HDO přepínání tarifů vs. blokování

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Odpovědět
petekmet
Příspěvky: 6
Registrován: stř zář 28, 2022 1:06 pm
Reputace: 0

HDO přepínání tarifů vs. blokování

Příspěvek od petekmet »

Zdravím,

snažím se porozumět problematice HDO a co je HDO signálem vlastně řízené:

Chápal jsem to doteď, že přijímač HDO ovládá blokování některých "žravých" a postrádatelných spotřebičů jako např. wallbox nebo bojler TUV. A že toto blokování se využívá spíš výjimečně, v krizových situacích, kdy je síť přetížena a je potřeba postradatelné náročné spotřebiče odpojit...

Nicméně zkoumáním některých zapojení HDO přijímačů mi přijde, že přes HDO přijímač se ovládá přepínaní tarifu elektroměru, ten sám o sobě není schopen se sám přepínat (na základě signálu HDO) mezi sazbami. Zároveň prostřednictvím HDO přijímače se spotřebič blokuje, t.j. spotřebič bude napájen výhradně z nízké sazby...

Z toho mi vychází, že třeba po přiznání sazby D27d budu moct wallbox použít jen v určitý čas, jinak bude vypnutý? Stejně tak při sazbě D57d bude bojler TUV (řízený z TČ) bude dohřívat vodu jen když nastane čas nízkého tarifu? Měl jsem zato, že tarif je daný časem a je na spotřebiteli jestli elektřinu spotřebuje v čase vysokého nebo nízkého tarifu.

Děkuji za ozřejmění.
Peter
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: HDO přepínání tarifů vs. blokování

Příspěvek od jahodovák »

Aby jsi dostal nějaký tarif,musíš splnit podmínky toho tarifu,tím i blokaci spotřebičů,pokud to nesplníš ten tarif nedostaneš.Vdobě levného tarifu jde vše co je připojeno a není zakázáno v podmínkách připojení na ten levný tarif.Takže je na tobě aby jsi zajistil aby to odpovídalo podmínkám připojení.Aby jsi věděl o co jde,stačí si prostudovat připojovací podmínky,ty se liší případ od případu.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: HDO přepínání tarifů vs. blokování

Příspěvek od camel1cz »

Podmínky se liší podle sazeb. Nejlepší je si přečíst podmínky přiznání sazby, která tě zajímá. Např. zde pro ČEZ.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
petekmet
Příspěvky: 6
Registrován: stř zář 28, 2022 1:06 pm
Reputace: 0

Re: HDO přepínání tarifů vs. blokování

Příspěvek od petekmet »

Ok, děkuji, spíš mě zajímala technická podstata věci ne za jakých okolností dostanu tarif (k tomu se ještě dostanu). Odpověd teda je: jestli je blokování pro danou sazbu povinné tak ano, daný spotřebič je v čase vysokého anebo nízkého tarifu ODPOJEN. Příklad: je-li sazba D27d v bytovém domě tak skutečně wallbox v společných prostorech bude během vysoké sazby nepoužitelný.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: HDO přepínání tarifů vs. blokování

Příspěvek od jahodovák »

Podívej se na stránky poskytovatele služby,tam máš vše popsáno....přece nechceš abychom to dělali za tebe,navíc každý operátor to má jiné...v jeho podmínkách je to vše popsáno,hezký den
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Reputace: 8
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: HDO přepínání tarifů vs. blokování

Příspěvek od ACDC »

Samozřejmě je odpojen. Od toho je HDO, řídit spotřebu. HDO nejprve přepne kontakt pro sepnutí NT na elměru a zároveň odblokuje vybrané spotřebiče. Ačkoliv to není v souladu s podmínkami dodavatele, každý si je může odblokovat, ovšem za VT. Rozdíl je někdy ale zanedbatelný.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
petekmet
Příspěvky: 6
Registrován: stř zář 28, 2022 1:06 pm
Reputace: 0

Re: HDO přepínání tarifů vs. blokování

Příspěvek od petekmet »

ACDC píše:Samozřejmě je odpojen. Od toho je HDO, řídit spotřebu. HDO nejprve přepne kontakt pro sepnutí NT na elměru a zároveň odblokuje vybrané spotřebiče. Ačkoliv to není v souladu s podmínkami dodavatele, každý si je může odblokovat, ovšem za VT. Rozdíl je někdy ale zanedbatelný.
Děkuji.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek