Victron Multi RS Solar 48/6000

Měniče Victron
Odpovědět
jakis
Příspěvky: 7
Registrován: stř črc 06, 2022 10:42 am
Reputace: 0

Victron Multi RS Solar 48/6000

Příspěvek od jakis »

Ahoj,
máte někdo zkušenosti s Multi RS Solar 48/6000? https://www.victronenergy.com/inverters ... i-rs-solar
Přemýšlím, zda se vydat touto cestou a nebo Multiplus II 48/5000 + MPPT 250/70 + Cerbo GX.
Baterky Pylontech 48V nebo skládačka.
Předem děkuji za odpovědi a postřehy.
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron Multi RS Solar 48/6000

Příspěvek od mihlit »

Zkušenosti ne, ale já tam výhodu nevidím, možná kromě hmotnosti.
Když to nebude mít extra chlazení, tak při zahřátí na 65 stupňů je výkon stejný.
RS nelze rozšiřovat (zapojovat paralelně ani 3fáze)
Vlastní spotřeba je u RS o 2 W horší, tedy žádný benefit zde
Účinnost v dolní třetině rozsahu je +- stejná, až při větších zátěžích to bude asi o cca 5 % v prospěch RS (graf prúběhu účinnosti pro MP II 48/5000 není dostupný, takže jen odhad)
Účinnost je také v datasheetu uvedena jen jedna, ale jelikož je to optimalizováno pro větší DC napětí z panelů, při provozu z baterie bych u RS očekával horší účinnost, ale údaj není, tedy opět jen odhad.
Je to trochu osobní preference, ale toto je oproti multiplusu/phoenixu HF měnič a za mě je výhodou LF měničů větší robustnost.
RS bude asi tižší, protože LF měniče při určitých typech zátěže dost drnčí trafo (ničemu nevadí, ale pokud by to mělo být za zdí ložnice...)
Cerbo se tak jako tak hodí. Modulárnost je také výhoda (lepší jak mít vše v jedné krabičce) plus při dalším rozšiřování je sběrnice 48V a přidáním tedy dalšího mppt regulátoru k RS se opět přijde o výhodu účinnosti konverze z vyššího napětí stringu. Rozšiřování systému s klasickou 48V sběrnicí je prostě jednodušší. Připojuji regulátory, připojuji baterie, přidám paralelně další multiplus... opět robustnější řešení (při závadě části zůstane velký zbytek nedotčen)

Já bych tedy osobně volil klasický multiplus, mppt a cerbo. Nevidím tam ale nic, co by bylo "definitivně to a ne to druhé", takže klidně se rozhodnout i dle subjektivních preferencí.
ladik
Příspěvky: 113
Registrován: stř bře 25, 2015 4:13 pm
Reputace: 3

Re: Victron Multi RS Solar 48/6000

Příspěvek od ladik »

Za mne MultiPlus II + SmartSolar 250/70 + cerbo GX + LCD.
Multi RS Solar 48/6000, je kdyz chces mit kompaktni celek a nechces do budoucna nic menit, je to idealni na chatu kde je maly odber a neni elektrina.
Oboji je vlastne skoro to same, jen u toho RS nepripojis LCD.
Diablo1st
Příspěvky: 1565
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Reputace: 103
Bydliště: SR MY

Re: Victron Multi RS Solar 48/6000

Příspěvek od Diablo1st »

Otázka je aj cena týchto riešení. Keď to víde +/- rovnako radšej by som šiel do samostatných zariadení, aj keď je s tým viac práce pri káblovaní.
Ak by bola cena Multi RS o pár stoviek € nižšia tak prečo nie, ale obávam sa, že cena týchto dvoch riešení bude dosť podobná = radšej zobrať Multi + 250/70 + cerbo
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
ladik
Příspěvky: 113
Registrován: stř bře 25, 2015 4:13 pm
Reputace: 3

Re: Victron Multi RS Solar 48/6000

Příspěvek od ladik »

Jednotlive komponenty jsou drazis tak o 20 procent a treba Cerbo GX ma vice vstupu nez integrovane Cerbo v RS-ku, stejne tak MPPT menic, je sice stejny, ale pri poruse cely menic posilas pry.
Jak jsem psal, je to dobre na instalaci, kde nebudes v budoucnu nic moc menit.
mihlit
Příspěvky: 488
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Reputace: 62
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron Multi RS Solar 48/6000

Příspěvek od mihlit »

Victron Multi RS Solar, má displej, třeba jako mají SmartSolar regulátory. Neplést ale s MP GX či s EasySolar, protože Multi RS Solar v sobě nemá integrované žádné Cerbo. To je vždy třeba koupit extra
jakis
Příspěvky: 7
Registrován: stř črc 06, 2022 10:42 am
Reputace: 0

Re: Victron Multi RS Solar 48/6000

Příspěvek od jakis »

Děkuji všem za odpovědi.
Plánuji budovat postupně. Jaro až podzim mám v souběhu max 6,5 kW. V zimě jsem počítal okolo 10 kW. Zimu neřeším, ale od jara do podzimu bych rád jel ostrov / poloostrov.
RD napojen 3F, ale nepotřebuji. Léto denní spotřeba 10-15 kWh , jaro a podzim 20-30kWh.
Tak začnu postupně.
1 fáze Multiplus II 48/5000 + MPPT 250/100 + Cerbo GX + panely a pak pokud bude nutné přidám 2. Multiplus II 48/5000.

Kdyby měl někdo zkušenosti s tím Multi RS Solar 48/6000, tak sem dejte info. Věřím, že se to bude někomu hodit.
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Victron Multi RS Solar 48/6000

Příspěvek od FRSO »

jakis píše:Děkuji všem za odpovědi.
Plánuji budovat postupně. Jaro až podzim mám v souběhu max 6,5 kW. V zimě jsem počítal okolo 10 kW. Zimu neřeším, ale od jara do podzimu bych rád jel ostrov / poloostrov.
RD napojen 3F, ale nepotřebuji. Léto denní spotřeba 10-15 kWh , jaro a podzim 20-30kWh.
Tak začnu postupně.
1 fáze Multiplus II 48/5000 + MPPT 250/100 + Cerbo GX + panely a pak pokud bude nutné přidám 2. Multiplus II 48/5000.

Kdyby měl někdo zkušenosti s tím Multi RS Solar 48/6000, tak sem dejte info. Věřím, že se to bude někomu hodit.
Dobrá volba pro Victron.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Krueger
Příspěvky: 3
Registrován: pát srp 26, 2022 3:42 pm
Reputace: 0

Re: Victron Multi RS Solar 48/6000

Příspěvek od Krueger »

jakis píše:Děkuji všem za odpovědi.
Plánuji budovat postupně. Jaro až podzim mám v souběhu max 6,5 kW. V zimě jsem počítal okolo 10 kW. Zimu neřeším, ale od jara do podzimu bych rád jel ostrov / poloostrov.
RD napojen 3F, ale nepotřebuji. Léto denní spotřeba 10-15 kWh , jaro a podzim 20-30kWh.
Tak začnu postupně.
1 fáze Multiplus II 48/5000 + MPPT 250/100 + Cerbo GX + panely a pak pokud bude nutné přidám 2. Multiplus II 48/5000.

Kdyby měl někdo zkušenosti s tím Multi RS Solar 48/6000, tak sem dejte info. Věřím, že se to bude někomu hodit.
mám, Multinu 48/6000, celkova spokojenost, kompaktnost, pripojeni, integrovany display... trochu me trapi pripojeni s Cerbem....neumi dve batrie s rozdilnymi hodnotami, cetl sem na foru Victronu ze se bude predelavat soft...
mam dva systemy... jeden starsi 24v s klasikou Phoenixem a Mppt 150V pouze pro predehrev a ohrev TUV pres tepelny cerpadlo ( kdyby byl zajem o levne reseni jakmohrivat TUV efektivne rad poradim) a druhy system s Multinou a 10kwh baterkou pro zbytek domacnosti... vyborny na tom je ze to funguje jako celek a UPS zaroven, takze privod z jedne faze na vstup a dva vystupy pro domacnost... kdyz nestihaji baterky (padnou pod 20%) pripoji se sit a pousti to do site, jakmile se bat nebijou (dle nastaveni) nebo tlaci FV panely tak se odpoji privod, pripadne jen doplnuje rozdil mezi ziskem a spotrebou... vsechno pres Victron zatim se s tim ucim a dopojuju FV tak casem snad budu moudrejsi :)
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Victron Multi RS Solar 48/6000

Příspěvek od kodl69 »

Multi RS solar je úplně něco jinýho než klasika multiplus/quatro, je to HF, s vysokonapěťovým mppt připojeným do DC meziobvodu, v podstatě axpert max od Victronu. Nezatracuju to, ale upozorňuju na to, že to nebude mít přetižitelnost jako multiplus/quatro, tj 6kW měnič je 6kW měnič a nic víc, naopak 3kW multiplus klidně rozjede 2.5kW štípačku na dřevo, s rozběhovým proudem přes 20A, 1.5kW čerpadlo ve vrtu, který dokáže někdy vyhodit B16 jistič dá taky bez zaváhání...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Krueger
Příspěvky: 3
Registrován: pát srp 26, 2022 3:42 pm
Reputace: 0

Re: Victron Multi RS Solar 48/6000

Příspěvek od Krueger »

kodl69 píše:Multi RS solar je úplně něco jinýho než klasika multiplus/quatro, je to HF, s vysokonapěťovým mppt připojeným do DC meziobvodu, v podstatě axpert max od Victronu. Nezatracuju to, ale upozorňuju na to, že to nebude mít přetižitelnost jako multiplus/quatro, tj 6kW měnič je 6kW měnič a nic víc, naopak 3kW multiplus klidně rozjede 2.5kW štípačku na dřevo, s rozběhovým proudem přes 20A, 1.5kW čerpadlo ve vrtu, který dokáže někdy vyhodit B16 jistič dá taky bez zaváhání...
odzkousel sem to ted na TC Nordline, prikon 3,6kw a nechal to hodinku zkusebne bezet a pohoda, jeste jsem k tomu pripojoval nektere jine veci behem provozu se zatezi cca 800 W a bezelo to vyborne... cas ukaze :) Multinu budu mit primarne na ohrev TUV pres male TC a na svetla a bezne spotrebice v domacnosti a druhy system bude exttra pro velke dve TC pro topeni, to budu delat asi pristi rok 3f (vse jako ostrov)
Krueger
Příspěvky: 3
Registrován: pát srp 26, 2022 3:42 pm
Reputace: 0

Re: Victron Multi RS Solar 48/6000

Příspěvek od Krueger »

Hlasitost pri zatezi je nizka, nemam decibel metr ale spusti se celkem tichy ventilator pri vetsi zatezi... do zateze cca 2kw neni slyset vubec...
georg_cz
Příspěvky: 42
Registrován: čtv bře 26, 2020 12:58 pm
Reputace: 0

Re: Victron Multi RS Solar 48/6000

Příspěvek od georg_cz »

Můžu se zeptat na zkušenosti z provozu po delší době? Pořád spokojenost? Plánuji ho taky koupit kvůli vestavěnému vysokonapěťovému mppt.

Kromě toho, zaujala mě zmínka o malém TČ na ohřev TUV, to máte bojler s vestavěným TČ, nebo něco vlastního?
georg_cz
Příspěvky: 42
Registrován: čtv bře 26, 2020 12:58 pm
Reputace: 0

Re: Victron Multi RS Solar 48/6000

Příspěvek od georg_cz »

Ahoj, tak jsem RS 6000 inverter a po roce nadšení jsem místo něj teď koupil Multi RS 6000. Myslíte, že lze toto vůbec nějak legálně u nás připojit k síti? Koukal jsem jestli už existuje plná podpora ESS, ale nenašel jsem. Je legální po ohlášení to připojit alespoň v režimu "UPS"?
Soban
Příspěvky: 3354
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Victron Multi RS Solar 48/6000

Příspěvek od Soban »

Pokud vím tak victron se normálně legálně připojuje.

Samozřejmě musíš vyběhat všechny papíry.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
emichal
Příspěvky: 1
Registrován: sob bře 04, 2023 7:38 am
Reputace: 0
Lokalita: Rožnov

Re: Victron Multi RS Solar 48/6000

Příspěvek od emichal »

Ahoj, taky uvažuji o tomto měniči. Výhoda mi přijde, že přes den se zátěž uspokojí s VNDC bus, tj. přímá spotřeba by měla být účinější než konverze s 48DCV u multiplus II ( LF má jiné výhody). V režimu UPS by měla jít nastavit - Ignore AC s možností připojit při větších zátěžích, nebo při vybité baterii. Zejména ta možnost změny připojení k AC v zátěži mi přijde výhodná s pohledu letního a zimního schématu nastavení. Otázkou zůstává, zda to jde takto reálně provozovat bez přetoků do DS sítě. 1F 6kw měnič by neměl jít legálně připojit k distribuci... to by musel být do 3,3kw.
georg_cz
Příspěvky: 42
Registrován: čtv bře 26, 2020 12:58 pm
Reputace: 0

Re: Victron Multi RS Solar 48/6000

Příspěvek od georg_cz »

Ahoj, jo on je skvělej, zrovna ty účinnosti tam jsou uplně nesmyslný. Taky jsem měl vždycky LF (a pořád ještě mám), ale tohle je prostě skvěle postavený. On prý MP2 5k taky jde legálně připojit, už to tu někdo psal, že má. Tohle v režimu UPS žádné přetoky nemá, ale samozžejmě to ani nemá žádný z výhod toho spojení se sítí. Prostě až dojde baterka, přehodí to spotřebu na síť a může to začít nabíjet baterku (nebo taky ne). Podle všeho reálný ESS režim to stále nepodporuje. Zajímalo by mě jestli to teda ostatní používají jen v režimu UPS, nebo tam jde vymyslet i něco dalšího. A trochu se obávám, že jsem si mohl jenom ke svýmu RS6000 inverter koupit 3kW nabíječku a vyšlo by to stejně, jenom bych ušetřil dost peněz :D

Můj původní RS6000 Inverter (tedy bez AC IN) jsem dal do bazaru, kdyby náhodou někdo měl zájem :)

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek