jsem v Asii a tak jsem se k napsání dostal až nyní. Ostatně se toho asi moc nezměnilo, akorát přibyly výkresy domu a to je dobře. Já sám jsem stavěl dům s výsledkem tepelných ztrát A1. Není to tedy pasivní dům. Rekuperaci také ještě realizuji, ale vzhledem ke zdražení energií jsem dodělávku rekuperace odsunul do pozadí. Na první místo jsem posunul fotovoltaickou elektrárnu. Po dodělání fotovoltaiky vezmu opět rekuperaci na milost a dodělám jí.
.
Já jsem již při stavbě tahal vzduchovody. Mám tady nataženo 400 metrů vzduchovodů. Zvolil jsem plastové flexi roury, které se dají tvarovat tak, aby nevnikl v ohybu někde pravý úhel, který zhoršuje proudění vzduchu. Úplně všude se to nedá dodržet a tak v místě vyústění do a z místností je koleno s úhlem 90 st. Potrubí se vyrábí „hranaté i kulaté“. Roury – hadice – mají podobný tvar jako husí krk s tím, že vnitřek není vlnitý, ale je vyhlazený. Mají průměr 75_mm a jsou modré barvy. Také jsou zelené, které mají být snad pro alergiky (???). Rozměr 75_mm je málo. Běžně se používá průměr 120_mm a tak jsou taženy v páru, tedy 2x 75_mm vstup a 2x 75_mm výstup v každé místnosti.
.
Nejprve k tomu co píšeš:
.
"máme relativně nový dům, který nebyl projektován jako pasivní" – díval jsem se na stavební výkresy a tvrzení by tomu odpovídalo. Předpoklad, že tam budou díry je minimální a nedělal bych již v úvodu z toho negativní závěry. Těsnost bude dostačující.
.
„!udělat ten test bude asi to nejmenší - jen kdyby za to nechtěli ty podle mně nehorázné peníze,"
"částečně tu spojitost s tím testem chápu, ale úplně nechápu co mi to vlastně řekne" – věř, že ti to nic neřekne. Akorát ten „blower door test“ stojí peníze a jestli někde uvnitř fouká či ne si udělej test sám. Je zima, tak to půjde dobře, počkej na chladnější dny a zatop v domě na cca 27_st.C. Svlékni se do půl těla a projdi se po domě, případně si někde na chvilku sedni a poznáš jestli odněkud vane studený vítr. Zřejmě to bude jen kolem oken. Tam to zastříkáš pěnou. Získáš tím naprosto dostačující informaci.
.
"asi nejprve zkusím změřit to CO2, pokud by mi ten blow door test mohl pomoci k ......(tomu nezmiňovanému slovu) i zpětně tak zase proč ne" – všichni měří CO2, ale na mnohem nebezpečný plyn „oxid uhelnatý“ si nikdo nevzpomene a ani se nad tím nepozastavuje.
.
"nemám ani komín ani kamna a topím jen podlahovkou" – ve výkresech je uvedeno, že máš krb nebo kamna a komín. Beru tvoje tvrzení, že nemáš nic za směrodatné. Pokud má někdo krb nebo kamna, nesmí dělat rekuperaci a naopak. Pokud má někdo rekuperaci, nesmí dodělávat krb. Při provozu rekuperace může dojít ke zpětnému odtahu zplodin a tím k zamoření objetu oxidem uhelnatým. Je mnoho případů, kdy pomřela celá rodina. Tento plyn způsobuje únavu, usneš a to je vše. Už se nikdo neprobudí. Dá se to řešit zpětnými klapkami, ale musí být pravidelně kontrolovány. Kdo však zaručí, že po kontrole se za dva či tři týdny klapka neporouchá a přestane fungovat. A hlavně známe některé čecháčky, kteří za honbou úspory financí či pohodlností přeci nebudou vyhazovat peníze za kontrolu, vždyť to bude fungovat deset let, co.
.
Díval jsem se na doložené výkresy a v podstatě by se rekuperace dala dodělat. Nejprve mne zaujala místnost 202 – sklad. To by byl vhodný prostor pro výměník, ale do spodního patra to nevede. Tam je celý prostor obývák s kuchyní. Na druhou stranu bys nemusel dělat rekuperaci ve spodní části domu, ale jen v horní části, kde máš pokoje. Tam to je důležitější. Dole je garáž, záchod, dílna, prostorný obývák s kuchyní, tak snad jen ten obývák, pokud budeš trvat i na něm. To by se dalo stáhnout z té horní místnosti a dole máš stropy vysoké 2500_mm, tak realizovat dvojúrovňový strop. Po stranách povedeš vzduchovody a střed zůstane volný.
.
Tažení vzduchovodů v horním patře realizovat půdou. V každé místnosti v horní části (stropu) udělat dva odtahy nebo-li výstupy z místnosti a to na straně u stěny s okny. Vstup do místnosti bych realizoval v rozích u vstupních dveří a musí být taženy až k podlaze. V ložnici nemusíš dělat rekuperaci v šatně (209) a ve skladu (210). Chodba také ne a jen pokoje (203,204,205) a možná obě koupelny. Vše se dá pohodlně vytáhnout na půdu.
.
Aby nedocházelo k ochlazování vzduchovodů na půdě je vhodné potrubí zateplit. Prodávají se na vzduchovody šprcky, ale jsou drahé a zbytečně tě to finančně vycucne. Po natažení všech vzduchovodů bych položil kolem nich na půdě čedičovou (kamennou) vatu tloušťky cca 100_mm a jen v místech potrubí bych dal nad ně další vrstvu. Půda však již nebude pochozí.
.
A v té místnosti 202 realizovat výměník. Možná tam dotáhnout také vodu z topení, pokud by se to dalo udělat. Nebo připojit malý ohřívač, který by pomohl v období, kdy ještě není hlavní topná sezóna, ale člověk si říká, že trochu tepla by to mohlo dát. Rekuperací lze také přitápět. Na výměníku ztrácíš asi 1 – 2,5 st.C, tak to pomocí výměníku teplá voda – vzduch doplnit. Já realizuji tepelný výměník z výměníků nákladního automobilu Tatra. Mají jemné žebrování a dobře vzduch ohřejí. Pokud budeš i celou rekuperační jednotku realizovat, vyrábět sám, použij na ventilátory třífázové motory. U jednofázových motorů s pomocným rozběhovým kondenzátorem nelze dobře regulovat otáčky. K regulaci třífázových motorů použiješ třífázový invertor, který má vstup 230V. Já mám motory se spotřebou 140_Watt. Jeden tlačí vzduch do místností a druhý odtahuje vzduch z místností. Výměník mám dimenzovaný na 1000_m3. Komplet výměník sestavený ještě není. Ve spodní části mám uhlíkový a nanočásticový filtr.
.
Tak asi se možná do práce pustíš až na jaře. Přípravy si můžeš udělat už nyní.
.
Měj se. Držím palce.
.
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od 10055 »

Ahoj,

díky za postřehy a zároveň doplním, protože tak hluboko nikdo nešel
místnost 202 byla zrušena a je připojena k pokoji 203 kde slouží jako šatna

komín opravdu nemám - v plánech je sice zakreslen, ale jen pro získání stavebního povolení, nikdy jsem ho nechtěl a i nyní mi investice do něj připadá jako vyhozené peníze

podlahovkou sice topím ale elektrickou takže bez vody

tak asi tak ale ty omotávky na půdě už mě taky napadly - jen jsem ještě nestihl ani prohlídky v nabízených domech s rekuperací abych měl představu o hluku a to nemluvím o tom, že bych nejraději viděl v akci Nilan s tepelkem na vzduch, který by asi v mém případě pomohl k dotopu
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
mimi
Příspěvky: 13
Registrován: pát říj 14, 2022 11:04 am

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od mimi »

Ahoj,
.
tak to je mrzuté, že místnost 202 je použitá za jiným účelem. Pokud nelze osobu užívající komůrku nijak přesvědčit, aby od svého záměru užívání dotyčná osoba ustoupila a komůrku podstoupila pro blaho ostatních členů domácnosti, tak nezbývá než použít místnost 111 v přízemí.
.
Ale nevím, nepíšeš, jestli to budeš dělat sám nebo si povoláš nějakou firmu. Jestli jsi zručný nebo alespoň, jestli máš dobré přátele, kteří pomohou.
.
Bude to trochu komplikovanější, ale asi to také půjde. A sice rekuperační jednotku postavíš (111) do místa sousedící se zdí s umístěním schodiště na druhé straně. Uděláš průraz do místnosti schodiště, kde je spíž a povedeš dvě stoupačky vzduchovodů v rohu podél schodiště až na půdu. Lze to realizovat hranatým potrubím o rozměru 90x200 nebo raději větším. Jedná se o hlavní vzduchovody a tak se nemusíš zbytečně připravovat o průtok vzduchu menšími rozměry vzduchovodů. Je to velice důležité
.
Tady trochu odbočím. Díval jsem se na tu rekuperačku NILAN s tepelkem a jestli jsem se dobře díval, tak chtějí NILAN Compact AIR 9 = 359 000 Kč to je TČ Compact Air – vzduch/voda o výkonu 9 kW. Tak to jseš dobrej. Dát takovej nářez za předražený krám (víc jak 150k bych nedal). Proč? Píší, že je použito chladivo R134a a tohle chladivo se již nesmí plnit do nových zařízení. V automobilovém průmyslu již bylo dříve zakázáno. Nesmí ho plnit do klimatizací. Pos-ané předpisy EU nařizují snížit GWP.
.
„Od 1. ledna 2020 je zakázáno uvádět na trh stacionární chladicí zařízení, která obsahují fluorované skleníkové plyny s GWP 2500 nebo vyšším nebo jejichž provoz je na těchto plynech závislý, s výjimkou zařízení určeného pro aplikace navržené k chlazení výrobků na teploty nižší než -50 °C.“
.
A chladivo R134a má GWP 1430/1kg a je ho tam 2kg. A omezení chladiv klesají každým rokem. Za tu cenu bych očekával chladivo R32 nebo lepší CO2. Hlavně chladivo CO2 je v kurzu, má GWP 1, a cena by snad tak trochu odpovídala i když je to pořád hodně. Tak, pokud budeš hledat tepelko, tak hlavně jen monoblok neboť oddělená verze „Split“ má mnohem více chladiva a tam se vztahují roční revize na zařízení a to jsou další výdaje o kterých prodejci, šmejdi mlčí. Za chladivo R134a je možné použít chladivo R1234yf, ale jestli ho mohou do všech jednotek zaměnit všichni, to nevím. V každém případě si o chladivech něco přečti, ať tě neoblbnou a za několik let budou některá chladiva úplně zakázána. Stačí, aby se nějaký posranec ráno probudil, zjistil, že má do prd… díru a vymyslí, že s okamžitou platností bude to a to chladivo zakázáno. V EU se snaží o maximální snížení parametru GWP, ale to také není řešení. Moc nízká hodnota GWP chladiva způsobuje, že chladivo je výbušnější a hořlavější. Proto v automobilovém průmyslu tak razantně protestovali pro zákaz chladiva R134a. Marně. Potom ještě má NILAN zásobník jen na 180 litrů teplé vody a jestli se dobře dívám na počet pokojů, tak asi možná voda nebude stačit pro všechny členy domácnosti. Hlavně jestli převládá ženská populace. Pokud to chceš kombinovat s teplou vodou z bojleru, tak se absolutně míjí účinky úspor el. energie. A v dnešní době je stav el. neúnosný. Pokud budeš používat i nadále bojler, tak za tepelko jsou to zbytečně vyhozené peníze. Jen v případě úplné náhrady, ale jdi asi tak na 300 litrů teplé vody. Tady neplatí pravidlo rychlovarné konvice. Uvař si jen množství, které hned spotřebuješ a neohřívej zbytečně více. Spotřebuješ zbytečně více el. energie. Ženský jsou čvachty, co si budeme povídat a nepotřebuješ poslouchat, že předělávka stála hodně peněz a voda teče studená. K čemu to tedy bylo atd… To, že se jim bude lépe v noci dýchat, to v tu chvíli neocení, ale teplá voda, to je něco. Tak ať si nenaběhneš.
.
Pokud však budeš kombinovat rekuperaci s tepelkem, budeš muset natáhnout, asi na tu zadní stěnu místnosti 111 (zřejmě pod stropem), čtyři vzduchovody. Dva pro rekuperaci a dva pro tepelné čerpadlo. Také nezapomeň, že musí být výstupy a vstupy od sebe dostatečně vzdálené, abys to co vyfoukneš, hned vedle dalším vstupem nenasál. Vzhledem k tomu, že topíš elektrickou podlahovkou, mohu jen tepelné čerpadlo v kombinaci pro teplou vodu a rekuperačku doporučit.
.
Při výběru tepelného čerpadla ber vyšší výkony. Neorientuj se podle COP faktoru. Oni uvádí COP faktory 4,9 – 5,3, ale to je pro letní dny. Malými písmenky je tam napsáno, že se jedná o COP faktor při teplotě ovzduší 23 st.C a výstupní teplé vodě jen 35 st.C. Ale já nepotřebuji topit v létě, potřebuji mít teplo v zimně nebo teplou vodu. V zimně klesá rapidně COP faktor a to až na 2,2 – 2,5. Při velkých mrazech na 2. Pořád se to vyplatí.
.
Ještě jedna rada. Vyrábí se něco podobného bojleru, ale s tepelným čerpadlem. Já mám v domně tři tepelná čerpadla. Jedno ohřívá vodu 300 litrů se spotřebou 490W a nahradí bojler 2000W (to je ta varianta). Druhé je použito právě pro rekuperaci s 200 litrů teplé vody a jeho akumulační nádobu využívám také v hlavní otopné soustavě, ale zvolil jsem malou nádobu, chyba. Obě jsou interního provedení. Třetí tepelné čerpadlo (externí) je hlavní zdroj pro topnou sezónu. Hlavní tepelné čerpadlo má chladivo R32. A čerpadla jsou rozdělena z důvodu: - proč v létě namáhat pro ohřev jen teplé vody velké čerpadlo, když to přehledně zvládne menší se spotřebou 490W. Jen moje radost z úspory ochladla tím zdražováním el. Ale pokud bych měl platit za provoz elektrického kotle, tak to nevím, to by byla darda. Mám ho také 9kW, ale jen jako záložní zdroj pro případ poruchy velkého čerpadla.
.
Já jsem dříve také zvažoval el. podlahu, ale dnes jsem rád, že jsem od záměru ustoupil a zvolil vodní vytápění. Jen jsem ještě netušil, že při zhotovování základové desky kápnu na pořádného vochcávače (firmu) a desku mi totálně zmršil. Zavolal jsem si statika a potvrdil mi mojí domněnku, že deska je pro mojí betonovou stavbu tenká a museli jsme jí nastavit. Statik vyhotovil postup opravy, ale ten vochcávač už přemýšlel, jak i tu opravu vojebe. A tak podlahovka místo do 5cm je pohřbena v 15cm. Funguje to také, ale změny v nastavení se projeví až tak třetí den. Další hřebíček nenávisti na řemeslníky padl na obkládače, když mi řekli, že budou chtít 40k za položení podlahy v kuchyni a v koupelně. A letěli. Zaklekl jsem a podlahu jsem si položil sám. Sice druhý den jsem musel dát dva Ibruprofeny a pokračovat tak dál, ale dal jsem to. Ostatní potom následovalo. Dělal jsem si komplet elektriku, vodu (potrubí je z nerezové chirurgické oceli), odpady, topení, zapojení tepelných čerpadel, a vše ostatní. Ještě jsem vykopal fasádníky. Koupil jsem lešení neboť za půjčovnu jsem již utratil hodně peněz a levnější byla koupě nového lešení. Už je opět prodáno a nemusím snad ani mluvit o celkové úspoře. To jen okrajově, jak se spoléhat na řemeslníky. Ale, kdo stavěl, zná své. Nemluvě o tom, že přijdou zítra a druhý den nikde.
.
Tak máš pěkné dilema a nyní babo raď.
Měj se.
.
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Bydliště: Zubří

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od 10055 »

:handshake:
bezvadné typy na umístění -> takhle jsem nad tím nikdy neuvažoval
dokonce ten typ ze 111 vytáhnout nahoru je naprosto super kdy bych volil než přetahovat na schodiště tak rovnou nahoru do koupelny, v tom místě je toaleta, kterou můžu posunout, vytvořit předstěnu a do té uschovat veškeré potrubí a potom už jen hurá na půdu

troufnout si na to troufnu sám, protože barák jsem taky dělal sám až na tři věci a z toho dvě stojí za hovno

jinak já se prozatím spíše díval po VPL 15 TOP - cenovka 100T

Co máš na ten ohřev té vody? značek je spoustu, ale cenovky za mně nenávratné tedy ve spojení s FVE kdy je letních přebitků až až
Kolik tam máš na těch 300L denní spotřebu energie?

jinak ženské plémě je u nás ve většině, ale prozatím si vystačíme s jednou ohřátou 160L od Dražic -> sice nechápu jak to dáváme ale zvládáme to
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý
mimi
Příspěvky: 13
Registrován: pát říj 14, 2022 11:04 am

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od mimi »

Zdravím,
.
Cestu tažení na straně schodiště jsem ti navrhoval z důvodu právě té toalety a bourání obkladů v koupelně. Pokud jsi ochoten posunout toaletu a vybudovat dvojitou stěnu, tak OK. Alespoň nebude na straně schodiště jiná překážka a potrubí bude pěkně schované v tom výklenku místnosti 208. Je tam pro tažení rozměr 440 mm / 1000 mm, tak to je prostoru hodně. A pokud ve spodní místnosti 111 máš viditelné odpadní potrubí, tak posunutí toalety nebude problém.
.
Jinak já mám TČ bojler 300 litrů. Kolik to spotřebuje za den elektriky, nemám změřeno. Snad podle spotřeby vody. To kolísá v týdnu jinak než v so, ne. Akumulační nádrž má zateplení, tak voda nikterak závratně nechladne. Já jsem jinak v kontaktu s firmami v Asii. Nejsem žádná dodavatelská firma ani podnikatel jen pomohu, kdo potřebuje. Tepelná čerpadla beru odtamtud a nyní domlouvám kompletní materiál na fotovoltaickou elektrárnu. Jen mi ježibaby na uzemním plánování nepovolily plochou střechu a tak musím postavit panely na stojany na pozemku. Chci zapíchnout stožáry do zemně, ale jak jsem psal o spolehlivosti řemeslníků, tak se s vrtnou soupravou šmejdi nedostavili. Protože byl Covid, tak veškerá doprava stála a firmy daly přednost humanitární pomoci. Nevěděl jsem, kdy by mi čerpadla pro ohřev vody z Asie dorazila, tak jsem je raději vzal z Polska. Je to typ EcoHeatPro 300. Je to i pěkné, řekl bych i noblesní provedení s výstupem sacího a výfukového potrubí horem. Hledal jsem na fóru, jak vložit obrázky a fotografie, ale nějak to snad nejde. Tak posílám odkaz na nějakou firmu, kde jsem to viděl:
http://www.atria.sk/cs/tepelne-cerpadlo ... pro-300-l/
a snad se to může (odkaz nebude fungovat věčně). Není to reklama. Jen abys viděl, jak to vypadá. Jinak nezapomeň, že všechny výrobky, kde je chladivo se musí přepravovat pouze v kolmém stavu. Nikdy tato zařízení nepokládej na bok a to ani lednice. Z toho Polska jsem bral TČ v provedení 300 litrů a 200 litrů. Cena není moc rozdílná. A obě měla na kartonu kontrolní chemický indikátor, který reaguje na polohu naklonění TČ, tak jsem měl alespoň jistotu, že někde při přepravě nespadla na bok. Já jsem počítal, že použiji to menší i jako akumulační nádrž pro hlavní otopnou soustavu, ale přehmátl jsem se. Nevím, jak jsem počítal, ale když jsem znova situaci přehodnotil vyšlo mi, že jsem měl použít akumulační nádrž na 750 litrů. Zřejmě jsem zůstal stát někde ve výpočtu jen pro použití s rekuperací.
.
Co se týče návratnosti nebo jiných výpočtů, to neřeším. Beru to tak, že máme 21 století a žijeme s nějakým komfortem a běhat někam do sklepa zatápět v kotli, vymetat bordel či jiné úkony, tak z toho jsem už vyrostl. Ani nemluvím o těch, kteří se vychloubají, kolik ušetří, když topí dřívím a že ho mají levně atd… Jen nějak nepočítají, kolik mají práce kolem se zpracováním, skladováním a dalším bordelem s tím spojeným.
Při dnešních cenách za el. (cena za el. se dnes hodně mění) ta návratnost je celkem rychlá, pokud to tak chceš přepočítávat. Ale jak píši, to neřeším a neřeším ani záruční podmínky. Doba, kdy byla oprava rentabilní je nenávratně pryč. A na záruku se mi snad až na Lidl podařilo vyřešit pramálo. Vždy si firmy našli argumenty, že se to na záruční podmínky nevztahuje a že je to vada způsobená používáním.
.
Tak jak se to říkávalo.
Práci čest.
(a pokoj rukám)
Ale makám na svém, tak to také musí vypadat.
.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Vitek »

Ahoj kolegove. V tomto tematu jsem v rijnu psal ohledne vlhkosti v uzavrenenem domku...
Nainstaloval a zprovoznil jsem rekuperaci.
Perfektni vec. Vlhkost klesla. Cerstvy vzduch mame. Mam tam dohrev elektricky takze i nizsi ucinnost ucinnost vymneniku bohate pokryju .

Nema tady nekdo z vas vymnenik recutech?? Potreboval bych porovnat hodnoty teplot dik vitek
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Vitek »

Vitek píše:Ahoj kolegove. V tomto tematu jsem v rijnu psal ohledne vlhkosti v uzavrenenem domku...
Nainstaloval a zprovoznil jsem rekuperaci.
Perfektni vec. Vlhkost klesla. Cerstvy vzduch mame. Mam tam dohrev elektricky takze i nizsi ucinnost ucinnost vymneniku bohate pokryju .

Nema tady nekdo z vas vymnenik recutech?? Potreboval bych porovnat hodnoty teplot dik vitek
Zdary neritejte ze nikdo z Vas nema rekuperacku... Tomu neverim....
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od mobilik »

Ja mám, ale ručne vyrobenú s výmeníkom recair, datasheet v prílohe. Fungujem takto už 5 rokov.
Přílohy
RS300 3871D6.pdf
(707.58 KiB) Staženo 114 x
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Vitek »

Ja mam taky samo domo delal sem to sam muzes to vic vyspecifikovat? Ja mam 400 mm vymnenik rekutech hlinikovy. K tomu mam 200 mm ec ventilatory. Jaky mas ted teploty. Do a za atd .. diky Vita
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od mobilik »

Tak ja to mám v škatuli izolovanej 60mm styrodur. ventilátory vo vnútri nejaké AC 260m3/hod. Typ už neviem.
Filtre mám vonku mimo rekuperačky. 5. rokov do zadu som meral teploty, ale dnes už nie. Vtedy bol rozdiel teplôt maximálne do 0,5°C vstup, výstup. Celkovo o nej ani neviem, ide od vtedy v zime nepretržite a v lete iba ako odsávanie zo záchodu a kuchyne. Ešte si pamätám že dosť malý prietok vzduchu to malo, lebo som dal zlé potrubia, nechal som sa obabrať. Mám rozvody robené rekuperačnými plastovými rúramy dva kusy, ale malý priemer bol... Myslim že len okolo 60mm má jedna a mám dva.
Ale aj napriek malému prietoku to stačí v pohode a som max spokojný. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Dodělávka rekuperace - ANO/NE? jaká?

Příspěvek od Vitek »

mobilik píše:Tak ja to mám v škatuli izolovanej 60mm styrodur. ventilátory vo vnútri nejaké AC 260m3/hod. Typ už neviem.
Filtre mám vonku mimo rekuperačky. 5. rokov do zadu som meral teploty, ale dnes už nie. Vtedy bol rozdiel teplôt maximálne do 0,5°C vstup, výstup. Celkovo o nej ani neviem, ide od vtedy v zime nepretržite a v lete iba ako odsávanie zo záchodu a kuchyne. Ešte si pamätám že dosť malý prietok vzduchu to malo, lebo som dal zlé potrubia, nechal som sa obabrať. Mám rozvody robené rekuperačnými plastovými rúramy dva kusy, ale malý priemer bol... Myslim že len okolo 60mm má jedna a mám dva.
Ale aj napriek malému prietoku to stačí v pohode a som max spokojný. :wink:
Hele tohle zni skoro jako reklama horsta fuchse ...
Ja mam ted v zime nasavam minus 1 doa do vyfuku jde 7 a odpad z mistnosti vali 22 a zpet se vraci 19.
Zda se mi to malo ale urcite neni problem v jednotce je to z 30 mm pir desek . Vymnenik velky.
http://www.rekuperace-cofa.cz/?page_id=214

Kazdopadne jsem jen potreboval porovnat ted v zime kdy dochazi ke kondenzaci na strane odpadu.... Asi je pro tebe problem ted promerit ze?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek