Výkon v průběhu dne a roku

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od martinm »

Ahoj všem,

plánuji pořídit sol. el. ale napřed potřebuji vědět, kolik mi to vyrobí energie, protože v zimě to bude jinak než v létě. Rád bych alespoň baj očko tušil, jak to může fungovat a kolik wh můžu mít ke spotřebě.

Prosím si o vaše screenshoty roční produkce a konfiguraci jakou máte, ideálně aby se v průběhu toho sledovaného období moc neměnila, ať to ty statistiky moc nerozhodí.

Měl bych to na jih, ale hádám, že to nehraje roli, protože i když to nemáte na jih, tak sklon máte správný a ve výsledku to bude totéž jako jih co do produkce.

Případně pokud znáte nějaký simulátor, který mi to nějak vymodeluje, tak doporučte prosím.

BTW: Má admin pořád někde veřejně dostupné ty jeho wattstatistiky?

Děkuji všem.
Naposledy upravil(a) martinm dne úte zář 20, 2022 10:15 pm, celkem upraveno 1 x.
soami
Příspěvky: 551
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od soami »

FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od FrantisekCa »

Najskor napis, kolko kWp chces instalovat, a kolko kWh bude mat tvoja bateria!
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od martinm »

@soami: To znám, ale je to na mě až moc složité a až moc konkrétní, je tam hafec moc vstupů. Ale zkusím to tedy znovu.

@FrantisekCa: Kdybych to věděl, tak se zde neptám a nezjišťuji od váš produkce napříč rokem. Ptám se totiž právě proto, abych zjistil, kolik těch panelů potřebuji a jak velkou baterii potřebuji. Potřebuji vidět modelové přípkady, abych do toho viděl. Ne na pokus-omyl, ententýky dva špalíky odhadovat konfiguraci baterie, panelů a všeho.

Dejme tomu, že bych měl mít 280Wp, ale jak velkou baterii chci vypočítat, ne nechat si někým plácnout první odhad, co ho napadne. Někdo mi tu doporučoval 60Ah, ale já si k tomu chci přijít sám, než koupit něco jen protože mi to někdo řekl. Prostě jsem si jist, že potřebuji vidět do modelových příkladů.
Antrac1t
Příspěvky: 230
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od Antrac1t »

Nechces nechat jedno vlakno, kde by jsi resil vse okolo a na zacatek napsal ceho chces docilit? Zacal resit vkladani panelu do okna, pak jinde resis baterky, dale zase regulator a uz se tu vyrojilo snad 5vlaken. Prvne si urcit ceho chces docilit, co chces napajet, jaka bude zatez, jak moc to ma byt sobestacne, vadi mi jestli to 10dni nepojede, vadi mi jestli se to zaplati za 10let (je to konicek a zenu nejak ukecam) a XX dalsich otazek aby ti panove mohli opravdu poradit co a jak. Odpoved na tohle vlakno muzes klidne ocekava "ted jeste na podzim, kdyz vysvitne udelam 40kwh" ,... "ja 15kwh" ... " ja 100kwh" ... na tuhle otazku ti uz nekdo aji odpovedel v jinym vlaknu ze muzes ocekavat vykon 30w a klidne aji 3w pres zimu, v lete pojedes na max ...
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od martinm »

Nevím co chci teprve hledám možnosti. Faktem je, že pokud nebudu mít reálná data, tak ani nemá cenu začínat. Bez modelových příkladů z reálného provozu nemůžu jakkoliv postupovat dále. Bez toho, aniž bych měl představu o tom, jaké mé panely budou mít produkci, tak nedokážu rozhodnout, jestli grid-tie nebo jestli baterii, pokud baterii, jak velkou apod.

Nechápeš mě. Mě nezajímá kolik kdo udělá když vysvitne, chci roční statistiky, abych např. věděl, jak moc velký rozdíl je ve výkonu mezi letem a zimou při konkrétní sestavě a pak si na to narouboval svou konfiguraci, že bych to třeba měl podobně baj vočko.

Tím, že mě přesvědčujete, že od vás modelové příklady nechci, mi moc nepomáháte, zejména, kdy jsem přesvědčen, že je potřebuji.. :-)
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od Diablo1st »

Ale veď už ti to Soami napísal:
https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP

Najprv si vyberieš na mape miesto, kde chceš umiestniť panely. V tabuľke napravo vyplníš výkon, či bude fve inštalovaná na budove alebo voľne, zadáš azimut a sklon a dáš Visualize results.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Antrac1t
Příspěvky: 230
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od Antrac1t »

Ty si to nenamodelujes, jelikoz porovnavat rozdilne sestavy postavene na ruznych systemech je obtizne. Ja a muj tata mame totozne systemy (victron) o stejnem vykonu a hodnoty mame rozdilne (bydlime 150km od sebe, orientace jsou trosku jine vcetne sklonu) a ty proste horko tezko napasujes neco co tobe bude vyhovovat + modelovat to potom na FVE o vykonu 350wp, kdyz borci tady jedou 5kwp,10kwp a nekteri i pre 30kwp ...

a to s tou baterkou, kdyby jsi mel urceny projekt, tak to vis modelovej priklady kdybych ja resil tvoji situaci ... mam akvaria a chci mit jistotu ze pojedou kdyz bude blackout, jaka je spotreba,jak casto byva maintanance siti, jak dlouho trva, nebudu menit system za rok ci 2 (bude spotreba stale stejna), kde bude system ulozen, kolik h/dnu bych chtel jen nezavisle na siti ... tohle je co me napadlo behem 10s a uz bych mel predstavu jakou baterku vybirat (pak jeste zapocitej otazky na panely a samotny system)
Naposledy upravil(a) Antrac1t dne úte zář 20, 2022 10:56 pm, celkem upraveno 1 x.
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od FrantisekCa »

280 Wp, na 2000 litrov vody, co sa tym da ohriat za rok, teda asi 5,5 litra vody denne zvysit teplotu o 45°C,to staci tak na nejake akvarium a nie neustale spekulovat co od toho mozno ocakavat.
Tych 280Wp znasobit 10x a potom sa od toho da ocakavat aj relativne vyuzitie.
Mozno este tak nejaku gelovku 12V baterku, a led ziarovka v lampicke s nejakym mini regulatorom (Epever), ale tam to konci…
Cena baterie, regulatora sa nikdy nevrati, vzhladom na to, ze sa jedna o system 280Wp a jeho mozne vyuzitie. Baterka skor ci neskor chcipne, regulator tiez neni vecny.
Alebo je potrebne o tom vypracovat diplomovu pracu?
Snad sa od toho neocakava, ze to znizi vydavky domacnosti na EE…
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od FrantisekCa »

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=6&t=8169
A dalsich mnoho inych tem tu na fore…
Staci pouzit kalkulacku a vediet, ze 1kWp = 1000Wp.
Grafov co sa tyka vyroby tunajsich uzivatelov, tiez najdes.
Predpoved pocasia, ako bude buduci rok tak to ani sam Elon Musk nevie. Necakaj, ze ti tu niekto bude preratavat, kolko budes mat zisk z tvojich 280Wp, kedze tvoje riesenie je tak nejak upne mimo standardov.
Za mna je to proste utopia, nezmysel.
Zakryjes okno, cez ktore by si mal aspon cez zimu tepelne zisky, co budes kompenzovat vyssim narokom na dodane mnozstvo tepla a pritom mnozstvo EE z tvojho planu je naozaj mizive aj vzhladom na investiciu a sposob (ne)vyuzitia takeho riesenia.
Co, aka myslienka viedla k umyslu si zacapit okno FVE, z ktorej aj tak nic pouzitelne nebude?
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od kodl69 »

to FrantišekCa: nemáš tak úplně pravdu, netřeba megasystém, 3x370Wp celkem úspěšně na ohřev vody funguje, ty víc než 4kWh s jistotou každej den dohřejí ne zcela studenej 120l boiler na teplotu víc než 50°C. Pro dva lidi to bohatě stačí... Ale jinak souhlasím, zaplácat okno kvůli pár watíkům nemá cenu. Ale zábradlí balkonu, to je jiná liga.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od FrantisekCa »

3x370 je o uplne niecom inom, nez 1x280. Lebo ked 280 sa odpocita ucinnost, straty bojlera, tak bude zisk nejakeho tepla 0,0nic. Nieco, co sa nijak nepostrehne, ale pritom bude jedno okno zatemnene, takze akurat este mensi zisk tepla…
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3350
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od marko250 »

1kWp=1MWh/rok na panelu-ztráty zpracováním a využitelností. 1kWp dává v létě 1kW a v zimě i 0W.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od martinm »

Zkusil jsem si ten simulátor a přišel jsem na pár věcí:

1.) Pokud mám z těch panelů vytežit maximum, tak musím při 280W mít 8333 Ah baterií = bude to stát miliardu.
2.) Pokud nevytěžím maximu, jedna kWh ze solárů bude stát tak 30 Kč v případě, že návratnost má být do 20 let.
3.) Ať máš baterií kolik chceš, stejně v létě je toho sluníčka moc, že člověk neví co s tou energií dělat, baterii celé léto přes den plné.
4.) V zimě zase málo a baterie z léta jsou prázdné už na podzim a celou zimu je člověk víceméně bez solární energie, že se to skoro ani nevyplatí mít zapojené.

Takže aby to dávalo smysl:
A.) Člověk musí buď těžit kryptoměny, nebo ohřívat bojler, tak 5000 akvárií či nabíjet elektroauto. Jinak celý solárový business je úplně k hovnu. A jet on-grid bez baterií.
B.) Nebo s ženou co po tátovi převzala továrny na baterie, to je druhá možnost.
C.) Všechny další možnosti nedávají ani zrnko smyslu, pokud mi něco neuteklo.

:-D

Zkusil jsem si ten simulátor a přišel jsem na pár věcí:

1.) Pokud mám z těch panelů vytežit maximum, tak musím při 280W mít 8333 Ah baterií = bude to stát miliardu.
2.) Pokud nevytěžím maximu, jedna kWh ze solárů bude stát tak 30 Kč v případě, že návratnost má být do 20 let.
3.) Ať máš baterií kolik chceš, stejně v létě je toho sluníčka moc, že člověk neví co s tou energií dělat, baterii celé léto přes den plné.
4.) V zimě zase málo a baterie z léta jsou prázdné už na podzim a celou zimu je člověk víceméně bez solární energie, že se to skoro ani nevyplatí mít zapojené.

Takže aby to dávalo smysl:
A.) Člověk musí buď těžit kryptoměny, nebo ohřívat bojler, tak 5000 akvárií či nabíjet elektroauto. Jinak celý solárový business je úplně k hovnu. A jet on-grid bez baterií.
B.) Nebo s ženou co po tátovi převzala továrny na baterie, to je druhá možnost.
C.) Všechny další možnosti nedávají ani zrnko smyslu, pokud mi něco neuteklo.

:-D

@marko250: Díky a gratuluji, jsi jediný, kdo pochopil o co mi jde a co chci tak nějak slyšet. Ten simulátor mi to už ukázal, ale simulátor to říká jinak než ty. 0w z 1kWp v zimě je blbost přece. Viz příloha ukazuje, že přes zimu je to pětina léta tj. 25kW měsíčně.

Ale uživatel, který mi pomohl se simulátorem palec hore, díky moc. Už díky tomu vidím do t problematiky bateriového hospodářství. :-D
Přílohy
Screenshot_927.jpg
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od FrantisekCa »

S prepacenim, ale trepes blbosti. Taku kapacitu (8333 Ah napr. 12V) bateriu by si tym 280Wp ani nikdy v zivote nenabil do plna…
Nastuduj si najskor co je kWp, co je Ah a VAh, a potom pocitaj.
Cela tvoja FVE o 280Wp je nezmysel.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od Diablo1st »

martinm píše: @marko250: Díky a gratuluji, jsi jediný, kdo pochopil o co mi jde a co chci tak nějak slyšet. Ten simulátor mi to už ukázal, ale simulátor to říká jinak než ty. 0w z 1kWp v zimě je blbost přece. Viz příloha ukazuje, že přes zimu je to pětina léta tj. 25kW měsíčně.
Marko to myslel v priemere za celý rok, čo pre naše zemepisné pásmo +/- sedí. Mne napríklad vyrobila 3,3kWp elektráreň 3,4MWh za rok 2021.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od Quickyprd »

Za mě u střechy 25% JIH je v zimě výkon 5-20% léta. Dle počasí a výskytu sněhu na panelech :-) V létě mám přetoky, v zimě mě to pokryje tak 10% spotřeby...3,6kWp. Bez baterie je efektivita totálně na prd. S baterií je to totálně jiná pohoda. Bojler mám s TČ, tam přebytky nemá smysl moc dávat. V létě se dohřeje za 3-4hodiny, v zimě celý den...
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od martinm »

@FrantisekCa: Seš si jistý, že špatně nepočítáš ty? 280W panely vyprodukují 270 kWh ročně, což při 12V odpovídá 22500 Ah. Takže jakýpak nikdy nenabijou, Kdyby chtěli tak 8333 Ah nabijou dokonce 3x do roka.

Je to velká hodnota, to je pravda, ale nejak ve svém výpočtu chybu nevidím. :-D

@Diablo1st: Jo už jsem si přečetl pořádně, jak to myslel. "i nula" tzn. třeba 0-250Wh denně.

@Quickyprd: To je o čem mluvím, což @FrantisekCa nechápe a má mě za blázna. Nechápe, že kdybys nechtěl mít přetoky, tak bys pro 280W panel potřeboval 8333 Ah, pokud tím neživíš bojler nebo něco podobného. :-D Pokud ale ty přetoky člověk neřeší, tak se mu cena panelů nikdy přece nemůže vrátit, když v létě využije jen čtvrtinu potenciálu Slunce = 4x delší investiční horizont, což by v mém případě vycházelo na 32 let namísto na 8 let při plném využití Slunce.

Solary jsou hračka pro lidi s bojlerem a elektroautem, ostatním jsou k ničemu.
Jo a ještě pro ty, co mají velkou elektrárnu a prodávají přebytky.

Pokud někdo není ani jeden z výše uvedených tří případů a zároveň má FVE, tak je blázen. :-D
jahodovák
Příspěvky: 1927
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od jahodovák »

Takže se hlásím do řady bláznů....hezký den a hodně sluníčka...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Antrac1t
Příspěvky: 230
Registrován: ned čer 26, 2022 3:33 pm
Lokalita: Znojemsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5500
Kapacita baterie [kWh]: 11
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výkon v průběhu dne a roku

Příspěvek od Antrac1t »

Predstav si ze ze moje FVE nekrmi EV a i kdybych nekrlmil bojler tak navratnost mam 9let (stary EON cenik kde jsem na 4.2VT a 2.7NT), takze jsem asi dalsi blazen ... A co se tyce tveho galantniho vypoctu baterie,tak kdyz to vztahnu na studnu, kde je pramen s pritokem 6l/h, tak potrebuji skruze na 51m3, aby se mi studna vyplatila? To stejne muzu pouzit na akumulaci destove vody, a hromadu jinych veci (dle tve logiky) ... Tu tvoji baterku potrebujes pouze v pripade, ze akumulujes celej rok a nic z ni neberes, ale je tu jedno tajemstvi, mas spotrebu podle ktere navrhujes system ... Proste google a zacist cist zaklady ...
string1 - 5.5kwp 3S4P - 460wp | 3x Multiplus ii 3000VA 1F systém | Lifepo4 230AH 48V + Seplos BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek