Že by konečně dostali rozum

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od marko250 »

Franta2776 píše: Tak 1kWp panelů je dnes v ceně cca 10000kč a vyrobí za svoji životnost cca 25MWh energie.To je 40hal/kWh:))a může to být skoro na každé střeše i na paneláku a ohřívat TUV.
Životnost fve panelu je udávaná dnes od výrobců tak,že z výroby ztratí 20% účinnosti po 30 letech provozu.Tudíš za 30 let zhruba vyrobí 1kWp záručně > 0.9x30=27MWh a pak jedou dál další stovky let :-) s nižší účinností.
Naposledy upravil(a) marko250 dne ned zář 11, 2022 8:56 pm, celkem upraveno 1 x.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od marko250 »

Mohu doložit nulový pokles svých panelů na střeše po sedmi sezónách,sleduji to.Takže jak která série panelů a jak který výrobce.Byli tady uživatelé co potvrdili pokles výrazný a reklamovali,ale převládají ti co jej ani nepozorují.A i ta záruční doba výrobce 25>30 let na výkon do 80% je úžasná.Věřím,že tam je od výrobců sakra rezerva ,aby se jim to nikdy nemohlo vrátit.Další věc ale bude samostatná instalace ,kdy je možné sprasit panely.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Franta2776
Příspěvky: 2236
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 135

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od Franta2776 »

marko250 píše:
Franta2776 píše: Tak 1kWp panelů je dnes v ceně cca 10000kč a vyrobí za svoji životnost cca 25MWh energie.To je 40hal/kWh:))a může to být skoro na každé střeše i na paneláku a ohřívat TUV.
Životnost fve panelu je udávaná dnes od výrobců tak,že z výroby ztratí 20% účinnosti po 30 letech provozu.Tudíš za 30 let zhruba vyrobí 1kWp záručně > 9x30=270MWh a pak jedou dál další stovky let :-) s nižší účinností.
Myslím si,že si se ve výpočtu uklepl.1KWp vyrobí za rok cca 1MWh.Takže nemůže v žádném případě vyrobit za 30let 270MWh.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od marko250 »

Jj dík,myslel jsem na 10kWp :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od marko250 »

glottis píše:
marko250 píše:Vyhraněný názor: představte si,že každý soused okolo vás v celém městě má tu ongrid/hybrid bez pořádné baterky.Kolik procent takovýchto lidí je dopoledne doma,nebo má chytrou domácnost co umí jet podle slunce? Dávám 10%,zbytek je normálně mimo barák i se svým EV apod. A co se stane,když z takového města se ta FVE energie najednou objeví na elektrikářském uzlu?Je to prostě zhovadilost převzatá z roku 2010 kdy se stavěly za pomoci schválení vepřových hlav ve vládě solární parky za 14Kč/kWh,ale tehdy to množství DS pobrala,ikdyž i tam se to určitě řešilo převody na VN,klasická NN by to nepobrala. Ale to nejzásadnější je ,že pak těch 90% lidí přijede domů(15:00hod) a už si toho slunce moc neužije že.

Prozraďte svá procenta soběstačnosti za rok s těmi ongrid/hybrid FVE s pidi baterkama? Ono to není žádné tajemství,ale nikdo o tom moc nehovoří,když to tady každý propaguje.A že to ovlivňuje DS o tom se nemusíme bavit,ale zatím to je málo rozšířené,tak se o to nikdo nezajímá.
Tak třeba u mě od začátku roku

Ds: 4,22MWh
Fve: 2,75MWh
Panely 5kwp a baterie 15kwh. Pár dní v létě kdy pár kWh zůstalo na střeše. Bez šance něco valit zpátky. Baterie je u mě akorát. Do druhého dne na 50%. Panelu je málo protože už teď to nenabiju nad 80%. Nemyslím že to mám blbě navržené. Jen příští rok asi přidám panely.

Ani s 10kwp na střeše a pouštěním prebitku do ds by to nebyli žádné pecky co by síť položilo. Taky je potřeba počítat s tím že v celé Evropě jsou různě mraky. Rozloží se to. Čím dál tím víc jsou elektroauta zapojené i přes den někde u firem a vlaku a tak. Takže i to umí pak žrát přebytky. Neviděl bych to tak černě.
Tak na takovou spotřebu to chce přidat ty panely značně k 15kWp a k tomu i 10kWh baterky,jak máte řešený měnič?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
glottis
Příspěvky: 1911
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od glottis »

marko250 píše:
glottis píše:
marko250 píše:Vyhraněný názor: představte si,že každý soused okolo vás v celém městě má tu ongrid/hybrid bez pořádné baterky.Kolik procent takovýchto lidí je dopoledne doma,nebo má chytrou domácnost co umí jet podle slunce? Dávám 10%,zbytek je normálně mimo barák i se svým EV apod. A co se stane,když z takového města se ta FVE energie najednou objeví na elektrikářském uzlu?Je to prostě zhovadilost převzatá z roku 2010 kdy se stavěly za pomoci schválení vepřových hlav ve vládě solární parky za 14Kč/kWh,ale tehdy to množství DS pobrala,ikdyž i tam se to určitě řešilo převody na VN,klasická NN by to nepobrala. Ale to nejzásadnější je ,že pak těch 90% lidí přijede domů(15:00hod) a už si toho slunce moc neužije že.

Prozraďte svá procenta soběstačnosti za rok s těmi ongrid/hybrid FVE s pidi baterkama? Ono to není žádné tajemství,ale nikdo o tom moc nehovoří,když to tady každý propaguje.A že to ovlivňuje DS o tom se nemusíme bavit,ale zatím to je málo rozšířené,tak se o to nikdo nezajímá.
Tak třeba u mě od začátku roku

Ds: 4,22MWh
Fve: 2,75MWh
Panely 5kwp a baterie 15kwh. Pár dní v létě kdy pár kWh zůstalo na střeše. Bez šance něco valit zpátky. Baterie je u mě akorát. Do druhého dne na 50%. Panelu je málo protože už teď to nenabiju nad 80%. Nemyslím že to mám blbě navržené. Jen příští rok asi přidám panely.

Ani s 10kwp na střeše a pouštěním prebitku do ds by to nebyli žádné pecky co by síť položilo. Taky je potřeba počítat s tím že v celé Evropě jsou různě mraky. Rozloží se to. Čím dál tím víc jsou elektroauta zapojené i přes den někde u firem a vlaku a tak. Takže i to umí pak žrát přebytky. Neviděl bych to tak černě.
Tak na takovou spotřebu to chce přidat ty panely značně k 15kWp a k tomu i 10kWh baterky,jak máte řešený měnič?
Ta spotreba z DS je tak 2/3 topeni a tuv tepelkem. 15kwh baterka je docela ok. Kdyz je vecer na 100% rano zustava 50%. Ale panely to chce. v poslednich dnech to je tak 15kwh za den jak jsou mraky. Pristi rok, kdyz budou prachy pridam. strecha je velika s prijemnym sklonem 20° :) Mam to ted prvni rok. Nejdriv bylo 5kwh baterie a to se ukazalo jako kapka v mori :) Menice mam 3x 2kw gwl modrasek. Ale kvuli hluku jsem jim vymenil vetraky a stahl dva na 1200W. I tak to dava ta cisla co jsme psal. Stal me jeden asi 6000 takze tak :) Az se nejakej podela, nahradim ho necim jinym. Multiplus 2 (bojim se hluku) nebo ojetej studer.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od marko250 »

A to jste dokázal zlegalizovat? Dyť ty mrchy neustále přetíkají a nemají požadované ochrany s DS. V iWifi jen lžou v popisu a klamou tím lidi.Pokud Vám dají měřák s přetoky, tak jste v pytli.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Franta2776
Příspěvky: 2236
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 135

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od Franta2776 »

K té legalizaci, Němci bez legalizace,revize a ještě dostanou na panel na balkoně dotaci:
https://www.pv-magazine.com/2022/08/25/ ... e-program/
Tak nějak má vypadat decentralizace výroby.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
glottis
Příspěvky: 1911
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od glottis »

marko250 píše:A to jste dokázal zlegalizovat? Dyť ty mrchy neustále přetíkají a nemají požadované ochrany s DS. V iWifi jen lžou v popisu a klamou tím lidi.Pokud Vám dají měřák s přetoky, tak jste v pytli.
Ano dokazal. Zjendodusene rizeni s nulovym pretokem a dokopupil u/f guard jako externi ochrany. Pretekaji ale je to v limitu technickeho pretoku. Z tech 2,7Mwh preteklo 32kwh takze priblizne 1%. Samozrejme ze tem pixlam neverim :) a mam jeste svoje mereni s shelly a kdyz se deje neco podezreleho, menice odpojim. A elektromer mi samozrejme vymenili za ten s dalkovym odectem.
Uživatelský avatar
B_T
Příspěvky: 1
Registrován: stř zář 14, 2022 12:44 pm
Reputace: 0

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od B_T »

A v jaké distribuční síti je instalován a u/f guard byl ze strany distributora požadován?
glottis
Příspěvky: 1911
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od glottis »

B_T píše:A v jaké distribuční síti je instalován a u/f guard byl ze strany distributora požadován?
CEZ a myslim, ze je pozadovana zprava o nastaveni sitovych ochran od revizaka. Jako kdyz bych nekoho premluvil at mi to podepise tak bych to asi mit nemusel a jen to namaloval do projektu a schematu. A v protokolu (a i nastaveni ... ale to nikdo uz nekontroluje) to muselo byt na hodnoty co presne chtej.
mpcz
Příspěvky: 83
Registrován: sob kvě 14, 2022 1:27 pm
Reputace: 6

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od mpcz »

glottis píše:
marko250 píše:A to jste dokázal zlegalizovat? Dyť ty mrchy neustále přetíkají a nemají požadované ochrany s DS. V iWifi jen lžou v popisu a klamou tím lidi.Pokud Vám dají měřák s přetoky, tak jste v pytli.
Ano dokazal. Zjendodusene rizeni s nulovym pretokem a dokopupil u/f guard jako externi ochrany. Pretekaji ale je to v limitu technickeho pretoku. Z tech 2,7Mwh preteklo 32kwh takze priblizne 1%. Samozrejme ze tem pixlam neverim :) a mam jeste svoje mereni s shelly a kdyz se deje neco podezreleho, menice odpojim. A elektromer mi samozrejme vymenili za ten s dalkovym odectem.
Zdravím, nemyslím si, že by to s těmi přetoky byla taková hrůza. Především jsem zatím nikde neviděl rozumnou analýzu stavu s reálnými naměřenými výsledky. Vycházet z toho, kolik procent z odběru jsou přetoky je samozřejmě k ničemu, protože princip "pokutování" je úplně jiný a ani jinak výborná SHELLY k tomu nemá co relevantně říci. Ledaže by naměřila za měsíc celkem pod 1/4-hod. limitem. Pak ano. Taky není jasné, zda "jejich" 1/4 hodina je stejná, jako ta reálná neboli začíná přesně v 00.00. Jediné, co nám může ukázat realitu je vlastní přesné zařízení, které je synchronizováno s jejich časem a přesně měří energii tam a zpět. Nebo 4Q elektroměr, z něho ale průběžné výsledky asi nedostaneš. mpcz, 14sep2022
glottis
Příspěvky: 1911
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od glottis »

mpcz píše:
glottis píše:
marko250 píše:A to jste dokázal zlegalizovat? Dyť ty mrchy neustále přetíkají a nemají požadované ochrany s DS. V iWifi jen lžou v popisu a klamou tím lidi.Pokud Vám dají měřák s přetoky, tak jste v pytli.
Ano dokazal. Zjendodusene rizeni s nulovym pretokem a dokopupil u/f guard jako externi ochrany. Pretekaji ale je to v limitu technickeho pretoku. Z tech 2,7Mwh preteklo 32kwh takze priblizne 1%. Samozrejme ze tem pixlam neverim :) a mam jeste svoje mereni s shelly a kdyz se deje neco podezreleho, menice odpojim. A elektromer mi samozrejme vymenili za ten s dalkovym odectem.
Zdravím, nemyslím si, že by to s těmi přetoky byla taková hrůza. Především jsem zatím nikde neviděl rozumnou analýzu stavu s reálnými naměřenými výsledky. Vycházet z toho, kolik procent z odběru jsou přetoky je samozřejmě k ničemu, protože princip "pokutování" je úplně jiný a ani jinak výborná SHELLY k tomu nemá co relevantně říci. Ledaže by naměřila za měsíc celkem pod 1/4-hod. limitem. Pak ano. Taky není jasné, zda "jejich" 1/4 hodina je stejná, jako ta reálná neboli začíná přesně v 00.00. Jediné, co nám může ukázat realitu je vlastní přesné zařízení, které je synchronizováno s jejich časem a přesně měří energii tam a zpět. Nebo 4Q elektroměr, z něho ale průběžné výsledky asi nedostaneš. mpcz, 14sep2022
Ano, kolik procent je realne k prdu ale jen pro predstavu, kolik toho preteklo celkem. Na vyuctovani to pak je i videt a to i v korunach ;) Jestli te nejaka data zajimaj, muzu zkusit neco vytahnout z HA. Shelly jsem tam zapojil a data sbiram a prumeruju odber/pretok podle sebe tak abych byl prisnejsi nez elektromer a podle toho dokazu menice pripadne odpojit. Jednou jsem mel incident a stalo me to asi 1500 ale bylo to moji vinou a hral jsme si tim. Pak jsem na to prdel a dodelal svoje ochrany. Dalsi mesic uz byla pokuta jen asi 5 korun. Mam to nastavene ted tak, ze pokud na fazi je v 5 minutach klouzaveho prumeru pretok vyssi nez 60W na 10 minut to shodim. Obcas to sepne, protoze menic hodne rozhodi urcity stupen na indukcni desce nebo trouba a jak spina tak to regulacni smycka modraska nestihne. Nejaka super presna data z 4q elektromeru me moc nezajimaj.
Franta2776
Příspěvky: 2236
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 135

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od Franta2776 »

Tady je ověřená životnost FV v praxi.Neo panely se dědí:)))
https://www.efotovoltaika.cz/fotovoltai ... .sznhp.box
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
martesik
Příspěvky: 15
Registrován: čtv zář 09, 2021 8:56 am
Reputace: 1

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od martesik »

glottis píše: Ano, kolik procent je realne k prdu ale jen pro predstavu, kolik toho preteklo celkem. Na vyuctovani to pak je i videt a to i v korunach ;) Jestli te nejaka data zajimaj, muzu zkusit neco vytahnout z HA. Shelly jsem tam zapojil a data sbiram a prumeruju odber/pretok podle sebe tak abych byl prisnejsi nez elektromer a podle toho dokazu menice pripadne odpojit. Jednou jsem mel incident a stalo me to asi 1500 ale bylo to moji vinou a hral jsme si tim. Pak jsem na to prdel a dodelal svoje ochrany. Dalsi mesic uz byla pokuta jen asi 5 korun. Mam to nastavene ted tak, ze pokud na fazi je v 5 minutach klouzaveho prumeru pretok vyssi nez 60W na 10 minut to shodim. Obcas to sepne, protoze menic hodne rozhodi urcity stupen na indukcni desce nebo trouba a jak spina tak to regulacni smycka modraska nestihne. Nejaka super presna data z 4q elektromeru me moc nezajimaj.
A můžu se zeptat, jaké jsou ty ochrany na Tvojí straně? Nějaký odpínač, elektroměr a software?
Moje Shelly ukládá tok energie po 10 minutách, aspoň tak to aspoň figuruje v CSV, které si občas manuálně stáhnu, na psaní automatismu zatím není čas a síla. A nevím, zda ten interval lze nějak změnit, nezkoumal jsem.
glottis
Příspěvky: 1911
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od glottis »

martesik píše:
glottis píše: Ano, kolik procent je realne k prdu ale jen pro predstavu, kolik toho preteklo celkem. Na vyuctovani to pak je i videt a to i v korunach ;) Jestli te nejaka data zajimaj, muzu zkusit neco vytahnout z HA. Shelly jsem tam zapojil a data sbiram a prumeruju odber/pretok podle sebe tak abych byl prisnejsi nez elektromer a podle toho dokazu menice pripadne odpojit. Jednou jsem mel incident a stalo me to asi 1500 ale bylo to moji vinou a hral jsme si tim. Pak jsem na to prdel a dodelal svoje ochrany. Dalsi mesic uz byla pokuta jen asi 5 korun. Mam to nastavene ted tak, ze pokud na fazi je v 5 minutach klouzaveho prumeru pretok vyssi nez 60W na 10 minut to shodim. Obcas to sepne, protoze menic hodne rozhodi urcity stupen na indukcni desce nebo trouba a jak spina tak to regulacni smycka modraska nestihne. Nejaka super presna data z 4q elektromeru me moc nezajimaj.
A můžu se zeptat, jaké jsou ty ochrany na Tvojí straně? Nějaký odpínač, elektroměr a software?
Moje Shelly ukládá tok energie po 10 minutách, aspoň tak to aspoň figuruje v CSV, které si občas manuálně stáhnu, na psaní automatismu zatím není čas a síla. A nevím, zda ten interval lze nějak změnit, nezkoumal jsem.
Shelly mi meri prikon domu a posila mi to po 2s mqtt zpravy. Jak casto posila jde jednoduse nastavit. Mam pak na ESP32 (esphome) zarizeni, ktere vycita smartshunt a mppt (do home assistanta) a do nej jsem dodelal, aby prijimal ty mqtt zpravy o prikonu a pocita z toho klouzavy prumer. ESP pak ovlada tri rele, ktere muzou odpojit menice. Menice odpojuju pokud je SOC baterie mimo moje meze, nejakou dobu neprisla mqqt zprava a nebo je pretok do site vetsi nez urcita mez. Rele pak sepnou zase po nejakem timeoutu, kdy jsou podminky splnene. Jeste planuju jednu vrstvu, kdy jine zarizeni bude ovladat u/f guard. Je v nem taky 3f stykac. Kdyz se pouzije to esphome, neni potreba vlastne programovat a staci to "nadefinovat" a "nascriptovat".

Pokud by to chtel clovek zmatlat provizorne jednoduseji, asi bych to udelal v HA a NodeRed a ovladal rele v sshelly a tim spinal jiny stykac. Ale ja chtel neco, co neni vazane na HA.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od xmasin »

Včera byla na vládě schválena novela Energetického zákona, která přináší navýšení limitu pro FVE bez licence, odborné způsobilosti a stavebního povolení na 50 kW tak uvidíme, co s tím udělají poslanci.
mika
Příspěvky: 140
Registrován: stř říj 06, 2021 9:03 pm
Reputace: 18
Lokalita: Praha Západ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od mika »

Myslím že obě PDF stojí za přečtení
https://www.eru.cz/navrh-koncepce-propo ... y-v-cenach

PS: pokud to tady už bylo tak se omlouvám
2x 3kWp 2x 5kW 24kWh - Moje malá kumbálová: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7587
cipis
Příspěvky: 4208
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od cipis »

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-se ... n-40419729

Tak už to čeká na podpis prezidenta.
https://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=9&t=313

a text:
https://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=217534

Kód: Vybrat vše

§ 79
Rozhodnutí o umístění stavby
...
(2) Rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas nevyžadují
...
u) dobíjecí stanice vybavené výlučně běžným dobíjecím bodem, splňující podmínky zvláštního
právního předpisu1)
.,
v) stavby pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů s celkovým instalovaným výkonem
do 50 kW v zastavěném území nebo v zastavitelné ploše, s výjimkou stavby vodního díla,
kulturní památky a stavby ve zvláště chráněném území, památkové rezervaci nebo
památkové zóně.

Kód: Vybrat vše

§ 103
Stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovací práce nevyžadující stavební povolení ani
ohlášení
(1) Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují
...
d) stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled
stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí a jejich
provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby a nejde o stavební úpravy
stavby, která je kulturní památkou,
e) stavební úpravy nezbytné pro instalaci využívající obnovitelný zdroj energie s
celkovým instalovaným výkonem do 50 kW, pokud se jimi nezasahuje do nosných
konstrukcí stavby, nemění se způsob užívání stavby, nevyžaduje posouzení vlivů na
životní prostředí, jsou splněny podmínky zejména požární bezpečnosti podle právního
předpisu upravujícího požadavky na bezpečnou instalaci výroben elektřiny, a nejde o
stavební úpravy stavby, která je kulturní památkou,
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4208
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Že by konečně dostali rozum

Příspěvek od cipis »

Tak jsou v tom nasomrování hasiči a samozřejmě ministerstvo ...

jsou splněny podmínky zejména požární bezpečnosti podle právního
předpisu upravujícího požadavky na bezpečnou instalaci výroben elektřiny,


Podle § 23
Výrobce elektřiny
...
(3) Výrobce elektřiny je povinen

s) splnit požadavky na bezpečnou instalaci v případě výroben elektřiny z obnovitelných
zdrojů energie s instalovaným výkonem do 50 kW připojených k distribuční soustavě, které
nevyžadují stavební povolení ani ohlášení podle stavebního zákona


Podle § 98a
Zmocňovací ustanovení
(1) Ministerstvo stanoví vyhláškou


j) požadavky na bezpečnou instalaci v případě výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů
energie s instalovaným výkonem do 50 kW.



xmasin píše:Včera byla na vládě schválena novela Energetického zákona, která přináší navýšení limitu pro FVE bez licence, odborné způsobilosti a stavebního povolení na 50 kW tak uvidíme, co s tím udělají poslanci.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek