Proč nabíjí ze sítě při přetížení? +bypass (Axp MKS III)

Měniče Axpert
hub.martin
Příspěvky: 11
Registrován: ned čer 21, 2020 4:19 pm

Proč nabíjí ze sítě při přetížení? +bypass (Axp MKS III)

Příspěvek od hub.martin »

Zdravím a prosím o radu,

zkoušel jsem na svém Axpert MKS III (5kW 48V varianta) přetížení při nabitých bateriích a výkonu 1kW ze soláru a měnič se při 4.9kW po chvíli dostal do stavu viz. displej:
- nabíjení z FVE
- nabíjení ze sítě
- aktivovaný bypass (mám nastaveno že při přetížení se má zapnout)

Na dsipleji jsem viděl prakticky všechny módy rozsvícené.
(baterie na displeji bliká jako signalizace komunikace s Pylontech a vyfotil jsem to zrovna když byla zhaslá)
https://photos.app.goo.gl/7SizyKgRf9PJhPm36

Nastavené je SBU a volba 16 Priorita zdroje na Only Solar (OSO). Tady jsem čekal že to nikdy s tímto nastavením:
a) nebude dobíjet baterky ze sítě. Proč to dělá?
b) nesepne bypass a nezačne zároveň z invertoru generovat výkon do výstupu. Čímž to vypadá že by mohl vznikat přetoky.

Měnič byl ve stavu kdy začal ze sítě dobíjet baterii, jak je patrné z grafů v galerii na odkazu výše, dobíjel proudem 20A baterku. Tento stav trval i po odpojení zátěže a musel jsem to ukončit vypínacím tlačítkem. Pak se vrátil do standardního módu.

Jak je možné tomuto stavu zabránit? Čekal bych že při přetížení udělá bypass. Ale nerozumím proč dobíjí baterky ze sítě. Určitě něco přehlížím, děkuji.

UPDATE: Napadá mě jestli nedošlo k tomu, že ze sítě se po bypassu při 5kW odebíralo vlastně 21A a nastavení mám:
Maximum charging current (02) = 20A
Maximum utility charging current (11) = 20A
Oboje položky jsou pro "charging" tak nerozumím jak kterou nastavit, protože charging neprovádím.
Přílohy
axpert_overload.jpg
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Proč nabíjí ze sítě při přetížení? +bypass (Axp MKS III)

Příspěvek od lzahradil »

při zátěži ti padlo zřejmě napětí baterie pod nastavenou úroveň cut-off (blikající baterka), čímž se měnič přepnul na bypass a aby ochránil baterku z vybitého stavu tak ji trochu dobije.
Když by jsi nepodlezl napětí cut-off tak dle nastavení OSO by jen přepl na bypass.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
hub.martin
Příspěvky: 11
Registrován: ned čer 21, 2020 4:19 pm

Re: Proč nabíjí ze sítě při přetížení? +bypass (Axp MKS III)

Příspěvek od hub.martin »

Je to možné, bateriovou kabeláž mám dočasně delší než je potřeba. Ale bere si měnič úroveň napětí ze svorek, nebo z datového kabelu Pylontech? Zkusím znova s osciloskopem.
Ale proč tam svítí na displeji aktivní DC/AC? Tam bych čekal ještě nějakou druhou příčinu.. Díky za nasměrování!
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Proč nabíjí ze sítě při přetížení? +bypass (Axp MKS III)

Příspěvek od lzahradil »

jestli máš komunikaci s pylontech, tak se skutečné napětí bere komunikací z pylontechu.
O pylontechu tu čtu ale jen zmínku že "bliká jako signalizace komunikace". V tom míste kde máš šipku je ale symbol baterie a ten neznačí nic o pylontechu. Pokud máš komunikaci s pylonem, tak ta je myslím vlevo nahoře nad napětím.
Ale pylon nemám.. Reagoval jsem na blikající baterku a nabíjení ze sítě
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Soban
Příspěvky: 3447
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Proč nabíjí ze sítě při přetížení? +bypass (Axp MKS III)

Příspěvek od Soban »

Jak se to přepne na síť (bypass) a je povoleno nabíjení ze sítě tak se bude nabíjet i ze sítě.

Tento model neznám takže s nastavením nepomůžu, ale.....

Buď tam bude v menu priorita kde nastavíš aby se to nabíjelo pouze s panelů a pokud to ten měnič v menu nemá tak půjde asi nastavit ta položka "Maximum utility charging current" na 0A a pak by neměl nikdy nabíjet ze sítě pouze z panelů.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: Proč nabíjí ze sítě při přetížení? +bypass (Axp MKS III)

Příspěvek od lzahradil »

Maximum charging current (02) = 20A - zde to bude max proud co má pustit do baterií. Utility + solar
Maximum utility charging current (11) = 20A - zde nastavuješ proud který si má vzít max ze sítě. Pokud nebude dávat mppt nic, max proud ze sítě bude 20A. Když bude dávat solar 10A, 10A ti půjde ze sítě. Pokud budeš mít v menu 16 volbu SNU.

Nastav v menu 11 hodnotu na 2A. To bude nejnižší hodnota co můžeš nastavit.

V menu 16 se nastavuje jen priorita nabíjení. Můžeš si nastavit že má nabíjet ze sítě i ze soláru. Nebo jen ze soláru (OSO), případně ze soláru a když nebude k dispozici dostatek tak i ze sítě.

Když ti však napětí poklesne pod hodnotu Cutoff menu 29, tak ti to začne nabíjet tím proudem z menu 11 (2A) vždy. Ať to máš zaplé nebo vyplé. Je to ochrana baterie. Tam by ses ideálně neměl nikdy dostat.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek