Vyplatí se malá solární elektrárna?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Vyplatí se malá solární elektrárna?

Příspěvek od martinm »

Ahoj,

pohádal jsem se formou off-topicu s uživateli fora u jiného mého příspěvku, který bych založen za jiným účelem, tak zakládám k tomu tématicky určené vlákno nyní.

Je tu někdo, kdo by byl ochotný kápnout božskou:
1.) Kolik ho už FVE stála?
2.) Jaký je celkový výkon panelů?
3.) Jaká je celková kapacita akumulátorů?
4.) Jak dlouho ji má?
5.) Kolik mu za tu dobu ze sluníčka vyždímal kWh?
6.) Kolik kWh z toho uteklo na přetocích do sítě?
7.) Kolik jsi tedy celkem dokázal zužitkovat kWh v rámci běžného provozu domácnosti, když od produkce odečteš přetoky, které jsi nevyužil?
8.) Kolik hodin s tím za tu dobu strávil, kolik hodin nad tím přemýšlel v posteli, kolik hodin na tom pracoval.
9.) jakým způsobem domácnost napájíš? Asi klasický on-grid s tím, že přetoky neřešíš nebo jinak?
10.) Kolikátý rok od založení počítáte s návratností?

Připomínám, že mě zajímají pouze případy, kdy FVE není používána pro boiler, elektroauto, výřivku, či jiné speciality, kde to význam má, nebo pro prodej přebytků na trh. Zajímají mě pouze klasické domácnosti bez bojleru, elektroauta apod.

Zkuste to prosím napsat čestně když už.

Děkuji za informace a čestné výsledky.
Naposledy upravil(a) martinm dne čtv zář 22, 2022 11:10 am, celkem upraveno 1 x.
glottis
Příspěvky: 2020
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Vyplatí se malá solární elektrárna?

Příspěvek od glottis »

1. nevim, zakazal jsme si to pocitat ale asi 180?
2. 5kwp
3. 15kwh
4. 1 rok
5. od zacatku roku 2,7Mwh
6. asi 30kwh
7. vsechno? Par dni v lete se nesklidilo vsechno
8. mrte, ranec, kopec, hromadu, nevim
9. grid-tie s limiterem
Soban
Příspěvky: 3446
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Vyplatí se malá solární elektrárna?

Příspěvek od Soban »

1.) 200 000,-
2.) v podpisu 3.6kWp
3.) v podpisu 11kWh
4.) od unora 2022 ovšem to byly začátky s menší baterkou a málo panely atd.....
5.) co jsem to začal měřit od 10.5.2022 do 19.9.2022 348,05kWh + něco navíc co jsou ztráty měniče a baterek - neměřím.
6.) 0 Wh (není připojená do DS)
7.) 348,05kWh čistá spotřeba z panelů na 230V měřená elektroměrem na výstupu z FVE.
8.) Netuším.
9.) Normálně z FVE do rozvaděče v domě přes přepínač DS/FVE

Fotky najdeš v mém vlákně.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: Vyplatí se malá solární elektrárna?

Příspěvek od Camel »

1. Přesně to nevím ale něco kolem 100k Kč
2. 3030Wp
3. 7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
4. 2 roky ale první rok jsem měl jen 825Wp. V dalším roce rozšíření na 3030Wp
5. cca 3100kWh nevím přesně tuto statistiku si nevedu a při přehrávání firmware jednoho regulatoru jsem o část zaznamu přišel.
6. 0 kWh
7. cca 2400kWh Tohle bylo bez bojleru ten se zprovoznil teprve před 2ma měsíci. přetoky nebyli nikdy.
8. při zprovoznění počítám tak 4 dny po odpoledních po práci. od té doby to jede a nemám moc důvodů do toho zasahovat.
9. Poloostrov. buď FVE nebo v zimních obdobích DS (ruční přepínač sítí). žádné sfázování a nic podobného se sítí nemám.

ještě poznatek. Domácnost bez bojleru moc neznám. Proto když už nějakou tu fotovoltaiku máš a máš na ní dostatečný výkon tak ji právě pro účel ohřevu teplé vody využíváš co nejvíce aby jsi eliminoval přebytky které by jinak zůstali na střeše.
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
Diablo1st
Příspěvky: 1613
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Vyplatí se malá solární elektrárna?

Příspěvek od Diablo1st »

Len taká otázka na začiatok. Aký by mala zmysel budovať FVE, ak by som nevedel nejako zúžitkovať tú energiu? To je ako kúpiť si auto, ale vôbec na ňom nejazdiť. Sú taký ľudia, ale moc takých nie je.

Teraz k mojej on-grid FVE:
1. 3400€
2. 0kWh
3. 3,3kWh
4. cca. 2,5roka
5. 8,9MWh
6. 735kWh
7. cca. 8,2MWh
8. len pár hodín na začiatku, aby som fve vedel obsluhovať a nastaviť
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Vyplatí se malá solární elektrárna?

Příspěvek od martinm »

Fascinuje mě, že někdo tu návratnost máte za chvíli a u některých z Vás byste ji měli za stovky let.

@glottis: Nechceš mi tvrdit, že běžná domácnost umí spotřebovat 2,7Mwh během 9 měsíců vid?

@Soban: Gratulka, utratil jsi 200 tisíc + další tisíce hodin života práce, v nevyčíslitelné hodnotě, které ti už nikdo nikdy nevrátí, resp je to vyčíslitelná hodnota, dejme tomu, že pracuješ za 200 Kč za hodinu.

Takže 200k za materiál 200k vzdělání a práce jsi na 400k nákladech. A ty panely ti udělají 348 kWh ročně v ceně sotva 2500 Kč.

Takže návratnost máš za 400000/2500=160 let, no paráda... ještě k tomu připočti nové baterii každých X/XX let a tu návratnost máš za tisíc let.
Takže návratnost (pokud si neceníš svého času) máš za 200000/2500=80 let, no paráda... S bateriemi za pár stovek let.

Utratil jsi skoro čtvrt mega, aby jsi ušetřil ročně plivanec v podobě 2500 Kč úspory. To nechápu s jakou motivací jsi do toho šel, ty snad bydlíš v pralese a nemáš tam ani elektřinu, že dobrovolně platíš cenu elektřiny mnohonásobně dráž než ostatní. Jinak to nechápu. :-D


@Camel:
Ty jsi případ, který mě právě nezajímá, protože ty jsi jeden z mála, kdo nad tím fakt přemýšlí a používá FVE správně v jednom z případů, kdy se to fakt vyplatí boiler, elektroauto, výřivka apod..

Tohle jsem udělat kvůli tomu, že se se mnou uživatelé hádali, že FVE má smysl, i bez boileru, elektroaut, vyřivek apod. A pak jim tady vypočítám návratnost za 200 let... :-D

@Diablo1st:
Energii každý zužitkuje každý, otázkou je jak a jak efektivně.

Nechápu, kde to bereš, když jsi jako celkový výkon panelů uvedl "0kWh", 8,2MWh mám v zásuvce bez panelů taky... :-D

84000 tě to stálo
8,2 MWh během 2,5 roku odpovídá na úsporu
čas, který tě to stojí nestojí za řeč
===================================
84000/13120=6,4 roku návratnost, pokud nemáš olověné baterie, tak to je perfektní, asi nějaká dotace nebo nevím.

Kromě toho taky nechápu, jak mi můžeš tvrdit, že upotřebíš jako běžná domácnost tolik MWh ročně. Tím musíte topit i v létě. :-D
rva
Příspěvky: 3511
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Vyplatí se malá solární elektrárna?

Příspěvek od rva »

Tuším, že jseš na špatném fóru. Fórum pro skrblíky, kteří vše přepočítávají na peníze je někde jinde. Pravděpodobně nejsi schopen pochopit, že pro řadu lidí je fotovoltaika koníčkem, u kterého je případná finanční úspora příjemným benefitem. A někteří mají fotovoltaiku proto, aby si zajistili nezávislost, což může být rovněž formou koníčku. Přitom na každé stránce máme nahoře uvedeno "energetická nezávislost" "energetická soběstačnost".
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Vyplatí se malá solární elektrárna?

Příspěvek od martinm »

Ne, jen ti není známa souvislost. někteří uživatelé ze mě udělali debila, že jsem blázen, když si myslím, že pokud to člověk nemá pro boiler/elektroauto apod, že se ta investice nikdy nevrátí.

Také mám drahého koníčka, to ať si má každý koníčka jakého chce. pro mě tohle není koníček, ale rád odlehčím planetě, pokud na tom nebudu tratit. Pokud mi to dá ušetřit na účtech za elektřinu, tak do toho klidně též investuji, ale zdá se, že když nemá boiler nebo něco podobného, tak to nemá žádnou šanci na sebe ani vydělat, natož ušetřit.

Já jsem z toho samozřejmě nadšený, je to geniální využívat sluníčko, ale v okamžiku, kdy to na sebe ani nevydělá, tak to nedává smysl. Přenechám to bohatším, kteří nevědí co s penězma, ať si s tím hrají oni, já si počkám, až se výroba panelů a baterií zefektivní a budou dostupnější. My chudý lidi to jinak dělat nemůžeme, než přepočítávat na peníze. :-)
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: Vyplatí se malá solární elektrárna?

Příspěvek od Camel »

Tvoje návratnosti jsou trošku možná zavádějící. Jestli sis všimnul spoustu lidí co ti sem napsalo má fotovoltaiku krátce. Většinou první rok zprovozňování toho moc nevyrobíš nespotřebuješ protože to teprve zprovozňuješ. Ladíš detajly a případné vytěžování. Čím delší dobu to člověk má řekl bych, že dokáže fotovoltaiku využít více než v prvním roce tím se návratnost rapidně začne zkracovat. Další věc je jakou má člověk spotřebu. Pokud máš malou spotřebu a nadimenzovanou FVE tím pádem návratnost je delší. Když máš menši FVE a využiješ ji na maximum, že máš větší spotřebu vrací se to rychleji. Nevím jakou máš představu o spotřebě domácnosti za rok. Bězný rodinny dům postavený v 80tých letech s novými okny a topením jiným než elektřinou má normální spotřebu mezi 3 až 6MWh podle toho jak je naučená různě vypínat spotřebiče a tak. Mám souseda co má spotřebu i 10MWh za rok a to netopí elektřinou. Je to prostě hodně individuální.. Druhá strana věci je že někdo si FVE pořizuje z důvodu častých výpadků el. Tohle byl můj případ výpadky klidně i 10x během 2 měsíců a na celé hodiny seděl doma člověk potmě. A pak jsou lidi co je to prostě baví. Podobně když si člověk koupí nové auto jakou to má návratnost? Žádnou? Ba naopak je to spíš černá díra na peníze a taky to nikomu nevadí a návratnost neřeší. FVE má alespoň nějakou hodnotu a to v podobě el., kterou mohu využít. Pokrýt výpadek. Pro mě má to větší hodnotu než nejáká návratnost.
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Vyplatí se malá solární elektrárna?

Příspěvek od martinm »

To je hloupá výmluva. Omlouvat že jsi první rok vyrobil málo, protože jsi vypláznul čtvrt míče za něco, o čem sis nezjistil, jak to bude fungovat a teprve až po zakoupení sis začal vše osahávat a postupně přicházet na to, že na tom proděláš kalhoty.

Proto já tu prudím jak můžu hloupými dotazy, dělám simulace apod. abych na to, že to nedává smysl přišel případně ještě před samotným zakoupením. Tím myslím pro mě bez boileru a elektroauta apod.

Já vůbec nechápu co všichni s tou elektřinou dělaj, já tu na výkonném počítači běžícím nonstop chvílema i těžím kryptoměny. do toho běží notebook připojený ke třem monitorům, 5 akvárií, vařím elektrikou, běží tu desítky let stará lednice, dvě NAS. A přesto mám spotřebu 2338 kW ročně. Tak co s tou elektrikou proboha děláte.... Nepochopím.
Antrac1t
Příspěvky: 230
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyplatí se malá solární elektrárna?

Příspěvek od Antrac1t »

reagovat na body nemohu jelikoz FVE vyuzivam k ohrevu bojleru,rekuperaci,klimatizaci,lokalni cisticka vzduchu,bazen,pracka,susicka,mycka,lednice,mrazak,el kolobezky,sviceni,zasuvky a vse dalsi kolem domacnosti a zahrady (okruhy se spousti dle priority a dle denni vyroby, zbytek se sosa z DS kdyz tolik nesviti) ... fajn by bylo vedet co ty mas v umyslu napajet, jaka je tvoje spotreba, nechci slyset, ze spotrebujes X MWh za rok, ale minimalne denni spotrebu na faze, nejlepe na okruhy a na jednicku s hvezdicku na spotrebice (takhle jsem ja monitoroval vlastni spotrebu cca 5mesicu abych vedel co mi kolik zere, v kolik hodin a jak dlouho abych vedel co mam zacit stavet) ...

EDIT: ok tak konecne aspon rocni spotreba, a co s tou el delame? vyuzivame
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: Vyplatí se malá solární elektrárna?

Příspěvek od Camel »

martinm píše:To je hloupá výmluva. Omlouvat že jsi první rok vyrobil málo, protože jsi vypláznul čtvrt míče za něco, o čem sis nezjistil, jak to bude fungovat a teprve až po zakoupení sis začal vše osahávat a postupně přicházet na to, že na tom proděláš kalhoty.

Proto já tu prudím jak můžu hloupými dotazy, dělám simulace apod. abych na to, že to nedává smysl přišel případně ještě před samotným zakoupením. Tím myslím pro mě bez boileru a elektroauta apod.

Já vůbec nechápu co všichni s tou elektřinou dělaj, já tu na výkonném počítači běžícím nonstop chvílema i těžím kryptoměny. do toho běží notebook připojený ke třem monitorům, 5 akvárií, vařím elektrikou, běží tu desítky let stará lednice, dvě NAS. A přesto mám spotřebu 2338 kW ročně. Tak co s tou elektrikou proboha děláte.... Nepochopím.

Ohřiva vodu v bojleru? To je 2000kWh za rok. Jestli se sprchujete ve vodě 5°C tak klobouk dolu
Naposledy upravil(a) Camel dne čtv zář 22, 2022 12:33 pm, celkem upraveno 1 x.
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: Vyplatí se malá solární elektrárna?

Příspěvek od Mart »

Mám bojler, takže nejsem cílová skupina ankety. Celková spotřeba domu cca 4,5 MWh / rok.
1.) cca 200 000,- Kč
2.) 3980 Wp (+ ještě nezapojené rozšížení o 1800 Wp)
3.) 14,4 kWh
4.) spuštěno 12.5.2022
5.) cca 1,4 MWh
6.) 0
7.) cca 1,4 MWh
8.) nevím, první informace jsem začal shánět 11.2021 (po krachu BE), když jsem se válel v posteli s Covidem. Mám elektro SŠ i VŠ, takže pochopení principů tolik nebolelo. Kompletní montáž svépomocí.
9.) zatím ostrov s manuálním přepínačem sítí
10.) Odhadem 8 roků.
Prachy se mi válely na účtu a tak to beru jako investici. Studium a instalaci jsem bral jako rozšíření elektrotechnických obzorů. Nabyté zkušenosti jsem předával dál a výsledkem jsou další tři lidé s instalací na ohřev bojleru a dva lidé s kompletní instalací.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Vyplatí se malá solární elektrárna?

Příspěvek od martinm »

@Camel: Ne všichni mají vlastní boiler doma. Někdo otočí kohoutkem a teplá voda přiteče z kouzelné trubky. Ale jelikož já psal, že mají psát jen lidi, kteří nepoužívají solar pro bojler, výřivku, elektroauto apod, tak tu nikdo nemá co mít ani 0.5MWh ročně.

Tedy až na ty, co napsali, že bojler používají a že to uvádí mimo soutěž jen pro zajímavost.
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: Vyplatí se malá solární elektrárna?

Příspěvek od Camel »

martinm píše:@Camel: Ne všichni mají vlastní boiler doma. Někdo otočí kohoutkem a teplá voda přiteče z kouzelné trubky. Ale jelikož já psal, že mají psát jen lidi, kteří nepoužívají solar pro bojler, výřivku, elektroauto apod, tak tu nikdo nemá co mít ani 0.5MWh ročně.

Tedy až na ty, co napsali, že bojler používají a že to uvádí mimo soutěž jen pro zajímavost.
Já jen reagoval na to že nechápeš co s tou elektřinou děláme. Nevím kolik to je procent ale tipnu si že 90% lidí ten bojler mají. Bratr měl i na bytě svůj bojler.
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Vyplatí se malá solární elektrárna?

Příspěvek od martinm »

Ale pochop, že to mě nezajímá, jestli ty nebo tvůj bratr máte nebo nemáte bojler, o tom se vůbec nebavíme, já ho nemám a proto se obracím na lidi, kteří též bojler nemají nebo nepoužívají solárem. Dokážeš to prosím nějak pochopit a přestat mě tím dokolečka prudit?
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3339
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Vyplatí se malá solární elektrárna?

Příspěvek od marko250 »

martinm píše:To je hloupá výmluva. Omlouvat že jsi první rok vyrobil málo, protože jsi vypláznul čtvrt míče za něco, o čem sis nezjistil, jak to bude fungovat a teprve až po zakoupení sis začal vše osahávat a postupně přicházet na to, že na tom proděláš kalhoty.

Proto já tu prudím jak můžu hloupými dotazy, dělám simulace apod. abych na to, že to nedává smysl přišel případně ještě před samotným zakoupením. Tím myslím pro mě bez boileru a elektroauta apod.

Já vůbec nechápu co všichni s tou elektřinou dělaj, já tu na výkonném počítači běžícím nonstop chvílema i těžím kryptoměny. do toho běží notebook připojený ke třem monitorům, 5 akvárií, vařím elektrikou, běží tu desítky let stará lednice, dvě NAS. A přesto mám spotřebu 2338 kW ročně. Tak co s tou elektrikou proboha děláte.... Nepochopím.
150W/1h 5 akvárek
400W/1h PC herní s těžbou více
200W/1h tři monitory s notebookem
50W/1h 2x NAS
1.5-2kWh stará lednice/den

To máme kolem 18kWh/den=6.5MWh/rok ,tak jaká je tedy skutečnost?

Zřejmě byste měl dávat skutečná infa,pro své dotazy. Při odsouhlasení podmínek zde při vstupu na fórum ,jste měl číst tyto podmínky .Slovo dotace a podobné typy instalací FVE ,jsou zde netolerovány. Slovo přetok je slovo sprosté a vypovídá o majiteli takové FVE,že není v souladu s myšlenkou tohoto fóra a měl by jít jinam.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Vyplatí se malá solární elektrárna?

Příspěvek od martinm »

Jsi náhodný generátor čísel, jsi úplně vedle. Psal jsem, že má spotřeba je 2338kWh ročně = 2 MWh ročně = 6kWh denně já s nonstop počítajícím počítačem, 5 akvárii apod. :-D Přiznám, se že to není herní počítač a těžil jsem rychlostí šneka.
Antrac1t
Příspěvky: 230
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyplatí se malá solární elektrárna?

Příspěvek od Antrac1t »

Psal jsi ze mas vykonny pocitac co bezi nonstop + notas, takze ted zase kecas, a mas vubec nejake akvarko ...
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
glottis
Příspěvky: 2020
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Vyplatí se malá solární elektrárna?

Příspěvek od glottis »

martinm píše:Fascinuje mě, že někdo tu návratnost máte za chvíli a u některých z Vás byste ji měli za stovky let.
@glottis: Nechceš mi tvrdit, že běžná domácnost umí spotřebovat 2,7Mwh během 9 měsíců vid?
predstav si to ze jo. Od zacatku roku mam celkovou spotrebu 7MWh (DS+FVE). FVE je tedy jen asi 1/3 nasi spotreby. Jsou lidi, co jsou v baraku 4, maj doma pracku, susicku, induckni desku, troubu, tepelne cerpadlo, tv, pocitace, nas. Pulka spotreby je topeni a tuv.

Jeste kdyz jsme byli v panelaku, nevypinal jsem komp, obcas na nem tezil, mel vedle toho NAS a spotreba byla 4MWh za rok. Jestli tam mas jeste akvaria tak nevim jak se vejdes do tech 2MWh :) asi je komp nejakej notebook a akvaria nevyhrivas.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek