dalsi Automatic Transfer Switch

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Tomasl
Příspěvky: 29
Registrován: ned zář 20, 2020 12:36 pm

dalsi Automatic Transfer Switch

Příspěvek od Tomasl »

zdravim, uz 2. rok planujem ako si pomoct s uctom za elektriku s pouzitim fotovoltaiky.
prvy krat, hned na zaciatku, som upustil od planu, kedze "grid-free" menic, neni az taky spolahlivy v zabranovani prietoku ako sa o nom vravi.

teraz uz 3 mesiace asi rozmyslam na inou alternativou.
8-9 panelov na streche, usporiadanych do 2 stringov. 4-5 panelov v stringu pripojenych cez BEL regulator na bojler, akonahle je ten dohriaty, prepnut na 1. MPPT string menica. 2. string z 4 panelov pripnut na 2. MPPT string menica. v pripade, ze slnko nebude svietit na panely a baterky budu vybite pod nejaku hodnotu, chcel by som prepnut na distribucnu siet, bez pretoku do DS. garantovane bez pretoku.

nasiel som "uzasnu" krabicku, ktora to vraj dokaze. preto by som poprosil ludi znalych problematiky, alebo to maju doma, nech mi to potvrdia, alebo ma zas vyvedu z omylu. da sa to najst pod roznymi nazvami, da sa to najst ako na ebayi, tak amazone, aj ali.
napr.
https://www.amazon.com/Automatic-Transf ... B09XQCQZ3B
https://www.amazon.com/MOES-Controller- ... B07F12RDZ2
https://www.ebay.co.uk/p/16020048489
https://www.aliexpress.com/item/4001233418383.html

a tu sa chlapec silno tesi, ako mu to luxusne prepaja medzi 2 zdrojmi, ale nijak nedokazal ci tam pretok je alebo nieje. je to vsak po anglicky.
https://www.youtube.com/watch?v=ni0A_ZdH7aU

ak viete o niecom podobnom, kludne aj s dlhsou dobou prepnutia (kludne aj ~1 sekundu), v podoobnej cenovej hladine, len garantovane bez pretokov, prosim navedte ma. maximalne co sa stane, ze pracka nebude vediet kde ma pokracovat a chladnicka a kotol si nebudu pamatat cas.

dakujem
P.S. sorry za nespravnu odbornu terminologiu, som laik amater.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: dalsi Automatic Transfer Switch

Příspěvek od Diablo1st »

Treba si overiť, či 4-5 panelov v sérii je dosť pre BEL. Podľa mňa je to málo a treba tak 7ks 144článkových alebo 8-10ks 60 článkovcýh panelov.
ATS sa dá použiť aj tento
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Tomasl
Příspěvky: 29
Registrován: ned zář 20, 2020 12:36 pm

Re: dalsi Automatic Transfer Switch

Příspěvek od Tomasl »

Diablo1st píše:Treba si overiť, či 4-5 panelov v sérii je dosť pre BEL. Podľa mňa je to málo a treba tak 7ks 144článkových alebo 8-10ks 60 článkovcýh panelov.
ATS sa dá použiť aj tento
no, ratam s 2KW ohrevnym telesom v 140l bojleri (vacsi mi do komory, kde mam teraz Ariston Nuos Evo 110) jednoducho nevlezie. popis BELu je: Vstupní napětí může být od 60 do 430 V a vstupní proud do 16 A.
tak som myslel, ze nejake 385Wp-460Wp panely, ktore maju pracovne napatie udavane od 40V do 45V a prud od 9.5A do 11.5A by asi tak mohlo byt ok pri seriovom zapojeni, ci nie? ja potrebujem ohriat vodu v bojleri elektrikou iba mimo vykurovaciu sezonu (April-Oktober) a iba cez den. nocny ohrev, ak by bol nutny bude zabezpeceny prietokovym plynovym kotlom cez cirkulacny otvor na zasobniku a s malym cerpadlom spinany termostatom v zasobniku.

a inak dik za typ na dalsi ATS. inak, su tie ATS (tento alebo ten co ja som spominal) fakt bez pretoku? ja sa nechcem potom dotahovat so ZSDIS...

mimochodom, tento druhy ATS, na zaklade coho to prepina? ak prestane detekovat prud z menica, tak prepne na DS? cize menic by musel vypnut vystup v pripade, ze klesne napatie baterii pod urcitu hodnotu?
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: dalsi Automatic Transfer Switch

Příspěvek od Diablo1st »

Pokiaľ mám dobré informácie, je lepšie mať troška vyššie napätie u Belu, keďže vie napätie len znižovať. Čiže treba dimenzovať pole tak aby zimné Voc bolo niekde okolo 400V.

