HV BMS

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
adol
Příspěvky: 15
Registrován: úte kvě 17, 2022 9:11 pm

HV BMS

Příspěvek od adol »

Zdravím,
mám objednaný Solax X3 G4 15-D a rád bych si postavil vlastní baterku z LiFePo4 článků.
Nejvhodnější mi připadá 72x50Ah.
Máte někdo zkušenost, jak je balancovat?
Díky
Uvažuji zapojit do serie 3 packy 24s 40A smart BMS.
Máte někdo zkušenost?
stanekl
Příspěvky: 69
Registrován: stř črc 08, 2020 8:12 pm
Bydliště: Přerov

Re: HV BMS

Příspěvek od stanekl »

Dle mého je nejlepší osadit přímo HV BMS pro sledování všech článků najednou.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: HV BMS

Příspěvek od rob.brno »

stanekl píše:Dle mého je nejlepší osadit přímo HV BMS pro sledování všech článků najednou.
BMS hlavně musí komunikovat se střídačem(jeho protokolem), jinak střídač aku "nepříjme".
adol
Příspěvky: 15
Registrován: úte kvě 17, 2022 9:11 pm

Re: HV BMS

Příspěvek od adol »

Solax ale umí režim olovo, jak píše tomas zde
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 74#p170297
takže by měl umět nabíjet na zadané napěťové rozpětí celého setu a bms si pak udělá pořádek mezi články.
to stanekl:
To by bylo nejlepší, ale samostatně bez baterií se moc neprodávají ...
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: HV BMS

Příspěvek od rob.brno »

Ano, píše. Píše taky že to zatím netestoval. To , že je to v menu nemusí znamenat že už to skutečně funguje.
stanekl
Příspěvky: 69
Registrován: stř črc 08, 2020 8:12 pm
Bydliště: Přerov

Re: HV BMS

Příspěvek od stanekl »

Sám Solax G4 mám připojený k baterii z EV a HV BMS bez komunikace k tomu :celebrate4:
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: HV BMS

Příspěvek od rob.brno »

stanekl píše:Sám Solax G4 mám připojený k baterii z EV a HV BMS bez komunikace k tomu :celebrate4:
A je to přepnuté na režim olovo se specifikací max. a min. celkového napětí?
stanekl
Příspěvky: 69
Registrován: stř črc 08, 2020 8:12 pm
Bydliště: Přerov

Re: HV BMS

Příspěvek od stanekl »

Přesně tak
adol
Příspěvky: 15
Registrován: úte kvě 17, 2022 9:11 pm

Re: HV BMS

Příspěvek od adol »

Přesně to mám v plánu.
Teď ještě ta HV BMS
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: HV BMS

Příspěvek od rob.brno »

stanekl píše:Sám Solax G4 mám připojený k baterii z EV a HV BMS bez komunikace k tomu :celebrate4:
Opravdu, ta volba tam je, ale bez připojené baterie se mi režim olovo nedaří aktivovat.

Mohl bys napsat jakou baterii(jmenovité napětí/počet lion článků) máš a jaká k ní máš nastavená napětí ve střídači?
stanekl
Příspěvky: 69
Registrován: stř črc 08, 2020 8:12 pm
Bydliště: Přerov

Re: HV BMS

Příspěvek od stanekl »

Po připojení baterie by měl měnič na displeji načíst napětí, poté je nutno připojit kabel s teplotním čidlem do portu BMS a pak zvolit režim olovo. Já osobně zatím funguju v rozmezí 3,4-4,0V/článek, mám 96S.
xfrankie
Příspěvky: 6
Registrován: stř črc 13, 2022 7:26 am

Re: HV BMS

Příspěvek od xfrankie »

Zdravím,
moc vás prosím o informaci ohledně teplotního čidla, se kterým Solax pracuje v režimu olovo.
Čidlo bohužel nebylo součástí dodávky a prodejce na dotazy dělá mrtvého brouka. K originálnímu senzoru se tedy pravděpodobně nedostanu.

Dohledat se mi podařilo jen že je to NTC termistor, zapojený mezi piny 1-2, ale přesné specifikace už ne.
Odpor? Beta hodnota? Poradíte prosím co máte zapojené?

(solax x3 hybrid g4, ostrovní režim přes ATS)
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: HV BMS

Příspěvek od Lubik »

Pokud nikdo neporadí, tak zkusit NTC 10k , je to nejběžnější čidlo a stojí pár korun
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
FRSO
Příspěvky: 2271
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: HV BMS

Příspěvek od FRSO »

xfrankie píše:Zdravím,
moc vás prosím o informaci ohledně teplotního čidla, se kterým Solax pracuje v režimu olovo.
Čidlo bohužel nebylo součástí dodávky a prodejce na dotazy dělá mrtvého brouka. K originálnímu senzoru se tedy pravděpodobně nedostanu.

Dohledat se mi podařilo jen že je to NTC termistor, zapojený mezi piny 1-2, ale přesné specifikace už ne.
Odpor? Beta hodnota? Poradíte prosím co máte zapojené?

(solax x3 hybrid g4, ostrovní režim přes ATS)
Zkus přečíst, třeba to bude ono, to od WTec, píše že zkoušel testovat s 47kOhm.
https://secondlifestorage.com/index.php ... 747/page-3
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
xfrankie
Příspěvky: 6
Registrován: stř črc 13, 2022 7:26 am

Re: HV BMS

Příspěvek od xfrankie »

Děkuji za odpovědi,
ten odkaz od FRSOa jsem četl, ale vlastně tam nic moc nevyzkoumali. 47kohm píšou že bylo na starší verzi (G3), 80kohm někomu fungovalo, někomu ne...

Budu to muset udělat tak jak jsem nechtěl. Připájet 0-100kohm trimmer na jeden konec drátu , a doufat že točením kolečka uvidím "v reálném čase" změny teploty v Solaxu. Korelovat teploty s aktuálním naměřeným odporem a podle výsledků pak shánět odpovídající NTC.
Na což ale bude dost času, jelikož solax stále tvrdne v kartonové krabici a fv panely v garáži ::facepalm::
xfrankie
Příspěvky: 6
Registrován: stř črc 13, 2022 7:26 am

Re: HV BMS

Příspěvek od xfrankie »

Tak provizorně zapojeno, vyzkoušeno.

Podle měření Solax hybrid g4 očekává NTC termistor 47 kOhm při 25°C, Beta hodnota cca 4000-4100

Výsledky měření (díky kvalitě multimetru spíše orientační) v příloze

Pro výrobu dyi senzoru mi tedy vychází nejblíž
VISHAY NTCLE100E3473JB0
Termistor, NTC, 47 kohm, 4090 K
( cca 18kc za kus) zapojený mezi piny 1-2 na rj45 konektoru pro BMS port.

Tímto způsobem pak lze provozovat HV baterii i s BMSkou bez komunikace.
Přílohy
solax NTC.png
petulajs
Příspěvky: 6
Registrován: stř kvě 04, 2022 3:41 pm

Re: HV BMS

Příspěvek od petulajs »

Ahoj,
také jsem se s tím trápil, nakonec jsem na piny 1,2 sběrnice BMS sal rezistor 75kΩ a teplotu ukazuje 16°C a baterky na/vyvíjí :D Samozřejmě nezná kapacitu apod.
Lubik píše:Pokud nikdo neporadí, tak zkusit NTC 10k , je to nejběžnější čidlo a stojí pár korun
Véskovák
Příspěvky: 10
Registrován: pon črc 06, 2020 6:37 pm

Re: HV BMS

Příspěvek od Véskovák »

Ahoj, taky bojuju se Solaxem X3 hybrid 10.0 G4 a baterií. Mám 144 LiFePo s BMS zapojeno DO Solaxu, mezi PIN 1-2 vstupu BMS jsem dal termistor 47kohm. V nastavení měniče mám Lithium, ale nejde to změnit. Měnič baterii vidí, ale hlásí chybu komunikace s BMS. Mám firmware DSP 2.07 a ARM 2.03.
Poradí někdo co s tím?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: HV BMS

Příspěvek od tomas »

Verzi firmware zjistit podle:
"Potřebujete zjistit aktuální verzi ve vašem SolaX hybridním střídači 4. generace?"
https://gbc-solino.cz/headpage/servis/podpora/
a případně aktualizovat
https://app.box.com/s/3nvo7ic523fhojf8u ... 5591367652
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Véskovák
Příspěvky: 10
Registrován: pon črc 06, 2020 6:37 pm

Re: HV BMS

Příspěvek od Véskovák »

Tak jsem si nakonec psal přimo se Solax podporou.Tady je, kde jsem našel verzi firmweru. V aplikaci jsem to nenašel, jen v měniči po jejich radě.
Neměl jsem DSP 2.07, ale 1.14 a ARM 2.03, ale 1.13. Na dálku mi to upgredoval, teď mám DSP 1.36 a ARM 1.36. Psal, že na netu tohle není. Olovo jsem nastavil, parametry nabíjení a vybíjení. Hned se to přeplo a šlape to. Mám dva Solax X3, Master připojen k netu Lan dongle, slave jen propojen kabelem RJ45 s master. Upgrade udělal na master, chtěl jsem přehodit dongle na slave, aby mi upgradl i slave. Psal, že to není možné, že by se mohla poškodit data. Prý jeden dongle jeden měnič. Tak pořídím druhý na Wifi a napíšu jim, ať mi to upgradnou. Díky za rady a pomoc.
Přílohy
DSP ARM.png
DSP ARM.png (43 KiB) Zobrazeno 145 x