Třinecká ostrovní Fve u Mordoru 2,3kwp

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Mailen
Příspěvky: 33
Registrován: pon říj 18, 2021 7:23 pm
Bydliště: Třinec

Třinecká ostrovní Fve u Mordoru 2,3kwp

Příspěvek od Mailen »

Zdravím, tak jsem dokončil svou Fve, zatím pouze na ohřev vody, abych si ošahal co to bude umět. Postavil jsem to na pergole vedle baráku, protože mám tak členitou střechu, že sám bych to asi nedal a taky by ty panely musely být různě rozházené po celé střeše. Nahoru na střechu, na tu dlouho stranu by se daly dát taky, ale sklon nic moc a hlavně je tam falc, sem tam tady vanou dost silné jižní větry, měl bych strach, že to odletí i s tím falcovaným plechem, takže uchycení asi komplikované a drahé, co jsem tak vysondoval. Orientace je podle mně optimální (druhý obrázek směr jih). Ano jedno pole je za stěnou, ale přes léto už tam svítí kolem 8 ráno. Konstrukce je z hliníku, stojky jeklové z alupy, profily pod panely z polska za 680,- 4,4m 1ks. Prodloužil jsem je na 5,3m aby mi tam vlezlo 5 panelů na jedno pole.
konstrukce1
konstrukce1
konstrukce2
konstrukce2
Zatím mám 7 panelů Ja solar 340wp, 34V, 9,8A ale už vím, že budou potřeba další :-)
Panely
Panely
rozvodnice
rozvodnice

Dlouho jsem řešil (tak jako každý) uzemnění konstrukce a přepěťovek. Problém je, že moje hi-tech rozvodná deska z 50 let v domě tak nějak neumožňuje připojit cokoli dalšího a zemnící přívod je z druhé strany domu. Jedná se o dvoudomek, na mém hromosvod není, na druhém sice je, ale nedělám si iluze v jakém je stavu. Několik konzultací z různými elektrikáři i revizáky mi nedalo jasnou odpověď. Někdo tvrdil natáhnout uzemňovací kabely přes vnitřek domu ( nejlepší cesta pro kabeláž) na druhou stranu k uzemňovacímu bodu a tam to spojit. Jiný tvrdil, že si přece nějaké přepětí nebudu tahat schválně do baráku a na uzemnění DS ( síť TN-C ) když už to mám nezávisle na DS. Takže jsem to udělal podle dalšího názoru. 3 dvoumetrové tyče 1,5m od sebe. Do země šly zatlouct v pohodě, změřené to prozatím nemám, ale tak nějak z řeči vyplynulo, že radši takové uzemnění, než žádné. Konstrukce a přepěťovka jsou svedený samostatným kabelem 16mm^2 a spojené v zemi.
uzemnění
uzemnění
Jako měnič jsem použil home made Siton 210, zatím jsem z něho dostal max 2000w. Bojler mám dražice 200l ze suchou spirálou 2200w + 1500w v horní části jako nouzovku.
První vyrobený kw :-)
První vyrobený kw :-)
Momentálně co budu muset řešit je čištění panelu. Všudypřitomný prach z železáren je hrůza, po čtyřech dnech jsem je musel umýt, protože se mi nezdal výkon a ejhle zvedl se o skoro cca 300w. V naši oblasti je ten prach problém a když trochu zaprší tak tam zůstanou akorát fleky a je to ještě horší.

Díky za připadne komentáře nebo návrhy na zlepšení. Hlavně to uzemnění mi moc nedá spát, musím sehnat někoho kdo má ten měřák, a změří mi to.

Veškeré informace pro stavbu jsem čerpal z tohoto fóra, takže tímto chci poděkovat všem odborníkům i neodborníkům za sdílení všech informací (bez záruky :-) ), potřebných pro stavbu svépomocí.
7 x Ja Solar 340Wp - 2380Wp. Orientace: Jiho Východ ----- Sklon - 22°, měnič: siton 210, Bojler 200L.
bokser01
Příspěvky: 1315
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Třinecká ostrovní Fve u Mordoru 2,3kwp

Příspěvek od bokser01 »

Pěkné to máš :) Uzemnění jsem řešil podobně... Na baráku není hromosvod a v baráku TN-C takže jsem vytáhl ze země starou IBC nádrž a než díru zahrabal tak zabouchal několik tyčí co to šlo (některé jsou i přes 2,5m hluboko) Na toto uzemnění mám přepětovku a uzemnění měniče. Za měničem jsem již vedle TN-S nový rozvod. Uzemnění jsem měřil na prasácký způsob co se tu již rozebíral a vyšlo mi to kolem 7,2ohm.

Přeji hodně slunce a držím palce v dalším rozvoji... Brzo tě posedne místně známá solaritýda a budeš furt přidávat vylepšovat atd... :D Já už svojí FVE překopal 4x za ten rok co se o to zajímám a tvořím :D
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Mailen
Příspěvky: 33
Registrován: pon říj 18, 2021 7:23 pm
Bydliště: Třinec

Re: Třinecká ostrovní Fve u Mordoru 2,3kwp

Příspěvek od Mailen »

Díky za podporu. No, ale s tím prachem to bude boj s větrnými mlýny. Umyl jsem panely, pak 2 dny lilo a takhle to vypadá po dalších dvou dnech. Ty tmavší plochy jsou očištěné prstem :( šílené.....
IMG_20220824_173449.jpg
7 x Ja Solar 340Wp - 2380Wp. Orientace: Jiho Východ ----- Sklon - 22°, měnič: siton 210, Bojler 200L.
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Třinecká ostrovní Fve u Mordoru 2,3kwp

Příspěvek od Dagus »

Už můžeš vymýšlet mechanismus, co to každý den prejede tam a zpět jako stěrka.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Mailen
Příspěvky: 33
Registrován: pon říj 18, 2021 7:23 pm
Bydliště: Třinec

Re: Třinecká ostrovní Fve u Mordoru 2,3kwp

Příspěvek od Mailen »

Tak jsem konečně zprovoznil i monitoring Fve. Ostrý start monitorování od 7.9.2022. Předchozí grafy jsou trochu chaos, kvůli zkoušení a chybnému ESP8266, vypínalo náhodně wifi.
Online monitoring přes Emoncms: https://emoncms.org/dashboard/view/sito ... 05d5472f09
měření siton třinec.jpg
7 x Ja Solar 340Wp - 2380Wp. Orientace: Jiho Východ ----- Sklon - 22°, měnič: siton 210, Bojler 200L.
Uživatelský avatar
renee
Příspěvky: 1
Registrován: pon lis 28, 2022 8:54 am

Re: Třinecká ostrovní Fve u Mordoru 2,3kwp

Příspěvek od renee »

Mailen píše:Tak jsem konečně zprovoznil i monitoring Fve. Ostrý start monitorování od 7.9.2022. Předchozí grafy jsou trochu chaos, kvůli zkoušení a chybnému ESP8266, vypínalo náhodně wifi.
Online monitoring přes Emoncms: https://emoncms.org/dashboard/view/sito ... 05d5472f09
měření siton třinec.jpg
Zdravím, mám podobnou sestavu s ohřevem vody přes siton 210, líbí se mi, jak máte řešenou statistiku na emonscms, ale já prostě nevím, kde je problém, protože mi tam data nechodí :)) Můřete mi poradit? Díky René :)
Mailen
Příspěvky: 33
Registrován: pon říj 18, 2021 7:23 pm
Bydliště: Třinec

Re: Třinecká ostrovní Fve u Mordoru 2,3kwp

Příspěvek od Mailen »

Doporučuji shlédnout video autora, je tam v podstatě popsáno vše, co se týká nastavení emoncms. Podle toho hledat kde je chyba. https://www.youtube.com/watch?v=BdfJQFljSFw
7 x Ja Solar 340Wp - 2380Wp. Orientace: Jiho Východ ----- Sklon - 22°, měnič: siton 210, Bojler 200L.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek