Střídač 5 kW off grid

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
sikec
Příspěvky: 131
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm
Reputace: -4

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od sikec »

PetrDubi píše:U mého Easunu (předpokládám kopie MAXe) jde nastavit maximální proud z baterky na 30-150A a nabíjení baterky 10-120A, takže záleží na tom, co který měnič umí. Můj umí jet i bez baterky, ale potom to funguje tak, jak jsem psal výše (pokud by nebyl v hybridním režimu - tam asi pojede v pohodě s jakoukoliv zátěží, ale s přetoky). To omezení funguje, to mám vyzkoušený (omezí se jenom proud do baterky, ale z panelů tahá kolik potřebuje, pokud to panely dají).
OK a ten EASUN jde koupit kde a cca za kolik?
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od PetrDubi »

Jde koupit třeba tady https://easunpower.com/products/easun-p ... ms-support (tam jsem ho kupoval já) nebo třeba na Aliexpress.
Ale ta cena začíná po odečtení slevy na 25 tisících, takže od tvé představy 15 tisíc je hodně vzdálená - holt to má výkon 8kW a dva MPPT vstupy po 4 kWp. Na ohřev bojleru je to už drahá sranda..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
ChlapeczDediny
Příspěvky: 220
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Reputace: 40
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Prosím tě, máš změřené, jaké je nejnižší reálné napětí z panelů, aby MPPT dobře fungoval? Podle popisu je to 90 V, když použiji panely s Vmp=32 V, Voc=39 V, budou 4s reálně stačit?
Díky.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od PetrDubi »

Ráno když se rozednívá nebo večer při stmívání ( případně když je přes den hodně zataženo), tak jedou MPPT na 90V a když se zvedne jas, tak jde nahoru i napětí.
Měl jsem tam po 5 ks panelů 410W s Voc 45V a při provozu za většího jasu se při zatížení pohybovalo napětí kolem 34-36V a všechno fungovalo bez problémů.
Teď mám 8+6 panelů a taky v pohodě.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
marxsk
Příspěvky: 5
Registrován: úte říj 26, 2021 9:08 am
Reputace: 0

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od marxsk »

PetrDubi píše:Jde koupit třeba tady https://easunpower.com/products/easun-p ... ms-support (tam jsem ho kupoval já) nebo třeba na Aliexpress.
Jedna technická otázka. Axpert Max 7200 mal hrozne zle vyriešené chladanie (a hluk). Je na tom táto novšia verzia (8000W, čo máš) už lepšie?
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Reputace: 31
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od kuli »

Ja keď som robil elektráreň, tak ma od neho odhovorili solárnici, že nie je moc dobrý, ale PetrDubi má s ním dobre skúsenosti. Možno kým ho doladili, neviem.

Kvôli vlastnej spotrebe by som išiel do 2 x 5 kW ( 70 W + 70 W ) keď ti nebudeš mať velký odber tak jeden vypneš. Dá sa to urobiť automaticky 80 - 90 % času idem odberom do 200 W.
Max ma vlastnú spotrebu tušim 130 W ?

Keby sa jeden pokazil tak nudzovo môžeš používať druhý. Len zase treba viac miesta, kablov a bižutérie okolo toho.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od PetrDubi »

Spotřeba (zapnutý měnič, vypnuté panely, nulový odběr) je 1,5A při napětí baterie 53V a 1,4A při 51V, takže se to pohybuje 70-80W podle napětí baterie. Hodnoty měřené měřákem, ne měničem, ale to co ukazuje měnič taky sedí (odchylka napětí do 0,1V a proud z panelů odchylka 0,1-0,3A, proud z/do baterie má rozlišení na celé ampéry, takže tam je to o ničem).
Když se vypne měnič, tak je spotřeba pár W.

Hlučnost - to záleží při čem. Pokud jede měnič a z panelů nic nejde, tak je mírně slyšet bzučení trafa a ventilátory tiše ševelí, do zátěže 1 kW ventilátory tiché, potom se mírně začíná zvedat hlasitost, ale i na 2-3kW bych řekl tiché. Ve chvíli kdy začnou dávat panely, tak do 500W to prakticky nepoznáš, kolem 1 kW se zvyšuje hlasitost, od 2 kW výš už to slušně hučí, kolem 4 kW už je pěkný letadlo a potom se to už asi ani moc nemění. Hlučný jsou ty ventilátory fakt jenom když tam teče větší výkon z panelů a chladí se MPPT, měnič na 230V je docela tichej, pod 1 kW ze vzdálenosti pár metrů prakticky neslyšitelnej.
Mám ho v garáži přidělaný z boku na "skříni" na pneumatiky (samozřejmě na plechu) a ve vedlejší dílně když jede jenom měnič není slyšet s otevřenýma dveřma vůbec, když jedou soláry, tak je to slyšet pěkně, ale po zavření dveří je trochu slyšet až nad 2 kW, jinak si toho nevšimneš. Před garáží se zavřenýma vratama (sekční vrata Hörman) není slyšet nic.

Někdo míval problémy při připojení vstupu na síť, ale já ho mám opravdu jako total off grid a výstup z něj vede k přepínači sítí, kde se dům přepíná mezi ČEZ a měnič a k měniči síť vůbec nejde. Vzhledem k tomu, že když jede dům na FV, tak se přepíná z 3F na 3x1F, tak to ani nijak jinak nejde a síť v měniči by mi byla k ničemu.
Já jsem měnič zapojil k baterce, nastavil parametry, připojil panely a po zapnutí jističe od panelů se měnič rozjel a všechno fungovalo tak, jak mělo. Potom jsem samozřejmě měřil jak odpovídá měřené napětí a proud, doladil nějaké parametry prodle provozu, ale jinak všechno běželo jak má a žádné problémy nebyly.
Potom jsem přes ESP připojil měnič do Home Assistant, další byla na řadě baterka s JBD BMS, kde jsem k ESP32 přidal ještě relé, které mi vypíná měnič podle nastavených hodnot SOC (rozpojuje hnědý drát do panelu) a ještě se chystám (až bude v zimě čas) připojit na ESP32 u BMS převodník na CAN a propojit jí do měniče.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
10055
Příspěvky: 223
Registrován: ned lis 21, 2021 8:29 am
Reputace: 8
Bydliště: Zubří

Re: Střídač 5 kW off grid

Příspěvek od 10055 »

Potvrzuju to co píše Petr
vlastní spotřeba je za mně OK taky tak těch 70-80W
jinak hlučný při větším výkonu je docela dost, ale taky mám v garáži a nějak zvlášť mě to neotravuje - můžu natočit video s větším výkonem
jsou tam drobnosti při připojení na síť což Petr nemá jak píše, ale se vším se dá docela poprat a nějak použít
pokud by byl zájem můžu se následně rozepsat
měnič Easun 8kW, Baterie Lifepo 16S280A 15kW x 2 = 30kW, 7200kWp Amerisolar 450 8S2P J/Z + 3900kWp Leapton650 V,
Jinak jsem Robert - nick používám už dlouho a jsem na něj zvyklý

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek