Výběr hliníkových profilů

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Tomash
Příspěvky: 56
Registrován: čtv úno 03, 2022 11:26 am

Výběr hliníkových profilů

Příspěvek od Tomash »

Zdravím,

měl by někdo radu jaké solární profily vybrat?

Koukal jsem na prodejce a v zásadě se dají koupit 3 profily (jestli nekecám).
a) solid
b) economy
c) s drážkou na kabel

Počítám, že solid bude nejpevnější když má plný profil a je tam nejvíc materiálu, ale je taky nejdražší.
Takže otázka je, stačí použít economy nebo raději brát solid? případně kde je hranice povětrnostních vlivů/ostatních vlivů kdy použít to nebo to?

Díky
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výběr hliníkových profilů

Příspěvek od kodl69 »

economy je výkřik poslední doby. Na tzv "solid" se montovaly kdysi mnohem menší panely (1650x900mm)a nikomu to nepřipadalo předimenzovaný. Dnešní "plachty", často s 30mm rámem jsou o strach už samy o sobě, nedejbože připevnění na profilu se stěnou podobnou alobalu na jogurtu... Posledních 8 let kupuju ten klasickej, dnes označenej SOLID.
Na čem se dá něco ušetřit, jsou háky - ty koupíš poměrně levně tady na fóru, a taky omega a z úchyty - když si necháš v ehliník nařezat 7cm kousky a vyvrtáš si díry 8.2 mm tak jsi na méně než polovině za "hotovou" úchytku. Ale teda stříbrný, ne černej elox...
další věc je, že trpělivější z nás nepotřebují T šrouby, ale stačí nerez M10x16, stejně jako nejsou nutný límcový matice, stačí podložka.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Tomash
Příspěvky: 56
Registrován: čtv úno 03, 2022 11:26 am

Re: Výběr hliníkových profilů

Příspěvek od Tomash »

Ani mo tak nešlo o to ušetřit, spíš jen o to, jestli ten solid není prostě overkill. Ono ten rozdíl v ceně až tak děsný není.

Háky mám již tady od uživatele Tomanjan a vypadají dobře, ale moc jsem jich neviděl na porovnání, tak uvidíme :D

Bohužel jsem celkem nešikovně koupil bezrámečkové panely, takže samotné uchycení ještě nemám moc dořešené neb sehnat levněji orginální úchyty to je mazec.
Mám koupené z druhé ruky nějaké jeté,že je na tom ta guma, ale nedopadlo to jak jsem si myslel...jsou pro panely od 7 mm výš a já mám 5mm, pán který mi to prodával tvrdil, že to bude OK, ale nějak jsme se špatně pochopili.

Takže to celkové uchycení bdue ještě kovbojka :D
Tomash
Příspěvky: 56
Registrován: čtv úno 03, 2022 11:26 am

Re: Výběr hliníkových profilů

Příspěvek od Tomash »

Ani mo tak nešlo o to ušetřit, spíš jen o to, jestli ten solid není prostě overkill. Ono ten rozdíl v ceně až tak děsný není.

Háky mám již tady od uživatele Tomanjan a vypadají dobře, ale moc jsem jich neviděl na porovnání, tak uvidíme :D

Bohužel jsem celkem nešikovně koupil bezrámečkové panely, takže samotné uchycení ještě nemám moc dořešené neb sehnat levněji orginální úchyty to je mazec.
Mám koupené z druhé ruky nějaké jeté,že je na tom ta guma, ale nedopadlo to jak jsem si myslel...jsou pro panely od 7 mm výš a já mám 5mm, pán který mi to prodával tvrdil, že to bude OK, ale nějak jsme se špatně pochopili.

Takže to celkové uchycení bdue ještě kovbojka :D

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek