Zapojení Axpert King II na DS

Měniče Axpert
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am

Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od Fabca »

Zdravím, začal jsem realizovat svoji malou FVE elektrárnu na rodinném domě. Podařilo se mi velmi dobře koupit 6x 375wp panely a tím pádem musím i do realizace dalších komponent. Vybral jsem Axpert King (první verzi neměli skladem) tudíž jsem musel do Axpert King II. Ale to mi zas tak nevadí. Do budoucna možnost rozšíření o další panely bez nějakých větších zásahů do systému.

V domě mám již zrekonstruovanou elektřinu a samozřejmě že tam nemám nic pro FVE nachystáno. Na fasádě mám elektroměrovou skříň s 3x25A hlavním jističem. Z elektroměrové skříně mi vede Cyky 4x10 kabel do podružného rozvaděče umístěného v domě, kde je udělán i bod rozdělení a umístěné i proudové chrániče.

Můj dotaz zní, můžu přerušit vedení 4x10 a vložit tam mezi elektroměrovou skřín a podružný rozvaděč Axperta? tzn. že by veškerá elektřina z např. L1 z DS šla přes axperta a zbylé 2 fáze by pokračovaly normálně přímo do podružného rozvaděče?

Nebo musím z podružného rozvaděče vytáhnout nový kabel napojit do axperta a z axperta zase zpět kabelem do podružného rozvaděče?

Jenom upozorňuji, že první verze je v TN-C a druhá verze by byla již v TN-S

Děkuji. Jestli se mi podaří sem nahrat obrázek tak se to pokusím i graficky znázornit.
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od Fabca »

axpert.jpg
glottis
Příspěvky: 2040
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od glottis »

prerusovat drahej kabel nekde uprostred mi neprijde jako dobrej napad ani kvuli praci. A jeste ke vsemu jen jednu fazi. A co s tou desitkou pak. Bych mel strach tvrdou desitku rovnou sroubovat do menice. Vytahni si co potrebujes z rozvadece
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od Fabca »

glottis píše:prerusovat drahej kabel nekde uprostred mi neprijde jako dobrej napad ani kvuli praci. A jeste ke vsemu jen jednu fazi. A co s tou desitkou pak. Bych mel strach tvrdou desitku rovnou sroubovat do menice. Vytahni si co potrebujes z rozvadece
Šlo mi o to, že tu 10ku mám volně přístupnou, takže bych ji v místě umístě měniče přerušil, dal tam jistič a znova napojil 2 fáze které by pokračovali dál do podružného rozvaděče a tu jednu fázi bych napojil na menič, ze kterého by pak pokračovala fáze do podružného rozvaděče.

Od toho měniče bych mohl táhnout do axeperta 6mm2

Z toho podružného rozvaděče bych musel asi trochu rozbít zeď :D což se mi moc nechce u rekonstrukce dělané loni :D
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od cipis »

Trochu malty, cihel, rámusu, prachu a bordelu, ale jinak to nic není.
Varianta B je nejkorektnější. Už jen v případě poruchy.
Stejně ten podružný rozváděč budeš muset předělat. Přepínače, přepěťovky, ..., takže zase vytáhni montérky, kladivo, vysavač :D Za ten rok jsi to určitě nezapomněl :D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od Fabca »

cipis píše:Trochu malty, cihel, rámusu, prachu a bordelu, ale jinak to nic není.
Varianta B je nejkorektnější. Už jen v případě poruchy.
Stejně ten podružný rozváděč budeš muset předělat. Přepínače, přepěťovky, ..., takže zase vytáhni montérky, kladivo, vysavač :D Za ten rok jsi to určitě nezapomněl :D
Samozřejmě, že nezapoměl, to se nezapomíná, to je jako ježdění na kole.. :D Ono já si stejně udělám druhý rozvaděč čistě pro FVE. Do toho podružného už víc nenacpu.
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od cipis »

To teda nenacpeš :D Tak to holt zase rozbiješ. Ale fakt to dej hned vedle/pod atd., po cestě to není dobrý nápad.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od Fabca »

V tom případě ale nechápu, jak nemůže mít Axpert přetoky? Já myslel že jej právě musím dát mezi elektroměr a přívod DS do domu a všechno poteče přes něj. Když axpert pustí z panelů/baterky nějakou elektřinu směrem k podružnému rozvaděči, a vypnu nějaký rázový spotřebič, tak se mi to musí přece vrátit do DS přes ten přívod 4x10 ne? Nebo to mám jakože udělat, 4x10 do rozvodnice udělat bod rozdělení a z tama tahnout do axperta a z axperta pak rozházet jednotlivé spotřebiče?
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od cipis »

Pokud je mi známo, tak King má dvojitou konverzi, tedy se tam "docucává" ze sítě ve smyslu "nabíječky baterií", takže tam ten přetok nevznikne.
Předpokládám, že máš spotřebiče rozházené po jednotlivých fázích, tak to musíš stejně prodrátovat.
Takže v tom podružném rozváděči dáš přepínač sítí, kde buď vše pojede na DS po třech fázích anebo se DS odpojí a místo toho se připojí měnič, propojený na všechny fáze. Pokud bude ten měnič slabý, tak budeš muset ten rozváděč rozdrbat úplně, budeš si totiž muset vytáhnout jednotlivé okruhy, které chceš mít přes FV, a které ne, a podle toho to pozapojovat.
Vzhledem k tomu, že nevíme tvou spotřebu a skladbu spotřebičů, tak těžko soudit, ale podle té 3x25A bych si troufl tvrdit, že těch 2,2 kWp bude těžce málo, takže to vidím spíše na spešl okruh spotřebičů, které pojedou na FV a zbytek domu na DS. Tudíř přerušovat jednu fázi je nesmysl, nemáš šanci to ukrmit.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od camel1cz »

Navíc přerušením jedné fáze si zlikviduješ možnost třífázového napájení motorů... Pokud je už nemáš, můžeš časem potřebovat a bude to problém.

Takže do toho přerušování hlavního přívodu od ČEZ bych fakt nešel.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od Fabca »

camel1cz píše:Navíc přerušením jedné fáze si zlikviduješ možnost třífázového napájení motorů... Pokud je už nemáš, můžeš časem potřebovat a bude to problém.

Takže do toho přerušování hlavního přívodu od ČEZ bych fakt nešel.
Hoši je to věda…:-D

Tak on ten hlavní přívod je za elektromerem Muj takže si tam “mužů” s nim dělat co chci.

Já pravé myslel ze proste jen zapojim axperta na přívod a ten si proste vezme ze solaru, když nebude stačit tak z baterie případně zbytek z DS.

Vlastně jsem chtěl udělat takového modraska bez pretoku. Právě proto jsem si vybral Kinga. Jinak s těmi 3F motory to je pravda, mám jen čerpadlo ve studni, ale to bych asi dokázal upravit tak aby to jelo. Mě jde o to, že prostě 1fázy rozpojím a třeba tam dám všechny spotřebiče, s tím, že když bude odběr 2kw na té L1, ale výroba bude jen třeba 0,5 kw, tak si prostě těch 1,5 kw vezme axpert z DS. O to mi jde. Je mi jasný, že na "čistý" ostrov to je hrozně málo.
xhorak
Příspěvky: 36
Registrován: úte črc 12, 2022 9:42 am
Lokalita: Brno
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7300
Kapacita baterie [kWh]: 6.5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od xhorak »

Fabca píše:Zdravím, začal jsem realizovat svoji malou FVE elektrárnu na rodinném domě. Podařilo se mi velmi dobře koupit 6x 375wp panely a tím pádem musím i do realizace dalších komponent. Vybral jsem Axpert King (první verzi neměli skladem) tudíž jsem musel do Axpert King II. Ale to mi zas tak nevadí. Do budoucna možnost rozšíření o další panely bez nějakých větších zásahů do systému.
Muzu se zeptat kde jsi sehnal King II? Rozdil mezi King a King II je ze King II je pro high voltage - 120 ~ 450 VDC z panelu, zatimco King je jen do 145V. V tvem pripade muzes zapojit panely seriove, to bys s King I nemohl.
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od Fabca »

Objednal jsem ze španělska z tiande solar nebo tak nějak. Je to tu na foru. Objednával jsem King I, ale napsali mi že nemají skladem a mají jen King II. do 800 EUR i s dopravou.
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od Fabca »

cipis píše:Pokud je mi známo, tak King má dvojitou konverzi, tedy se tam "docucává" ze sítě ve smyslu "nabíječky baterií", takže tam ten přetok nevznikne.
Předpokládám, že máš spotřebiče rozházené po jednotlivých fázích, tak to musíš stejně prodrátovat.
Takže v tom podružném rozváděči dáš přepínač sítí, kde buď vše pojede na DS po třech fázích anebo se DS odpojí a místo toho se připojí měnič, propojený na všechny fáze. Pokud bude ten měnič slabý, tak budeš muset ten rozváděč rozdrbat úplně, budeš si totiž muset vytáhnout jednotlivé okruhy, které chceš mít přes FV, a které ne, a podle toho to pozapojovat.
Vzhledem k tomu, že nevíme tvou spotřebu a skladbu spotřebičů, tak těžko soudit, ale podle té 3x25A bych si troufl tvrdit, že těch 2,2 kWp bude těžce málo, takže to vidím spíše na spešl okruh spotřebičů, které pojedou na FV a zbytek domu na DS. Tudíř přerušovat jednu fázi je nesmysl, nemáš šanci to ukrmit.

Chci vlastně udělat to co je na obrázku, aby první spotřebič od elektroměru byl Axpert a teprve poté byly další spotřebiče. A veškerá elektřina šla do domu přes Axperta, at panely vyrábí nebo nevyrábí. Jen to nebude 3F ale na 1F
Přílohy
axpert-schema.jpg
martesik
Příspěvky: 15
Registrován: čtv zář 09, 2021 8:56 am

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od martesik »

Fabca píše:Objednal jsem ze španělska z tiande solar nebo tak nějak. Je to tu na foru. Objednával jsem King I, ale napsali mi že nemají skladem a mají jen King II. do 800 EUR i s dopravou.
Kde tam mají toho King II? Na tienda mají Axpert VM IV https://tienda-solar.es/en/inverters/10 ... v-5600-48v
Je to on?
Má konverzi AC-DC-AC?
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od Fabca »

Na stránkách jej nemají. Objednal jsem přes email King I. a napsali mi, že bohužel tento skladem nemají, ale mají King II. tak jsem jim potvrdil, že může být. Ten VM podle mě konverzi nemá, ale já se v tom až tak nevyznám.
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od cipis »

To neni dobry napad, nevychazi to vykonove. 3x25A je klidne na tri bytove jednotky, z toho dve topici elektrikou ...

Lepsi bude z rozvadece vytahat okruhy, ktere zivis furt. Nepises, jakou budes mit baterii.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od cipis »

Bojler, chladnicky, mraznicky, svetla a wifi kramy. A koncis ...
Tech panelu pridej minimalne jeste jednou tolik, a bude to mit lepsi smysl. Plus samozrejme adekvatne velkou baterii, abys aspon ty chladnicky udrzel pres noc a den.
Takhle je to tak akorat na tu vodu a v zime to stejne prepnes.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od cipis »

Chybi celkova koncepce, takhle to vypada, ze byly panely, no tak co s nima dal, no tak neco nakoupim ... Tohle bylo na BELa a vodu, jinak to chce jeste dalsi obrovske investice, nekolik desitek tisic do baterie, ale stejne to s tak malym polem bude mit problem.
Je to takove simrani, pokud teda 3x25 neni tezce predimenzovane, ale pak je cesta uspor to snizit.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
martesik
Příspěvky: 15
Registrován: čtv zář 09, 2021 8:56 am

Re: Zapojení Axpert King II na DS

Příspěvek od martesik »

Fabca píše:Na stránkách jej nemají. Objednal jsem přes email King I. a napsali mi, že bohužel tento skladem nemají, ale mají King II. tak jsem jim potvrdil, že může být. Ten VM podle mě konverzi nemá, ale já se v tom až tak nevyznám.
Díky za info, za tu cenu je to i tak dobrý. V českých obchodech čekají na naskladnění. Asi opravdu nemá tu konverzi, to se člověk doví jen z fóra, z datasheetu může hádat jen podle horší účinnosti.
Jinou variantou by byl pro mě King I rack (snad ještě skladem), ale musel bych udělat konzoli na zeď v garáži, rack na kolečkách do technické místnosti nedám, mám tam málo místa, jedině na zeď (a baterky Pb-C na zem pod schody, ty se dají uspořádat líp než rack).

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek