zapojení více Mppt regulatoru do serie

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
PetrDubi
Příspěvky: 1348
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od PetrDubi »

Soban:
Ampérák? ;)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
kodl69
Příspěvky: 7402
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od kodl69 »

Toho mi nepřipomínej. Ten má svoji pravdu a nepřipouští si ani pochybnost. Možná jsem byl zamlada taky tak tvrdohlavej, ale tak extrémně asi ne... Už jsem se zapřisáhl, že na něj nikde nebudu reagovat, protože komu není rady, tomu není vzájemné hospodářské pomoci.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PetrDubi
Příspěvky: 1348
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od PetrDubi »

No jo, holt každej jsme byli v mládí nějakej a treba i on s odstupem času (když si na to vzpomene) zákoutí nevěřícně hlavou ;)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
kyocera
Příspěvky: 1224
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
k Petr Dubí, ne nebyl to ampérák, ale někdo jiný ukazuje zapojení jen DC napájení bojleru se stykačem
a několika pomocnými součástkami na Youtube .
Jen se zmíním, že jsem obě řešení, tedy zapojení s regulátorem MPPT a bez regulátoru na ohřev vody tedy jen DC vyzkoušel už před 7mi roky. Výsledek velice srozumitelně a stručně takto:
Pokud byl slunný den v létě voda byla horká v obou případech. Pokud byl špatný den pod mrakem někdy na jaře nebo na podzim, když bylo celý den pod mrakem ,v případě zapojení jen DC ohřevu , bez regulátoru MPPT byla voda v bojleru naprosto studená. V případě zapojení s regulátorem MPPT na jaře nebo
na podzim ve špatný den , když bylo celý den pod mrakem , voda v bojleru byla teplá až horká. Prostě ten regulátor s MPPT umí nastavovat
režim řízení tak, že kdy je pod mrakem, zátěž spirály v bojleru odlehčí a to tak, šířka impulsů je kratší a přenos výkonu do bojleru je maximální a proto je voda pak i ve špatných podmínkách teplá až horká, ve srovnání s pouhým zapojením DC , která MPPT logicky žádné nemá. / Mimochodem ke spínání před 7 roky jsem nevyužil stykač v případě varianty jen DC , ale vhodný a správně zapojený tranzistor. / Smutné ale je, že tohle si přečte 100 lidí a nějakých 10 000 lidí se podívá na Youtube , kde je zapojení jen DC se stykačem a řekne si tohle je super, je zbytečný kupovat regulátor s MPPT a utvrdí se ve špatném technickém řešení. Přesně tak jak uvedl jednou Youda. Že když psal příspěvky na jen na mypower, četla to malá skupina lidí ale když začal točit videa na Youtube , informace zasáhnou mnoho násobně větší skupinu lidí.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Petr Žoha
Příspěvky: 54
Registrován: ned srp 28, 2022 8:48 am

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od Petr Žoha »

kyocera píše:Zdravím,
k Petr Dubí, ne nebyl to ampérák, ale někdo jiný ukazuje zapojení jen DC napájení bojleru se stykačem
a několika pomocnými součástkami na Youtube .
Jen se zmíním, že jsem obě řešení, tedy zapojení s regulátorem MPPT a bez regulátoru na ohřev vody tedy jen DC vyzkoušel už před 7mi roky. Výsledek velice srozumitelně a stručně takto:
Pokud byl slunný den v létě voda byla horká v obou případech. Pokud byl špatný den pod mrakem někdy na jaře nebo na podzim, když bylo celý den pod mrakem ,v případě zapojení jen DC ohřevu , bez regulátoru MPPT byla voda v bojleru naprosto studená. V případě zapojení s regulátorem MPPT na jaře nebo
na podzim ve špatný den , když bylo celý den pod mrakem , voda v bojleru byla teplá až horká. Prostě ten regulátor s MPPT umí nastavovat
režim řízení tak, že kdy je pod mrakem, zátěž spirály v bojleru odlehčí a to tak, šířka impulsů je kratší a přenos výkonu do bojleru je maximální a proto je voda pak i ve špatných podmínkách teplá až horká, ve srovnání s pouhým zapojením DC , která MPPT logicky žádné nemá. / Mimochodem ke spínání před 7 roky jsem nevyužil stykač v případě varianty jen DC , ale vhodný a správně zapojený tranzistor. / Smutné ale je, že tohle si přečte 100 lidí a nějakých 10 000 lidí se podívá na Youtube , kde je zapojení jen DC se stykačem a řekne si tohle je super, je zbytečný kupovat regulátor s MPPT a utvrdí se ve špatném technickém řešení. Přesně tak jak uvedl jednou Youda. Že když psal příspěvky na jen na mypower, četla to malá skupina lidí ale když začal točit videa na Youtube , informace zasáhnou mnoho násobně větší skupinu lidí.
S názory souhlasím. Napájení boileru přímo z panelu má při zhoršeném osvitu účinnost okolo 30% a youtube je rozhodně sledovanější než místní odborné forum.

Jak jsem již výše uvedl jediné rozumné řešení co jsem nalezl je https://shop.mypower.cz/bel-regulator-m ... adece-4087 nebo si sám setavit siton 210, ale to neumím, dá se koupit jen deska https://www.plosnaky.cz/sklad/siton-210-pcb-1-layer

Pokus s přepínáním 2 topítek pomocí SSR relé se nepovedl, jednak má relé velkou hystrerezi a pak nefunguje skokově, takže při přechodu zůstane viset, což vypadá dobře, ale pak se samozřejmě přehřeje. Ohřev boileru s použitím baterie v okruhu a střídače 230V je možný také, ale náklady na zařízení jsou vyšší a účinnost nižší, než BEL regulátor.
PetrDubi
Příspěvky: 1348
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od PetrDubi »

kyocera:
Mě je jasný, že to Ampérák někde obšlehnul a není to jeho nápad, to bylo jenom takový pošťouchnutí, že tohle řešení teď nedávno Ampérák propagoval.

Jinak mě je jasný, že připojit to takhle na prasáka znamená špatnou funkci za jakýchkoliv jiných než ideálních podmínek a osobně bych to takhle ani nikdy neinstaloval, protože je to prostě škoda peněz za panely a všechno okolo o času ani nemluvím. Ale holt když je něco "levný", tak na to plno lidí slyší a potom nekoukají napravo nalevo..
Mezi náma, pokud bych měl koupit nový stykač (raději na větší proudy, aby měl odolnější kontakty) a ten kondenzátor s vyšší kapacitou na nějaké vyšší napětí, tak se cenově budu blížit už nějaké stavebnici bojlerového regulátoru a je lepší jít rovnou do něj, protože všechno mluví pro něj a to stykačové řešení má jenom jednu výhodu - nižší (neříkám nízkou) cenu..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Soban
Příspěvky: 3460
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od Soban »

Viděl jsem obě řešení jak ampérák tak i to druhé, je tam trochu rozdíl v zapojení vybíjení kondenzátoru.

Samozřejmě je jasné že účinnost při menším osvitu bude někde jinde, jak u mppt regulátoru, ale pořizovací náklady za hubičku a než bude na skladě nějaký bell a podobně to může sloužit.

Jinak taky jsem viděl zapojení kdy měl na bojler připojen on-grid střídač za termostatem a hlavní napájení z DS které ho vlastně nahřívá jak není slunko, a když svítí tak to dokrmuje ten on-grid.

Jinak já mám malý 15l bojler připojen přímo na měnič a teď řeším do koupelny 80l dražice které budou paralelně k plynovému průtokáči a jak bude svítit tak se bude nahřívat a průtokáč vypnu.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4347
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od cipis »

Proc paralelne? Prave prutokac je lepsi nez druhy bojler, proste si bere vodu a kdyz nema nastavenou teplotu, tak dohreje.
Pokud bys mel puvodni ohrivac zasobnikovy, tak uz je potreba resit cirkulaci/precerpavani atd., ale pokud je na vystupu "karma", tak je to defacto bezobsluzne.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3460
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od Soban »

Původně jsem o tom uvažoval, ale nejde to! Je to karma tj nemá žádné čidlo teploty, začne protíkat voda, zapne hořák a je mu jedno zda vstupní voda má xx°C

Samozřejmě je to modernější systém jak se přehřeje tak odpojí plyn, to dřívější modely neměly.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4347
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od cipis »

To má elektrické zapalování? Nebo je tam věčný plamínek?
Jestli elektrické, tak to dáš příložný termostat na přívodní trubku a jak bude teplá voda, tak to zablokuješ.
Pokud to má věčný plamínek, tak bych to vyhodil, to sežere tunu plynu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3460
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od Soban »

Má to plamínek, právě proto jsem to začal řešit (spotřeba plamínku při aktuální ceně pokud jsem se neseknul je 300,- za měsíc :-( )
Ale necháváme ho jako zálohu kdyby nesvítilo a vypadla DS.

Zítra jdu vedle pověsit 80L dražice, větší se nevlezou jedině ležaté, myslím že pro 2 osoby by těch 80L mělo stačit.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4347
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od cipis »

No však právě ...
80l stačí i pro 2 + 2 děti ... Ale někomu občas nestačí i 200l ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Petr Žoha
Příspěvky: 54
Registrován: ned srp 28, 2022 8:48 am

Re: zapojení více Mppt regulatoru do serie

Příspěvek od Petr Žoha »

Soban píše:Tak nejlevnější řešení je krmit to přímo z DC panelů.

Pak potřebuješ jeden 3f stykač a jednu diodu, jeden odpor + jeden kondenzátor které se postarají aby na stykači nehořel oblouk a stykač budeš spínat přes 230V přes původní termostat.
To jsem samozřejmě zkusil jako první, bohužel výkon klesá s kvadrátem poklesu osvícení ... tedy pokud poklesne osvícení na 50% ... cože je po většinu času, je výkon už jen 25%, toto řešení je naprosto neefektivní. Jak jsem psal dříve zatím jediné efektivní je BEL, nebo podobné ZAŘÍZENÍ

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek