Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
brven
Příspěvky: 72
Registrován: úte říj 04, 2022 10:56 pm
Reputace: 7

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od brven »

Podle mě by měla být správná varianta A, I když ve vláknu https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=4322 jsou na to i jiné názory. Proto se ptá, abych se ujistil v úsudku. Jinak souhlas s Matessem, považuji to za riziko. Na diysolarforum.com se paralelní zapojení BMS řešilo taky, ale taky různé názory. Taky jsem četl, že Daly má pro paralelní spojení baterek specialní BMS, obyč smart nedoporučuje, ale opět jsem se zde dočetl, že řada zdejších přispívajících to tak má a funguje to. Tak jsem pořád v nejistotě jak se rozhodnout.
ostrov celkem 6,66kWp: 4,8kWp jih 45°, 0,51kWp východ 60°, 1,35kWp jih 25°, TRACER6415AN, 2xVictron Smart 100/50, 24V, 4kW Solarvertech, 21kWh LiFePo4, cloud.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od kodl69 »

Varianta A, jednoznačně. Už třeba proto, že můžeš přidat další baterku, případně se můžeš v jednom packu vrtat.
Mám i paralelně spojený články40+40+90Ah další pack 60+60Ah, vše Winston, už několik let, a problém nepředpokládám, třeba kvůli BMS s monitoringem. Zatím žádnej článek WINSTON co jsem viděl, neměl vnitřní zkrat. Jak je tohle u článků jinejch výrobců netuším...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brven
Příspěvky: 72
Registrován: úte říj 04, 2022 10:56 pm
Reputace: 7

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od brven »

Pokusím se to shrnout, tak jak tomu teď rozumím. K položení otázky mě vedla nejednoznačnost termínů, které mnozí používají. Baterie a acupack. Pokud se bavíme o bateriích (akumulátorech) typu Li, pak provozování baterie je obvyklé s BMS a vznikne acupack (pack). V tomto duchu pak paralelní spojení baterií je podle obrázku B, paralelní spojení packů je podle varianty A. Jako začátečníkovi a čtenáři tohoto fóra mi to nerozlišení termínů popletlo hlavu. Bohužel i na zahraničních fórech to taky často motají dohromady.
ostrov celkem 6,66kWp: 4,8kWp jih 45°, 0,51kWp východ 60°, 1,35kWp jih 25°, TRACER6415AN, 2xVictron Smart 100/50, 24V, 4kW Solarvertech, 21kWh LiFePo4, cloud.
Diablo1st
Příspěvky: 1565
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Reputace: 103
Bydliště: SR MY

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od Diablo1st »

Celé B zapojenie je somarina, vôbec ho netreba brať do úvahy. Na jeden akupack (či už 4ks, 8ks, 16ks alebo 32ks článkov) sa dáva vždy len jedna BMS.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
glottis
Příspěvky: 1914
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Reputace: 179
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od glottis »

brven píše:Pokusím se to shrnout, tak jak tomu teď rozumím. K položení otázky mě vedla nejednoznačnost termínů, které mnozí používají. Baterie a acupack. Pokud se bavíme o bateriích (akumulátorech) typu Li, pak provozování baterie je obvyklé s BMS a vznikne acupack (pack). V tomto duchu pak paralelní spojení baterií je podle obrázku B, paralelní spojení packů je podle varianty A. Jako začátečníkovi a čtenáři tohoto fóra mi to nerozlišení termínů popletlo hlavu. Bohužel i na zahraničních fórech to taky často motají dohromady.
nevim, jestli jsi v tom nevyzkoumal neco co tam neni nebo aslepon ja to takhle urcite nerozlisuju :) Baterie nebo akupack beru jako stejne slovo pro toteze. At uz tam bms je nebo neni. Muze ti do toho vstupovat i to, jak jsou ty baterie zabalene. Budes je mit v jedne bedne, ve dvou bednach, bms budou primo u nic? A bude to mit vliv na nazvoslovi? :) Obycejne 18650 clanky se pak prodavaj i s ochranou/bms :)

Kdyz bych pojmenoval to na tvych obrazkach tak A jsou dve baterie/akupack a u kazde je BMS. B je pak jedna baterie/akupack s dvema BMS :)
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od Matess »

kodl69 píše:Varianta A, jednoznačně. Už třeba proto, že můžeš přidat další baterku, případně se můžeš v jednom packu vrtat.
Mám i paralelně spojený články40+40+90Ah další pack 60+60Ah, vše Winston, už několik let, a problém nepředpokládám, třeba kvůli BMS s monitoringem. Zatím žádnej článek WINSTON co jsem viděl, neměl vnitřní zkrat. Jak je tohle u článků jinejch výrobců netuším...
minulý měsíc jsem dělal úklid a 6ks 200Ah žluťásků jsem vezl do sběrného dvora... všechny fungovaly a z ničeho nic mají 0V
sisdale
Příspěvky: 266
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Reputace: 71
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od sisdale »

Ja provozuji zapojeni A, jen se tremi bateriemi LiFePO4. Dve jsou identickych parametru (v realu samozrejme identicke byt nemohou), a jedna je s cca 1/3 kapacitou a jinou technologii LiFePO4. Nemam s tim zadny problem. Servisuji baterie dle libosti.

Nedovedu si predstavit jak by to melo v zapojeni B vubec fungovat. BMS meri jednotlive clanky na baterii (ke ktere je pripojene) a za ruznych okolnosti BMS odpojuje nabijeni ci vybijeni (u me i balancuje, ale to by zde problem nemuselo delat). Kdyz se BMS spoji paralelne, tak pokoud neodpoji nabijeni/vybijeni vsechny, tak zadnou ochranu BMS neposkytuje a je tam pak k nicemu.

V obrazku to nevim, tak nezapomen na pojistky ke kazde baterii.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
ok5kwt
Příspěvky: 11
Registrován: úte led 29, 2019 1:53 pm
Reputace: 0

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od ok5kwt »

Čtu tady diskusi propojení dvou paralaně zapojených baterií.. Co takhle použít toto v případě kdyby takové relé bylo na Lifepo? Jko je Victron Cyrix rele https://www.hadex.cz/navody/g887.pdf
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od PetrDubi »

Cyrix je určený na baterie v autě, ale rozhodně ne na solární elektrárnu.
Funkce Cyrixu zajišťuje, že po nastartování auta se nejdřív nabíjí startovací baterie a po jejím nabití na určité napětí se připojí nástavbová baterie a nabíjí se obě. Po vypnutí motoru klesne napětí a Cyrix obě baterie rozpojí.

Jsem si jistý, že tohle fakt není funkce, kterou by člověk chtěl používat u FV elektrárny. Nehledě na to, že by se nabíjela nejdřív jedna baterie, potom by sepnul Cyrix a přes něj by tekl vysoký proud z té nabitější baterie do té vybitější, který by ho mohl i poškodit. O tom, že při vybití pod určité napětí (cca 26V) by tu druhou baterii odpojil, takže by se vybíjela zase jenom ta první ani nemluvím..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od Pawel »

Také nechápu výhodu střídání baterek.
ok5kwt
Příspěvky: 11
Registrován: úte led 29, 2019 1:53 pm
Reputace: 0

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od ok5kwt »

PetrDubi píše:Cyrix je určený na baterie v autě, ale rozhodně ne na solární elektrárnu.
Funkce Cyrixu zajišťuje, že po nastartování auta se nejdřív nabíjí startovací baterie a po jejím nabití na určité napětí se připojí nástavbová baterie a nabíjí se obě. Po vypnutí motoru klesne napětí a Cyrix obě baterie rozpojí.

Jsem si jistý, že tohle fakt není funkce, kterou by člověk chtěl používat u FV elektrárny. Nehledě na to, že by se nabíjela nejdřív jedna baterie, potom by sepnul Cyrix a přes něj by tekl vysoký proud z té nabitější baterie do té vybitější, který by ho mohl i poškodit. O tom, že při vybití pod určité napětí (cca 26V) by tu druhou baterii odpojil, takže by se vybíjela zase jenom ta první ani nemluvím..
Vpořádku tak jsem tuto funkci pochopil podobně. Dík za konzultaci.
ok5kwt
Příspěvky: 11
Registrován: úte led 29, 2019 1:53 pm
Reputace: 0

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od ok5kwt »

Uživatelský avatar
pacerm
Příspěvky: 2
Registrován: čtv led 26, 2023 5:15 pm
Reputace: 0
Lokalita: okolí Nové Město nad Metují
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od pacerm »

Moje zkušenost s paralelním zapojením dvou Lifepo4 bank: 2x Lifepo4 banky 16 článků 140Ah, u každé banky DALY SMART Lifepo4 BMS Li-Ion s 15A Parallel modulem (https://de.aliexpress.com/item/10050038 ... pt=glo2deu). Funguje perfektně jak balancování jednotlivých článků v bankách, tak i banky mezi sebou. jednoznačně doporučuji pro paralelní provoz bank.
ok5kwt
Příspěvky: 11
Registrován: úte led 29, 2019 1:53 pm
Reputace: 0

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od ok5kwt »

pacerm píše:Moje zkušenost s paralelním zapojením dvou Lifepo4 bank: 2x Lifepo4 banky 16 článků 140Ah, u každé banky DALY SMART Lifepo4 BMS Li-Ion s 15A Parallel modulem (https://de.aliexpress.com/item/10050038 ... pt=glo2deu). Funguje perfektně jak balancování jednotlivých článků v bankách, tak i banky mezi sebou. jednoznačně doporučuji pro paralelní provoz bank.
Mám to stejně, ale bez toho paralelního modulu. Jen samotné Daly a funguje to taky. Vše perfektně vybalancováno. Rozhodí se to trochu až při 3.52V na článek, ale tam už nenabíjím.
proasnet
Příspěvky: 344
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Reputace: 31
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od proasnet »

brven píše:Chystám se na druhý pack 8xLiFePo 280Ah. Pročítám vlákna o paralelních spojení baterek, nikde jsem se nedočetl (možná čtu špatně) jak se budou chovat zapojení dle obrázku varianta A a varianta B . BMS je Smart Daly. Někdo spojuje baterie napřímo někdo ne. Co moudří doporučují? Jakou SOC podle varianty v BMS a v regulátoru nastavit?
Mám to přesně jako varianta A.
Varianta B je nesmysl.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek