FV ohřev vody s dotací

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Martin8
Příspěvky: 6
Registrován: sob lis 13, 2021 12:37 pm

FV ohřev vody s dotací

Příspěvek od Martin8 »

Ahoj. Vím že slovo dotace je tu skoro sprosté, ale napadlo mě jestli lze využít dotaci na ostrovní fotovoltaický ohřev vody z NZU, kapitola C2. Máte s tím někdom zkušenosti? Může to zapojit normální elektrikář nebo to musí být firma s oprávněním FVE?Na netu jsem našel system Kerberos kde mají dotaci NZU uvedenou. Je ještě nějaký jiný regulator který jde použít? Nebo použít nějaký střídač? Děkuji a předem se omlouvám jestli můj dotaz někoho pohoršil.
PetrDubi
Příspěvky: 1350
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV ohřev vody s dotací

Příspěvek od PetrDubi »

Když víš že se tu na to nemáš ptát, tak proč to děláš? :)
Jinak jenom poznámka, pokud chceš na jakoukoliv fv dotaci, tak to musí instalovat certifikovaná osoba (certifikovaná podle ministerstva ne od výrobce), je to podmínka pro vyplácení dotace - kdyby jsi se do těch podmínek podíval, tak to víš i bez psaní dotazu o kterém víš, že ho sem psát nemáš 8-)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Martin8
Příspěvky: 6
Registrován: sob lis 13, 2021 12:37 pm

Re: FV ohřev vody s dotací

Příspěvek od Martin8 »

Vím že na ongrid FVE musí být oprávnění ale tohle je ostrovní systém tak jsem doufal že by se to udělalo svépomocí a část nákladů se vrátila
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: FV ohřev vody s dotací

Příspěvek od fugas »

Dotace není od toho,aby se něco vrátilo a mohlo si tak dovolit instalaci více soukromých subjektů. Dotace znamená, že pokud něco stojí 200k, tak s dotací je to prostě za 400k.
Jen se to papírově predraží na 600k, aby se to tvářilo dotované.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
PetrDubi
Příspěvky: 1350
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV ohřev vody s dotací

Příspěvek od PetrDubi »

Zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů, upravuje povinnosti vlastníků budov při instalacích vybraných zařízení využívajících energii z obnovitelných zdrojů (OZE). Podle § 7 odst. (4) písm. b) tohoto zákona může instalovat kamna a kotle na biomasu, fotovoltaické a fototermické systémy, mělké geotermální systémy a tepelná čerpadla pouze oprávněná osoba. Provedení instalace osobou oprávněnou je vyžadováno pouze v případě, že jde o dotované zařízení (obvykle v rámci programu Nová zelená úsporám).

Podle § 10d zákona je touto oprávněnou osobou fyzická nebo právnická osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění. Oprávněná osoba má povinnost zajistit provedení instalace vybraných zařízení fyzickou osobou, která je držitelem osvědčení o profesní kvalifikaci podle zákona o uznávání výsledků dalšího vzdělávání, které není starší než 5 let.
https://www.mpo.cz/cz/energetika/energe ... ---167893/

Čemu na tom nerozumíš?
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: FV ohřev vody s dotací

Příspěvek od Neo »

Zřejmě používá zdravý selský rozum, a v případě dotací a všeho kolem dotací mu to hlava nebere :)
++
PetrDubi
Příspěvky: 1350
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV ohřev vody s dotací

Příspěvek od PetrDubi »

Kdyby používal ten selský rozum, tak by se rozhlédl kolem sebe jak dopadnuli lidé, kteří si nechali udělat fv s dotacema a na ty dotace by ho nenapadlo se ptát.
A už vůbec by se nechodil ptát na dotace na fórum pro ostrovní elektrárny. To je stejné, jako kdyby se šel na fórum škodovkářů ptát na problémy s převodovkou v Dacii.
Já v tom teda osobně žádný selský rozum nevidím, spíš bych to viděl na problém s chápáním textu..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Martin8
Příspěvky: 6
Registrován: sob lis 13, 2021 12:37 pm

Re: FV ohřev vody s dotací

Příspěvek od Martin8 »

Je tu i oddíl pro hybridní elektrárny. Já jsem hybridní elektrárnu zavrhnul ale na co jsem se ptal je OSTROVNÍ systém pouze na ohřev teplé vody ve stávajícím bojleru. Na stánkách jednoho výrobce regulátoru je zmíněno že vyhovuje podmínkám NZU a byla by blbost nevzít si peníze které jsem stejně zaplatil na daních zpět jako dotaci na systém který stejně chci instalovat. Po konzultaci s kamarádem který to oprávnění má je řešení najít někoho kdo má oprávnění a zbude ochoten to posvětit nebo si to oprávnění sám udělat za 5000kč. Prý je to jednoduché, zhruba na úrovni vyhlášky 50.
rva
Příspěvky: 3520
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FV ohřev vody s dotací

Příspěvek od rva »

To si musí každý srovnat se svým svědomím jestli se chce podílet na nemravném systému dotací. A najít si pro to zdůvodnění.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: FV ohřev vody s dotací

Příspěvek od fugas »

Kamarád má oprávnění, ale do posvěcování se evidentně nějak nehrne, což by mohlo v jednom vyvolat střípky podezření, že to nebude asi úplně richtig? Takže je řešení zaplatit bůra a vložit čas do získání oprávnění, abych pak možná dostal řekněme patnáct nazpět? Fakt?
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
PetrDubi
Příspěvky: 1350
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FV ohřev vody s dotací

Příspěvek od PetrDubi »

Ano, byla by blbost nevzít si ty peníze za dotace, ale pro ty peníze je potřeba, aby to udělala firma, která tě o ty peníze z dotací připraví. To ti to ještě fakt nedošlo, jak jsou ty dotace nastavený a že je to u FV výhodný hlavně pro firmy, který to montujou?

A když už se tu oháníš tím, že chceš ostrovní systém ohřevu, tak jsi si měl při registraci v podmínkách přečíst, že nebudeš prodávat elektřinu do sítě a nebudeš využívat dotace!
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: FV ohřev vody s dotací

Příspěvek od Pawel »

Dotace jsou je pobídka pro kupujícího aby dal polovinu střechy k dispozici nějaké distribuční firmě a dotace padne na předražený materiál a práci. Že lidé naříkají na fórech že čekají na dokončení nebo že FV valí hlavně ven a to i z baterek asi už každý četl.
mirekcafa
Příspěvky: 340
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: FV ohřev vody s dotací

Příspěvek od mirekcafa »

Týý jo, vlákno o ohřevu vody, ty starosti s dotací se na těch 5 panelů opravdu nevyplatí, a kdyby jsi náhodou chtěl za rok rozšiřovat, tak už nemáš nárok.
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: FV ohřev vody s dotací

Příspěvek od shuty »

u nas na SK sa dal v minulosti na dotacie zobrat LOGITEX - kamos ma 8 panelov, 200l bojler a acdc box. kolko ho to stalo a ci je to este aktualne neviem...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
svasek
Příspěvky: 39
Registrován: sob bře 12, 2022 9:52 am

Re: FV ohřev vody s dotací

Příspěvek od svasek »

Schválně jsem se podíval, jestli bych na dotaci dosáhl.
A zjistil jsem, že by to nešlo hned ze dvou důvodů.
Jednak jsem si vše instaloval sám a navíc nemám dostatečně velký objem bojleru s ohledem na výkon panelů. Podle jejich vzorce bych měl mít bojler o objemu min. 260 litrů. Vzhledem k tomu, že i tu dvoustovku jsme do sklepa dovlekli jen tak tak, nepřichází větší nádrž v úvahu.
Je evidentní, že i v případě těchto dotací nejde o maximální efektivitu vynaložených prostředků, ale jen o co největší tok peněz tím správným směrem.
Naštěstí má tento systém dobrou návratnost i bez dotace. Jak rychlá bude, zjistím na jaře, až mi skončí fixace.
8xCanadian Solar 375Wp+MPPT regulátor OPL 9AC 3kW+Dražice OKC 200/1m2

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek