Nouzové vypnutí elektrárny - Zkratování stringů?

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
rva
Příspěvky: 3513
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Nouzové vypnutí elektrárny - Zkratování stringů?

Příspěvek od rva »

Při nouzovém vypnutí FV elektrárny je potřeba zabránit tomu, aby stringy dál dodávaly proud do regulátorů. To jde udělat jejich odpojením (string jde přes relé, stykač, nebo jistič s vypínací cívkou).
Nezkoušel někdo namísto toho string zkratovat? Nevadí to regulátoru, když se jeho vstup náhle zkratuje? Výhodou by bylo, že napětí na stringu bude blízko nuly.
Samozřejmě, po odstranění poruchy by se elektrárna musela spouštět tak, aby se ve stykači nenatáhl oblouk.
Zkratování stringů
Zkratování stringů
Zkratování stringů.jpg (74.08 KiB) Zobrazeno 1100 x
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
bokser01
Příspěvky: 1315
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Nouzové vypnutí elektrárny - Zkratování stringů?

Příspěvek od bokser01 »

Nevím jestli všechny ale mě se povedlo zkratovat na klonu experta připojené panely s napětím 80V a proudem 30A a ozvala se rána z měniče a fungoval jen střídač. Po otevření bedny jsem našel 4 tranzistory z 6ti na MPPT doslova rozstřelené do prostoru :D Po výměně tranzistorů a kontrole budičů atd zase vše funguje.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
rva
Příspěvky: 3513
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Nouzové vypnutí elektrárny - Zkratování stringů?

Příspěvek od rva »

To není dobrá zpráva, která by mě povzbudila to vyzkoušet se 400 V.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
bokser01
Příspěvky: 1315
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Nouzové vypnutí elektrárny - Zkratování stringů?

Příspěvek od bokser01 »

Upřímně bych do toho nešel... Nevím jak by to pokračovalo dál ale já co to nechtěně zkratoval jsem to okamžitě vypnul trvalo to celé cca 3 sekundy a provedlo to co provedlo... Docela by mě zajímalo co by se dělo dál kdyby tam ten zkrat byl delší dobu.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nouzové vypnutí elektrárny - Zkratování stringů?

Příspěvek od kodl69 »

Takhle si Marko zničil midnite, a já málem taky - přes substrátové diody mosfetů je připojena baterie do zkratu. u mě to stačilo dřív upálit propoje v multimetru, než se stalo něci horšího...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3513
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Nouzové vypnutí elektrárny - Zkratování stringů?

Příspěvek od rva »

U těch mých vysokonapěťových "Axpertů" asi mppt pracuje do interní napěťové sběrnice, na které je dle software nějakých 365 V. A na FV vstupu naměřím DC 30 V, ale to vypadá, že jsou nabité nějaké vnitřní kapacity od FV pole, protože už není úplná tma a na něm naměřím to samé napětí.
Zkratovat to ale raději nebudu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nouzové vypnutí elektrárny - Zkratování stringů?

Příspěvek od pezizka »

Nestačilo by oddělit MPPT diodou v sérii? Potom by to byl zkrat pro panely a nikoliv pro MPPT. A aby se nenatáhl oblouk při rozepnutí přidat kondenzátor paralelně ke kontaktům stykače. Proč by to nemělo fungovat?
glottis
Příspěvky: 2037
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Nouzové vypnutí elektrárny - Zkratování stringů?

Příspěvek od glottis »

pezizka píše:Nestačilo by oddělit MPPT diodou v sérii? Potom by to byl zkrat pro panely a nikoliv pro MPPT. A aby se nenatáhl oblouk při rozepnutí přidat kondenzátor paralelně ke kontaktům stykače. Proč by to nemělo fungovat?
tam by byly ztraty a ne male a dioda draha. Kdyz uz tak idealni diodu z mosfetu. Kdyz uz by to chtel nekdo mermomoci resit tak by musel mit stykac co ma spinaci a i rozpinaci kontakt. Jeden odpoji menic a druhej to zkratuje. A doufat ze se to nepotka natazenim oblouku nebo svarenim. Nevim jak je tohle resene mechanicky. Ale zkratnout si privod do menice, kde hned na vstupu jsou kondenzatory je strasna blbost.
rva
Příspěvky: 3513
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Nouzové vypnutí elektrárny - Zkratování stringů?

Příspěvek od rva »

Stringy mi jdou přes rozpínací stykače, u kterých mi vadí, že se dost hřejí. Výhodou je, že když v případě katastrofy vypadne AC výstup, tak stykač bez napětí odpojí stringy.
U jednoho regulátoru zkouším DC jistič s vyhazovací cívkou na 48V, ale tam nemusí být v případě katastrofy napětí pro tuto cívku. Proto hledám řešení, které je nezávislé na napájení.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Nouzové vypnutí elektrárny - Zkratování stringů?

Příspěvek od Neo »

rva píše:Stringy mi jdou přes rozpínací stykače, u kterých mi vadí, že se dost hřejí. Výhodou je, že když v případě katastrofy vypadne AC výstup, tak stykač bez napětí odpojí stringy.
U jednoho regulátoru zkouším DC jistič s vyhazovací cívkou na 48V, ale tam nemusí být v případě katastrofy napětí pro tuto cívku. Proto hledám řešení, které je nezávislé na napájení.
vypnutím vyrážecí cívky se vypíná
++
cipis
Příspěvky: 4326
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Nouzové vypnutí elektrárny - Zkratování stringů?

Příspěvek od cipis »

Který typ? Máš odkaz? Zatím všechny, co jsem našel, tak se musí přivést napětí a ne zrovna malý proud, ono když to má vyhodit páčku vedlejšího jističe, tak si to něco vezme. Nenašel jsem žádný, který by musel být pod napětí, aby to neshodilo páčku. Navíc by to pěkně žralo, držet nějakou pružinu ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nouzové vypnutí elektrárny - Zkratování stringů?

Příspěvek od pezizka »

glottis píše:
pezizka píše:Nestačilo by oddělit MPPT diodou v sérii? Potom by to byl zkrat pro panely a nikoliv pro MPPT. A aby se nenatáhl oblouk při rozepnutí přidat kondenzátor paralelně ke kontaktům stykače. Proč by to nemělo fungovat?
tam by byly ztraty a ne male a dioda draha. Kdyz uz tak idealni diodu z mosfetu. Kdyz uz by to chtel nekdo mermomoci resit tak by musel mit stykac co ma spinaci a i rozpinaci kontakt. Jeden odpoji menic a druhej to zkratuje. A doufat ze se to nepotka natazenim oblouku nebo svarenim. Nevim jak je tohle resene mechanicky. Ale zkratnout si privod do menice, kde hned na vstupu jsou kondenzatory je strasna blbost.
Dioda 20A 800V je 50,-Kč, to je fakt šupa :D A ztráty při dobře zvoleném chladiči budou se zvyšujícím proudem spíš klesat. Kdyby byl úbytek napětí 2V tak vytopí 20W maximálně. To není žádná katastrofa. A dioda by tam byla právě proto aby vstup MPPT zkratován nebyl. Nějaký další problém?
rva
Příspěvky: 3513
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Nouzové vypnutí elektrárny - Zkratování stringů?

Příspěvek od rva »

Ta dioda vypadá zajímavě. A ona i ta ztráta nebude tak vadit, zvláště u vysokonapěťových stringů - 2 V u 400 V stringu dělá 0.5%.
Diody určené k podobnému účelu jsou v Číně - namátkou https://www.aliexpress.com/item/10000006446511.html. Jednu takovou používám při napájení frekvenčního měniče přímo z fv panelů. Nechápu, proč u nich uvádějí, že nejsou vhodné do AC obvodů, vždyť to uváděné napětí je snad napětí, které vydrží v závěrném směru? Není to nejlevnější, ale má to kovovou spodní stranu, kterou se to dá upevnit na chladič.
Pak jsou levnější typy přimo v MC4 konektoru snad do 30 A, ale nechce se mi věřit, že by se z tak malého prostoru podařilo to teplo dostat ven.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: Nouzové vypnutí elektrárny - Zkratování stringů?

Příspěvek od Neo »

cipis píše:Který typ? Máš odkaz? Zatím všechny, co jsem našel, tak se musí přivést napětí a ne zrovna malý proud, ono když to má vyhodit páčku vedlejšího jističe, tak si to něco vezme. Nenašel jsem žádný, který by musel být pod napětí, aby to neshodilo páčku. Navíc by to pěkně žralo, držet nějakou pružinu ...
hledej podpěťová spoušť
http://www.bonega.cz/elektro/pep_prislu ... petove.htm
nebo
https://www.schrack.cz/eshop/jistici-a- ... 00008.html
++
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nouzové vypnutí elektrárny - Zkratování stringů?

Příspěvek od kodl69 »

Já jsem dával ty diody i na 3s string, a to je jiná liga, paralelně 3x 60A dioda na kusu hliníku, a když přes to teče 80A, tak to celkem pěkně vytápí rozvaděč. U napětí pod 200v by bylo řešení ideální dioda s mosfetem, ale to je zas složitý, nemám čas to bastlit.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
glottis
Příspěvky: 2037
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Nouzové vypnutí elektrárny - Zkratování stringů?

Příspěvek od glottis »

pezizka píše:
glottis píše:
pezizka píše:Nestačilo by oddělit MPPT diodou v sérii? Potom by to byl zkrat pro panely a nikoliv pro MPPT. A aby se nenatáhl oblouk při rozepnutí přidat kondenzátor paralelně ke kontaktům stykače. Proč by to nemělo fungovat?
tam by byly ztraty a ne male a dioda draha. Kdyz uz tak idealni diodu z mosfetu. Kdyz uz by to chtel nekdo mermomoci resit tak by musel mit stykac co ma spinaci a i rozpinaci kontakt. Jeden odpoji menic a druhej to zkratuje. A doufat ze se to nepotka natazenim oblouku nebo svarenim. Nevim jak je tohle resene mechanicky. Ale zkratnout si privod do menice, kde hned na vstupu jsou kondenzatory je strasna blbost.
Dioda 20A 800V je 50,-Kč, to je fakt šupa :D A ztráty při dobře zvoleném chladiči budou se zvyšujícím proudem spíš klesat. Kdyby byl úbytek napětí 2V tak vytopí 20W maximálně. To není žádná katastrofa. A dioda by tam byla právě proto aby vstup MPPT zkratován nebyl. Nějaký další problém?
jen aby to nebylo cinskych 20A za 50 korun :) Ale asi to nebude schotky dioda? Ale ano da se takva supa prezit :) ale pri tech 10A to da 15-20W na string. Taky pripocitat chladic nebo aspon kus plechu a nevim jestli to chci treba ja mit na pude. A s proudem nevim proc by mela ztrata klesat :) Uz pri 10A bude teplota prechodu diody takove teploty, ze ubytek napeti na diode uz klesat nebude a ztrata bude rust linearne s proudem.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nouzové vypnutí elektrárny - Zkratování stringů?

Příspěvek od pezizka »

Není to China A :P Jen co jsem naprudko našel u TME: https://www.tme.eu/cz/details/vs-20ets0 ... ht/vishay/ Beztak je tisíc dalších i levnějších. Schottky to není, ale ten ztrátový výkon může klesnout. Při vyšší teplotě diody klesá napětí na přechodu, ale je třeba brát v ohled další aspekty provozu za vyšších teplot. U této konkrétní by měla být výkonová ztráta cca. 10W při 10A a teplotě přechodu 180°.
glottis
Příspěvky: 2037
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Nouzové vypnutí elektrárny - Zkratování stringů?

Příspěvek od glottis »

pezizka píše:Není to China A :P Jen co jsem naprudko našel u TME: https://www.tme.eu/cz/details/vs-20ets0 ... ht/vishay/ Beztak je tisíc dalších i levnějších. Schottky to není, ale ten ztrátový výkon může klesnout. Při vyšší teplotě diody klesá napětí na přechodu, ale je třeba brát v ohled další aspekty provozu za vyšších teplot. U této konkrétní by měla být výkonová ztráta cca. 10W při 10A a teplotě přechodu 180°.
no vidis, ta vypada dobre. Ani nevim proc jsem to tenkrat zavrhnul a postavil 4 idealni diody :) Asi me drazdil ten ztratovy vykon z peti stringu a asi taky abych zjistil jestli se to povede :) Pak jsem je stejne vypojil. Mozna se k tomu nekdy vratim

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek