Jaký regulátor a baterii pro 360Wp?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Jaký regulátor a baterii pro 360Wp?

Příspěvek od martinm »

Ahoj všem, v posledních dnech některým z Vás jistě piju krev, tím jak se jako neelektrikářž snažím sestavit malý ostrovní systém svépomocí. Ukázalo se, že to není tak jednoduché a tak jsem si řekl, že to je nad mé síly.

Zkusím tedy, jestli někdo z Vás bude mít chuť mi přímo doporučit komponenty.

Souvislosti: Bydlím v bytě, solární el. chci jako doplněk zejména pro provoz akvárií, které spotřebují:
8h denně 35W (jen filtrace)
4h denně 100W (filtrace + večerní spuštění zářivek a LED pásků)
V případě potřeby využiji pro další věci jako třeba monitor/notebook.

Prostory pro panely:
1. Parapet pro 2x 30Wp (téměř na jih pod sklonem)
2. Druhý parapet pro 2x 30Wp (téměř na jih pod sklonem)
3. Okno pro 2x 120Wp (téměř na jih kolmo 90 stupnu)

Celkem to je 360Wp, přičemž reálně vzhledem k umístění a sklonu odhaduji v průměru 260Wp. Zapojoval bych je postupně, jak si to osahám od 1. až po 3. třeba s měsíčním rozestupem.

Jaký prosím pro to regulátor a baterii a proč?

Hádám, že bych měl investovat do MPPT 20A/30A + Lifepo alespoň 15Ah?

Kabely, pojistky apod nijak řešit hádám zatím není třeba, to pak lze nadimenzovat dle potřeby snadno. Měnič případně hádám také už je snadné koupit správný.

Pokud to není zde povoleno, tak URL na produkty z vašeho nebo jiného e-shopu prosím pošlete soukromou zprávou, pokud takový produkt rovnou nabízíte.

Děkuji za rady.
Soban
Příspěvky: 3465
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Jaký regulátor a baterii pro 360Wp?

Příspěvek od Soban »

Takže potřebuješ asi 680Wh deně.

Takže baterku 24V 29Ah no není ji dobré cyklovat na 100% takže dvounásobná kapacita 24V 60Ah případně větší.

Skus se domluvit s uživatelem mikel na seskládání akupacku požadovaných parametrů. (ví co mají skladem)

Regulátor mppt 150/35 od victronu https://shop.mypower.cz/victron-bluesol ... v-35a-6708
Značka kvalita.

Měnič počítám stačí 400W tj píšeš 35+100W https://shop.mypower.cz/menic-napeti-ep ... -230v-6772
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Jaký regulátor a baterii pro 360Wp?

Příspěvek od martinm »

Baterie lifepo 60Ah 9000 Kč
panely (360Wp reálně předají 260W, protože polovina bude v 90 stupnovém sklonu) 9000 Kč
Regulátor 9000 kč
měnič apod 3000 Kč

V tom případě je to sranda za 30 tisíc s návratností za 35 let (pokud to půjde dobře). Však to vůbec ekonomicky nedává smysl... :-( Pro koho tohle je užitečné. Maximálně fakt pro nějaký karavan nebo chatu bez elektřiny uprostřed pouště, jinak to nedává žádný význam.
Soban
Příspěvky: 3465
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Jaký regulátor a baterii pro 360Wp?

Příspěvek od Soban »

Ale to jsme ti už psaly......

Největší návratnost má nahřívání bojleru z FVE kde máš jenom panely a střídač.

Moji mám spočítanou na 30 let, samozřejmě jak se bude zdražovat tak se to bude zkracovat.

Nejrychlejší návratnost bude když máš velkou spotřebu a třeba ještě elektroauto.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
glottis
Příspěvky: 2066
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Jaký regulátor a baterii pro 360Wp?

Příspěvek od glottis »

martinm píše:Baterie lifepo 60Ah 9000 Kč
panely (360Wp reálně předají 260W, protože polovina bude v 90 stupnovém sklonu) 9000 Kč
Regulátor 9000 kč
měnič apod 3000 Kč

V tom případě je to sranda za 30 tisíc s návratností za 35 let (pokud to půjde dobře). Však to vůbec ekonomicky nedává smysl... :-( Pro koho tohle je užitečné. Maximálně fakt pro nějaký karavan nebo chatu bez elektřiny uprostřed pouště, jinak to nedává žádný význam.
jediny co ti snizi navratnost je k tem panelum dat nejakej ongrid mikromenic bez baterii a vsech kravin okolo. Pokud mas stalou spotrebu vetsi nez daj ty panely tak je to v pohode. Ale nez bych rval do okna panel a tim prisel o svetlo ... to se na to radsi vykaslat. Budes zklamanej
vanilka
Příspěvky: 259
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Jaký regulátor a baterii pro 360Wp?

Příspěvek od vanilka »

martinm píše:...V tom případě je to sranda za 30 tisíc s návratností za 35 let (pokud to půjde dobře). Však to vůbec ekonomicky nedává smysl...
S tvými možnostmi instalace FV panelů bohužel nedává :roll: . Pokud by si měl místo na 2-3 panely standardního rozměru (tzn.cca 1,7-2m x 0,8-1m), koupíš použitý kolem 250Wp po cca 1800czk, baterii s trochou snahy seženeš ve sběrně za cenu lehce nad výkupem, místo měniče použiješ UPS-ku z bazoše za 1000czk a MPPT regulátor mejd in čajna do 2000czk. Suma sumárum do 10k CZK i s kabeláží a eko rybičky si můžou chrochtat blahem :lol:

//EDIT: myšleno olověnou baterii samozřejmě ;)
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Jaký regulátor a baterii pro 360Wp?

Příspěvek od martinm »

@Soban: Co se bude zdražovat? Zastropování cen energií na 7Kč, v EU se jedná o 4,20 Kč. Panely podle mě drží cenu krásně, nejspíš se budou kvůli technologickému pokroku nebo dotacím naopak zlevňovat ne? Já nějak na jakési bájné domnělé zdražování spoléhat moc nechci.

@glottis: On-grid v paneláku nevím, jestli by byl vůbec možný? Není to ani potřeba, umím tu elektřinu využít. Kromě akvárií umím 684W sežerou denně akvária počítač běží nonstop ten sežere 600W denně (to jsem v úvodním příspěvku zapomněl zmínit),takže umím stabilně využít 1200wh denně, takže bych baterii ani třeba nějak nepotřeboval no. Spotřebu mám mnohonásobně větší, než ty panely vyrobí. Také připomínám, že v té místnosti není světlo ani tak, protože jsou nonstop zatažené zatemňovací závěsy. kromě toho, kdybych tam světlo chtěl, tak druhým oknem půjde dostatek světla.

@vanilka: Chápu, to je hezká představa, ale 30 let záruka na panely je 30 let záruka na panely a mít v bytě baterii o které někdo před chvíli psal, že jim vybouchla a čínský regulátor a podvodnou CE certifikací taky doma mít člověk nechce, v garáži v plechové skříni možná, v bytě nikoliv.

Když jsem nad tím přemýšlel, tak jsem koukal na lifepo 15Ah baterii za 280 Kč a měl jsem za to, že mi bude stačit, když budu stíhat vyrobenou elektřinu čerpat týž den, ale když všem bateriím škodí nízký stav nabití, tak bych odpravil každou brzy. :-)

Momentálně z vás chápu, že se na to mám fakt vyprdnout a ulhčit si život, případně se sem vrátit, až budu mít velký balkon. :-D
cipis
Příspěvky: 4357
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaký regulátor a baterii pro 360Wp?

Příspěvek od cipis »

Nepochopeno, jak funguje ongrid, resp. grid-tie konvertor.
Ty mikrokonvertory jsou asi to nejlevnější a nejjednodušší na zamýšlený účel.
Ony totiž fungují tak, že jsou zapojené paralelně "na zásuvku", no a pokud mají, tak dávají, pokud ne, tak celou spotřebu živíš ze "zásuvky". Pokud panely stačí dodat třeba 100W, a ty máš zátěž 200W, tak půjde 100W z panelů a 100W ze zásuvky.
Musíš ale zajistit, že spotřeba na té zásuvce bude vždy vyšší než celkový výkon všech těch mikrokonvertorů, jinak to napereš do sítě, ten přebytek. Takže jestli tam máš časovače/termostaty, tak to musíš zapojit až za ně, aby to ten časovač/termostat neodpojil v plné zátěži.
Nepotřebuješ batrerku, nepotřebuješ vůbec nic, neřešíš, jestli svítí málo nebo víc, jestli něco vypnout/přepnout atd.
Jen musíš zajistit konstantní odběr, který bude vyšší než ten mikrokonvertor, aby z toho nebyl přetok.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Jaký regulátor a baterii pro 360Wp?

Příspěvek od martinm »

Aháááá. Ono, totiž, že existuje takovýto kompromis mezi off-grid a on.grid v podobě grid-tie mi úplně nějak unikalo. Jestli to chápu správně, tak je to geniální pro mě. Já jsem totiž viděl ostrovní systém a myslel jsem, že je to cesta pro mě, ale tenhle grid-tie se mi nyní zdá jako jediná rozumná možnost. Pokud jsem si k tomu našel správné schéma, viz příloha?

Dotazy nooba:
1. Ale nepotřebuji na to nějakou odbornou revizi/povolení nebo jaké to má háčky?
2. Co by se stalo v případě, že vypadne el. sít? No asi nic ne pokud bude svítit sluníčko. Pokud nebude, tak nebude el. to je logický. :-D
3. A co se stane, pokud sluníčko bude prát jako blázen, ale já nebudu mít žádnou spotřebu k odběru?
4. Normálně si tam mohu strčit nějaké wh-metr, abych poznal, kolik jsem z těch solárů ročně získal?
Přílohy
Screenshot_922.jpg
Screenshot_921.jpg
Screenshot_921.jpg (29.88 KiB) Zobrazeno 262 x
Soban
Příspěvky: 3465
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Jaký regulátor a baterii pro 360Wp?

Příspěvek od Soban »

1.) NE Nebo lépe řečeno nemáš to co strkat do zásuvky co je připojená k DS aspoň u nás to legislativa nepovoluje.
2.) Bude to bez proudu, napětí i když bude svítit.
3.) Bude to dodávat napětí do sítě. (Elektroměr zaznamená a přijde pokuta za neoprávněnou dodávku do sítě.)
4.) Klidně
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Jaký regulátor a baterii pro 360Wp?

Příspěvek od martinm »

1. Tak to je super.
2. Dobře, to asi nevadí, ale panely se nezničí ne? To Ten invertor ošetří ne?
3. Jáj místo aby byly rádi, by mi měli ještě zaplatit a oni pokutu... Když mi pošlou pokutu, já jim pošlu fakturu v PDF. :-D Ne teď vážně, dá se to nějak ošetřit, nneco jako zpětný ventil ve vzduchotechnice? Já jsem třeba u jednoho invertou v popisu četl, že umí zabránit zpětnému dodávání do sítě. Asi už to tyhle invertory umí a můžu to pustit z hlavy ne? EDIT: Už jsem se dočetl, že to platí jen v případě instalace jakého si proudové sondy či co.Ani na to nepotřebuji žádné povolení? EDIT#2: To je kravinka za stovku, která se jen pověsí na kabel, vůbec žádná věda?
4. Super.
5. Na fotce se ptám, kam se zapojuje spotřebič, protože v tom invertoru není žádná 220V zásuvka. :-D
6. Jaký invertor vybrat? Když mám zajištěný trvalý odběr 600 wh denně, tak mohu koupit pro jistotu třeba 1200W invertor jakože pro jistotu, kdybych časem těch panelů měl víc, nebo zapojené spotřebiče potřebovali nějak peaknout?
7. Je nějakým způsobem bezpečné celou domácnost napájet z jedné zásuvky/prodlužovačky? :-D
Přílohy
Screenshot_923.jpg
Soban
Příspěvky: 3465
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Jaký regulátor a baterii pro 360Wp?

Příspěvek od Soban »

5.) Do normální zásuvky v bytě :-)
6.) Žádný prostě to zařízení je normální on-grid měnič ke kterému připojíš panely.
7.) To záleží na příkonu a na jaký výkon jsou tam dráty, kontakty atd.... (Většina prodlužovaček je počítaná na max 10A i když na koncovkách bývá psáno 16A stačí skouknout průřez kabelu.)

Prostě u on-grid měničů byl a vždy bude přetok!

A jde jenom o to jak veliký, jak rychle dokáže reagovat.

Samozřejmě pokud ten menič má výkon max třeba 500W a domácnost má pořád odběr větší jak 600W tak teoreticky přetok nehrozí.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Jaký regulátor a baterii pro 360Wp?

Příspěvek od martinm »

1.Helé. Napřed jsi psal, že nepotřebuji povolení a pak jsi to editoval, že legislativa říká, že to nemám co strkat do zásuvky, takže to není legální? :-) Odporuješ si v té větě, píšeš, že to můžu a v zároveň, že se to nesmí. :-)
5. Jak jakóóó. Když v ní je zapojený ten inverter, jakože do jiné libovolné zásuvky jo? :-)
6. Jo ták. On-grid jen s tím rozdílem, že co do sítě posílám, musím stíhat ve stejný okmaži i čerpat. Když se rozhodnu restartovat počítač, tak musím napřed ty panely odpojít, abych na 1é vteřin nedával do sítě víc než čerpám? Nebo před restartem na chvíloi zapnout rychlovarnou konvici :-D
7. Po vysvětlení, že je to on.grid a mohu čerpat z libovolné zásuvky už nepotřebuji celou domácnost z jedné zásuvky. Takže tento dotaz byl mimo mísu, jako většina mých dotazů.
Soban
Příspěvky: 3465
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Jaký regulátor a baterii pro 360Wp?

Příspěvek od Soban »

1.) Taky se používají různé věci co nemají CE a neměly by se strkat do zásuvky....
Ono to není nelegální, ale nesmíš to připojit do DS u nás - ovšem to neznamená že to nemůžeš používat v jiných sítích.

Kdosi tu psal že se mu podařilo legálně modráska připojit k DS jako mikrozdroj bez dodávky do DS.

Prostě mě to nezajímá buď jedu z DS nebo mám ostrov a jedu z panelů.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek