Jakou variantu zvolit pro novostavbu RD

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
TomášSolar
Příspěvky: 7
Registrován: pon srp 08, 2022 7:34 am

Jakou variantu zvolit pro novostavbu RD

Příspěvek od TomášSolar »

Dobrý den,
prvně se chci omluvit pokud jsem zvolil špatné umístění pro topic.

Zvažuji využití solární energie na novostavbě která je stále ve fázi výstavby takže není samozřejmě dokončena a není vybrána žádná elektronika tzn ani bojler, v plánu je 200+ litrů.

Chci se vlastně zeptat jestli jde využití shrnout do nějakých kategorií, myslím tím podle náročnosti a hlavně podle ceny.
Bylo mi řečeno že např ohřívat vodu lze např za 20tis Kč, ale byla mi nabídnuta komplexní řešení za víc jak 500 tis Kč.
Vzhledem k dnes již obrovské finanční náročnosti celé stavby musím nyní šahat po co nejlevnější variantě např s budoucí možností rozšíření.
Střecha je valbová a má 180 metrů čtverečních, vytápění bude řešeno tepelným čerpadlem a spíš jako záloha nebo spíš pro pocit tam jsou krbová kamna. V plánu je rekuperace a pokud zbydou peníze tak i klimatizace nebo její příprava s montáží v budoucnu. Do budoucna je v plánu (vlastně jsme ho zahrnuli v projektu jen kvůli sjednocenému poplatku na povolení) i bazén zatím neurčitých rozměrů který bych chtěl případně přitápět.

Můj dotaz tedy vlastně zní co zhruba vyjde a jak realizovat bojler a jeho ohřev a co případně s letními přebytky, jestli jde jednoduše připojit klima, nebo bych už musel přidávat nějaké měniče a další elekroniku.

Moc děkuji a předem se omlouvám za můj analfabetismus v tomto oboru, ještě před dvěma lety mě nenapadlo že bych měl kdy tohle řešit.
rva
Příspěvky: 3502
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jakou variantu zvolit pro novostavbu RD

Příspěvek od rva »

Když tomu nerozumíš, tak ber ohřev boileru - je to nejlevnější a časem, až získáš zkušenosti a i finančně se ze stavby oklepeš, půjdeš třeba ve fotovoltaice dál.
Dnes můžeš jít do dotovaných systémů, ale podmínky jsou (schválně?) nastaveny tak, aby člověk moc neušetřil.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
TomášSolar
Příspěvky: 7
Registrován: pon srp 08, 2022 7:34 am

Re: Jakou variantu zvolit pro novostavbu RD

Příspěvek od TomášSolar »

Boiler bych určitě chtěl, ale jestli teda panely poddimenzovat a v zimě dotápět ze sítě nebo pokud by to bylo spočítáno abych to v zimě mál "tak akorát" na ohřev vody tak co s přebytky v létě, jestli je prostě nějaká varianta co s přebytky v létě, jak jsem psal napadla mě klimatizace. Přijde mi to jako častý problém a napadlo mě jestli jde koupit klimatizace která by rovnou fungovala z panelů.
Pokud se nepletu tak dá se říct že do boileru může jít prakticky rovnou kabel z panelu a funguje dá se říct normálně, tak jestli jsou i další spotřebiče takhle friendly.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Jakou variantu zvolit pro novostavbu RD

Příspěvek od solárník »

TomášSolar píše:Boiler bych určitě chtěl, ale jestli teda panely poddimenzovat a v zimě dotápět ze sítě nebo pokud by to bylo spočítáno abych to v zimě mál "tak akorát" na ohřev vody tak co s přebytky v létě, jestli je prostě nějaká varianta co s přebytky v létě, jak jsem psal napadla mě klimatizace. Přijde mi to jako častý problém a napadlo mě jestli jde koupit klimatizace která by rovnou fungovala z panelů.
Pokud se nepletu tak dá se říct že do boileru může jít prakticky rovnou kabel z panelu a funguje dá se říct normálně, tak jestli jsou i další spotřebiče takhle friendly.
V období listopadových mlh bývá leckdy výkon panelů okolo 5%. Tedy bys musel výkon panelů naddimenzovat DVACETKRÁT, aby ses dostal na to, co potřebuješ. Takovou střechu nikdo nemá.

Při běžném zataženu je to až okolo 10%. Tedy naddimenzovat DESETKRÁT.

Lidi si soláry představují moc jednoduše :)
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Jakou variantu zvolit pro novostavbu RD

Příspěvek od Pawel »

V našich podmínkách platí že FV v zimě 2-3 měsíce spí. Dimenzovat FV na zimní ohřev vody je nesmysl.
TomášSolar
Příspěvky: 7
Registrován: pon srp 08, 2022 7:34 am

Re: Jakou variantu zvolit pro novostavbu RD

Příspěvek od TomášSolar »

solárník píše:
TomášSolar píše:Boiler bych určitě chtěl, ale jestli teda panely poddimenzovat a v zimě dotápět ze sítě nebo pokud by to bylo spočítáno abych to v zimě mál "tak akorát" na ohřev vody tak co s přebytky v létě, jestli je prostě nějaká varianta co s přebytky v létě, jak jsem psal napadla mě klimatizace. Přijde mi to jako častý problém a napadlo mě jestli jde koupit klimatizace která by rovnou fungovala z panelů.
Pokud se nepletu tak dá se říct že do boileru může jít prakticky rovnou kabel z panelu a funguje dá se říct normálně, tak jestli jsou i další spotřebiče takhle friendly.
V období listopadových mlh bývá leckdy výkon panelů okolo 5%. Tedy bys musel výkon panelů naddimenzovat DVACETKRÁT, aby ses dostal na to, co potřebuješ. Takovou střechu nikdo nemá.

Při běžném zataženu je to až okolo 10%. Tedy naddimenzovat DESETKRÁT.

Lidi si soláry představují moc jednoduše :)
Aha myslel jsem že jsou třeba na třetině, tzn má tedy vůbec cenu stavět FV pouze na boiler nebo je lepší se na to vykašlat přišetřit a realizovat pak něco složitějšího, nebo to má i tak smysl? Když pojedu třeba 9 měsíců na FV nebo i třeba 6 a vyjde mě to na 20k tak mi to přijde pořád slušný. Je otázka jestli to teda udělat tak abych měl dost energie od března do října a co pak s energií v srpnu nebo jestli to počítat na srpnový výkon a zbytek dokupovat. Nebo jestli tedy je nějaké to letní řešení jak ten vrchol roku zužitkovat.
TomášSolar
Příspěvky: 7
Registrován: pon srp 08, 2022 7:34 am

Re: Jakou variantu zvolit pro novostavbu RD

Příspěvek od TomášSolar »

Pawel píše:V našich podmínkách platí že FV v zimě 2-3 měsíce spí. Dimenzovat FV na zimní ohřev vody je nesmysl.
Nemyslel jsem úplně zimu, ale spíš rozdělení roku na 2 části, teplé a studené období, dejme tomu třeba přelom březen/duben až třeba září/říjen a pak zas "zimu" listopad - únor kdy se ohřívá voda na víc a spotřeba je větší, je mi jasné že to nepokrmím všechno, jistě se to počítá na nějaký střed kde ve vrcholu "zimy" jsou největší ztráty a na vrcholu tepla zas největší přebytky.
cipis
Příspěvky: 4310
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jakou variantu zvolit pro novostavbu RD

Příspěvek od cipis »

Na zimu zapomeň, fakt je to někdy lepší na ty tři měsíce vypnout. To naddimenzování 10-20x sedí, je to prostě ověřené.

Spočítej si, kolik té vody potřebuješ, kolik jí musíš ohřát a kolik to sežere. A pak si zkus vypočítat, kolik ti dá jaké pole panelů:
https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP

Máš defacto dvě možnosti, jen vodu (a v létě brečet, co všechno na střeše zůstává) nebo kompletní řešení (a brečet, kolik to stálo), ovšem cenově se to liší asi stejně, jako ta potřeba naddimenzování, minimálně o jednu nulu v částce.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: Jakou variantu zvolit pro novostavbu RD

Příspěvek od pekoz »

Jestli teda půjdeš do FVE ohřevu vody tak pokud je to možné si určitě vyber bojler který má dvě samostatné topné jednotky nejlépe suchého provedení a je bez vnitřní elektroniky. Je to potom o hodně jednodušší zapojení a provoz než řešit různé kombinace relátek, stykačů případně zakázková topná tělesa.
Pro základní info - něco takového:
https://www.dzd.cz/ohrivace-a-zasobniky ... ce-2-2-2-4
mmv
Příspěvky: 219
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm

Re: Jakou variantu zvolit pro novostavbu RD

Příspěvek od mmv »

s názory montážních firem, že si s fotovoltaikou v zimně ideálně zatopíte a když bude hnusně alespoň ohřejete vodu v boileru se setkávám téměř vždy, když mi zavolají domů s lákavou nabídkou :D
toto je moje "výroba" v inkriminovaném období , systém 5,4kWp
https://pvoutput.org/aggregate.jsp?id=9 ... 36&v=0&t=m
výroba.jpg
výrobaa.jpg
výrobaa.jpg (21.47 KiB) Zobrazeno 491 x
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
TomášSolar
Příspěvky: 7
Registrován: pon srp 08, 2022 7:34 am

Re: Jakou variantu zvolit pro novostavbu RD

Příspěvek od TomášSolar »

cipis píše:Na zimu zapomeň, fakt je to někdy lepší na ty tři měsíce vypnout. To naddimenzování 10-20x sedí, je to prostě ověřené.

Spočítej si, kolik té vody potřebuješ, kolik jí musíš ohřát a kolik to sežere. A pak si zkus vypočítat, kolik ti dá jaké pole panelů:
https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP

Máš defacto dvě možnosti, jen vodu (a v létě brečet, co všechno na střeše zůstává) nebo kompletní řešení (a brečet, kolik to stálo), ovšem cenově se to liší asi stejně, jako ta potřeba naddimenzování, minimálně o jednu nulu v částce.
Ono je dost těžké říct kolik toho budu potřebovat, zatím jsme dva, ale po dokončení budeme třeba 4 a ty nároky budou různé, jeden kamarád má dva kluky a maj 100l boiler, druhý má dvě holky a 400l dokáže vyplítvat jedna pokud není pod dozorem :lol: Myslím že pro normální rodinu by mělo nějakých 300l stačit, praxe by pak asi ukázala.
Nevím jestli má cenu uvažovat o nějaké akumulačce k topení podle toho co vidím tak asi moc ne, nemyslím samozřejmě přes Zimu, ale spíš Jaro/Podzim na takové zavlažení, ale pak by v letě zas byli ztráty o to větší.
cipis
Příspěvky: 4310
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jakou variantu zvolit pro novostavbu RD

Příspěvek od cipis »

Na takové stačí 80l bojler a je vymalováno. A nejlépe, když jde jako poslední. Ségra má dva kluky a 80l jim všem celkem 4 stačí. 300/400l pro 4členou rodinu mi přijde ujeté, i kdyby to byli furt posraní mrňousi ...

Z hlediska FV je to ale opačně, protože 300/400 l nahřáté vody vydrží pár deštivých dní jako nic. Ale chce to rozumné používání. A hlavně, na zimu přepnout na tu 80 :D Udržovat čtvrt kubíku teplé vody také není zadarmo. V létě to nahřeje slunko, ale v zimě DS ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
TomášSolar
Příspěvky: 7
Registrován: pon srp 08, 2022 7:34 am

Re: Jakou variantu zvolit pro novostavbu RD

Příspěvek od TomášSolar »

Kolem mě mají všichni ještě kotle na pevná paliva takže mají velké nádrže. Udělat teda menší bojler a k němu nádrž která by se připojovala v závislosti na období je blbost nebo ne, přijde mi to lepší než dva boilery.
Tu spotřebu fakt nevím bude to moderní domácnost s myčkou i když tu má asi dneska každý, ale rád se taky vysprchuju normálně a né abych pořád vypínal vodu a bál se že další se už neumeje.
cipis
Příspěvky: 4310
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jakou variantu zvolit pro novostavbu RD

Příspěvek od cipis »

Co to je normálně? Když se rochním, tak vyplácám 80, když ne, tak se zvládnou 2 lidi a za pár hodin znovu naprosto bez problémů. Tuna vody se také ušetří tím, že se člověk namydlí a má při tom vodu zastavenou a ne, že mu vedle teče. Stejně tak umývání ruk a obecně umývání čehokoliv.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Jakou variantu zvolit pro novostavbu RD

Příspěvek od Pawel »

300l bojler můžete nahřívat jen horní část a hned je to polovina.
TomášSolar
Příspěvky: 7
Registrován: pon srp 08, 2022 7:34 am

Re: Jakou variantu zvolit pro novostavbu RD

Příspěvek od TomášSolar »

Právě potřebuju určit jak by měl být velký, ono pak je otázka jak teplou vodu v něm mít, 200l padesátistupňové vody nebo třeba 150l šedesátistupňové je taky rozdíl.
Spotřeba je různá a chápu že by bylo ekonomické s vodou šetřit, ale to já zase úplně nechci protože mám rád se v klidu umít a nemuset vodu nějak vypínat, ale prostě tam třeba 10 minut jsem a voda teče. U rodičů je 122l a tak nějak vystačil ve většině případů, občas došla, ale není na něm teplota vody jen nějaká stupnice kde je označeno "optimal" a víc či míň. Tak si myslím radši mít 200l a v případě potřeby topit na míň než aby se nedostávalo. Nebo jestli mít nějaký zásobník a ten případně nějak dopouštět a ohřívat, ale to mi přijde krkolomné.
jahodovák
Příspěvky: 1922
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jakou variantu zvolit pro novostavbu RD

Příspěvek od jahodovák »

Pokud to chceš nahřívat sluníčkem,je čím větší,tím lepší,protože vydrží i několik dní špatné počasí.Ač jsme doma jen 2 a mám 300l,někdy jsem nucen i zatopit v kotli abych měl dostatek teplé vody,ale je jen na tobě čemu dáš přednost ...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
FRSO
Příspěvky: 2267
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Jakou variantu zvolit pro novostavbu RD

Příspěvek od FRSO »

TomášSolar píše:Právě potřebuju určit jak by měl být velký, ono pak je otázka jak teplou vodu v něm mít, 200l padesátistupňové vody nebo třeba 150l šedesátistupňové je taky rozdíl.
Spotřeba je různá a chápu že by bylo ekonomické s vodou šetřit, ale to já zase úplně nechci protože mám rád se v klidu umít a nemuset vodu nějak vypínat, ale prostě tam třeba 10 minut jsem a voda teče. U rodičů je 122l a tak nějak vystačil ve většině případů, občas došla, ale není na něm teplota vody jen nějaká stupnice kde je označeno "optimal" a víc či míň. Tak si myslím radši mít 200l a v případě potřeby topit na míň než aby se nedostávalo. Nebo jestli mít nějaký zásobník a ten případně nějak dopouštět a ohřívat, ale to mi přijde krkolomné.
JJ, aspoň 250 lt bych dal, může se snížit dle potřeby termostat, mám to vyzkoušeno s tělesem 1500W, je aspoň vetší rezerva když není některý den slunečno a využiješ to málo na jiné důležitější spotřebiče.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
crc32
Příspěvky: 35
Registrován: ned čer 26, 2022 6:48 pm

Re: Jakou variantu zvolit pro novostavbu RD

Příspěvek od crc32 »

TomášSolar píše: Ono je dost těžké říct kolik toho budu potřebovat, zatím jsme dva, ale po dokončení budeme třeba 4 a ty nároky budou různé, jeden kamarád má dva kluky a maj 100l boiler, druhý má dvě holky a 400l dokáže vyplítvat jedna pokud není pod dozorem :lol: Myslím že pro normální rodinu by mělo nějakých 300l stačit, praxe by pak asi ukázala.
Nevím jestli má cenu uvažovat o nějaké akumulačce k topení podle toho co vidím tak asi moc ne, nemyslím samozřejmě přes Zimu, ale spíš Jaro/Podzim na takové zavlažení, ale pak by v letě zas byli ztráty o to větší.
jsme 4, mam 2 holky, 160L bojler staci, podle me je nejlepsi reseni relativne maly bojler + relativne velka aku nadrz (treba kubik). Z aku nadrze pak PREDEHRIVAT bojler a topeni.

cili jestli se stavi tak je nejdulezitejsi si pripravit prostor na ulozeni technologie, zateplenej zasobnik je docela velka neskladna vec, misto na baterky atd...
Diablo1st
Příspěvky: 1604
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Jakou variantu zvolit pro novostavbu RD

Příspěvek od Diablo1st »

Aku nádrž je dobrá len pri vykurovaní drevom, ktoré sa dosť ťažko reguluje, pri TČ je skôr na príťaž.

Tuto podľa mňa nie je nad čím špekulovať. Bojler 200-300L, ktorý má suchú špirálu a možnosť osadiť ešte jednu. Napr. Dražický 200L OKCE má v sebe 2,2kW suchú špirálu a jeden 6/4" otvor. Takže nie je nič jednoduchšie, ako kúpiť obyčajnú 1,5-3kW 6/4" špirálu s termostatom a túto napojiť na DS. Spodnú suchú špirálu použiť pre FVE.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek