Zapojení Axpert King II na DS

Měniče Axpert
martesik
Příspěvky: 15
Registrován: čtv zář 09, 2021 8:56 am

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od martesik »

cipis píše:Chybi celkova koncepce, takhle to vypada, ze byly panely, no tak co s nima dal, no tak neco nakoupim ... Tohle bylo na BELa a vodu, jinak to chce jeste dalsi obrovske investice, nekolik desitek tisic do baterie, ale stejne to s tak malym polem bude mit problem.
Je to takove simrani, pokud teda 3x25 neni tezce predimenzovane, ale pak je cesta uspor to snizit.
Já mám taky 3x25A, ale to bylo kvůli elektrokotli. Teď mám TČ, v monovalenci bere max. 2kW na jedné fázi. Plus 3x2kW patrona pro bivalenci, na bivalenci jsme letos ale ještě mrazy u nás na JM neměli. Měřím průběžně spotřeby pomocí Shelly 3EM, nejvíc si potáhne indukční deska 2x 3,6kW. Zbytek spotřebičů spíš šimrá, semtam nějaká pračka/myčka ohřev na pár minut. No a jednou za půl roku cirkulárka cca 3,5kW 3F. Od dubna do října spotřeba průměrně 12kWh/den vč. teplé vody pro 5 lidí.
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od Fabca »

cipis píše:Chybi celkova koncepce, takhle to vypada, ze byly panely, no tak co s nima dal, no tak neco nakoupim ... Tohle bylo na BELa a vodu, jinak to chce jeste dalsi obrovske investice, nekolik desitek tisic do baterie, ale stejne to s tak malym polem bude mit problem.
Je to takove simrani, pokud teda 3x25 neni tezce predimenzovane, ale pak je cesta uspor to snizit.
Tak předimenzovaný to samozřejmě je, dokonce jsem měl na baráku 2 elektroměry 1x25 a 3x25, tak ten 1f jsem zrušil a nechal si 3F.

Baterie chci v současné době dát 4x12v 180Ah olověné, aby to aspon mohlo fungovat. Další panely samozřejmě mám v plánu.

Ono já bych potřeboval právě něco ve smyslu toho GWL SUN 2000g nebo jak se to píše ten modrásek. Ono to sice je rodinný barák, ale nejsme tam každý den, je to spíš taková častější chalupa. Ale jede mi tu furt lednice, mrazák, bojler 2kw dražice, kamery, alarm, router, bazenová filtrace plus 400w tepelné čerpadlo. Chtěl jsem to právě využít na tady ten stálý odběr s tím, že když to nespotřebuji vše nevadí, ale pak třeba někdy v týdnu či o víkendu, když mi to třeba i částečně vykryje nějakou spotřebu, televize, nahřátí bojleru, myčku, pračku apod. tak bych byl rád. Priorita je pro mě ukrmení těch standby spotřebičů. A právě proto jsem chtěl kinga, že nemá přetoky a měl by umět vzít si rozdíl mezi výrobou panelama a odběrem ze sítě nebo z baterek.

Byli u mě různí prodejci FVE, Eon, schlieger apod. ale dávat 200-250 tis. za FVE se mi nechtělo, na to že tam vlastně nebydlím.
Kostěj
Příspěvky: 584
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od Kostěj »

Fabca píše:...můžu přerušit (hlavní přívod) vedení 4x10 a vložit tam... Axperta? Tzn. že by veškerá elektřina z např. L1 z DS šla přes axperta a zbylé 2 fáze by pokračovaly normálně přímo do podružného rozvaděče?
Mám to v plánu také tak. Hlavní přívod mi jde od ČEZ hodin venku do domu sklepem a pokračuje do přízemí do hlavního rozvaděče. FVE bude ve sklepě, tam bude přerušena jedna fáze a osazen přepínač sítí. Takže do hl. rozvaděče půjde ta dotyčná fáze buď z Axperta, nebo ze sítě (porucha, přetížení, prázdné baterky). Nebo pokud budu chtít řezat dřevo (no ještě budu muset ověřit, zda když Axpert dostane na vstup síť, je na výstupu z Axperta napětí ve stejné fázi). Axpert bude mít vlastní jistič na vstupu, tím půjde přívod vypnout kdykoliv.
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od Fabca »

Abyste věděli jak jsem se nakonec rozhodl, tak to zapojím tak jak jsem původně chtěl, ale zakomponoval jsem tam nějaké vaše připomínky, zejména týkající se 3F motorů apod.

Prostě ten kabel přerušim jak jsem měl původně v plánu. Udělám si tam "mini" rozvaděč v TN-C, tzn. že si tam dám 3F jistič, ze kterého si můžu vytáhnout 3F kamkoliv na cokoliv (třeba i ten motor), případně doplnit proudových chraničem apod. Z tohoto 3F jističe si vytáhnu jednu fázy na jistič Axperfta a PEN, které přivedu do Axperta a z Axperta potáhnu opět L a PEN do podružného rozvaděče v domě, kde jsou pak veškeré spotřebiče v domě. současně pak povedou zbylé dvě fáze z toho 3F jističe dál do domu.

Šlo mi hlavně o to jestli když zapojím Axperta v TN-C, a výstup taktéž TN-C jestli se nějak nepoškodí nebo tak něco. Co jsem ale pročetl tady různá vlákna tak by se tomu nic stát nemělo. Tím pádem docílím, že všechna elektřina z L1 poteče přes Axperta a nebudou tudíž hrozit nějaké přetoky. Nebudu muset ani dělat nějaké zásahy do zdí apod.

Nějaký váš názor a komentář?
Přílohy
image.jpg
image.jpg (54.83 KiB) Zobrazeno 1678 x
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od Majkl »

FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od Fabca »

studoval jsem to celý minulý týden to forum a včera někdo založil podobné vlákno. Pročtu a dyžtak přispěju. Díky
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od Fabca »

Když už jsem si to téma založil, rád bych měl ještě dotaz na jištění panelů a baterek.

Panely mám 6x 375wp 1p6s Longi monokrystal, zkratový proud je 11,6 A. Můžu dát odpínač s pojistkou 12A nebo radši tam dát 16A? 12A by měla asi stačit ne? Co jsem četl tak ten odpínač má vlastně jen funkci "bezpečného" odpojení panelů od regulátoru.

Baterie - zatím žádnou nemám, ale když bych vzal klasické olověné. Je to 48v systém tzn. 4x 12v 100 Ah (200Ah). Dimenzuje se to podle měniče? (Axpert King II) jaký proud může nejvíc z baterek tahat? Případně byla by jiná pojistka při použití Lifepo článků? Při 200 Ah a vybíjení 0,5c by tama teklo 100A při 1C je to 200A. Je to docela velký rozsah. Jde např. v měniči nastavit jakým vybíjecím proudem vybíjet baterky? Když vydělím 5kw výkon Axperta 48V tak dostanu cca 105 A, což by měl být maximální proud, který si vezme ne?

A průřezy kabelů. Délka od by byla do 20-25m od panelu k měniči. Stačí tam 6mm2? Celkové VOC v serii je cca 250V, mám v plánu tam dát ještě 3 panely do serie tzn. že by to mělo cca 370V VOC. Nebo raději 10mm2?

Co průřezy k bateriím? Budou co nejblíže k měniči, ale stejně to bude zrhuba 1-2 m délky kabelu. Jaký průřez kabelů z baterie k měniči zvolit?

Díky moc za rady
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od rva »

Na štítku panelů máš max. hodnota pojistky - zpravidla to bývá 15 A a nejjednodušší je dát tam takovou, aby se tolik nehřála.
6 mm2 na dané napětí, proud a délky bude bohatě stačit.
Jištění baterie je předepsáno v návodu k měniči, odhaduji, že tam bude cca 250 A - měnič je totiž přetížitelný. A není moc důvodů dávat tam méně - pokud taková pojistka vybaví, nemusí to měnič přežít. Kabel k baterii je opět v návodu, na takovou vzdálenost bych si troufl už na 25mm2, ale pokud s tím nebudou problémy, klidně dej 50 mm2.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od Fabca »

rva píše:Na štítku panelů máš max. hodnota pojistky - zpravidla to bývá 15 A a nejjednodušší je dát tam takovou, aby se tolik nehřála.
6 mm2 na dané napětí, proud a délky bude bohatě stačit.
Jištění baterie je předepsáno v návodu k měniči, odhaduji, že tam bude cca 250 A - měnič je totiž přetížitelný. A není moc důvodů dávat tam méně - pokud taková pojistka vybaví, nemusí to měnič přežít. Kabel k baterii je opět v návodu, na takovou vzdálenost bych si troufl už na 25mm2, ale pokud s tím nebudou problémy, klidně dej 50 mm2.
Díky, co jsem se díval na štítek tam tam je maximálně 20A pojistka.

Co se týče pojistek k baterce tak je tam typický proud 200A, ale žádné doporučené jsem tam nenašel. Takže když tam dám 250A pojsitku asi se nic nestane.

Průžezy vodičů k baterii jsem už v manuálu taky našel, jen mě to nebouchlo do očí bo tam je to v nějaké jednotce AWG :D po přepočtu to je nějakých 40 nebo 50mm2

Ještě jednou díky moc za pomoc
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od Fabca »

A nějaký typ na odpojovač 250A? Zkoušel jsem hledat i na elkovu a nic jsem nenašel. Dík
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od rva »

Odpojovač? No já mám na + pólu baterie ANL pojistku dle https://www.aliexpress.com/item/4000562150050.html. Jen se musím smířit s tím, že na vlastní pojistce není uvedeno na jaké je napětí.
A pro automatické odpojování jde pak + pól baterie přes dvoucívkové DC relé 400A (asi to bývá v elektrických vozíkách) dle https://www.aliexpress.com/item/4000600134404.html. A i u něj snad nějak přenesu přes srdce že jsem použil úmyslně verzi s cívkami na 72 V, která kontakty přitahuje stále přiměřeně rychle, drží je při sobě přiměřenou silou a má nízkou spotřebu (3W).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Tomáš F
Příspěvky: 9
Registrován: čtv kvě 14, 2020 10:03 am

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od Tomáš F »

Fabca píše:A nějaký typ na odpojovač 250A? Zkoušel jsem hledat i na elkovu a nic jsem nenašel. Dík
https://www.oez.cz/pojistkove-systemy-varius
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od ACDC »

O tři fáze nepřijdeš. Fáze z střídače je přece synchronizovaná se sítí, takže je to prostě-fáze. Mně takhle běhá kompresor 1,5kW normálně.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od ACDC »

O tři fáze nepřijdeš. Fáze z střídače je přece synchronizovaná se sítí, takže je to prostě-fáze. Mně takhle běhá kompresor 1,5kW normálně.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
rendy1
Příspěvky: 39
Registrován: úte čer 21, 2022 12:28 pm

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od rendy1 »

Tiež mám King II, ale mám pocit, že mi nefunguje úplne v poriadku. Na streche mám 4KW panelov, ale max. výkon PV mám za posledný mesiac max. 3kw, obyčajne mi panely dávajú od 2 do 3kw,,,,vôbec nedosahujem tých 4kw ako mám panely. Mám panely s meničom spojené 6mm káblom. Vám ide King II lepšie ako mne?
2,5kw panelov so Sitonom 210 na teplú vodu a 4kw+5kw panelov s 2x Axpert King II 5KW paralerne
Diablo1st
Příspěvky: 1619
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od Diablo1st »

To bude tým, že je leto a panely majú vysokú teplotu = nižší výkon.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
PetrDubi
Příspěvky: 1348
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od PetrDubi »

Za srpen nejvyšší výkon 4,9 kW a dále 5x výkon přes 4 kW (kolem 4,1 kW).
Všechno z polí 2x2,05 kW s orientací jv a jz.
Měnič kopie MAXe 8 kW od Easunu. V červnu i červenci jsem měl výkon přes 4,5 kW několikrát, takže to není zase tak ojedinělý stav.
Nevím jestli to je problém Kinga, ale moje kopie MAXe zvládá vytáhnout z těch panelů maximum často a nebývá to jenom špička trvající pár desítek sekund, ale trvá to třeba i 10-15 minut.
Takže i v tomhle počasí to jde ( pokud to teda není někde na jižní Moravě, tam bych ten nižší výkon kvůli teplotě i chápal).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od camel1cz »

Já teda z 3,8kW na PIP-MK mám průběh v příloze... vypadá to OK, ale taky vídám maximum výjimečně. Za srpen jen 13. jinak to byly spíš špičky a jinak běžně pod 3... to tak prostě je.
Screenshot.png
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Franta2776
Příspěvky: 2409
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od Franta2776 »

Slunovrat je 21 června,dnes jsme od něho 2 měsíce.Slunce je již dál a sluneční záření nemá takovou intenzitu jako v červnu.Proto se v srpnu nedosahuje max výkonů.
https://www.treking.cz/astronomie/letni-slunovrat.htm
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
mmv
Příspěvky: 220
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Lokalita: východ Prahy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13500
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od mmv »

Fabca píše:A nějaký typ na odpojovač 250A? Zkoušel jsem hledat i na elkovu a nic jsem nenašel. Dík
jako vypínač (jak je libo ... odpínač, odpojovač, jistič)
lze použít i deon
například Eaton (Klockner Moeller) NZM7 nebo podobný, kde výrobce deklaruje použití na DC a za jakých podmínek - například kolik pólů musí být v sérii a za jakého napětí
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek