GW 10k-et přetoky/ostrov-grid/komunikace

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
Rob
Příspěvky: 2
Registrován: čtv srp 25, 2022 9:08 am

GW 10k-et přetoky/ostrov-grid/komunikace

Příspěvek od Rob »

Zdravím
mám GW 10k-et, baterie Pylon h2 -10kWh, panel 9kWp

Střídač má v noci a v době, kdy vyrábí méně než spotřebuje(ráno, večer, hodně zamračeno) z gridu trvalý odběr cca 150-200W. Denně to podle počasí a období může být 1,5-3,5kWh.

Tato spotřeba se mi nelíbí.
Jediné co mne napadlo je:
1. Donutit střídač, aby si energii pro svoji spotřebu bral z baterie.
2. Mít trvalý přetok do gridu(cca 100-150W), který bych např. wattrouterem odchytával.
3. Jet v ostrovním režimu.
1, 2 - nevím jak zrealizovat.

Odpojil jsem tedy hlavní jistič, čímž jsem se přepnul do ostrovního režimu.
Celý jsem se přepnul na Backup výstup.(takže jediné co nemohu použít je svářečka, ale tu používám cca 2x ročně.)
S tím si přes léto (cca 1/2 roku) vystačím.
Myšlenka je, při poklesu baterie např. pod 20% dojde k připojení gridu pomocí el. stykače a při nabití nad 50% k jeho odpojení.
Nevíte někdo, jak jednoduše zjistit stav SOC baterie ?

Dále, potřeboval bych zjistit, jak jednoduše zjistit, zda je dostatek "přetokové" energie, abych mohl přetok automaticky využít k ohřevu TUV a přitápění a nemusel to spínat "ručně".
Lze využít např. volné piny na GW ?

Nebo nejlépe jak zrušit "vlastní spotřebu" střídače.
O špičky při náběhu, když jsem na síti mi nejde.

Dík za rady.
MichalSix
Příspěvky: 38
Registrován: pon pro 27, 2021 11:27 pm

Re: GW 10k-et přetoky/ostrov-grid/komunikace

Příspěvek od MichalSix »

SOC je vidět buď v mobilní/webové aplikaci od Goodwe (SEMS PORTAL).

Také se dá sledovat pomocí aplikací třetích stran, například Homey:
https://homey.app/en-us/
https://homey.app/en-us/app/com.msd.inv ... Inverter-/

Homey lze pak také využít pro spínání v době přebytků. Já osobně to mám udělané dle času a kapacity baterie, tz. pokud je "den" a "baterie je nabytá na více než 90%", nalij přebytky do bojleru. Jakmile klesne kapacita baterie > vypni bojler.

Existuje mnoho řešení, každý preferuje něco jiného. Já jsem využil tohle, protože to používám pro Smart Home.
FV pole - 10kWp (22ks Longi 450 Wp)
Měnič - SOLAX X3-Hybrid-10.0T (G3)
Baterie - 11.6kW (Triple Power LFP 5.8)
Řízení přebytků: Homey (https://homey.app)
Online dohled: Homey (mobilní aplikace & web) + Solax Cloud
Uživatelský avatar
ziziuh
Příspěvky: 2
Registrován: stř srp 31, 2022 9:02 am

Re: GW 10k-et přetoky/ostrov-grid/komunikace

Příspěvek od ziziuh »

Zdravím,
Jsem nováček a mám skoro stejné otázky a problémy co vy.
Také střídač GW10K-ET.
U nás to pravděpodobně dělá i to , že je zakázaný přetok, protože ještě nemám hodiny od EGD.
Dále jsem zkusil vypnout funkci back-up a tady šla spotřeba také dolů.
Dlouho jsem pátral po nějakém řešení a při tomto pátrání jsem narazil na důležitou věc.
Můj střídač je už ve verzi "plus" 2022 a to znamená , že má spínací (dry contact), který může ovládat například stykač.
V SEMS ani PW masteru není vidět, že je to verze plus. Probíral jsem to s podporou goodwe v německu a identifikoval můj střídač jako PLUS verzi 2022.
Poznáte to podle konektoru na spodní straně měniče. Vpravo od wifi modulu musí být kulatý konektor, potom je to verze PLUS. Pokud je střídač bez verze plus , tak je tam jen záslepka.
Ve verzi plus poté můžete v PW masteru ovládat v záložce LOAD(s) tento spínací kontakt.
Tři varianty ... první obyčejné ON/OFF ...druhá je nastavení času a opakování , kdy má být tento kontakt ovládán... a další inteligentní podle nastavené zátěže a využití přetoků.
Poslední možnost je nastavení dle SOC ... například pokud nebude SOC vyšší než 80 % , tak kontakt nebude sepnut.
Pokud bude vyšší jak 80% tak se kontakt sepne ... je to dobré například , že dokud nebude baterka na 80 %, tak se nespustí bojler, aby zbytečně nesál baterii...
Toto vše je v návodu a konzultoval jsem s goodwe a chystám se otestovat o víkendu.
snad jsem to napsal srozumitelně.
Zizi
Uživatelský avatar
Rob
Příspěvky: 2
Registrován: čtv srp 25, 2022 9:08 am

Re: GW 10k-et přetoky/ostrov-grid/komunikace

Příspěvek od Rob »

Zdravím,
vypadá to taky na verzi plus. Jakou máte verzi fw ?Já mám 070719. Odběr ze sítě v době nedostatku cca 150-200W.

PS: Známý má GW - 8kw a tvrdí, že podle elektroměru mu to bere cca 1kWh za 3 dny.
Uživatelský avatar
ziziuh
Příspěvky: 2
Registrován: stř srp 31, 2022 9:02 am

Re: GW 10k-et přetoky/ostrov-grid/komunikace

Příspěvek od ziziuh »

Verze firmware mám 920 / backup prozatím vypnutý - pro aktualizaci firmware stačí napsat na podporu goodwe do Německa a vyřídí téměř obratem.
Odběry z DS cca 2-3 kWh / den
Dle diskuzí to dělají zablokované přetoky do sítě.
Známý má stejný střídač a povoleny přetoky do sítě a odběe 0,6 -1 kWH/ den
RRR123
Příspěvky: 3
Registrován: čtv zář 29, 2022 10:09 pm

Re: GW 10k-et přetoky/ostrov-grid/komunikace

Příspěvek od RRR123 »

Střídač může být napojen trvale na síť a přes jeho pomocný kontakt jej nastavit na GRID-OFF.
V tu chvíli se chová, jako by síť nebyla. Stejného stavu lze dosáhnout stykačem před střídačem a jeho spínáním/odpínáním.
Na přizpůsobení funkce požadavkům je potřeba mu organizovat život pomocí PLC.
Do režimu GRID-ON se přepne pouze v případě, kdy SOC klesne pod nastavenou mez a nebo v případě dostatku energie pro dodávku do odvodů "před" střídačem (varná deska, trouba, venkovní zásuvky), pokud se zjistí jejich provoz (tam je prodleva v důsledku fázování cca: 60s).
Data lze vyčítat PLC na RS485 střídače, kde jsou k dispozici parametry, včetně napětí, proudu, výkonu a SOC baterek. Na základě těchto údajů lze řídit připojení k síti.
Na výstup BACKUP lze připojit vhodnou část instalace, osadit automatický nebo ruční přepínač sítí. Při výpadku Backup, výstupu se obvody za spínačem přepnou na síť.
Já mám topení a bojler na Backupu a pokouším se dosahovat maximálního odběru dle stavu napětí na PV a dle baterie. V režimu GRID-ON se přidá informace o výkonu s měřícího modulu u elektroměru.
Při troše štěstí se dá dosáhnou prakticky nulové spotřeby a nebo ji podstatně snížit.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek