Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od proasnet »

Dobré ráno, prosím zde zkušených o radu v následujícím řešení.
Před 2 týdny jsem si pořídil první pack 24V s 8mi články EVE LF280K a s pasivní BMS JBD typ AP20S006
https://shop.mypower.cz/clanky-lifepo4-9-7-20s-200a-bt-p118
Rozhodl jsem se dodělat druhý pack se stejnými články, tedy dalších 8ks, ani ne tak kvůli kapacitě, ale kvůli možnosti v budoucnosti přejít na 48V systém a mít obě banky stejně opotřebené. Plánuji tedy nyní je používat paralelně na 24V.

U zmíněné BMS je v marketingových materiálech (eshopy) uvedené, že se nedá použít pro paralelní provoz více packů, myšleno že každý pack by měl tuto BMS. A to z toho důvodu, že by při vyšším napětí jednoho packu tekl velký proud do druhého packu a tím by mohly vybavit obě tyto BMS, v manuálu této BMS je zase uvedené, že to není možné jen pokud je napěťový rozdíl obou packů navzájem větší než 3V.
https://jiabaidabms.com/products/jbd-sm ... uart-rs485
Manuál
https://cdn.shopifycdn.net/s/files/1/06 ... 1652770679

Je tedy řešením dát na druhý pack BMS která nemá relé, ale MOSFET? Umí si nějaká mosfetová BMS regulovat i nabíjecí proud např. s pomocí PWM a tím zabránit příliš velkému přetokovému proudu?

Anebo mám zapojit celý systém vždy 2 články paralelně? Ona BMS umí balancovat jen proudem cca 250mA, což by při článcích 2x280Ah bylo málo? Anebo v tomto zapojení použít aktivní BMS s balancovacím proudem 2A?

BMS by měla fungovat nyní s 8mi články a v budoucnu se 16ti články.

Děkuji za vaše názory.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
glottis
Příspěvky: 2021
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od glottis »

velky proud pri spojeni nepotece, toho se bat nemusis. Tezko pripojis vybitou baterii na nabitou a poklu djsou nekde baterie mezi, potece proud max desitky amper. Vyzkouseno. Pokud jsou nabite stejne, nepotece nic

ta jbd bms se stykacem co posilas je opravdu na paralelni provoz nevhodna. Nepovede se ti ji sepnout, dokud bude druha baterie pripojena. mam ji doma a premyslim ze ji poslu dal. Prave z tohoto duvodu.

Doporucuju ti si koupit JK BMS, kde to pojede ok. Take mam doma a uz kvuli vybornemu balanceru ji muzu doporucit.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od Pawel »

Odpojování baterek BMSkou se bere většinou jako rizikové a mnoho lidí tuto funkci nepoužívá. Podle mě stačí jednotlivé články napěťově srovnat a pospojovat paralelně, provozuji tak zapojené 40Ah life a to 4 kusy. Na balancování stačí i toto
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 4740%21sea
trochu je tam problém s jen 8 články jak máte vy tam se přidává zdroj na napájení BMS. Osobně když máte na druhou sadu baterek tak bych to už překopal na těch 48V. Ten stávající měnič 24V určitě lehce prodáte protože všichni jdou do FV.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od solárník »

Pokud chceš spojit banky paralelně, tak je obě nabij naplno a pak je spoj, tím se zaručí, že budou mít srovnatelné napětí a proud bude minimální. Ideálně je spojit i vývody jednotlivých článků mezi sebou.

Mám už 8 let 4 velké (300Ah) LiFePO banky paralelně a je to v pohodě.
Matess
Příspěvky: 1514
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od Matess »

spojení článků mezi sebou dobrý nápad není. V případě že jeden článek odejde vezme s sebou i ten další paralelně připojený. Lepší je mít 2 samostatné baterie každou s vlastním jištěním a BMS a potom je teprve spojit.

Je to i lepší z hlediska údržby... prostě jednu baterku člověk vypne a může na ní pracovat.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od solárník »

Chce to dát pojistky, ale pokud má každý pack samostatné BMS, tak to skutečně není potřeba. To je při konstrukci z nuly to vyjde levněji.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od proasnet »

Já bych se právě chtěl vyhnout paralelnímu spojování článků. Jsem pro řešení 2 samostatných baterií s dvěma bms.
Doporucuju ti si koupit JK BMS, kde to pojede ok. Take mam doma a uz kvuli vybornemu balanceru ji muzu doporucit.
Kdybych na jedné nechal tu stykačovou JBD a dal tu druhou JK BMS, bude to ok? Nebo radši dát obě JK BMS?
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
glottis
Příspěvky: 2021
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od glottis »

proasnet píše:Já bych se právě chtěl vyhnout paralelnímu spojování článků. Jsem pro řešení 2 samostatných baterií s dvěma bms.
Doporucuju ti si koupit JK BMS, kde to pojede ok. Take mam doma a uz kvuli vybornemu balanceru ji muzu doporucit.
Kdybych na jedné nechal tu stykačovou JBD a dal tu druhou JK BMS, bude to ok? Nebo radši dát obě JK BMS?
kdyz budes mit jednu JBD a jednu JK, budes to mit jak ja a proste kdyz si JBD vypnes (treba udrzba), uz ji nezapnes dokud nevypnes JK. Mozna by se zapla nekdy sama ale kdo vi kdy. Musela by zjistit, ze pres ni tece proud.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od proasnet »

Díky za radu. Objednal jsem si teda 2ks JK BMS, a tu JBD se pokusím dohodnout s prodejcem na vrácení, už ji mám 20 dní, a u něj doobjednávám druhou mechaniku na kompresi článků, tak třeba přistoupí na zápočet.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od proasnet »

Ještě bych měl prosím jednu otázku.
Když budoumít obě banky JK BMS, a dejme tomu jednu vypnu z důvodu údržby, dojde k tomu že každá banka bude mít potom jinou úroveň nabití, jak potom postupovat, aby nedošlo k příliš velkému přetoku a něco se buď nezničilo, anebo nereagovaly BMS?
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
unicast
Příspěvky: 1214
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od unicast »

Co třeba tu druhou dobít na nějaké podobné napětí laboratorním zdrojem na nějaké ± podobné napětí (třeba v řádu stovek mV) před jejich paralelním propojením?
Matess
Příspěvky: 1514
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od Matess »

pokud bude rozdíl do 1V nijak velký proud tam nepoteče. Pokud bude rozdíl větší tak to doporučuji propojit přes žárovku a ono se to srovná (žárovka (třeba H7) bude svítit - proud přes ni poteče) jakmile svítit nebude napětí bude blízko sebe a bude bezpečné ji spojit.

Myslím že jsem někde viděl test a do 1V tam vyrovnávací proud prakticky nebyl (bylo to pod zátěží, takže 90% proudu teklo z nabitější baterky) a u 3V s běžnou zátěží byl vyrovnávací proud asi 10A, takže žádná hrůza.
glottis
Příspěvky: 2021
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od glottis »

mam 48V baterie a vetsinu casu je na nich napeti 52-53V. 54,4 je na nich kdyz se zrovna nabiji. Staci to spojit nekdy behem dne nebo idealne vecer, pri vybijeni. Pak nicemu nedojde. Taky jsem se bal ale fakt tam zadny spicky nebehaj. To bys musel mit jednu v poledne plnou a druhou 2.5v na clanek a spojit to. Ale nikdy ty baterie tak nevybijes a ani nehcces vybit a pak staci tu jednu vybit na podobne napeti. A i na te vybite velmi rychle stoupne napeti a tim se proud omezi.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od proasnet »

Tak už týden spojeno. Každá ze dvou bank má svoji JK BMS. Po připojení teklo z jedné do druhé asi 2 minuty 60A a pak to klesalo, dočista se srovnaly asi po dvou dnech, mezi plným vybitím a nabitím, a teď jedou naprosto přesně stejně.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
Vlasta Hirka
Příspěvky: 33
Registrován: stř črc 27, 2022 8:22 am
Bydliště: Líně

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od Vlasta Hirka »

Zdravím. Dřív jsem nakupoval, než četl,takže mám 2 BMS JBD AP 20S006, které nejsou vhodné pro paralelní provoz dvou baterek a prodejce my samozřejmě takovou věc opomněl sdělit. Mám 2x 16s 280Ah, tak mě napadlo je provozovat každou zvlášť. Občas bych je přepl. Je to kravina ?
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od Dagus »

Je :-) řekl bych.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
cipis
Příspěvky: 4318
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od cipis »

Vzdyt se tu nekde psalo, ze to jde vypnout - vypnout to tlacitko a je po srande. Myslim si, ze mam ty same a budou paralelne.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
glottis
Příspěvky: 2021
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od glottis »

cipis píše:Vzdyt se tu nekde psalo, ze to jde vypnout - vypnout to tlacitko a je po srande. Myslim si, ze mam ty same a budou paralelne.
psalo ale nikdo nepotvrdil, ze to pak funguje :)
Diablo1st
Příspěvky: 1614
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od Diablo1st »

Vlasta Hirka píše:Zdravím. Dřív jsem nakupoval, než četl,takže mám 2 BMS JBD AP 20S006, které nejsou vhodné pro paralelní provoz dvou baterek a prodejce my samozřejmě takovou věc opomněl sdělit. Mám 2x 16s 280Ah, tak mě napadlo je provozovat každou zvlášť. Občas bych je přepl. Je to kravina ?
To ich radšej predaj a kúp také, čo to podporujú. Aj keď na tom niečo stratíš, určite lepšie ako mať jeden pack odpojený.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Soban
Příspěvky: 3447
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Paralelní spojení dvou Lifepo4 bank

Příspěvek od Soban »

Vypnout to nejde, aspoň mě se to nepovedlo.

Ovšem bez problémů je mám zapojené paralelně a není co řešit.
Pokud by to náhodou vyplo no tak přinejhorším zůstane vypnutá a budeš ji muset nahodit ručně (prostě druhou na chvíli odpojit).
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek