Polykrystalické nebo monokristalické

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Polykrystalické nebo monokristalické

Příspěvek od martinm »

Dobrý den, nemohu najít nějaký jednoduchý kalkulátor, který by mi řekl, jestli je v mém případě lepší použít mono nebo poly popř jiné, tak se jdu poradit s Vámi.

Panel bych měl v okně místo skla, viz foto sklon tedy 90 stupňů (kolmo k zemi).

Okno je orientované téměř dokonale na JIH, jen lehoučce cca max 20 stupnů kousíček z toho jihu směr východ, téměř dokonalý jih.

Pokud kromě těch dvou informací potřebujete nějakou další, rád poskytnu.

Na základě uvedených faktů je pro mě lepší poly nebo mono a proč? Nebo je to jedno a nevyplatí se kupovat mono, když je mnohem dražší? Údajně mono je efektivnější vzhledem k málo místa, kolik mám pro využití, ale možná bych raději oželil trochu efektivity, než abych si kvůli tomu připlácel dvojnásobnou cenu.

Nebo co takhle jeden mono a druhý poly? :-D

Děkuji za informaci.
Přílohy
Bez náffvu-1.jpg
Naposledy upravil(a) martinm dne ned zář 18, 2022 8:56 pm, celkem upraveno 1 x.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Polykrystalické nebo monokristalické

Příspěvek od brin »

Cenový rozdíl mezi poly a mono opravdu není 50 %. Osobně bych neřešil poly a mono, ale spíše bifacial. Mají mnohem lepší výtěžnost z rozptýleného světla.
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Polykrystalické nebo monokristalické

Příspěvek od FrantisekCa »

Na okne mu budu bi zbytocne.
A riesit mono vs poly je pri takejto instalacii zbytocne, skor budu problemy s rozmerom.
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Polykrystalické nebo monokristalické

Příspěvek od martinm »

bifacial k čemu by mi v mém případě měl jako být bifacial dobrý, když bych ho nevyužil? :-) Však bifacial je to nejhorší, co jsi mi mohl doporučit?

bifacial má lepší výtěžnost z rozptýleného světla obecně, ale v mém případě je to přece blbost, když z okna je jen jedna strana a druhá je permanentně v šeru... :-)

EDIT: @FrantisekCa: To jsem rád, že nemusím řešit mono/poly, to bych se z toho zbláznil, už takhle mi dává zabrat poskládat to do toho okna nějak rozumně. :-D
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Polykrystalické nebo monokristalické

Příspěvek od brin »

Když myslíš. Já ti to neberu.
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Polykrystalické nebo monokristalické

Příspěvek od FrantisekCa »

No, aleeee. Teoreticky ti ten bifacial vyrabal elektrony aj v noci, keby si doma svietil a tie elektrony by aj tak utiekli niekam do tmy :D
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Polykrystalické nebo monokristalické

Příspěvek od brin »

Ten bifacial vyrábí i ze zbytkového světla, co prosvítí první vrstvou článků. Má jinou skladbu a zaměřuje se na jiné vlnové délky světla.
kodl69
Příspěvky: 7402
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Polykrystalické nebo monokristalické

Příspěvek od kodl69 »

Trochu odjinud: mám na střeše poly, měl jsem i pár amorfů a místo nich jsou teď mono. Mám měření po strinzích, a rozdíly mezi stejnou plochou osazenou amorfy a monokrystaly jsou propastné, ve prospěch monokrystalů. Podotýkám shodné m2, ne shodné Wp.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Polykrystalické nebo monokristalické

Příspěvek od martinm »

brin píše:Ten bifacial vyrábí i ze zbytkového světla, co prosvítí první vrstvou článků. Má jinou skladbu a zaměřuje se na jiné vlnové délky světla.
Kor když vidím, že si za tím stojíš, tak tomu jistě rozumíš, že ti dává smysl používat jakési oboustranné panely jen z jedné strany. Avšak já potřebuji pro nákup více, než doporučení od jednoho náhodného člověka, jistě budou dražší a navíc nechci, aby mi shořel např. právě proto, že na světle bude jen jedna strana či co já vím. Potřebuji se mít od čeho odpíchnout, od nějakých faktů či studie, ale rozumím prdu, tak ani nevím co hledat. Takže z důvodů bezpečnosti ten oboustranný nezvolím, přestože ti věřím, že tomu rozumím a že mi radíš správně. Děkuji.
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Polykrystalické nebo monokristalické

Příspěvek od FrantisekCa »

V Biline (alebo spravne ma byt Ledvice?), Mostecko, v ramci nejakeho projektu su v tej elektrarni skusobne umiestnene rozne panely, s roznou orientaciou, sklonom (aj agro, teda vertikalne). Je o tom uz nejaky clanok s informaciami. Pohladaj. Maju tam poly, Mono aj Bi. Tie vysledky boli zaujimave.
martinm
Příspěvky: 102
Registrován: čtv zář 15, 2022 12:13 am

Re: Polykrystalické nebo monokristalické

Příspěvek od martinm »

Bydlím hodinu od Mostu, o ledvicích jsem četl, ale nijak mi to nepomohlo v rozhodnutí, resp. byly tam nějaké náznaky, ale jen áznaky, že v případě ledvic dávali smysl na jih o trošku více polykrystalické, ale zároveň, že je to dáno konrétní ledvickou lokalitou, jinak, že by se očekávalo o trochu lepší mono.

Ale picnu se z tebe, nemůžeš porovnávat to, že oni tam používají obousranné panely správně z obou stran a na základě toho mi nemužeš trdit, že v mém případě budou taky fungovat správně, protože fungují v ledvicích, přestože já je budou používat špatně... četl jsem o ledvicích články a žádný z nich neřekl, že je bezpečné používat je špatně viz můj případ.
FrantisekCa
Příspěvky: 108
Registrován: sob zář 10, 2022 5:20 pm

Re: Polykrystalické nebo monokristalické

Příspěvek od FrantisekCa »

Ale ja som nikde netvrdil, ze biface su pre teba naj.
Biface su nedavny vykrik, rozmerovo su to asi tie najvacsie panely.
Frantici nedavno riesili mega problem, kedze ich instaluju na dvoch projektoch (Morcenx a Arue). Su to instalacie na trakeroch a oni im tie panely zacali praskat… Zevraj az dake 3% behom mesiaca im odislo. Nastastie, este tie projekty boli iba asi z 1/3 urobene. Snad sa dozviem, co bolo pricinou a ako to vyriesili…
Soban
Příspěvky: 3464
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Polykrystalické nebo monokristalické

Příspěvek od Soban »

Podle mě je pro domácí použití jedno co použiješ.

Rozdíl ve výtěžnosti podle mě je nula nula nic.

Daleko větší vliv podle mě bude mít volba kvalitního výrobce aby ten panel vydržel.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek