Plechová střecha s hromosvodem

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Pegras
Příspěvky: 12
Registrován: pát kvě 13, 2022 7:37 pm
Reputace: 0

Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od Pegras »

Ahoj všem,
poprosím Vás o radu/typ přepěťovek...
Aktuálně dávám dohromady FVE - ze začátku pouze ohřev TUV (SITON 210 + upravená spirála od Nadety). Následně dle možností měnič+baterie a SITON půjde o dům dál...

Situace:
IMG_3130.jpg
IMG_2790.mov
(1.74 MiB) Staženo 1238 x
-plechová střecha - pozink+nátěr
na každém komínu jímač
-panel 5x 340 mono na nerezové konstrukci s al profily podobná ala Pekoz (tímto díky za inspiraci)
https://img35.rajce.idnes.cz/d3501/17/1 ... .jpg?ver=0
-vzdálenost od panelů k měniči víc jak 10 m po drátech
-se vzdáleností "S" počítám, že nedodržím...plechová střecha, cca 70 cm od hromosvodu...popravdě ani nevím jak ji
spočítat...

návrh:
hned na střeše "kombi box" kde bude viz níže + to samé v tech. místnosti před Sitonem
2xodpínač
https://eshop.elkov.cz/products/oez-odp ... ovod-41013
1xsvodič
https://eshop.elkov.cz/products/saltek- ... 30vac-1pol

a teď pro mě začíná guláš...
-panely+přepěťovky uzemnit přes Ekvipotenciální pospojování - svedu kabelem H07V-U 10 ze střechy šachtou spolu se solárními kabely přes tech. místnost a následně uzemnění před domem (v rámci vedení k uzemnění dojde ke křížení s rozvody celého patra...)
nebo úplně obráceně to spojit s hromosvodem a neřešit tak vedení přes dům k uzemnění...?

Díky za případné rady přípomínky, určitě to tu už je x probráno, no přiznám se, že už se v tom trochu ztrácím a co příspěvek, tak občas i opak předchozího...
Kdyby tu byl případně elektro způsobilý odborný majstr, co by to za úplatu zprojektoval/navrhl, nebráním se.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od DanoP »

Kde je uzemneny plech strechy, alebo inak, vedie vedenie bleskozvodu tesne nad plechovou kritinou?
Asi ano, takze zostava riesit ako pripad bez dostatocnej vzdialenosti "s", - pospajat vsetko aj s bleskozvodom a tomu prisposobit aj prepatovky.
Male_s.PNG
Viac info napr. v http://www.kniska.eu/kniska/kniska_2.1-1.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Pegras
Příspěvky: 12
Registrován: pát kvě 13, 2022 7:37 pm
Reputace: 0

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od Pegras »

Jj, hromosvod je tažen po plechové střeše a fixován ss svorkama střecha/hromosvod.
Níže podle mě stejný případ, S nenodrženo...ale nespojení s hromosvodem, ale vedení do ekvipotenciálního pospojování, tož včíl jak? :?:
13_luma_06v.jpg
stucel
Příspěvky: 8
Registrován: stř led 19, 2022 11:17 am
Reputace: 0

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od stucel »

to Pergas: včil na obrázku přece vidíš, že jsou PV panely spojeny s červeným hromosvodem. Takže u plechové střechy jednoznačně spojit všechny rámy vzájemně, spojit s hromosvodem , udělat ještě i svody z panelů na střechu a vůbec zabránit tomu, aby blesk měl dlouhou cestu po rámech a nemohl dělat přeskoky mezi panely a střechou v místech kotvení (gumové podložky). Ale jak říkají elektrikáři z praxe, když do toho bací, tak jde všechna teorie stranou. Hlavně zkontrolovat, zda je střecha pořádně spojená s hromosvodem, jinak se v těch místech, kde může dojít k přeskoku propálí. Blesku se musí umést cestička k odchodu.
PetrV2
Příspěvky: 121
Registrován: pát úno 17, 2023 6:08 pm
Reputace: 9
Lokalita: Praha

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od PetrV2 »

Oživím téma po nějaké době. Pročetl jsem tu snad všechno co se týká přepěťové ochrany, pročetl jsem si Kníšku, diskuse na elektrika.cz, myslím si, že nejsem úplně blbej, ale v tomhle nějak plavu.

Situace:
Bytový dům, 7 pater, bydlím v šestém. Kabelová trasa na střechu by byla šachtou ze záchoda :lol: . Střecha plechová, takžka plochá, falce, hromosvod, celkem 7 jímačů, jeden svod. Podle revizní zprávy hromosvodu je vše plechové pospojované. Na střeše je izolovaná společná anténa s oddáleným jímačem. Další jímače jsou u šachet, ze kterých koukají kovová odkouření na plynové kotle (to je i ta "moje" šachta).
Panely by byly poměrně daleko od střešního ústí šachty a nejspíš je nemožné vyhnout se křížení kabelů s hromosvodem.
Elektřina - síť TN-C, u mě TNC-S, 1 fáze, bod rozdělení v bytovém rozvaděči, momentálně bez přizemnění. Letos bude revize jak hromosvodu, tak elektro. Mám drobnou výhodu, že jsem předseda SVJ a tedy to budu já, kdo bude zvát revizáky a bude si s nimi chtít o tom popovidat. Nicméně ještě než tak učiním, rád bych si ujasnil zde na fóru, jaké jsou vlastně možnosti.
Ad kabelová trasa - někde jsem zaregistroval, že se snad dá pomocí pomocných jímačů kabelová trasa zajistit, aby nebacilo přímo do kabelu. Dává to smysl? A hlavně přepeťovky - jaké a kam. Myslel jsem, že bych vzal kombo box z Alí, plánuji ideálně 3 stringy, celkem 9 panelů, z toho 6 panelů na jihojihovýchod a 3 na západo-jihozápad. Jsem noční tvor, ráno spím, začínám žít odpoledne, tedy elektřinu potřebuji hlavně v druhé půlce dne. Kombi box z Alí obsahuje 6 pojistkových odpínačů, 2 přepěťovky (asi něco jako T2, dá-li se o nějakých specifikacích z Alí vůbec mluvit) a vypínač, https://www.aliexpress.com/item/1005004686155644.html . Pojistkové odpínače asi OK, otázka je, zda přepěťovky v kombi boxu vůbec použít a jak (připojit k hromosvodu) a zda zapojit vypínač - viz některé zmínky zde na fóru, že vypínače mohou být příčinou požáru. Kombi box přímo u panelů, kabel (jen 2 vodiče) v chráničce přivést ke střešnímu ústí šachty. U šachty další přepěťovka (krom té hned u panelů z Alí), tentokrát něco solidního, T1. Kam ji pořipojit? Na hromosvod? Úvaha - připojení na hromosvod by mohlo vést k zatažení blesku domů, ale jak? Že by se přepěťovka otevřela (jiskřiště, varistor) a poslala mi blesk domů? To mi přijde divné, v tom právě plavu...
Kabel šachtou na záchod :) , zde přepěťovka asi SALTEK SLP-PV170 V/U (stringy by měly mít VOC za standardní teploty cca 125V). Přepěťovku na záchodě připojit na PEN (PE), prostě do bodu rozdělení?
Ad elektřina - revizní zpráva zmiňuje zemnící svorku a měření odporů, osobně pochybuji, že to bylo opravdu měřeno, nicméně při nadcházející revizi se to měřit bude. Nevím, kde zemnící svorka je, ale nechám si jí určitě ukázat. Předpokládám, že bude někde dole, tedy 6 pater pod mým bytem :roll: . Dotáhnout z ní drát ke mně domů náročné, ale ne nemožné.
Jsou výše uvedené úvahy úplně mimo nebo se z nich dá vyjít? Hlavně mi nepište :roll: že mám natáhnou ze střechy 7 pater zemnící svod k přepěťovce, na chodníku vydloubnout dlaždice a zatlouct tam zemnící tyče :mrgreen:
Děkuji všem, kteří to dočetli až sem a ještě více tě, kteří mi třeba odpoví
Přílohy
Vyústění "mé" šachty, červeně zvýrazněný jímač
Vyústění "mé" šachty, červeně zvýrazněný jímač
Místo pro panely, v dolní části před průduchy hromosvod - jedná se o hřeben střechy; ten by se asi musel křížit :-(
Místo pro panely, v dolní části před průduchy hromosvod - jedná se o hřeben střechy; ten by se asi musel křížit :-(
Just PoC (proof of concept) "FVE" pro odzkoušení a doplnění si vzdělání
1x panel 180Wp, MPPT EPever 5415, EPever IPower+ 500-12, LifePo4 30Ah 12V, JK BMS, HomeAssistant
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od LIX »

Mám pocit že je skoro jedno pri tejto plechovej strechce nejaké kríženie keďže je celá vodivá. V prvom rade treba pospájať konštrukciu a panely s bleskozvodom na streche. T1 použiť pri vstupe do bytu (ak nemajú káble nad 15 m) a PE potiahnuť cez stupačku až dole k tej spomínanej zemniacej svorke. Ja idem teraz kopať zemnenie a všetko poctivo spájam, keď že my na dome nemáme ani bleskozvod. :D

kodl keď to tu zbadá určite doplní kopec vecí

EDIT: zabudol som, nekupuj z alíku tie prepäťovky určite!!! ani odpínače, použi kvalitné tuzemské výrobky. Ja mám čínsku prepäťovku iba hneď pod strechou a potom KIWA v rozvádzači, ale tá čína pôjde preč a bude tam KIWA...
Naposledy upravil(a) LIX dne sob dub 01, 2023 1:17 pm, celkem upraveno 1 x.
PetrV2
Příspěvky: 121
Registrován: pát úno 17, 2023 6:08 pm
Reputace: 9
Lokalita: Praha

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od PetrV2 »

Díky. Délka vedení určitě bude nad 15m.
Just PoC (proof of concept) "FVE" pro odzkoušení a doplnění si vzdělání
1x panel 180Wp, MPPT EPever 5415, EPever IPower+ 500-12, LifePo4 30Ah 12V, JK BMS, HomeAssistant
PetrV2
Příspěvky: 121
Registrován: pát úno 17, 2023 6:08 pm
Reputace: 9
Lokalita: Praha

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od PetrV2 »

Tak kodl zatím nic, buď to nečetl a nebo se zhrozil.

Za týden přijde hromosvodař, který dělá dlouhodobě revize našeho hromosvodu a i na něm pracuje; naposled instaloval ten oddálený jímač k anténě. Domluvili jsme se, že se o tom pobavíme.

Ad tahání zemniče k zemnící svorce - hmm, to znamená, že si mám cíleně zatáhnout blesk do domu, vést ho všemi rozvaděči na jednotlivých patrech vnitřkem domu, no z pololaického pohledu se mi to nezdá.

Mluvil jsem dnes po telefonu s revizákem elektro, poptával jsem revizi domu a při té příležitosti se s ním pobavil o plánech. Přislíbil, že spolu důkladně prohlédneme ten zemnič, v jakém je stavu. No na závěr telefonátu mi řekl, že jestli seženu firmu, která mi ty panely nainstaluje, takže by mě poprosil o kontakt na ni :roll: tak zkusím zavolat ještě někomu jinému
Just PoC (proof of concept) "FVE" pro odzkoušení a doplnění si vzdělání
1x panel 180Wp, MPPT EPever 5415, EPever IPower+ 500-12, LifePo4 30Ah 12V, JK BMS, HomeAssistant
PetrV2
Příspěvky: 121
Registrován: pát úno 17, 2023 6:08 pm
Reputace: 9
Lokalita: Praha

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od PetrV2 »

Tak dnes tu byl hromosvodař, říkal jen že pospojovat a přepěťovku až domů a na PE(N), co taky jiného. Svod je jen jeden a má 9 ohmů, což je tedy na hraně, ale vše je pospojované i se sousedními domy, kde jsou hned další svody.
Na elektrorevizi domu ještě čekám; téma dotažení extra zemniče do bytu. Ono to asi nemá jednoznačné a čisté řešení :(
Just PoC (proof of concept) "FVE" pro odzkoušení a doplnění si vzdělání
1x panel 180Wp, MPPT EPever 5415, EPever IPower+ 500-12, LifePo4 30Ah 12V, JK BMS, HomeAssistant
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od kodl69 »

jeden svod na bytovým domě???? to jistě není "čisté řešení" když má být jeden na každých 15m obvodu pro LPS III, 10m pro LPS II... V ČSN EN 62305 je napsaný, že potřeba co nejdříve provést rekonstrukce hromosvodů pro splnění podmínek téhle normy. Platí od roku 2009. 14 let je asi málo na "co nejdříve" - a neboj, není to jenom u vás.
Leda by měl celej dům méně než 15m2, potom by to teoreticky vycházelo :) Asi, že. Navíc svody mají být přednostně v rozích objektu. A i nad plechovou střechou se dá udělat izolovaný hromosvod, jenom se musí chtít, a počítat s tím, že to nebude za "tři padesát deset deka do papíru". Ale to je pořád dokola, jako házet hrách na zeď.
Ještě by mě zajímala ta izolovaná STA na plechové střeše, to mi nafoť detailně, ať se při pátku trochu zasměju...
Principem neizolovaného hromosvodu je pospojování všeho se vším na co nejvíce místech. Tím vznikne faradayova klec, do které vstupují vodiče jen přes přep. ochrany. A ty by měšly být na rozhraní zón, tj hned pod střechou. T1, a pak u zařízení, T1+T2. jak chceš s jedním svodem s uzemněním 9 ohm, udělatr faradayovu klec? tj uzemnění není nikde spojeno s PEN instalace, plynem, tady nějakej FV kabel CY 6mm2 připojenej k T1 maximálně shoří, a navíc zavlečeš do instalace nejenom bleskový proudy, ale i indukovaná přepětí, které se vyskytují častěj, než si dokážeš představit.
Naposledy upravil(a) kodl69 dne čtv dub 13, 2023 8:42 pm, celkem upraveno 1 x.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Paulob
Příspěvky: 154
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Reputace: 17
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od Paulob »

Já osobně moc nejsem zastáncem hromosvodů. :-)
Známý má barák na kopečku a hromosvod 30 let neměl a no problém, pak si ho dal a během 3 let 2x blesk a veškerou elektroniku v baráku musel měnit. Jasné může to být náhoda a třeba by se to stalo i kdyby ho neměl.
Ale já pořád vycházím z toho že si volí cestu nejmenšího odporu a když mu vystavím ve výšce dokonalou zem tak si ji vybere rád.
A ještě jsem neslyšel o nikom kdo by dostal přímý zásah a hromosvod ho zachránil.
Neberte jako návod. Jen laický názor.
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
Paulob
Příspěvky: 154
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Reputace: 17
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od Paulob »

Jinak já teda hromosvod nemám a mám hliníkovou střechu. Cca 10m od domu mám smrk a ten je 2x vyšší než můj dům, tak nějak mu věřím. :-)
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od kodl69 »

tak na ten smrk dej almgsi a připoj uzmnění, potom nemusíš už ani být věřící :) 5íká se tomu oddálený hromosvod.
To paulob: do sz ti dám kontakt na dva lidi, kteří měli správně udělanej hromosvod vč. přepěťovek (tam jeden s drobnou chybou) a po prokazatelným přímým zásahu bleskem (chyběl kus pom. jímače, po zimě rezavý všechny svorky v cestě blesku - shořel na nich zinek) byly škody celkem minimální, pohon garážových vrat ve tř. II, ale rám vera nebyl uzemněn, těsně u svodu hromosvodu - manindukovalo se napětí na ten rám a rozdíl mezi N a obalem zničil tern pohon, pak sfajrovalo čínský dotykový ovládání digestoře - a to by brzo odešlo tak jak tak, žádný ESD opatření na elektronice - a stykač pro NT, protože přívod z HDO nebyl přes přep. ochranu, a měření je cca 50m daleko od domu, takže zase rozdíl potenciálu. Všechno ostatní v domě, jako řízení rekuperace, anténa na wifi, televize, PC, indukční deska a já nevím co ještě, bez poškození.
Další ukázka, že pospojování a přep. ochrany fungují, je každej stožár mobilního operátora. Na některých lokalitách několik přímých zásahů za sezónu. Nejčastější závada je po zásahu to, že vypadne díky působení přep. ochrany hlavní jistič na přívodu, a zařízení jede z UPS, musí přijet obsluha ten hlavní jistič zapnout... Jo a k nějakýmu takovýmu stožáru se zajeď podívat, ať vidíš, jak vypadá pospojování, stačí se dívat z venku.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
ElektroEzs
Příspěvky: 1089
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Reputace: 23
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od ElektroEzs »

V pripade domu s plechovou strechou bez hormosvodu staci pouze prepetovky T2 a neuzemnovat konstrukci jak pise Saltek? Musi byt Saltek nebo plati i pro Citel DS240-110DC? Diky
Přílohy
EBBC01F5-4A18-400E-8E0B-485827455168.jpeg
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700
Paulob
Příspěvky: 154
Registrován: čtv dub 28, 2022 8:52 am
Reputace: 17
Lokalita: Ostrava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5760
Kapacita baterie [kWh]: 14.4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Ostrava

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od Paulob »

kodl69 píše:tak na ten smrk dej almgsi a připoj uzmnění, potom nemusíš už ani být věřící :) 5íká se tomu oddálený hromosvod.
To paulob: do sz ti dám kontakt na dva lidi, kteří měli správně udělanej hromosvod vč. přepěťovek (tam jeden s drobnou chybou) a po prokazatelným přímým zásahu bleskem (chyběl kus pom. jímače, po zimě rezavý všechny svorky v cestě blesku - shořel na nich zinek) byly škody celkem minimální, pohon garážových vrat ve tř. II, ale rám vera nebyl uzemněn, těsně u svodu hromosvodu - manindukovalo se napětí na ten rám a rozdíl mezi N a obalem zničil tern pohon, pak sfajrovalo čínský dotykový ovládání digestoře - a to by brzo odešlo tak jak tak, žádný ESD opatření na elektronice - a stykač pro NT, protože přívod z HDO nebyl přes přep. ochranu, a měření je cca 50m daleko od domu, takže zase rozdíl potenciálu. Všechno ostatní v domě, jako řízení rekuperace, anténa na wifi, televize, PC, indukční deska a já nevím co ještě, bez poškození.
Další ukázka, že pospojování a přep. ochrany fungují, je každej stožár mobilního operátora. Na některých lokalitách několik přímých zásahů za sezónu. Nejčastější závada je po zásahu to, že vypadne díky působení přep. ochrany hlavní jistič na přívodu, a zařízení jede z UPS, musí přijet obsluha ten hlavní jistič zapnout... Jo a k nějakýmu takovýmu stožáru se zajeď podívat, ať vidíš, jak vypadá pospojování, stačí se dívat z venku.
Díky za tip s tím drátem na smrk, možná o tom budu uvažovat.
K tomu dalšímu ok, přít se nechci. Možná by to dopadlo stejně i bez hromosvodů. Spekulace.kdyby byly v říti ryby. :-)
Mám jen na půdě prepetovky T1 a T2 jak píše kolega nade mnou. Pospojované panely ještě nemám, zatím uvažuju.
Ono obecně bude každý přímý zásah hodně individuální. Buď má člověk štěstí nebo ne.
Chápu že je to o náhodě, můj dům tady stojí cca 160let (obrazně) a zásah neměl a příští víkend můžu mít 3 zásahy za víkend.
Domy kolem mají tak je mi jasné že když praští do nich tak po DS bude takové přepětí že to odnesu i já, na přívodu z ds žádné ochrany nemám. Prostě budu doufat že už tzv doklepu. :-))
3x380Wp,12x385Wp, 3s5p, jih, Victron 150/100 , Victron Phoenix a MP2 v sérii, oba 5000VA 48V, 4xpylontech us3000c,14.4kWh
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od vla »

kodl69 píše:
tak na ten smrk dej almgsi a připoj uzmnění, potom nemusíš už ani být věřící :) 5íká se tomu oddálený hromosvod. Řekněme do sekce vtipy dobrý.
Nemám rád tenhle stát.
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od kodl69 »

V ČSN 34 1390 ( platná do r 2009)se píše o hromosvodech na věžích, stromech a konstrukcích, tak proč vtip? Jestli chcš citaci z článku, můžu ti ji najít. Dokonce se tam píše i o uzemnění lešení (ostatně proč ne, u nás na hradě takový lešení kolem věže stálo 10 let) .
Spíš mi přijde zvláštní, že když vystrčím na střechu hromadu kovovejch věcí nějak zhruba spojenejch se zemí (panely třeba přes DS) že bude lepší tam nedat hromosvod, a dát jenom T2 přepěťovku. To je nějaká bejkárna, na kterou bych těžko hledal oporu v normě. Navíc na panelech jsou dírky se značkou uzemnění, tj tohle neuzemnit je porušení zase jinejch předpisů.
Ale i selským rozumem: pokud jsou panely v ochranném úhlu hromosvodu tak T2, to asi nikdo nerozporuje. Pokud jsou s hromosvodem spojeny, tak T1, a pokud hromosvod fakticky nahrazují, tak jenom T2? to je nějaká blbost...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od tomas »

Já viděl hromosvod i na podzemní stavbě. Prostě tráva na ní jímací tyč cca 2m a zakopaný pásek kolem vchodu do podzemní na travnaté "střeše". Podle mne je takový hromosvod spíše kontraproduktivní, ale možná byla pod zemní nějaká laboratoř na výzkum blesků a tak potřebovali nějaké "přilákat" blíže :-)
Podle té nové normy by se měli dělat hromosvody i pro veřejné rozvaděče, například elektroměrový rozvaděč je sice soukromý ale je spojený s veřejnou sítí a hrozí její výpadek a velké finanční ztráty, jde o výpadek veřejné služby a ta musí být chráněna hromosvodem. A samozřejmě i izolovaný hromosvod nad celou energetickou sítí. Protože k čemu potom izolovaný drahý hromosvod na střeše s FVE když to přijde z distribuční sítě, jejíž vzdušné vedení je ve větší výšce než FVE.
Když blbákov, tak pořádně a bez výjimek.
Na kioskových trafostanicích (betonový sarkofág s armaturou s výškou cca 2m nad zemí) děláme hromosvod a od výrobce kiosku je příprava pro jímač připojená na armaturu v betonu a tam je také připojen i bod sloučení N a PE z trafa, takže tam není izolovaný hromosvod ale je dokonce spojený i s DS před měřící svorkou. A nejabsurdnější na tom je, že stožárové trafostanice kde je nijak nekryté trafo a jeho svorky ve výšce cca 7m nad zemí nikde s hromosvodem není, natož s izolovaným.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od kodl69 »

To jsou absurdity všedního dne :) Ale pokud vím, tak 110/220kV má na vrcholcích stožárů zemní lano. 22kV samozřejmě ne.
Mě třeba trochu překvapil hromosvod na vodárně, která je sice na vrcholu kopce, ale celá v zemi. 4x 50m pásek zahrabanej v zemi. A u vývodu na odětrání je pomocnej jímač. Přitom celá vodárna je železobeton, stačilo udělat vývody z armatury pro připojení PE a pospojování... Na druhou stranu tam nebyly přep. ochrany na komunikačních kabelech co vedly do čerpací stanice v údolí - a tam může snadno vzniknout rozdíl potenciálů od vzdálených úderů do země takový, že prorazí izolační mezeru běžnýho relé, kterými to bylo "odděleno" - holt projektant ze staré školy...
Už jsem to tady psal několikrát, měl jsem ve správě dvě budovy cca 20m od sebe v jednom areálu, připojeno na stejný přívod, silové rozvody min. AYKY 70mm2, vše spojeno v zemi na jedno uzemnění, a každej rok po prázdninách byly vypálený vstupy switchů linek, co byly mezi budovami. UTP kabely v chráničce v zemi. Jediný, co je mohlo zničit, je indukovaný napětí po vzdáleném zásahu bleskem, přímý zásah do budov nikdy nebyl zaznamenán, to by neshořely jenom vstupy switchů... Optika samozřejmě tohle vyřešila definitivně.
Ještě bych zkusil úvahu o tom, co se stalo v roce 1970 po vzdáleným úderu blesku v blízkosti - vůbec nic, sem tam někde praskla žárovka, v lampové televizi taky obvykle nic, lampa když se prorazí, tak stačí vypnout napájení a zase zapnout, a jede dál. Co se stane dnes, když ve všem jsou mosfet tranzistory s max. napětím Ugs 20 (i míň)V a leckdy bez jakékoliv ESD ochrany? To pak přestane fungovat i vypnutý zařízení, když pro jeho zničení stačí nabít kapacitu gate , což je pár pF na víc než 20V. Navíc tehdy nebyly moc rozšířený podkrovní byty, tj hromadu elektriky roztahané kolikrát proklatě blízko hromosvodu...Jako kluk si pamatuju, že za jedné bouřky jsem viděl přeskakovat oblouky mezi zdířkami zásuvek po domě, a nic neshořelo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
ElektroEzs
Příspěvky: 1089
Registrován: stř zář 21, 2022 10:03 am
Reputace: 23
Lokalita: okolí Teplic
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5460
Kapacita baterie [kWh]: 14,4
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Plechová střecha s hromosvodem

Příspěvek od ElektroEzs »

Taky se mi T2 nezdá ale zase že by Saltek zveřejňoval něco co by neměli ověřený?:)
kodl69 píše:V ČSN 34 1390 ( platná do r 2009)se píše o hromosvodech na věžích, stromech a konstrukcích, tak proč vtip? Jestli chcš citaci z článku, můžu ti ji najít. Dokonce se tam píše i o uzemnění lešení (ostatně proč ne, u nás na hradě takový lešení kolem věže stálo 10 let) .
Spíš mi přijde zvláštní, že když vystrčím na střechu hromadu kovovejch věcí nějak zhruba spojenejch se zemí (panely třeba přes DS) že bude lepší tam nedat hromosvod, a dát jenom T2 přepěťovku. To je nějaká bejkárna, na kterou bych těžko hledal oporu v normě. Navíc na panelech jsou dírky se značkou uzemnění, tj tohle neuzemnit je porušení zase jinejch předpisů.
Ale i selským rozumem: pokud jsou panely v ochranném úhlu hromosvodu tak T2, to asi nikdo nerozporuje. Pokud jsou s hromosvodem spojeny, tak T1, a pokud hromosvod fakticky nahrazují, tak jenom T2? to je nějaká blbost...
1: JZ 5460 Wp Ja Solar, MPPT 250/100, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + SmartShunt 500A

2: JZ 3600 Wp Canadian Solar, V 1800 Wp Canadian Solar, MPPT 150/70, MPPT 150/35, Multiplus 2 5000VA, Cerbo GX + touch LCD, 16 x EVE 280Ah LiFePO4 + JK BMS 200A + BMV700

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek