Výkon v průběhu dne a roku

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od FrantisekCa »

martinm píše:@FrantisekCa: Seš si jistý, že špatně nepočítáš ty? 280W panely vyprodukují 270 kWh ročně, což při 12V odpovídá 22500 Ah. Takže jakýpak nikdy nenabijou, Kdyby chtěli tak 8333 Ah nabijou dokonce 3x do roka.

Je to velká hodnota, to je pravda, ale nejak ve svém výpočtu chybu nevidím. :-D

@Diablo1st: Jo už jsem si přečetl pořádně, jak to myslel. "i nula" tzn. třeba 0-250Wh denně.

@Quickyprd: To je o čem mluvím, což @FrantisekCa nechápe a má mě za blázna. Nechápe, že kdybys nechtěl mít přetoky, tak bys pro 280W panel potřeboval 8333 Ah, pokud tím neživíš bojler nebo něco podobného. :-D Pokud ale ty přetoky člověk neřeší, tak se mu cena panelů nikdy přece nemůže vrátit, když v létě využije jen čtvrtinu potenciálu Slunce = 4x delší investiční horizont, což by v mém případě vycházelo na 32 let namísto na 8 let při plném využití Slunce.

Solary jsou hračka pro lidi s bojlerem a elektroautem, ostatním jsou k ničemu.
Jo a ještě pro ty, co mají velkou elektrárnu a prodávají přebytky.

Pokud někdo není ani jeden z výše uvedených tří případů a zároveň má FVE, tak je blázen. :-D

FVE ti vyprodukuje iba tolko, kolko je schopna ALE zaroven musi byt odber.
V tvojich vypoctoch vynechavas straty (pri FVE 0.28kWp budu podstatne) a tiez sposob, ako chces donutit ten panel EE vyrabat, resp. ako chces tu energiu z neho efektivne vyuzit.
Mozes mat aj 20kWp a nevyrobi ti to nic, akurat tak bude kryt straty na menicoch, regulatoroch, pokial k tomu nebude priradena zataz.
Dalsia vec su straty napr. bojlera, kde sa pocita zhruba 1kWh/den pri objeme 100l.
Uz som tu pisal, ze tych 280Wp moze teoreticky ohriat priemerne za den nieco cez 5 litrov vodu o 45°C,ale akosi zamerne to prehliadas.
A zabudas tiez na to, ze ten panel ti bude clonit, teda prides o teplo do bytu, ktore bude musiet byt nahradene inou formou energie, za ktoru sa plati.
Tieto fakty prehliadas zamerne a ides si tu svojim nezmyslom.
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od martinm »

Kravina ten výpočet byl jen proto, abych Františkovi dokázal, že jeho kalkulačka nepočítá jinak než moje, že by mě nemusel urážet, že jsem schopnej, protože si pletou jednotky napříč mezi různými veličinami. Když mi tvrdí, že 280W panel tolik Ah nikdy nedokáže nabít. Tak jsem mu chtěl dokázat, že je dokáže nabít 3x do roka.

Číst základy čeho, jak to souvisí s tím, že máte kvůli panelům nejdražší elektřinu, jakou jste kdy měli a jakou kdy budete mít? Pokud tedy místo toho boileru neživite tři pultové mrazáky. :-D

Protože pokud máte velkou spotřebu a malé baterie, tak vám přes zimu spoustu chybí, ale přes léto máte hafec přetoků. Když vezmete kolik Vás stojí ta sranda a kolik jste z toho reálně dostali, tak Vám vyjde panečku cena za kWh jedna báseň. Alespoň, pokud to nejdete nejak ce velkým s dotacema či co.
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od FrantisekCa »

martinm píše:Kravina ten výpočet byl jen proto, abych Františkovi dokázal, že jeho kalkulačka nepočítá jinak než moje, že by mě nemusel urážet, že jsem schopnej, protože si pletou jednotky napříč mezi různými veličinami. Když mi tvrdí, že 280W panel tolik Ah nikdy nedokáže nabít. Tak jsem mu chtěl dokázat, že je dokáže nabít 3x do roka.

Číst základy čeho, jak to souvisí s tím, že máte kvůli panelům nejdražší elektřinu, jakou jste kdy měli a jakou kdy budete mít? Pokud tedy místo toho boileru neživite tři pultové mrazáky. :-D

Protože pokud máte velkou spotřebu a malé baterie, tak vám přes zimu spoustu chybí, ale přes léto máte hafec přetoků. Když vezmete kolik Vás stojí ta sranda a kolik jste z toho reálně dostali, tak Vám vyjde panečku cena za kWh jedna báseň. Alespoň, pokud to nejdete nejak ce velkým s dotacema či co.
Mam silny dojem, ze ty tu nechces nic ine, nez prudit a vyvolavat konflikty. O FVE ti vobec nejde.
Pretu tu zakladas nove temy a trepes sprostosti.
Chod radsej na fejsbuk, najdi si tam komunity
Antrac1t
Příspěvky: 230
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od Antrac1t »

Taky tu cejtim trolla ... Tak hlavne si nezapsaskej vsechny okna at mas trosku toho slunicka aji doma a dej bacha at z parapetu na nekoho nespadne ten panel :geek: ...
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od Quickyprd »

martinm píše: @Quickyprd: To je o čem mluvím, což @FrantisekCa nechápe a má mě za blázna. Nechápe, že kdybys nechtěl mít přetoky, tak bys pro 280W panel potřeboval 8333 Ah, pokud tím neživíš bojler nebo něco podobného. :-D Pokud ale ty přetoky člověk neřeší, tak se mu cena panelů nikdy přece nemůže vrátit, když v létě využije jen čtvrtinu potenciálu Slunce = 4x delší investiční horizont, což by v mém případě vycházelo na 32 let namísto na 8 let při plném využití Slunce.
Jako píšu že mám přetoky, dle ohřevu bazénu 25-50% měsíčního výkonu, ale přetéká bez účelu zisku, ta částka co za to ČEZ dává je totálně nicotná. To je absolutní nesmysl. Prostě to přeteče, že mám plnou baterku, vypráno, umyté nádobí, nahřátý bojler a i zaplé TČ do bazénu a ve vedrech i klimu. Mám aspoň slabý pocit dobra, že posílám sousedovi čistou energii, kterou mu ale ČEZ prodá 10x dráž, než mě zaplatí (jeden soused rodiče, si táta aspoň občas natáhne prodlužku k pile apod. a máma přijde zadarmo vyprat) ....ale jak říkám, pro zisk to fakt nemám. To bych byl na dlažbě :-D

P.S. FVE jsem si nechal stavět z jiných než čistě ekonomických důvodů. To můžeš říct i všem kdo si koupí dovolenou za 100tisíc a užijou si to 14dní, či auto za mega, když jsi stačí auto za půl mega a použijou ho třeba jen 30-60minut denně. FVE jeden díky baterii od jara do podzimu prakticky non-stop a užitek má celý dům/rodina...
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od martinm »

Možná jsem se zasekl ve svém bludu, ale rád se poučím na reálných datech, pokud je vůbec někdo máte a nefungujete všichni jen na dobrý pocit, že to asi nějak vydělává, nebo časem vydělávat začne.

No ale když už potřetí napíšu, že kdybych s těmi 280W měl přetoky, tak se mi investice vrátí za 40 let v případě, že bych neměl 8333Ah, tak jsem blázen a zasypete mě palcema dolů.

Tak jinak, založím ticket určený k tomu, abyste mi někdo z vás dokázal, že bez tisíců Ah baterií máte návratnost investice maličké el. dříve než za 40 let. Za předpokladu, že nevyhřívají boiler, elektroauto, neprodávají na trh, popř další podobné speciality.

Mám ale pocit, že to nikdo nedokážete, protože to nikdo kloudně neměříte a fungujete jen na dobrý pocit, uvidíme. Ty co mi dalí "-1" se teď budou moci předvést, jak na tom jsou.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od Quickyprd »

Já bych tady tohle vlákno asi ukončil. Dneska je venku celkem pěkně, tak se radši pojďme kochat tím jak si chrochtají baterie...
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od martinm »

No všechny moje dosavadní úvahy docela nabouralo to, že jsem objevil, že existuje levný "přepínač sítí". S tím už dává smysl napájet cokoliv (nejen bojler) s garancí bez přetoků i s docela malou baterií. Tím se pro mě všechno mění, poté co mi došla tato souvislost. :-)

Já totiž žil v tom, že mezi sítí a baterií nejde takhle snadno přepínat.

Takže jsem už pochopil, proč skutečně nepotřebuji 8333Ah baterií. :-D
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od Majkl »

Je to marný, je to marný, je to marný. Dávám mínus a jestli chceš reálná data, tak se koukni do linku v mém podpisu.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od fugas »

Teď už je mi asi jasný, kde se vzalo to vlákno o spojování baterek.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek