Měnič VDC

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
soami
Příspěvky: 551
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Měnič VDC

Příspěvek od soami »

Ostrov bez baterie je tak pro nabíjení bojleru přes Bel - ale to už bylo napsáno. Obzvlášť pro výkon 6x455Wp. Na pračku zapomeň - každý mrak ten měnič/pračku shodí. Navíc bez nějaké logiky řízení, kdy se má nabíjet bojler, případně řízení nabíjení přes SSR, a kdy má jet pračka atd. S připojením k DS a bez rizika přetoků měnič Axpert King, jenže ten zase potřebuje baterie. Ostatní měniče s dososnutím z DS s rizikem přetoku do DS. Pokud nechceš baterii, tak bel je správné řešení.
mirekcafa
Příspěvky: 340
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič VDC

Příspěvek od mirekcafa »

OK... jak zněla původní otázka??? :yes: :yes: :yes:
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
cipis
Příspěvky: 4357
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Měnič VDC

Příspěvek od cipis »

Máš na ni několikrát odpovězeno.
Včetně toho, že když si na to větší šáhneš, tak tě to zabije.
Dle norem do 120V, pak už řešíš extra ochrany.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Měnič VDC

Příspěvek od Pawel »

Maximální napětí na svorkách FV pole je dáno tím co vydrží vstupní tranzistory. To napětí na straně panelů je dáno součtem VOC napětí všech panelů které jsou zapojené v sérii. Pozor ale na to VOC se udává při teplotě 20st může ovšem nastat situace že na panely bude svítit slunce na max. a venku bude -20st to potom VOC napětí klidně stoupne u jednoho panelu o 5V. Je to dáno touto hodnotou Temperature Coefficient (Voc) -0.26 % / °C která se udává v datalistu panelu.
soami
Příspěvky: 551
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: Měnič VDC

Příspěvek od soami »

To je napsané v každém manuálu. Napětí na vstupu měniče - na to už bylo také odpovězeno. Ale to je jen 1 údaj a nesouvisí jen s napětím panelů, ale i s jejich proudem, resp. s jejich zapojením seriově nebo paralelně. Ale to jsou takové naprosté základy, které by měl každý znát, než se ptá https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... dy#p120227
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Měnič VDC

Příspěvek od Pawel »

Ale oni ty manuály nečtou, chtějí aby jsme jim to našli a napsali.
mirekcafa
Příspěvky: 340
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič VDC

Příspěvek od mirekcafa »

ty woe...jak u maďarů......na něco se ptáš a oni melou o něčem jiném
je tu normální člověk který mi odpoví na otázku "co znamená údaj na štítku měniče či invertoru maximální napětí VDC ve vztahu pro počet panelů v serii?"
Cipis : nežádal jsem o radu kterou rukou na to nesmím šahat...
Soami: četl jsem, najdi mi tam odpověď na moji otázku prosím...s tím Belem máš asi pravdu.

Je tohle odpověď?
Max VDC na štítku měniče je součet VOC připojených panelů v serii x 1,25. Paralelní připojení neřeším
V tom případě měnič s max. 102 VDC a 40A není vhodný.

Pokud by odpověď byla bez té omáčky výše bylo by to fajn
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Měnič VDC

Příspěvek od gupa »

Pro Maďara to omáčka není, je to normální vědomost jako odpověď na jednu otázku z mnoha na kterou jsi právě hledal odpověď. Takových otázek s takovým typem odpovědí je víc, jestli si to neznalý mozek neuvědomí, projde si velkým stresem kvůli sobě, je to jeho problém, ne kvůli druhým, kteří z dobré vůle mluví maďarsky k hluchému.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Měnič VDC

Příspěvek od Pawel »

Nevím kdo je tady za vo..la a chová se jako Maďar který ničemu nerozumí. Tady nejste na základce na doučování. Chtělo by to trochu slušnosti. Jak budete reagovat mě vůbec nezajímá já nic od vás nepotřebuji.
vanilka
Příspěvky: 259
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Měnič VDC

Příspěvek od vanilka »

mirekcafa píše:Je tohle odpověď?
Max VDC na štítku měniče je součet VOC připojených panelů v serii x 1,25. Paralelní připojení neřeším
V tom případě měnič s max. 102 VDC a 40A není vhodný.
Je tohle odpověď?
Pravděpodobně ano ;) , ale:
Max VDC je obecně maximální DC napětí, na štítku by mělo být ještě specifikováno, pro jaký vstup měniče (PV vstup z panelů nebo vstup z baterie).
VOC panelu je napětí panelu na prázdno za definovaných podmínek (teplota, intenzita osvětlení atd.). V zimě se ale může stát, že VOC bude díky nižší teplotě vyšší a proto se násobí "bezpečnostním" koeficientem (1,2 / 1,25 / 1,3).
Z toho všeho vychází, že když sečteš VOC všech panelů v sérii a vynásobíš bezpečnostním koeficientem (ty sis zvolil 1,25), měl by si dostat výsledek menší než je hodnota Max VDC pro PV vstup u měniče. Ale bacha, u měničů bývá ještě uveden rozsah MPPT pro PV vstup, jehož horní hranice bývá nižší než Max VDC pro PV vstup. Potom je vhodné, aby byl výsledek nižší než horní hranice MPPT rozsahu :D ufff

Příklad:
Měnič - Max VDC PV vstupu 150V, MPPT rozsah pro PV vstup 60-120V
Panely - VOC 40V
koeficient - 1,2
2 panely v sérii: VOC = (40+40)*1,2 = 88V - vše OK
3 panely v sérii: VOC = (40+40+40+)*1,2 = 144V - do Max VDC PV vstupu měniče se sice vejdeš, ale při vyšší intenzitě osvětlení popř.v zimě nedostaneš z panelů max.výkon
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
mirekcafa
Příspěvky: 340
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič VDC

Příspěvek od mirekcafa »

vanilka: klobouk dolů, děkuji, naprosto jasný....
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Kostěj
Příspěvky: 584
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Měnič VDC

Příspěvek od Kostěj »

mirekcafa píše:ty woe...jak u maďarů......na něco se ptáš a oni melou o něčem jiném...... bez té omáčky výše bylo by to fajn
Zkušenější ti tu zdarma sypou informace, za které často krvavě zaplatili zničeným železem a ty nad tím ohrnuješ nos. Povšiml jsi si třeba, že u některých měničů je udávané max. napětí panelů pro 20°C a je už počítáno s jejich provozem za mrazu? A když ti to někdo polopatě vysvětluje, tak se vztekáš. Člověče, raději nic nedělej. A když děláš, neptej se. A když se ptáš, nečerti se, že ti odpověď přijde složitá - to je problém. Možná když na začátku napíšeš "Neumím a nechci číst manuály, neumím číst grafy datasheetů, neumím sčítat a násobit a z fyziky jsem míval za čtyři", tak ti to třeba začne někdo podávat tak, že to budeš chápat na první dobrou.
mirekcafa
Příspěvky: 340
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič VDC

Příspěvek od mirekcafa »

Bylo by hezký kdyby vy "zkušenější" jste nedělali blbce z nás začátečníků. Je na to jednoduchý recept. Pokud nechceš poradit tak nereaguj. Projdi si to vlákno a na celkem jasnou otázku mi odpověděl pouze vanilka. Zbytek je zaplevelený příspěvkama které s tím absolutně nesouvisí. Třeba hned ty první dva. Nikdo se učený nenarodil a pokud se nechceš podělit se zkušenostma, tvoje věc. obrázek jsem si udělal a už to nechci řešit.
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Měnič VDC

Příspěvek od Pawel »

Nevím co na mém příspěvku bylo tak složité že jste to nepochopil. Pánové nahoře vám napsali to nejdůležitější a to že vás to může zabít. Když vám dělá problém hodnota 120 VDC tak se nedivte těm reakcím.
mirekcafa
Příspěvky: 340
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič VDC

Příspěvek od mirekcafa »

Jak mě může zabít informace ze štítku???????????
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Měnič VDC

Příspěvek od Pawel »

Koukám že už vás to asi koplo.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Měnič VDC

Příspěvek od fugas »

Chlape tohle už normálně bolí číst. Nadpis měnič VDC znamená přesně co? Když je na bedně napsáno 120 VDC tak to možná bude bedna se 120 kusy válečků do cirkulárky? Já jsem taky laik a tím spíš bych ti doporučil se na netu dovzdělat v základní terminologii. Panely chceš zapojovat do jakýchsi řád a řady k sobě nějakým slucovačem.
Nezlob se, ale na to se fakt nedá říct nic jiného, že to bude kopat a dokonce zabíjet. Manuál jak bod po bodu celou věc realizovat ti asi nikdo nenapíše. To by ten člověk musel být s prominutím magor, když vidí jak se k tomu stavíš
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3349
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Měnič VDC

Příspěvek od marko250 »

mirekcafa píše:Jak mě může zabít informace ze štítku???????????
Celkem rychle,když dotyčný netuší co uvádí daný štítek za info :-) :-) ,koukám,že se tady na fóru zvrhává věcná debata v neurvalost nově příchozích. Asi by se tu mělo založit vstupní vlákno:" Chci FVE nic o tom nevím,vy mě to vymyslete,běda jak špatně,baterky jsou drahé ty nechci a já jen dostanu 225tKč ze státní kasičky." A pak tam napsat něco jako univerzální odpověď :"Běž do p....,k čezu a tak".To by šlo udělat ne? :-) :-) .
Ale abych nebyl od tématu :-) ,tak odpověď na to co je 120VDC na štítku,tak to je přesně 120- Voltů -Stejnosměrných.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
mirekcafa
Příspěvky: 340
Registrován: úte zář 06, 2022 2:47 pm
Lokalita: českotřebovsko
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: českotřebovsko

Re: Měnič VDC

Příspěvek od mirekcafa »

Tak tohle jsem ještě nekouřil.... :D :D :D končím s touhle debatou
Měnič Easun SMX II 5,6 Kw, 7x Huasun HTJ 445Wp stříbrný rám, bifaciální, Lifepo4 16x 105 AH JK BMS
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Měnič VDC

Příspěvek od Pawel »

Kde asi bude chyba. Asi špatné fórum.:D

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek