Pojistky mezi baterii a menicem

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Matess
Příspěvky: 1516
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Pojistky mezi baterii a menicem

Příspěvek od Matess »

ano asi tak... BMS by měla být schopná odepnout proud na který je stavěná, rozhodně není stavěná na jiný průser a ten mají chytit pojistky.
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Pojistky mezi baterii a menicem

Příspěvek od Neo »

Diablo1st píše:
Neo píše: Baterie se nejistí pojistkami ale BMSkou (battery management system)
S týmto si dovolím nesúhlasiť. BMS stráži jednotlivé články, aby sa neprebili resp. nepodbili, ale že by BMS nahradila aj poistky čítam prvý krát.
V každom manuály je písané použitie DC ističa alebo poistky, väčšinou aj s odporúčanými hodnotami.
Většina dnešních BMS umí i podpětí, přepětí i zkrat. V měniči je také pojistka na vstupu. Potřebuješ mít pojistky na pojistky? :)
++
glottis
Příspěvky: 2042
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Pojistky mezi baterii a menicem

Příspěvek od glottis »

Neo píše:
Diablo1st píše:
Neo píše: Baterie se nejistí pojistkami ale BMSkou (battery management system)
S týmto si dovolím nesúhlasiť. BMS stráži jednotlivé články, aby sa neprebili resp. nepodbili, ale že by BMS nahradila aj poistky čítam prvý krát.
V každom manuály je písané použitie DC ističa alebo poistky, väčšinou aj s odporúčanými hodnotami.
Většina dnešních BMS umí i podpětí, přepětí i zkrat. V měniči je také pojistka na vstupu. Potřebuješ mít pojistky na pojistky? :)
jako delejte si kazdej co chcete :) kazda vec v systemu je na neco stavena a mela by mit jisteni. BMS fakt neni pojistka. Vyrobili to cinani a je to elektronicka hracka. Jestli ji tak nekdo pouziva jeho vec. Zapect na te debilni JBD 200A bms kontakty neni zadnej kumst. Ze ma menic pojistku je hezky ale co kdyz to slusnu bez menice? Na sbernici? Mam to vyplne, prohodil jsem kabely, zapnuto a konec :) Nahoda je blbec a kabel kterej mi upadl se nekam privaril? Baterky byli nabite, potece tam par set A, vypraskam mosfety nebo specku rele a pak se stane kdo vi co. Utavim ty tenci kabely k BMS, nebo to vezme rovnou baterie za 100k. Upadne mi nejakej plechovy kryt, prosekne kabely, spadne mi sroubovak nekam. Tak debilnich nahod vymyslim spoustu. Ze jsem to mel mit vypnutyu kdyz jdu neco delat? No mel ale protoze na me nekdo promluvil tak sem na to zapomel. Pojistka stoji par korun.
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Pojistky mezi baterii a menicem

Příspěvek od Neo »

glottis píše: jako delejte si kazdej co chcete :) kazda vec v systemu je na neco stavena a mela by mit jisteni. BMS fakt neni pojistka. Vyrobili to cinani a je to elektronicka hracka. Jestli ji tak nekdo pouziva jeho vec. Zapect na te debilni JBD 200A bms kontakty neni zadnej kumst. Ze ma menic pojistku je hezky ale co kdyz to slusnu bez menice? Na sbernici? Mam to vyplne, prohodil jsem kabely, zapnuto a konec :) Nahoda je blbec a kabel kterej mi upadl se nekam privaril? Baterky byli nabite, potece tam par set A, vypraskam mosfety nebo specku rele a pak se stane kdo vi co. Utavim ty tenci kabely k BMS, nebo to vezme rovnou baterie za 100k. Upadne mi nejakej plechovy kryt, prosekne kabely, spadne mi sroubovak nekam. Tak debilnich nahod vymyslim spoustu. Ze jsem to mel mit vypnutyu kdyz jdu neco delat? No mel ale protoze na me nekdo promluvil tak sem na to zapomel. Pojistka stoji par korun.
Tobě nepomůže ani deset pojistek za sebou, vždy vymyslíš co by se mohlo stát
++
crowndip
Příspěvky: 19
Registrován: čtv dub 14, 2022 11:22 am

Re: Pojistky mezi baterii a menicem

Příspěvek od crowndip »

Ja kazdopadne dekuju za namety. Objednal jsem pojistkovy odpojovac s pojistkami 22x58mm. U me na 63A, napeti je jen kolem 50V, menic zvladne max 40A.
Znam se, chci to mit jistene, kdybych to omylem zkratoval. BMS by dovolil o dost vetsi spickovy proud a nerad bych, aby se neco zapeklo.
glottis
Příspěvky: 2042
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Pojistky mezi baterii a menicem

Příspěvek od glottis »

Neo píše:
glottis píše: jako delejte si kazdej co chcete :) kazda vec v systemu je na neco stavena a mela by mit jisteni. BMS fakt neni pojistka. Vyrobili to cinani a je to elektronicka hracka. Jestli ji tak nekdo pouziva jeho vec. Zapect na te debilni JBD 200A bms kontakty neni zadnej kumst. Ze ma menic pojistku je hezky ale co kdyz to slusnu bez menice? Na sbernici? Mam to vyplne, prohodil jsem kabely, zapnuto a konec :) Nahoda je blbec a kabel kterej mi upadl se nekam privaril? Baterky byli nabite, potece tam par set A, vypraskam mosfety nebo specku rele a pak se stane kdo vi co. Utavim ty tenci kabely k BMS, nebo to vezme rovnou baterie za 100k. Upadne mi nejakej plechovy kryt, prosekne kabely, spadne mi sroubovak nekam. Tak debilnich nahod vymyslim spoustu. Ze jsem to mel mit vypnutyu kdyz jdu neco delat? No mel ale protoze na me nekdo promluvil tak sem na to zapomel. Pojistka stoji par korun.
Tobě nepomůže ani deset pojistek za sebou, vždy vymyslíš co by se mohlo stát
Moje fantazije je silne hnojena zkusenostma ze zivota. Jak pisu, kazdej at si to udela jak chce ale nemam radost, ze se tady na foru, kde bych cekal vicemene profesionalni rady zkusenych, nahodnej kolemjdouci lojza docte, ze na pojisky srat nebo ze BMS nepotrebujes, protoze zrovna ja uz bez ni jedu leta.
Matess
Příspěvky: 1516
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Pojistky mezi baterii a menicem

Příspěvek od Matess »

ten kdo někdy odpálil 160A pojistku ví co je to za ránu a takový člověk si neumí představit že by to měl polovodič přežít ikdyž to cíňan v manálu píše.
Kostěj
Příspěvky: 583
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pojistky mezi baterii a menicem

Příspěvek od Kostěj »

Diablo1st píše:...nechcel spodok pre nožovky + 160A nožovku (cena cca. 24€)
Mně zase přijdou nožovky jako ideální: spolehlivá nezničitelná jistota, akorát mi trochu vadí, že nevypadají moc hezky. Tři držáky a čtyři nožovky 125A byly celkem za 290Kč (nové z ofiko elektra), jen žehličku jsem koupil na bazoši.
Soban
Příspěvky: 3448
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Pojistky mezi baterii a menicem

Příspěvek od Soban »

Nožová pojistka má jednu nevýhodu, nedá se rukou vypnout, potřebuješ žehličku, nasadit a když je problém a není tak velký aby ji přepálil......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
rezis
Příspěvky: 59
Registrován: čtv lis 25, 2021 10:10 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Pojistky mezi baterii a menicem

Příspěvek od rezis »

Dají se použít pojistkové odpojovače. Pak není potřeba žehličku. Nicméně cena je poněkud...
Hlavně se z toho neposrat.
cipis
Příspěvky: 4331
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Pojistky mezi baterii a menicem

Příspěvek od cipis »

O odpínačích jsme se bavili minulou stránku, pokud tedy máš na mysli to, co se dá "rozpojit" pod zátěží. A právě kvůli ceně se debata následně posunula k žehličkám.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Pojistky mezi baterii a menicem

Příspěvek od Neo »

Soban píše:Nožová pojistka má jednu nevýhodu, nedá se rukou vypnout, potřebuješ žehličku, nasadit a když je problém a není tak velký aby ji přepálil......
Ale dá
https://www.emas.cz/3np1123-1ca20-pojistkovy-odpinac
trvale 100A
pojisky NH000 max 160A cena rozumná
https://www.emas.cz/oez-40490-pojistkov ... 00-160a-gg
nebo větší
https://www.emas.cz/oez-14364-pojistkov ... c-fh1-3a-f
trvale 250A
pojistky NH1 max 355A cena nic moc

Ale pod zátěží 160A DC bych neodpojoval žádné nožovky :)
++
vanilka
Příspěvky: 259
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: Pojistky mezi baterii a menicem

Příspěvek od vanilka »

Tohle je zajimave. Jen mi neni jasne, proc XLP00 je jen na AC, ale XLP00-1p nebo XLP00-2p i na DC :?:
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: Pojistky mezi baterii a menicem

Příspěvek od FCC »

Zdar,

Já to mám takle. Proč třípólové odpojovače ? Jsou levnější než dvoupólové.

Pavel
Přílohy
PXL_20220920_185935096.MP.jpg
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
Soban
Příspěvky: 3448
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Pojistky mezi baterii a menicem

Příspěvek od Soban »

A nejsou ty nožové odpojovače dražší jak na ty válcové pojistky? A pokud mi stačí 125A.......

Prostě tady si stěžovaly že ty odpojovače jsou drahé.....

A ty navrhuješ ještě dražší pro nožové pojistky.....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
mika
Příspěvky: 140
Registrován: stř říj 06, 2021 9:03 pm
Lokalita: Praha Západ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pojistky mezi baterii a menicem

Příspěvek od mika »

Po podobném spekulování jsem skončil na následujícím.

U každé baterky (mám dvě) je přímo nožovka v samostatné patici, u druhého pólu je jistič 125A s vyrážecí cívkou připojenou na BMS, protipožární čidlo a havarijní stop tlačítko.

Pak je to propojené a před měniči mám odpojovač s "houbovým" tlačítkem.
2x 3kWp 2x 5kW 24kWh - Moje malá kumbálová: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7587
ospaly
Příspěvky: 52
Registrován: čtv črc 28, 2016 9:40 pm

Re: Pojistky mezi baterii a menicem

Příspěvek od ospaly »

Dávaju sa tie poistky medzi bateriu (pred každú batériu) a busbar, alebo medzi busbar a pred každý menič. Ak priamo pred menič a je viacej batérii, tak potom môže jedna pokazená batéria poškodiť tu druhú. Je to správna úvaha?
bokser01
Příspěvky: 1315
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Pojistky mezi baterii a menicem

Příspěvek od bokser01 »

ospaly píše:Dávaju sa tie poistky medzi bateriu (pred každú batériu) a busbar, alebo medzi busbar a pred každý menič. Ak priamo pred menič a je viacej batérii, tak potom môže jedna pokazená batéria poškodiť tu druhú. Je to správna úvaha?

Ano zejména při paralelním spojování baterek by jsi měl jistit každou sadu zvlášť. Kdyby došlo k havarijnímu stavu například u olova jako mám já 2S2P například zkrat na baterce nebo v ní, tlačila by druhá řada do té první dost energie a došlo by k destrukci. Takto dobře dimenzovaná pojistka odhoří a zachráníš alespoň ten druhý pack co je paralelně.

Pokud vedeš baterky na busbar a z nich třeba na 3 měniče, tak by jsi měl jistit každý měnič svojí pojistkou. Má to výhodu kdyby se něco v bedně odehrálo měla by odhořet pojistka jen u té havarované a ostatní jedou dále. Pokud by jsi jistil všechny 3 najednou a v jednom se něco událo a odhořela pojistka pro všechny 3 a do těch měničů šla třeba energie z FV panelů je dost pravděpodobné že by se ti zničili MPPT těch zbylých 2.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Migel
Příspěvky: 926
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Pojistky mezi baterii a menicem

Příspěvek od Migel »

Chalani caute..teraz som nasiel totok vlakno nakolko som tu novy a chcel by som poprosit o radu a mozno aj prispiet tym co mam ja..
Ja som zohnal z bazosa nove odpojovace na nozove poistky 160A (obrazok viz priloha)za cca9€za kus(celkom 17 kusov za 150€ co je nejakych 8,82€ presne)!!! Naozaj clovek najde aj taketo veci za facku od ludi co to uz nepotrebuju,ak ho teda netlaci cas ze chce mat setko hned hotove..
No a mam to na kazdu baterku jeden odpajac+a- a takisto aj na menic a regulator a este aj na string zo strechy(uz v samotnom rozvadzaci)
Baterky maju nejakych 49ah 2,3kw 48v jedna a mam ich paralerne 8 kusov(zatial..) co je nejakych 390ah.kupil som ktomu 80A nozovky ale medzi tym som zohnal (zasa za dobru korunu) 60A bmsky povodne som chcel 80A bmsky no nakolko ich bude viacej paralelne tak stacia aj tie 60a) na kazdu baterku s max vybijacim prudom 100A. Mozem tam nechat tie poistky co uz mam?
Na 5kw menic mam 125A a na regulator 80A
Přílohy
Uchytenie zo zadu na cu busbar
Uchytenie zo zadu na cu busbar
98392FD3-7060-45A4-8CCC-1167E3040FC4.jpeg
Foto so zhasacou komorou
Foto so zhasacou komorou
8936A73C-45FD-4D10-BDAF-C378929D694D.jpeg
7F6D2E7B-5C76-41E2-91F0-C9849F8C3341.jpeg
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Beny
Příspěvky: 105
Registrován: sob říj 13, 2018 2:29 pm

Re: Pojistky mezi baterii a menicem

Příspěvek od Beny »

Čau bastlíři.
Vidím, že jedete odpojovače s nožovkama. Mám taky tak připraveno.
Na DIY foru jedou T pojistky. Je tady s tím nějaká zkušennost?
https://diysolarforum.com/threads/class ... use.51693/
FVE 7,2 kWp, 2x SolarEdge 5000 HD, panely AEG M606B 300W 12xJV 6xJZ, AEG 360W 3xSV 2xJZ, SolarEdge Optimizer P300 a P401, PLC Unipi Axon 505, elektroměry EM 340 a EM111 Modbus, elektroměrové trafa DC QI-POWER-485, 2x proporcionální SSR relé RGC1P48V42ED SSR pro řízení přetoků do bojleru, bojler Dačice OKCE 300S 2x2,2 kW, Grafana soft
http://www.pocasinakladne.cz/mervis.php

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek