Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Poslední návštěva: stř úno 01, 2023 7:13 pm

Home Assistant

Diskuze, rady a návody ohledně HomeAssistant
Předchozí

Re: Home Assistant

Příspěvekod rva » pon led 16, 2023 10:20 am

Pro tento účel jsem neřešil, ale spotřebiče pomocí relé spínám běžně.
Na vyšší proud jsou 4 kanálová, např. https://www.aliexpress.com/item/1005002927841013.html. Přes wifi se dají integrovat do HA a mají vyvedené i piny pro spínání relé "drátově".
rva

Příspěvekod VEmartin » pon led 16, 2023 3:04 pm

rva píše:Pro tento účel jsem neřešil, ale spotřebiče pomocí relé spínám běžně.
Na vyšší proud jsou 4 kanálová, např. https://www.aliexpress.com/item/1005002927841013.html. Přes wifi se dají integrovat do HA a mají vyvedené i piny pro spínání relé "drátově".

Díky za odkaz, něco podobného jsem hledal, ovládací cívka 5 V, vyšší spínací proudy.
Tohle proberu s elektrikářem, počítám, že bude skeptický ke 4-stykači za 150 Kč :)
I to zařízení přes Modbus (tedy pro HA bez RPi4) je zajímavé.
Druhou metodou, a asi bezpečnější, by bylo použít levný 8-stykač 5V/10A, ovládací cívky z RPi4 5 V, ovládání společných 230 V přívod a odvody k profi stykačům typu 20-10 (nebo i více společně spínaných a rozpínaných obvodů). Od lepších značek - Eaton, OEZ apod.

Jako zkušenější uživatelé HA, myslíte si, že je reálné postavit na HA něco jako Wattrouter pro vytěžování FVE do bojelru, bazénu apod.? Mám Victron a pro kaskádovité zapojování spotřeb potřebuju víc stykačů než mi dává Victron. Do HA je jednoduché zakomponovat další podmínky, třeba aktuální cenu na spotu apod.
Musel bych promyslet algoritmus, který by vypočítával přebytečnou energii a zapojoval příslušný počet zařízení do sítě. Ale vymyslet to tak, abych věděl, jestli jejich zátěž už je započtena nebo ne :) Nebo to při nějaké změně vše odpojit a pak postupovat postupně po fázích s nějakou prodlevou.

Založil jsem na to téma samostatné téma, kde popisuju podrobně, co bych chtěl vymyslet.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=19&t=10407

Moc by mi pomohly jakékoli připomínky. Díky.
?
VEmartin

Chci prodávat energii a využít dotace: NE

Příspěvekod TomHC » pon led 16, 2023 3:06 pm

VEmartin píše:Jako zkušenější uživatelé HA, myslíte si, že je reálné postavit na HA něco jako Wattrouter pro vytěžování FVE do bojelru, bazénu apod.? Mám Victron a pro kaskádovité zapojování spotřeb potřebuju víc stykačů než mi dává Victron. Do HA je jednoduché zakomponovat další podmínky, třeba aktuální cenu na spotu apod.
Musel bych promyslet algoritmus, který by vypočítával přebytečnou energii a zapojoval příslušný počet zařízení do sítě. Ale vymyslet to tak, abych věděl, jestli jejich zátěž už je započtena nebo ne :) Nebo to při nějaké změně vše odpojit a pak postupovat postupně po fázích s nějakou prodlevou.

Založil jsem na to téma samostatné téma, kde popisuju podrobně, co bych chtěl vymyslet.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=19&t=10407

Moc by mi pomohly jakékoli připomínky. Díky.

HA by som sa nebál použiť na vyťažovanie, ale na veci ktoré riešia ochrany a iné životne dôležité veci by som dôveroval HW riešeniu.
MUST PV1800 VHM 48V 5.5kW, 5.52kWp (12x TPL mono 460W, 2S2P východ, 2S4P juh), 16x 280 Ah LiFePO4 (14.3 kWh), 18650 13S20P (3.3 kWh) pre DC spotrebiče (NAS Synology, IPcam, switche, routre...)
TomHC

Příspěvekod VEmartin » úte led 17, 2023 12:07 am

TomHC píše:HA by som sa nebál použiť na vyťažovanie, ale na veci ktoré riešia ochrany a iné životne dôležité veci by som dôveroval HW riešeniu.

Souhlas. Automatizací přes HA bych chtěl řešit jenom věci, které jsou podružné a zbytné. Například přitápění bojleru (hlavní zdroj je plyn), TČ bazénu. Ještě uvažuju, že bych celý provoz bazénu dal za stykač na Victronu ovládaný vzdáleně, protože se najdou i v létě dny, kdy nesvítí a není dost elektřiny pro samotný dům. Bazén dva dny bez filtrace vydrží.
?
VEmartin

Chci prodávat energii a využít dotace: NE

Předchozí

Zpět na HomeAssistant