ATS - Automatic transfer switch, t.z. že prepína kontatky. Tak ako by mohol vznikúť pretok, keď je kontakt z DS rozpojený?

ATS máva prepínací kontakt, ktorý je ovládaný externe. Takže môže byť riadený aj inak nie len podľa toho či stratí napätie na jednom z prívodou.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: dalsi Automatic Transfer Switch

Příspěvek od Plazivec »

Co je to za blbost kupovat Bel, kterej navíc není k sehnání, pak ještě měnič a pak louskat s DC přepínačem. Proč nekoupit jen jeden pořádnej měnič, ject ostrov a krmit bojler přebytkama? Je toho tady plný fórum. A to nemluvím o tom, že bude vopruz ty sehnatměnič tak, aby seděly stringy na Bela a na něj.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Tomasl
Příspěvky: 29
Registrován: ned zář 20, 2020 12:36 pm

Re: dalsi Automatic Transfer Switch

Příspěvek od Tomasl »

Diablo1st píše:Pokiaľ mám dobré informácie, je lepšie mať troška vyššie napätie u Belu, keďže vie napätie len znižovať. Čiže treba dimenzovať pole tak aby zimné Voc bolo niekde okolo 400V.

ATS - Automatic transfer switch, t.z. že prepína kontatky. Tak ako by mohol vznikúť pretok, keď je kontakt z DS rozpojený?

ATS máva prepínací kontakt, ktorý je ovládaný externe. Takže môže byť riadený aj inak nie len podľa toho či stratí napätie na jednom z prívodou.
ako vravim, som laik. neviem, len sa pytam, pretoze pri vacsine menicov sa uvadza ze pretoky niesu, aj 2KW gridfree menic, ktory sa teraz predava za 4 stovky sa tvaril, ze je bez pretokov a nakoniec sa dozviem, ze pretoky tam su, aj ked minimalne. a ja nechcem ani minimalne. aj hociktory iny drahsi menic nevie nikto zarucit, ze pretok nebude. len to, ze by nemal byt. jak vravim, ja sa odmietam dotahovat so ZSDIS v pripade pretokov, a odmietam absolvovat ich buzeracny birokraticky proces.

ja celu tuto zabavku planujem tak, ze ked mi nieco ZSDIS bude chciet kvoli panelom na streche, tak ich poslem do teplych krajin, ze ich sa to netyka. a tie panely na strechu si vyvlacim sam, popripade s pomocou niekoho, koho si na to zozeniem. aj zapojenie.

a dakujem za info ohladne BELu.
Tomasl
Příspěvky: 29
Registrován: ned zář 20, 2020 12:36 pm

Re: dalsi Automatic Transfer Switch

Příspěvek od Tomasl »

Plazivec píše:Co je to za blbost kupovat Bel, kterej navíc není k sehnání, pak ještě měnič a pak louskat s DC přepínačem. Proč nekoupit jen jeden pořádnej měnič, ject ostrov a krmit bojler přebytkama? Je toho tady plný fórum. A to nemluvím o tom, že bude vopruz ty sehnatměnič tak, aby seděly stringy na Bela a na něj.
ktory menic pod 1200 euro (250 euro BEL, 100 euro ATS, 800 euro menic z ali), alebo pod 2000 euro vie prebytky posielat bokom do bojlera sam od seba (bez greenbono a wattrutra, atd) a vie zarucit, ze nebude pretok do DS? tu som sa totiz dozvedel, ze neexistuje taky.
az mi taky ukazes a das mi k nemu pisomnu zaruku, ze ked ZSDIS bude pindat, ty mi preplatis pokutu, tak vsetko vcajku, idem do toho.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: dalsi Automatic Transfer Switch

Příspěvek od cipis »

Za a) ti psal ostrov a za b) náhrada GBU/wattrouter se jmenuje proudové relé.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Tomasl
Příspěvky: 29
Registrován: ned zář 20, 2020 12:36 pm

Re: dalsi Automatic Transfer Switch

Příspěvek od Tomasl »

cipis píše:Za a) ti psal ostrov a za b) náhrada GBU/wattrouter se jmenuje proudové relé.
a co som sa pytal ja? pytal som sa na jeho nazor ci mam fungovat na ostrovnom systeme s poriadnym menicom alebo som sa pytal ci tie automaticke prepinace funguju bez pretoku do distribucnej siete?
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: dalsi Automatic Transfer Switch

Příspěvek od Neo »

Tomasl píše:...........nasiel som "uzasnu" krabicku, ktora to vraj dokaze. preto by som poprosil ludi znalych problematiky, alebo to maju doma, nech mi to potvrdia, alebo ma zas vyvedu z omylu. da sa to najst pod roznymi nazvami, da sa to najst ako na ebayi, tak amazone, aj ali.
napr.
https://www.amazon.com/Automatic-Transf ... B09XQCQZ3B
https://www.amazon.com/MOES-Controller- ... B07F12RDZ2
https://www.ebay.co.uk/p/16020048489
https://www.aliexpress.com/item/4001233418383.html

a tu sa chlapec silno tesi, ako mu to luxusne prepaja medzi 2 zdrojmi, ale nijak nedokazal ci tam pretok je alebo nieje. je to vsak po anglicky.
https://www.youtube.com/watch?v=ni0A_ZdH7aU
Tak ta modrá krabička obsahuje 2x přepínací relé 12V 60A.
Ten druhý přepínač bude to samé.
Na papíru v bedně je pouze pro napětí 12,24 a 48V, vhodné pro auta, karavany, lodě
V žádném případě nedoporučuji používat na 230V.
Display mě ukazuje o 0,6V menší napětí než je skutečnost.
přetok do sítě určitě neudělá
++
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: dalsi Automatic Transfer Switch

Příspěvek od Diablo1st »

Tomasl píše:
Plazivec píše:Co je to za blbost kupovat Bel, kterej navíc není k sehnání, pak ještě měnič a pak louskat s DC přepínačem. Proč nekoupit jen jeden pořádnej měnič, ject ostrov a krmit bojler přebytkama? Je toho tady plný fórum. A to nemluvím o tom, že bude vopruz ty sehnatměnič tak, aby seděly stringy na Bela a na něj.
ktory menic pod 1200 euro (250 euro BEL, 100 euro ATS, 800 euro menic z ali), alebo pod 2000 euro vie prebytky posielat bokom do bojlera sam od seba (bez greenbono a wattrutra, atd) a vie zarucit, ze nebude pretok do DS? tu som sa totiz dozvedel, ze neexistuje taky.
az mi taky ukazes a das mi k nemu pisomnu zaruku, ze ked ZSDIS bude pindat, ty mi preplatis pokutu, tak vsetko vcajku, idem do toho.
No tých meničov je celkom dosť. Prakticky každý menič, ktorý má Dry contact vie zopnúť relé na dohrev bojlera. Stačí pred toto bojler relé predradiť prednostné relé, aby sa nepreťažil menič a je vybavené.
Ale priorita energie je tam iná. Najprv sa pokrýva spotreba, potom batérie a až sú batérie nabité tak bojler.
Pri BEL je to inak. Tam sa najprv rieši bojler, a až potom všetko ostatné.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Tomasl
Příspěvky: 29
Registrován: ned zář 20, 2020 12:36 pm

Re: dalsi Automatic Transfer Switch

Příspěvek od Tomasl »

Diablo1st píše:
Tomasl píše:
Plazivec píše:Co je to za blbost kupovat Bel, kterej navíc není k sehnání, pak ještě měnič a pak louskat s DC přepínačem. Proč nekoupit jen jeden pořádnej měnič, ject ostrov a krmit bojler přebytkama? Je toho tady plný fórum. A to nemluvím o tom, že bude vopruz ty sehnatměnič tak, aby seděly stringy na Bela a na něj.
ktory menic pod 1200 euro (250 euro BEL, 100 euro ATS, 800 euro menic z ali), alebo pod 2000 euro vie prebytky posielat bokom do bojlera sam od seba (bez greenbono a wattrutra, atd) a vie zarucit, ze nebude pretok do DS? tu som sa totiz dozvedel, ze neexistuje taky.
az mi taky ukazes a das mi k nemu pisomnu zaruku, ze ked ZSDIS bude pindat, ty mi preplatis pokutu, tak vsetko vcajku, idem do toho.
No tých meničov je celkom dosť. Prakticky každý menič, ktorý má Dry contact vie zopnúť relé na dohrev bojlera. Stačí pred toto bojler relé predradiť prednostné relé, aby sa nepreťažil menič a je vybavené.
Ale priorita energie je tam iná. Najprv sa pokrýva spotreba, potom batérie a až sú batérie nabité tak bojler.
Pri BEL je to inak. Tam sa najprv rieši bojler, a až potom všetko ostatné.
ale ja to chcem prave opacne, preto BEL. ja chcem zohriat vodu v bojleri zo slnka. nic ine ma nezaujima. ale kedze voda v 140l bojleri bude s 2KW telesom ohriata v lete za 4-5 hodin, tak som myslel, ze navyse by som s tym mohol potiahnut chladnicku (a mozno aj pracku - napojena cez 40st zmiesavaci ventil na bojler) v komore. to je vsetko. pre mna by to bola (so 6 panelmi, co najviac svojpomocne namontovanymi a zapojenymi, a BELom) uspora 20-30 euro oproti momentalnemu stavu (Ariston Nuos Evo 110). 110l TC ohrev nam na v eco mode nestaci, preto musime pouzivat AUTO mod. navratnost 4-5 rokov (podla rastu cien elektriky). a keby som dokazal za par susnov (lacny menic, ATS a 4 "male" baterky) s tym potiahnut este aj chladnicku (a tu pracku), tak to mam dalsich 5-10 euro dole z faktury.
ATS preto, ze mi je jasne, ze v zime panely neutiahnu ani chladnicku, ne este pracku.

ja nemam kde pri existujucom rozvadzaci namontovat menic a skladovat tam haldy baterii. ja nebudem rozbombardovavat barak, aby som sa dostal z komory do rozvadzaca. ja nemam strechu (valbova) kde sa mi zmesti 30 panelov, aby som mohol uzivit spotrebice a potom krmit bojler. ja sa odmietam natahovat so ZSDIS ci mam doma ostrovnu elektraren alebo nie, ked zistia nejaky pretok. ja nebudem ucit drahu, aby prepinala manualnym switchom zdroj medzi FV a DS, jak moj otec 30 rokov buzeroval vsetkych doma, ze treba vypinat kazdy spotrebic pri odchode z domu, aby sme usetrili 3 koruny, ked nebude na televizore svietit cervena ledka. ja som megaloman, ale zas si viem zratat 2 a 2.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: dalsi Automatic Transfer Switch

Příspěvek od cipis »

No tak prestan myslet a na pracku/chladnicku zapomen.
Uz x krat na foru, nic mezi neni. Bud Bel, bojler a voda a nic vic anebo uz vsechno se vsim vsudy. Nic mezi neni.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
vanilka
Příspěvky: 259
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: dalsi Automatic Transfer Switch

Příspěvek od vanilka »

Tomasl píše:...a keby som dokazal za par susnov (lacny menic, ATS a 4 "male" baterky) s tym potiahnut este aj chladnicku (a tu pracku), tak to mam dalsich 5-10 euro dole z faktury...
Levný off-grid měnič se dvěma MPPT vstupy a ještě pro 4-5 panelů v sérii (Voc v zimě cca 160-300V) chceš sehnat kde? To už je reálnější jít cestou dvou samostatných MPPT regulátorů (třeba PowMr) nabíjejících baterii a samostatnýho sinusovýho měniče. Bacha, elektromotory v lednici a pračce potřebují k rozběhu násobně větší proud než je jejich štítková hodnota (nemáš-li modernější kousky s invertorem). cipis ti radí dobře. Buď nahřívej vodu a nebo si postav kompletní FV systém. A bojíš-li se přetoků, tak třeba s měničem Axpert King. 8-10 panelů ti na to bude bohatě stačit a 8kWh Liion baterii koupíš tady v bazaru za 17k CZK ;)
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
Tomasl
Příspěvky: 29
Registrován: ned zář 20, 2020 12:36 pm

Re: dalsi Automatic Transfer Switch

Příspěvek od Tomasl »

ok, s tymi motorovymi spotrebicmi som si tiez nebol isty, ci takato konfiguracia by to zvladla, aj ked su to 2-3 roky stare spotrebice. jak vravim, som amater.
takze to mam vyriesene. 6-8 hocijakych 350Wp+ panelov, volaky regulator (napr. ten BEL) a elektricky ohrev vody bude ked bude svietit slnko. ked nebude, tak mi to dohreje prietokovy kondenzacny kotol cez cirkulaciu a hotovo.
dakujem za rady vsetkym.

P.S. ohrev vody elektrikou potrebujem/by som chcel naozaj len v nevykurovacom obdobi. vo vykurovacom obdobi mi to zohreje vykurovacia voda cez vymennik v zasobniku a okrem toho v nejake zamracene dni mimo vykurovacieho obdobia mam zalohu v podobe toho prietokoveho ohrevu s kondenzacnym kotlom. kontrolna otazka, kolko potrebujem minimum panelov (pocet, Wp, Voc...)? jednoducho aby to fungovalo bezproblemovo v slnecne dni.
vanilka
Příspěvky: 259
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: dalsi Automatic Transfer Switch

Příspěvek od vanilka »

Tomasl píše:..kontrolna otazka, kolko potrebujem minimum panelov (pocet, Wp, Voc...)? jednoducho aby to fungovalo bezproblemovo v slnecne dni.
Šel bych na to z druhé strany ;) :
- mám bojler s objemem 140l,
- teplota vody vstupující do bojleru je (nevím, plácnu) 15°C,
- vodu chci v bojleru ohřát na (opět plácnu) 60°C,
Teď už jen s použitím námi nenáviděné matematiky a fyziky :D
Q (potřebné množství energie v kWh) = 140 (objem bojleru v litrech) * 4,18 (měrná tepelná kapacita vody) * ΔT (rozdíl teplot vody) * 0,0002778 (konstanta převodu kJ -> kWh)
Ve tvém případě to vychází na cca 7,32kWh. Budeš-li uvažovat 7ks panelů po 350Wp (celkem 2,45kWp) ideálně orientovaných, znamená to, že za 7,32 / 2,45 tzn.cca 3hod bude bojler nahřátý ;)
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: dalsi Automatic Transfer Switch

Příspěvek od cipis »

Krom teda jednoho detailu, zalezi, co tam bude mit za spiralu, vetsinou je 2 nebo 2,2 kW. Takze cas se protahne.
A zase z druhe strany, asi to nevyflaka nikdy tak, ze by z bojleru tekla ledova.
Takze nahrivat se bude odhadem tak z 20-40 st. vody, takze ta narocnost bude mensi. Staci dat merak na bojler a tyden to merit. Na udrzeni teploty v 80l mi to vychazelo 2,4 kWh denne, pri beznem provozu jedne osoby cca. 3.2kWh.

Takze panely vykonove neco nad uvazovanou spiralu (ztraty atd.), napetove tak, aby nejnizsi hodnota byla tech 230, spise vice, no a nejvyssi hodnota, aby neprekrocila mezni napeti regulatoru. Takovych 8 panelu po 340Wp je asi idealnich.
Pridavat nema smysl, protoze ten prirustek ve skaredem pocasi je minimalni, to by se muselo prepanelovat 10x, coz je totalni hovadina.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
vanilka
Příspěvky: 259
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: dalsi Automatic Transfer Switch

Příspěvek od vanilka »

A to si potom člověk uvědomí, že za třetinu dne má nahřátý bojler a zbylou část dne mu panely "zahálí" a zbytečně se zahříváním degradují. A tehdy to přestaví na regulérní FVE :-)
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: dalsi Automatic Transfer Switch

Příspěvek od cipis »

No přesně :D
A uvalí několikanásobek původní ceny :D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
xhorak
Příspěvky: 36
Registrován: úte črc 12, 2022 9:42 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7300
Kapacita baterie [kWh]: 6.5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: dalsi Automatic Transfer Switch

Příspěvek od xhorak »

Ja na 200l potreboval 7-10kWh v plynu denne. A to jsem nahrival do 40 stupnu. Bojler musim rict proste vychladal, kazdy den kolem seste jsem to mel nastavene aby me to kotel vytopil - ten to mel hadem vytopene za 20-30 minut. Spotreba vody nebyla nejaka enormni. Proste na plyn zbytecne velky bojler. Spocital sem to, ze z celkove spotreby plynu jsem protopil na TUV az jednu tretinu. Samozrejme efektivita vytapeni hadem bude nizsi nez primo elektrinou.

Jinak musim souhlasit s cipis, mam taky doma BEL, nic moc na to nesezenes. Muzes sehnat nejaky cina high voltage stridac/nabijec. Kdyz dobre sezenes, tak 2400W kolem 8 tisic, 3600W cca 10 tisic, oboji na 24V. Nabijeni akumulatoru pomoci nejakeho levneho mppt chargeru neni v HV k sehnani.

A kdyz zacnes uvazovat, ze bys koupil stridac + baterky prestava mit BEL smysl, spis premyslis o tom jak prebytky do toho bojleru poslat zkrz stridac.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek