Připojení více baterií k měniči "Seplos/Pylontech BMS"

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Odpovědět
bahora
Příspěvky: 59
Registrován: úte kvě 10, 2022 11:32 pm
Reputace: 5

Připojení více baterií k měniči "Seplos/Pylontech BMS"

Příspěvek od bahora »

Řeším jak připojit dva bateriové moduly LifePo4 16S1P 280Ah k měniči.

Zvolil jsem dva DIY (na koleně) sestavené moduly baterií o kapacitě 2x 15kWh. Vycházím z předpokladu, že dva bateriové moduly dávají větší bezpečnost pro provoz měniče, pokud BMS z nějakého důvodu odpojí jeden modul, pořád je připojen k měniči druhý a je v provozu.

Obecně se tvrdí, že oba bateriové moduly mají mít kabely shodného průřezu a délky pro připojení k měniči.

Moje bateriové moduly budou osazeny BMS Seplos komunikující protokolem Pylontech + pokud bude zapotřebí se někdy připojí aktivní 2A balancer.

Pokud se podívám na bateriové moduly z dílen nejen Seplosu i Pylontechu, tak se vždy jedná o moduly, které se připojují k měniči "paralerně řetězeně nebo jak to nazvat", tedy první master modul je připojen k měniči a další přidané slave moduly jsou propojeny paralerně krátkým kabelem k předchozímu modulu a tedy nesplňují požadavek na stejně dlouhé přívodní kabely.....

Je toto zapojení možno pouze pokud předpokládám propojení Master/Slave BMS ?
Šlo by takto připojit i dva moduly s minimální vzdáleností terminálů, pokud by měly hloupou BMS, která nebude komunikovat mez sebou?
cipis
Příspěvky: 4210
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Připojení více baterií k měniči "Seplos/Pylontech BMS"

Příspěvek od cipis »

Na začátku píšeš něco o radši dvou kusech, aby byla větší jistota, pak to ale zabiješ tím, že bude jedna připojená přes svorky druhé, takže to bez výpadku ani nevymontuješ.
Principiálně není špatně, že máš třeba 2m kabel 50mm2 a pak 10cm 25mm2 kabel, to se pak chová jako dvojitá baterie.
No, nebo to připojíš každé zvlášť tou 2m 25mm2, což je lepší pro servis, údržbu či poruchy.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
bahora
Příspěvky: 59
Registrován: úte kvě 10, 2022 11:32 pm
Reputace: 5

Re: Připojení více baterií k měniči "Seplos/Pylontech BMS"

Příspěvek od bahora »

jistotu jsem myslel, že vypnutí jednoho modulu baterie ze strany ochranné BMS to přežije měnič
že master modul baterie nedemontuji bez odstávky to vím
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Připojení více baterií k měniči "Seplos/Pylontech BMS"

Příspěvek od kodl69 »

Pokud se podívám na bateriové moduly z dílen nejen Seplosu i Pylontechu, tak se vždy jedná o moduly, které se připojují k měniči "paralerně řetězeně nebo jak to nazvat", tedy první master modul je připojen k měniči a další přidané slave moduly jsou propojeny paralerně krátkým kabelem k předchozímu modulu a tedy nesplňují požadavek na stejně dlouhé přívodní kabely.....
Tak se podívej pořádně. Master má připojenej +, propojky směrem dolů na slave a na spodním slave je zapojenej - vývod k měniči. potom mají všechny baterky stejně dlouhý kabely. Zapojení, který popisuješ udělá jenom diletant.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
bahora
Příspěvky: 59
Registrován: úte kvě 10, 2022 11:32 pm
Reputace: 5

Re: Připojení více baterií k měniči "Seplos/Pylontech BMS"

Příspěvek od bahora »

kodl69 píše:
Pokud se podívám na bateriové moduly z dílen nejen Seplosu i Pylontechu, tak se vždy jedná o moduly, které se připojují k měniči "paralerně řetězeně nebo jak to nazvat", tedy první master modul je připojen k měniči a další přidané slave moduly jsou propojeny paralerně krátkým kabelem k předchozímu modulu a tedy nesplňují požadavek na stejně dlouhé přívodní kabely.....
Tak se podívej pořádně. Master má připojenej +, propojky směrem dolů na slave a na spodním slave je zapojenej - vývod k měniči. potom mají všechny baterky stejně dlouhý kabely. Zapojení, který popisuješ udělá jenom diletant.
To jsem přehlédl, že jde jeden "vrchem a druhý spodem", děkuji za upozornění, proto mi to nesedělo.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek