Sezóní ohřev TUV + temperování v zimě

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: Sezóní ohřev TUV + temperování v zimě

Příspěvek od Mart »

Posunout komín. ;)
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Sezóní ohřev TUV + temperování v zimě

Příspěvek od thomas.007 »

Zkusil jsem to hodit do Windows-CADu (Malování :lol: ) a dalo by se tam nahodit i 9 panelů. Muselo by se to rozhodit podle zkutečných rozměrů střechy a stínů. Já po své asfaltové střeše dával oblázky a fotil v průběhu jara v různé časy, jak chodily stíny a podle toho rozhodil panely. Možná se to zdá, ale přepanelování (hlavně v tomto období) se opravdu hodí a v létě to holt bude navíc, popřípadě na zimu všech 9 panelů dát sériově na OPL a v létě jet 7 na OPL a 2 na nějakého Axperta, aby bylo trochu šťávy na TV večer a světlo ;-)
Napětí na 9 panelech při -20°C a plném osvitu, tj. 1000W/m2 vychází 407,9Voc, což třeba BEL zkousne (je do 430V) ale OPL 9AC3 je do 400V, ale odolnost proti přepětí 450V (nevím co je tím myšleno?). Navíc při sklonu střechy 30° je to v zimním období výhoda, protože i kdyby bylo -20°C a absolutně čistá obloha, tak by musely mít panely v zimě sklon 75°, aby dopadlá energie byla 1000W/m2, takhle to bude spíše méně a v létě to zase nehrozí, protože panely budou horké a i kdyby bylo slunce za mraky a hned se vylouplo a začalo pražit, tak -20°C v červenci bude asi těžko a do 400Voc se to v klidu vleze.
IMG_20220929_170255.jpg
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sezóní ohřev TUV + temperování v zimě

Příspěvek od LIX »

Ja hlasujem za 8 panelov pod komín pekne vedľa seba a ak by plot robil problémy tak by som ho kludne skrátil o pol metra. :lol: Vybavené!!! :celebrate2:
Milano
Příspěvky: 4
Registrován: sob říj 01, 2022 5:48 pm

Re: Sezóní ohřev TUV + temperování v zimě

Příspěvek od Milano »

DSC01132.JPG
Díky za vaše příspěvky a návrhy. Přiložená fotka je z 12.10. 16,00 seč. Stín stromů na horizontu už pěkně vylejzá. Zvolil jsem proto vodorovné uspořádání 5-ti těsně pod komínem a nad ně 1 zleva a 2 zprava. I tak 11. 12. a 1. 2. měsíc budou ve stínu. Co nadělám, kopec neodkopu :-) Jak dopadne temperace chaty uvidíme, třeba to vevnitř pod 0 nesleze (nutnost vypouštění vody atd.).
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Sezóní ohřev TUV + temperování v zimě

Příspěvek od shuty »

Skusil by som cez zimu porozmyslat nad tym kominom.
mal som rovnaku situaciu, nakoniec som komin zbural a postavil na severnej strane strechy.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek