Řízení výkonu Modbus RTU server (slave)

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Raspberry Pi.
machs
Příspěvky: 13
Registrován: pát led 28, 2022 10:52 pm

Řízení výkonu Modbus RTU server (slave)

Příspěvek od machs »

Ahoj,
chtěl bych se zeptat zda už to někdo neřešil, abych nevymýšlel už jednou vymyšlené.
Rád bych řídil hybridní FVE pomocí podvrhávání dat z měření. Hodilo by se mi to kvůli tomu, že: 1) je zbytečná nabíjet baterku nejdražší elektřinou hned ráno, 2) na jedné firemní FVE kde máme 45kWp/33kW rezervovaný výkon je lepší ráno rvát elektřinu do sítě a baterky nabíjet když je výkon nad těch 33kW, 3) na další instalaci máme měření v trafostanici (tam jsou propojené všechny naše rozvody), samotné střídače jsou ve stovkách metrů daleko, tak bych to rád u měření četl, posílal přes síť a u střídačů zase převáděl na Modbus RTU.

Všechno by mi šlo, ale nemůžu najít žádný rozumný Modbus RTU server (slave), kterým bych těm střídačům dával data (ať už originální nebo poupravená). Neřešil jste prosím někdo něco podobného ?
Předem díky za tipy.
turbyho
Příspěvky: 97
Registrován: sob lis 27, 2021 5:56 pm

Re: Řízení výkonu Modbus RTU server (slave)

Příspěvek od turbyho »

na to asi staci i blbe arduino, ne?
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 1xMP II Quatro 4kW v serii s 2xMP-II 2.4kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Řízení výkonu Modbus RTU server (slave)

Příspěvek od xmasin »

Já něco podobného plánuju pro svoji FVE a jelikož mám elektroinstalaci řízenou systémem Loxone, tak ho využiju. Modbus umí jak RTU tak TCP.
machs
Příspěvky: 13
Registrován: pát led 28, 2022 10:52 pm

Re: Řízení výkonu Modbus RTU server (slave)

Příspěvek od machs »

turbyho píše:na to asi staci i blbe arduino, ne?
No nad tím jsem taky přemýšle, mastery používat přímo z raspberry, výpočty dělat na raspberry a pro slave použít arduino, které by dosátvalo data z raspberry přes usb nebo i2c atd.

Kazdopádně prvně jsem se chtěl poptat jestli už někdo neprošlapal SW cestu přímo na raspberry.
machs
Příspěvky: 13
Registrován: pát led 28, 2022 10:52 pm

Re: Řízení výkonu Modbus RTU server (slave)

Příspěvek od machs »

Tak kdyby to do budoucna někoho zajímalo, tak nejvíc se mi nakonec osvědčilo to řešit přímo na raspberry přes seriovou komunikaci. Na jedné RS485 čtu data z měřáku. Na druhé RS485 čtu seriovou komunikací dotazy ze střídače, a podle dotazu mu posílám předpřipravné odpovědi.
Můj střídač (sunways) používá 4 dotazy na měřák, takže než hledat plnohodnotný modbus server (který asi pořádně ani není hotový v použitelné formě, nebo já ho alespoň nenašel), tak je jednoduší připravit odpověď, dopočítat CRC a celé to poslat na seriál a čekat na další dotaz.
ropak
Příspěvky: 5
Registrován: stř říj 19, 2022 5:29 pm

Re: Řízení výkonu Modbus RTU server (slave)

Příspěvek od ropak »

Ahoj, prave jsem si take poridil sunways. Mam v planu pomoci ESPHome posilat data co se mi podari dekodovat z komunikace mezi SmartMetrem do Home Assistant. Mohl bych poprosit o informace o datech ktere se posilaji na modbusu. Diky
machs
Příspěvky: 13
Registrován: pát led 28, 2022 10:52 pm

Re: Řízení výkonu Modbus RTU server (slave)

Příspěvek od machs »

ropak píše:Ahoj, prave jsem si take poridil sunways. Mam v planu pomoci ESPHome posilat data co se mi podari dekodovat z komunikace mezi SmartMetrem do Home Assistant. Mohl bych poprosit o informace o datech ktere se posilaji na modbusu. Diky
Běhá tam tohle:
.read_holding_registers(253, 8, unit=1) po dvouch registrech zatížení L1, L2, L3, součet
.read_holding_registers(7, 1, unit=1) tohle je myslím násobič měřících cívek (80)
.read_holding_registers(365, 4, unit=1)
.read_holding_registers(14, 6, unit=1)

ty druhé dvě teď nevím přesně co je. Jedno je nějaký nekonečný součet co se pořád nevyšuje (asi nějaký čas nebo množství spotřebované elektřiny atd.). Druhé jsou nějaké hodnoty co se načtou po startu a vůbec netuším co to má být, jindy než po navázání komunikace se to už nenačítá.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek