Zpoždění stykače pro přepnutí sítí

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
unyhhox
Příspěvky: 10
Registrován: úte srp 02, 2022 9:25 am

Zpoždění stykače pro přepnutí sítí

Příspěvek od unyhhox »

Zdravím odborníci,

řeším realizaci FV u nás doma a momentálně řeším automatiku přepínání mezi DS a hybridním měničem Revo 5kVA. Mám představu využítí dvou stykačů, které mám doma, a to 4NC a 4NO. Při přivedení signálu z arduina na SSR, které sepne 230V na cívky stykačů se stykače rozepnou/sepnou. Mám obavu z potkání se fází hybrida a DS, tudíž potřebuji o pár ms zpozdit sepnutí u jednoho stykače. Mám doma stykače OEZ RSI-40-40-A230 40A a OEZ RSI-40-04-A230. Výrobce deklaruje sepnutí v rozmezí 10-20ms a rozepnutí 10-15. Je zde tedy minimálně 5ms doba, kdy by oba mohly být sepnuté, což by neskončilo dobře. U těchto stykačů bohužel není možná mechanická blokace (alespoň co vím).

Chci se Vás tedy zeptat, zda je možné provést zpoždění o dejme tomu 7ms nějak jednoduše? například pomocí kondenzátoru s minimální hodnotou? Výrobce uvádí min. proud 50mA z čehož bych mohl vycházet pro výpočet kapacity kondenzátoru a požadované doby vybíjení. Při 50mA a 240V to dělá spotřebu 12W na stykač. je možné tento proud snížit, aby zároveň nebyla ovlivněna funkčnost?

Děkuji za odpověď.
PetrDubi
Příspěvky: 1350
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zpoždění stykače pro přepnutí sítí

Příspěvek od PetrDubi »

Tak prostě připoj na Arduino místo jednoho SSR dvě na dva výstupy a zpoždění si udělej přímo v Arduinu ne? Prodávají se i moduly se 2 SSR 2A na jedné destičce a cena je pod stovku, takže tohle bych bral jako nejjednodušší způsob, jak to vyřešit.
V Arduinu potom stačí udělat přepínací sekvenci se zpožděním a máš hotovo ;)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
unyhhox
Příspěvky: 10
Registrován: úte srp 02, 2022 9:25 am

Re: Zpoždění stykače pro přepnutí sítí

Příspěvek od unyhhox »

PetrDubi píše:Tak prostě připoj na Arduino místo jednoho SSR dvě na dva výstupy a zpoždění si udělej přímo v Arduinu ne? Prodávají se i moduly se 2 SSR 2A na jedné destičce a cena je pod stovku, takže tohle bych bral jako nejjednodušší způsob, jak to vyřešit.
V Arduinu potom stačí udělat přepínací sekvenci se zpožděním a máš hotovo ;)
To je samozřejmě jednodušší varianta, která mě taktéž napadla, ale arduino nemusí být vždy spolehlivé. Může dojít k záseku, zpoždění, zacyklování. Rok s ním měřím teplotu výstupní vody kotle a občas se stane, že se zasekne měřená hodnota, na které jsou závislé spínání čerpadel. Nechci dát arduinu šanci, že sepne oba vstupy zaráz vlivem nějaké výchylky, "glitche". Proto volím NC a NO kontakty, aby po přivedení signálu byl sepnutý jen jeden stykač a je tu jistota.
PetrDubi
Příspěvky: 1350
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zpoždění stykače pro přepnutí sítí

Příspěvek od PetrDubi »

Ok, tak co teda použít dva stejné stykače (každý pouze se spínacími kontakty) a jejich cívky ovládat přes relé s přepínacím kontaktem? Potom budeš mít zajištěný určitou časovou prodlevu danou dobou přepnutí kontaktu (můžeš si vybrat relé, které ti nejvíc vyhovuje) a máš i zajištěné, že nemůže jít elektřina do obou cívek současně (ani při poruše). Jenom holt budeš mít trvalý odběr jednoho stykače a v jednom režimu i cívky relé.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4357
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zpoždění stykače pro přepnutí sítí

Příspěvek od cipis »

Chce to ještě blokování přes pomocné kontakty těch stykačů - když přitáhne jeden, tak pomocným kontaktem odpojí přívod do cívky druhého a naopak.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
unyhhox
Příspěvky: 10
Registrován: úte srp 02, 2022 9:25 am

Re: Zpoždění stykače pro přepnutí sítí

Příspěvek od unyhhox »

PetrDubi píše:Ok, tak co teda použít dva stejné stykače (každý pouze se spínacími kontakty) a jejich cívky ovládat přes relé s přepínacím kontaktem? Potom budeš mít zajištěný určitou časovou prodlevu danou dobou přepnutí kontaktu (můžeš si vybrat relé, které ti nejvíc vyhovuje) a máš i zajištěné, že nemůže jít elektřina do obou cívek současně (ani při poruše). Jenom holt budeš mít trvalý odběr jednoho stykače a v jednom režimu i cívky relé.
Současně potřebuji, aby byla dodržena doba pro UPS, tzn aby byly spotřebiče bez napětí max. 20ms. Tohle je pro mě zásadní, aby se nevypínaly TV, počítače apod. Kdyby mi to bylo jedno, tak zvolím klasické pomocné zpožďovací relé, ale tam je to od 0,1s což už je moc. Potřebuji teda jeden ze stykačů zpozdit max o 10ms, jinak by hrozilo vypínaní spotřebičů během přepínání.

Děkuji za rady.
Uživatelský avatar
Juras66
Příspěvky: 47
Registrován: stř srp 18, 2021 8:31 am
Bydliště: Západné Slovensko (SE, TT)

Re: Zpoždění stykače pro přepnutí sítí

Příspěvek od Juras66 »

unyhhox píše:
PetrDubi píše:Tak prostě připoj na Arduino místo jednoho SSR dvě na dva výstupy a zpoždění si udělej přímo v Arduinu ne? Prodávají se i moduly se 2 SSR 2A na jedné destičce a cena je pod stovku, takže tohle bych bral jako nejjednodušší způsob, jak to vyřešit.
V Arduinu potom stačí udělat přepínací sekvenci se zpožděním a máš hotovo ;)
To je samozřejmě jednodušší varianta, která mě taktéž napadla, ale arduino nemusí být vždy spolehlivé. Může dojít k záseku, zpoždění, zacyklování. Rok s ním měřím teplotu výstupní vody kotle a občas se stane, že se zasekne měřená hodnota, na které jsou závislé spínání čerpadel. Nechci dát arduinu šanci, že sepne oba vstupy zaráz vlivem nějaké výchylky, "glitche". Proto volím NC a NO kontakty, aby po přivedení signálu byl sepnutý jen jeden stykač a je tu jistota.
Tento sposob prepinania prevadzkuje uzivatel Sisdale, vid. jeho tema:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... be#p174951
FVE pod Karpatami v skusobnej prevadzke, asi tam aj ostane :) JZ 3330 Wp + JV 3330 Wp Viessmann Vitovolt 300 M370 AG (9Sx2P), Axpert King II 5kW, 16 x 280Ah LiFePo4 bateria s JK BMS. Vzdialeny dohlad cez Solar Asistent na Orange Pi LTS. Vytazovanie do bojlera 250l + klimatizacia.
unyhhox
Příspěvky: 10
Registrován: úte srp 02, 2022 9:25 am

Re: Zpoždění stykače pro přepnutí sítí

Příspěvek od unyhhox »

cipis píše:Chce to ještě blokování přes pomocné kontakty těch stykačů - když přitáhne jeden, tak pomocným kontaktem odpojí přívod do cívky druhého a naopak.
Proto jsem zvolil dva stykače, které jdou proti sobě (4NC a 4NO). Na oba se přivede signal, jeden odepne a druhý sepne. Je to tedy taková blokace signálem, ale je tam interval cca 5ms, kdy by oba stykače mohly být sepnuty a tomu musím zamezit. Napadlo mě tedy dát kondenzátor paralelně na napájecí svorky cívky jednoho stykače a než by se tento kondenzátor nabil, tak by stykač byl rozepnuty. Po nabití kondenzátoru by teprve sepnul. Zároveň chci, aby bylo zachováno UPS.
unyhhox
Příspěvky: 10
Registrován: úte srp 02, 2022 9:25 am

Re: Zpoždění stykače pro přepnutí sítí

Příspěvek od unyhhox »

Juras66 píše:
unyhhox píše:
PetrDubi píše:Tak prostě připoj na Arduino místo jednoho SSR dvě na dva výstupy a zpoždění si udělej přímo v Arduinu ne? Prodávají se i moduly se 2 SSR 2A na jedné destičce a cena je pod stovku, takže tohle bych bral jako nejjednodušší způsob, jak to vyřešit.
V Arduinu potom stačí udělat přepínací sekvenci se zpožděním a máš hotovo ;)
To je samozřejmě jednodušší varianta, která mě taktéž napadla, ale arduino nemusí být vždy spolehlivé. Může dojít k záseku, zpoždění, zacyklování. Rok s ním měřím teplotu výstupní vody kotle a občas se stane, že se zasekne měřená hodnota, na které jsou závislé spínání čerpadel. Nechci dát arduinu šanci, že sepne oba vstupy zaráz vlivem nějaké výchylky, "glitche". Proto volím NC a NO kontakty, aby po přivedení signálu byl sepnutý jen jeden stykač a je tu jistota.
Tento sposob prepinania prevadzkuje uzivatel Sisdale, vid. jeho tema:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... be#p174951
Děkuji. Ovládá oba stykače zvlášť a vzájemně je elektricky blokuje, což je v pořádku. Pokud budu mít signál jeden, tak toto blokování nevyužiju. Pokud v jeho případě dojde ke svaření kontaktu stykače, tak mu elektronická blokace nepomůže a měnič to pravděpodobně nezvládne. Možná měnič ještě odjistit pojistkami? Shořely by pojistky dříve, než by do odnesly mosfety v meniči?

Možná to udělám tak, že opravdu budu arduinem ovládat každý zvlášť a vzájemně je elektricky blokovat, ale jak vyřešit ochranu proti svaření?
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zpoždění stykače pro přepnutí sítí

Příspěvek od kodl69 »

jednoduše, mechanickým blokováním. A sme znova na začátku.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Zpoždění stykače pro přepnutí sítí

Příspěvek od fugas »

Tohle sebou právě nese tolik "co kdyby bez dozoru", že jsem to vyřešil pouhým připojováním sítě k Axpertu v závislosti na nabití baterek a režimem SUB. Na konci sezóny pak vypnu měnič použiju vypínač 1-0-2. Ten jeden výpadek mě nějak nevadí.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
unyhhox
Příspěvky: 10
Registrován: úte srp 02, 2022 9:25 am

Re: Zpoždění stykače pro přepnutí sítí

Příspěvek od unyhhox »

fugas píše:Tohle sebou právě nese tolik "co kdyby bez dozoru", že jsem to vyřešil pouhým připojováním sítě k Axpertu v závislosti na nabití baterek a režimem SUB. Na konci sezóny pak vypnu měnič použiju vypínač 1-0-2. Ten jeden výpadek mě nějak nevadí.

Je to asi nejjednodušší možnost, ale axpert má vlastní spotřebu okolo 50W, což odpovídá 1,2kWh energie denně jen na provoz. Máte změřené, jaká je reálná vlastní spotřeba a zda má nějaký safe mód, kdy tolik nežere?
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Zpoždění stykače pro přepnutí sítí

Příspěvek od fugas »

Během období, kdy je dostatek energie se počítá s maximálním ostrovním provozem. Takže při nastavení SUB je stykačem vstup do Axperta z DS prostě odpojen a měniči nezbývá, než jet na baterky. V případě že se baterky dostanou na napětí, kde je považuji za vybité je síť tím jedním stykačem připojena a Axpert vzhledem ke svému nastavení se k ní připojí. Nabíjení z DS má zakázáno. Jeho vlastní spotřeba je pak něco, co k tomu už patří. Ale to připojení se neděje zdaleka tak často, abych to řešil. Když se baterky nabijou z ::fv:: , vstup DS je zase automaticky odpojen. Stačí k tomu jen měřit napětí baterek a v téhle závislosti ovládat jeden stykač. Když pak přijde období, kdy už je energie málo, tak za měničem použiji nainstalovaný přepínač 1-0-2 a přehodím na DS. Měnič pak jednoduše vypnu. Vylučuje to sice v zimě možnost UPS, ale když bych to potřeboval, udělám to zase ručně. Nebo drahá polovička, která má postup natrénovaný.

EDIT: Ono těch 50W vlastní spotřeby zní nehezky, to je pravda. Ale za 24h je to něco přes 1kWh. Kdyby k tomu došlo od dubna do září 20x, tak mi to nestojí za to si přidělávat starosti.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
unyhhox
Příspěvky: 10
Registrován: úte srp 02, 2022 9:25 am

Re: Zpoždění stykače pro přepnutí sítí

Příspěvek od unyhhox »

fugas píše:Během období, kdy je dostatek energie se počítá s maximálním ostrovním provozem. Takže při nastavení SUB je stykačem vstup do Axperta z DS prostě odpojen a měniči nezbývá, než jet na baterky. V případě že se baterky dostanou na napětí, kde je považuji za vybité je síť tím jedním stykačem připojena a Axpert vzhledem ke svému nastavení se k ní připojí. Nabíjení z DS má zakázáno. Jeho vlastní spotřeba je pak něco, co k tomu už patří. Ale to připojení se neděje zdaleka tak často, abych to řešil. Když se baterky nabijou z ::fv:: , vstup DS je zase automaticky odpojen. Stačí k tomu jen měřit napětí baterek a v téhle závislosti ovládat jeden stykač. Když pak přijde období, kdy už je energie málo, tak za měničem použiji nainstalovaný přepínač 1-0-2 a přehodím na DS. Měnič pak jednoduše vypnu. Vylučuje to sice v zimě možnost UPS, ale když bych to potřeboval, udělám to zase ručně. Nebo drahá polovička, která má postup natrénovaný.

EDIT: Ono těch 50W vlastní spotřeby zní nehezky, to je pravda. Ale za 24h je to něco přes 1kWh. Kdyby k tomu došlo od dubna do září 20x, tak mi to nestojí za to si přidělávat starosti.
Pokud máte dimenzován systém tak, že Vám baterky pokryjí spotřebu na pár dní, kdy je zamračeno, tak je to fajn. My s naší spotřebou bychom potřebovali 30kwh baterek a 10kwp elektrárnu, abychom vydrželi dva zamračené dny. Máte jednoho axperta s výkonem 5kw. Pokud chcete čerpat více, tak musíte přepnout síť manuálně?
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Zpoždění stykače pro přepnutí sítí

Příspěvek od fugas »

Chápu. To je individuální. Víc než 2,5 - 3kW se nikdy nebere. Dům je z 80. let. Nikdo tenkrát nepočítal, že bude domácnost nacpána kde čím. Dimenzovalo se na pračku. Takže jistič na každé fázi je 10A. To zavedlo politiku jednoho spotřebiče. Když jsem pak modernizoval rozvaděč v patře, hodnoty jističů jsem zachoval. Jednak jsou ty proudy pro baterky víc než přívětivé a za další nemučím měnič na hranici možností. Bypas v důsledku přetížení jsem nikdy nezažil. Pokud by bylo opravdu dlouho nevlídné počasí, musím zhodnotit, jestli tomu podřídím spotřebu nebo budu brát z DS. Uložit dokážu sotva 10kWh. Pak je nutné určit si priority. Moje švagrová také nechápe, proč u nás není možné nacpat do zásuvek vše co má šňůru a sputit to na max výkon v jednu chvíli. I přes to normálně žijem :D
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek