NÁMĚT PRO FIRMY

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Uživatelský avatar
ZAN
Příspěvky: 2
Registrován: sob zář 10, 2022 1:05 pm

NÁMĚT PRO FIRMY

Příspěvek od ZAN »

Proč se nevyrábšjí a nedotují FV panely s příslušenstvím třeba i na balkony čI terasy či dvory a zahrady? Prostě bez nutných střešních montáží jen se zásuvkovým připojením na domovní síť. Technické řešení by se jistě našlo a levné výrobky by šly na odbyt a co hlavního, snížily by vzhledem k masivnímu využití razantně spotřebu el. energie. Ne každý totiž chce montovat panely na střechy a používat KW v bateriích. Mnohým postačí okamžitý výkon článků na malou spotřebu. Na velkou by si klidně zapnul odběr ze sítě.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3345
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: NÁMĚT PRO FIRMY

Příspěvek od marko250 »

Protože v Polsku to takto na rychlo řeší,jedou hlavně ongridy bez baterek a začíná jim to rozhazovat síť.Prostě ta decentralizace nesmí narušovat síť a to se nedá jinak,než s akumulací.A teď se můžeme bavit o té akumulaci,kdysi bylo v plánu postavit 14 Dlouhých strání pro využívání výkyvů energie v síti.Dnes se dozvídáme ,že ČEZ je sice z 71% státní,ale rozhoduje ta menší soukromá část za pomoci zalobovaných šašků z politických garnitur.Nejsnažší cesta akumulace v malých instalacích je přeměna v teplo a bateriové systémy.Je to snadno proveditelné a není to až tak nákladné.Nákladnější by bylo postavit těch 13 přečerpávaček.Ale zase by to bylo čistší řešení s centrálním řízením,to by ale ČEZ musel patřit jen státu.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Franta2776
Příspěvky: 2409
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: NÁMĚT PRO FIRMY

Příspěvek od Franta2776 »

ZAN píše:Proč se nevyrábšjí a nedotují FV panely s příslušenstvím třeba i na balkony čI terasy či dvory a zahrady? Prostě bez nutných střešních montáží jen se zásuvkovým připojením na domovní síť. Technické řešení by se jistě našlo a levné výrobky by šly na odbyt a co hlavního, snížily by vzhledem k masivnímu využití razantně spotřebu el. energie. Ne každý totiž chce montovat panely na střechy a používat KW v bateriích. Mnohým postačí okamžitý výkon článků na malou spotřebu. Na velkou by si klidně zapnul odběr ze sítě.
Protože ERU je lobistická organizace Čezu. Samozřejme pokud by to byly grid-tie měniče s čidlem na přívodu domu,tak žádně ohrožení sítě nehrozí.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
ZAN
Příspěvky: 2
Registrován: sob zář 10, 2022 1:05 pm

Re: NÁMĚT PRO FIRMY

Příspěvek od ZAN »

marko250 píše:Protože v Polsku to takto na rychlo řeší,jedou hlavně ongridy bez baterek a začíná jim to rozhazovat síť.Prostě ta decentralizace nesmí narušovat síť a to se nedá jinak,než s akumulací.A teď se můžeme bavit o té akumulaci,kdysi bylo v plánu postavit 14 Dlouhých strání pro využívání výkyvů energie v síti.Dnes se dozvídáme ,že ČEZ je sice z 71% státní,ale rozhoduje ta menší soukromá část za pomoci zalobovaných šašků z politických garnitur.Nejsnažší cesta akumulace v malých instalacích je přeměna v teplo a bateriové systémy.Je to snadno proveditelné a není to až tak nákladné.Nákladnější by bylo postavit těch 13 přečerpávaček.Ale zase by to bylo čistší řešení s centrálním řízením,to by ale ČEZ musel patřit jen státu.

Asi špatně čtete můj přáspěvek. Tam se nikde o propojení se sítí a rozhazování sítě nepíše. Jde pouze o dočasní odpojení sítě a připojeni FV.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3345
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: NÁMĚT PRO FIRMY

Příspěvek od marko250 »

Bez baterky se od DS neodpojíte.A pod pojmem zapojit malou FVE do zásuvkového okruhu domu přeci neznamená být bez DS v tu chvíli,když navíc ta velká spotřeba přijde,tak to budete brát kde?
Dobrá zpráva ale je,že malou nezávislou FVE na nějaký zásuvkový okruh si můžete sestavit už hodně dlouho a nevidím v tom žádný problém,vše na trhu je.Problém bude prosadit na tom balkónu ty panely.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
ChlapeczDediny
Příspěvky: 230
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: NÁMĚT PRO FIRMY

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Je lepší prosit o odpuštění, než žádat o dovolení.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
Soban
Příspěvky: 3460
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: NÁMĚT PRO FIRMY

Příspěvek od Soban »

Ono se to dělá dáš panel a píchneš do zásuvky.

Ovšem problém je přetok, samozřejmě takovýto panel nebude mít velký výkon, takže ho byt asi spotřebuje a přetoky by moc nastat neměly.

Jenže přes den pokud máš strašně malou spotřebu ti i 150W může přetok udělat, takže musíš mít stabilní nějaký odběr což třeba v garsonce nemusí být.

Takže se to dá použít pouze tam kde netrestají přetoky.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: NÁMĚT PRO FIRMY

Příspěvek od PetaJoule »

Jedna paní povídala, že se na toto téma vede diskuze i zde na foru: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=9633

A k některým výrokům zde se raději nebudu vyjadřovat, neboť mi chybí patřičný diplomatický slovník.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: NÁMĚT PRO FIRMY

Příspěvek od PetaJoule »

ZAN píše: Asi špatně čtete můj přáspěvek. Tam se nikde o propojení se sítí a rozhazování sítě nepíše. Jde pouze o dočasní odpojení sítě a připojeni FV.
To si bohužel špatně pamatujete vlastní přáspěvek, kde mluvíte o vyrábšjíní:

"Prostě bez nutných střešních montáží jen se zásuvkovým připojením na domovní síť."

Což jsou onGrid elektrárničky. Žádnou sít tyto - v globále prkotiny - nerozhazují. Ale to, že se jedná v globále o prkotiny neznamená, že to nemá význam pro domácnosti.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: NÁMĚT PRO FIRMY

Příspěvek od rva »

Těm elektrárničkám by pomohlo, kdyby se zakázala nemravnost, kdy jsou elektroměry schválně nastaveny tak, aby se jimi případná dodávka započítala jako spotřeba.
Okrádání stylem - ty nám něco dodáš a ještě nám za to zaplatíš jako kdybychom ti to dodali my.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
glottis
Příspěvky: 2064
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: NÁMĚT PRO FIRMY

Příspěvek od glottis »

rva píše:Těm elektrárničkám by pomohlo, kdyby se zakázala nemravnost, kdy jsou elektroměry schválně nastaveny tak, aby se jimi případná dodávka započítala jako spotřeba.
Okrádání stylem - ty nám něco dodáš a ještě nám za to zaplatíš jako kdybychom ti to dodali my.
Pokud dodavatel/distributor energii nechce z neschvaleneho zdroje co muze delat bordel tak na tom nic nemravneho nevidim :) Mam si zajistit to, abych v tom priapde pretok nedelal. Tedy pouzil treba gridtie s limitaci. Ze mi pretece v technologickem pretok 30kwh rocne mi urcite bilanci FVE nenaboura.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: NÁMĚT PRO FIRMY

Příspěvek od PetaJoule »

rva píše:Těm elektrárničkám by pomohlo, kdyby se zakázala nemravnost, kdy jsou elektroměry schválně nastaveny tak, aby se jimi případná dodávka započítala jako spotřeba.
Okrádání stylem - ty nám něco dodáš a ještě nám za to zaplatíš jako kdybychom ti to dodali my.
Já s Vámi naprosto souhlasím, ale před touto bitvou by bylo nutné svést spoustu jiných bojů. Jako nejrychlejší způsob můžete zkusit petici. Obávám se ale, že by to jen poukázalo na výhru státních a polostátních institucí v boji o hlavy občanů.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: NÁMĚT PRO FIRMY

Příspěvek od PetaJoule »

glottis píše: Pokud dodavatel/distributor energii nechce z neschvaleneho zdroje co muze delat bordel tak na tom nic nemravneho nevidim :)
Tato věta obsahuje dvě blbosti:

1) PDS - kdyby nechtěl energii z neschváleného zdroje, tak v případě přetoku odběrné místo ihned odpojí. Tak se děje v Jižní Africe. Když si ale účtuje za obdrženou energii, tak to není o tom, že by energii nechtěl.

2) Do těch 800W výkonu a s CE se nejedná o "neschválený" zdroj. Tečka. Diskuze už proběhla.
Mam si zajistit to, abych v tom priapde pretok nedelal. Tedy pouzil treba gridtie s limitaci. Ze mi pretece v technologickem pretok 30kwh rocne mi urcite bilanci FVE nenaboura.
Do výše uvedeného výkonu PDS musí (a sám to i tak uvádí ve vlastních PPDS) brát přetoky jako bezpředmětné.
Jedná se o nařízení EU. Tečka. Diskuze už proběhla.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: NÁMĚT PRO FIRMY

Příspěvek od rva »

Grigfree s limitací nebo bez snad udělá v síti stejný bordel. A tipuji že podstatně menší než spínané zdroje.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: NÁMĚT PRO FIRMY

Příspěvek od PetaJoule »

rva píše:Grigfree s limitací nebo bez snad udělá v síti stejný bordel. A tipuji že podstatně menší než spínané zdroje.
Je zvláštní, jak v síti v ČR ten bordel už je a například v SRN (kde teda toho onGrid potěru jsou mraky) ne.

Když se dívám na monitoring elektráren co máme v ČR, tak vidím frekvenci sítě každý den 49,98Hz až 50,23Hz - a to musí být dobrý den. V Německu je to 50,1Hz na tvrdo. Když to jednou spadlo pod 50 tak to bylo v novinách.
Přílohy
AC Input frequency DE 23-01-16
AC Input frequency DE 23-01-16
AC Input frequency CR 23-01-16
AC Input frequency CR 23-01-16
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
glottis
Příspěvky: 2064
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: NÁMĚT PRO FIRMY

Příspěvek od glottis »

PetaJoule píše:
glottis píše: Pokud dodavatel/distributor energii nechce z neschvaleneho zdroje co muze delat bordel tak na tom nic nemravneho nevidim :)
Tato věta obsahuje dvě blbosti:

1) PDS - kdyby nechtěl energii z neschváleného zdroje, tak v případě přetoku odběrné místo ihned odpojí. Tak se děje v Jižní Africe. Když si ale účtuje za obdrženou energii, tak to není o tom, že by energii nechtěl.

2) Do těch 800W výkonu a s CE se nejedná o "neschválený" zdroj. Tečka. Diskuze už proběhla.
Mam si zajistit to, abych v tom priapde pretok nedelal. Tedy pouzil treba gridtie s limitaci. Ze mi pretece v technologickem pretok 30kwh rocne mi urcite bilanci FVE nenaboura.
Do výše uvedeného výkonu PDS musí (a sám to i tak uvádí ve vlastních PPDS) brát přetoky jako bezpředmětné.
Jedná se o nařízení EU. Tečka. Diskuze už proběhla.
ad 800W - ja nepsal ze je neschvaleny. Moje vytka byla na neschvalene a tedy nad tuhle hranici. jak to dirtibutor resi s pretokem a kam to zapocte je jeho vec. Vetsina novych elektromeru ma na to vlastni register a je az po odecteni jasne co kam tece a kdo vi kam se to zapocte. Stare elektromery to mozna rovno pricitaj. Takove pomalu asi mizi. A mozna nechtej lidi odpojit nebo se srat u soudu tak to daj do spotreby, aby lidi premysleli co delaj. Zapojit tri draty umi kazdej kdo ma do prdele diru :)

Muj nazor na to posilat vse zpatky bez limitace a bez toho, abych za to dostal aspon neco ze je to je kravina. Nechapu proc bych si mel zbytecne opotrebovavat mppt, menic a kdo vi co jeste. At uz jde o balkonovku nebo vetsi fve.

A obecne, stavet si balkonovku bez akumulace, kdyz pres den nejsem doma a jede mi tam jen lednice a wifi a tedy musim treba 600W valit pryc, protoze mam menic bez limiteru nebo aspon vykonoveho omezeni ... je proste neekonomicka kravina.
bobik600
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 23, 2021 4:38 pm
Lokalita: Klatovy
Výkon panelů [Wp]: 1600Wp 1995Wp 1100Wp
Kapacita baterie [kWh]: 7,2kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Klatovsko

Re: NÁMĚT PRO FIRMY

Příspěvek od bobik600 »

Když se vrátíme k začátku vlákna, tak já svoje panely umístnil na balkon takto. Páskovina 4x40x1200, zevnitř panelu další páskovina 10x20xvnitřní šířka panelu. Takže mi to sešroubované tvoří takové téčko, které zvětšuje tuhost. Jinak by mě vítr přes tu vzpěru ty panely poškodil.
Přílohy
Drzak_panelu.jpg
cipis
Příspěvky: 4347
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: NÁMĚT PRO FIRMY

Příspěvek od cipis »

Ta stahovaci paska neni UV a strihne se v te dire, pokud to ma byt teda zajisteni proti vyhaknuti.
Uzky plochac na sirsim plochaci sice udelat T, ale lepsi by byl L kus a nemusel ses sroubovat tak moc, jen ten hak na trubku balkonu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
bobik600
Příspěvky: 131
Registrován: čtv pro 23, 2021 4:38 pm
Lokalita: Klatovy
Výkon panelů [Wp]: 1600Wp 1995Wp 1100Wp
Kapacita baterie [kWh]: 7,2kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Klatovsko

Re: NÁMĚT PRO FIRMY

Příspěvek od bobik600 »

Pásek je jenom provizorium, já s tím ještě budu pravděpodoné hýbat, jak budu připanelovávat. Proč jsem zvolil tohle řešení? Nelíbí se mi že by ten rám vysel jenom na šroubech. Kdyby byl profil jenom z venku, tak si myslím, že za pár let by se to vybracemi od větru mohlo vylomit. Jako řešením proti téhle obavě je profil udělat delší a z venku to zaupínkovat, jak se to standartně dělá u střešních konstrukcí. Ale já zvolit to, že mi ten rám visí na tom vnitřním profilu

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek