Jak vyčítat data z invertoru EASUN a podobně do mobilu?

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
mpcz
Příspěvky: 83
Registrován: sob kvě 14, 2022 1:27 pm

Jak vyčítat data z invertoru EASUN a podobně do mobilu?

Příspěvek od mpcz »

Zdravím. Podařilo se mi spustit WATCHPOWER v NB a přes virtuální COM se napojit do MOXY přes IP v internetu napojené na invertor přes RS232. Vš funguje správně. Ale - přece jeden mobil je pohodlnější a je všude. Aplikace pro mobil pro MOXU asi neexistuje, tak jsem se dal do práce. První krok - vytvoření aplikace a nainstalace do Androidu se povedla. Zatím ale nic moc neumí.
Plán je takový: poslat dotaz po RS232 do invertoru z mobilu a načíst odpověď. Pak vypsat na obrazovku. Komunikaci pro připojení NB přímo na EASUN jsem si odchytl a vypadá to tak, že je naděje, že by to mohlo fungovat.
Prosím dotaz: neřešil to už někdo, funguje to tak jak si představuji a popř. je někde seznam dotazů a formát odpovědí? Popř. dotaz na kompletní větu, kterou odpoví EASUN, ze které by se daly vystřihnout dané hodnoty? Ovládání invertoru by byl samozřejmě bonus, ale v této fázi to nepovažuji za zásadní.
Je to nějaká norma komunikace pro více invertorů nebo je to pro každý invertor jiná komunikace?
Asi bych to po delším bádání vykoumal, ale mám podezření, že už to tu někdo řešil, tak se ptám, hlavně pro úsporu času, kterého už moc nemám. Děkuji, mpcz, 28jul2022
sisdale
Příspěvky: 269
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Jak vyčítat data z invertoru EASUN a podobně do mobilu?

Příspěvek od sisdale »

Jaky EASUN mas na mysli? Spolecna norma neni. Existuje textovy protokol co pouziva watch power, ale ten kazdy vyrobce mrne modifikuje. Navic neprecte vsechny hodnoty a nastavovani pres nej EASUN neumoznuje. Takze se to musi reverse engineerovat pro kazdy invertor. Pokud mas novejsi EASUN iGrid VE II 5.5kw (nebo nejspise i 3kW verzi) pripadne jeho dvojce Sorotec REVO II (5.5kW/3kW) - obe verze s velkymi grafickymi displayi, tak ti muzu poradit. Pokud mas starsi verzi invertoru tak tam vim, ze je komunikace jinak.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
mpcz
Příspěvky: 83
Registrován: sob kvě 14, 2022 1:27 pm

Re: Jak vyčítat data z invertoru EASUN a podobně do mobilu?

Příspěvek od mpcz »

Laboruji na EASUN Isolar SMH 3kW RS232. Pouze z toho, že WATCHPOWER je společný pro mnoho podobných typů invertoru možná blbě usuzuji, že ten protokol se buď zásadně neliší nebo si WATCHPOWER osahá, s kým komunikuje a nahodí si podle toho knihovnu příkazů. To by samozřejmě problém nebyl ani v plánované aplikaci pro Android, přehodit knihovny manuálně. Proč by přes ten protokol nešlo nastavit invertor? Když to lze na NB s převodníkem RS232 na USB, tak by to mělo jít. Nebo mi něco uniká? Do mobilu nepotřebuji všechny data, stačí ta základní napětí a proudy, aspoň teď si to myslím. Díky, mpcz, 28jul2022
sisdale
Příspěvky: 269
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Jak vyčítat data z invertoru EASUN a podobně do mobilu?

Příspěvek od sisdale »

No z REVO II vycita WATCHPOWER spoustu fieldu spatne a nastaveni vubec nefunguje. Pokud u tveho menice to funguje, tak pak je to o dost jednodussi, bud si odposlechnes tu seriovou komunikaci softwarove nebo hardwarove nebo se podivej ve tve funkcni verzi Watchpower po povoleni Debug rezimu, ten komunikaci loguje sam do souboru v instalaci watchpoweru.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
mpcz
Příspěvky: 83
Registrován: sob kvě 14, 2022 1:27 pm

Re: Jak vyčítat data z invertoru EASUN a podobně do mobilu?

Příspěvek od mpcz »

Dík, ale vždyť zde píši, že jsem komunikaci již odchytl a dekódoval. Jenomže odchytit je jedna věc a aktivně sám požádat o odpověď je věc jiná. Asi to první natrénuji na RS232 to USB převodníku a terminálu, než se začnu trápit s Androidem. Popravdě jsem čekal. že se tím tady už někdo zabýval. mpcz, 29jul2022
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak vyčítat data z invertoru EASUN a podobně do mobilu?

Příspěvek od PetrDubi »

Ano, zabývalo se tím plno lidí, ale nikdo se nevím o nikom, kdo by se snažil sám naprogramovat všechno sám od čtení až po předávání do mobilu.
Všichni použili nějaké hotové nástroje nebo knihovny a zbytek si tteba doupravili podle svého.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
mpcz
Příspěvky: 83
Registrován: sob kvě 14, 2022 1:27 pm

Re: Jak vyčítat data z invertoru EASUN a podobně do mobilu?

Příspěvek od mpcz »

Tak HW a SW pro sledování na mobilu Android je hotov. Byl to sice pár dnů těžký zápas s Androidem, ale vše funguje. Je to online, žádné zpoždění nevzniká a hlavně je to univerzální, protože asi každý stroj v tomto segmentu má RS232 nebo 485 a s tím už si lze nyní poradit. Knihovnám jsem se vyhl, je to opět závislost.
Ve všech případech je nutné rozklíčovat to, co které data v dlouhé datové větě znamenají. Některé jsou sice jasné na první pohled, některé jsem musel vysledovat porovnáváním LCD a údaje ve větě, některé mám v podezření a některé asi bez pomoci výrobce rozluštit nelze. Ale ty hlavní, které jsou k dispozici na LCD nebo ve Watchpoweru již zobrazeny mám a to je to, co jsem potřeboval.
Pokud by někde někdo zahlédl popis struktury věty pro ten který střídač, hodně by to pomohlo dalšímu vylepšení a hlavně ušetří to čas. mpcz, 4aug2022
sisdale
Příspěvky: 269
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Jak vyčítat data z invertoru EASUN a podobně do mobilu?

Příspěvek od sisdale »

Hod sem dotaz a odpoved stridace, treba budu vedet, vsechny veci pro REVO II jsem reversoval, tak treba to bude stejne, pokud takovy dotaz existoval i u me.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak vyčítat data z invertoru EASUN a podobně do mobilu?

Příspěvek od PetrDubi »

A nebylo by jednodušší podívat se do těch knihoven které nechceš používat (na githubu je jich x) a mrknout se jak to zpracovávají tam a inspirovat se? U různých projektů na githubu je i doprovodná dokumentace s popisem protokolů od výrobce. Najdeš tam jak je dělaná datová věta, jaká jsou v ní data, jak vytvořit dotaz, výpočet crc a podobně..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
mpcz
Příspěvky: 83
Registrován: sob kvě 14, 2022 1:27 pm

Re: Jak vyčítat data z invertoru EASUN a podobně do mobilu?

Příspěvek od mpcz »

to PetrDubi: Dík, to je dobrá informace. Bohužel moje zkušenost s GITHUBem je taková, že kroužím, kroužím a kroužím, stále dokolečka a nic nenajdu. Moc by pomohl konkrétní odkaz na popis věty. Třeba v SZ.
Ty dotazy a zpracování odpovědi jsem pořešil sám v C++ + odposlech RS232, to tak velký problém nebyl, jediné, co zbývá je popis struktury věty. Mám ale podezření, že konkrétně údaje o nabíjecím proudu do baterie a odběru z baterie nebudou odpovídat realitě, protože přesný ampérmetr na baterii ukazuje úplně něco jiného, než LCD nebo datová věta. Také přesný WATTmetr na výstupu se dost podstatně neshoduje s údajem na LCD. A to by měl. Jinak dík za info. mpcz, 5aug2022
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak vyčítat data z invertoru EASUN a podobně do mobilu?

Příspěvek od PetrDubi »

Třeba tady:
https://github.com/syssi/esphome-pipsolar
Tohle používám na ESP já (akorát verzi pro 8048, která má dva MPPT a pár dalších odchylek). V adresáři docs je pdf od výrobce s popisem komunikace.
Nebo tady je plno dokumentace:
https://github.com/jblance/mpp-solar/tr ... /protocols
A je tam i udělaná komunikace v Pythonu s měničem, BMS a podobně, takže se můžeš inspirovat nebo podívat co se přijímá a udělat si to u sebe v C++.
Jinak na githubu jsem viděl i nějaký knihovny v céčku, stačí dát správnej dotaz do vyhledávače na githubu.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
mpcz
Příspěvky: 83
Registrován: sob kvě 14, 2022 1:27 pm

Re: Jak vyčítat data z invertoru EASUN a podobně do mobilu?

Příspěvek od mpcz »

Tak ano, našel jsem ten popis, vypadá to, že popis sedí s datovou větou. Teď už vše sedí a funguje to správně. Android sice vzdoroval C++, ale nakonec se podvolil. Také MOXA, která jak se říká, funguje vždycky, dělala potíže, ale dalo se to oblafnout. Možná by bylo lepší to udělat na Arduinu, je to za pakatel a člověk má pak vše pod kontrolou.
Pokud by se to kompilovalo do PC, bylo by to podstatně jednodušší. Ale základy jsou a pro další zařízení by to nemusela být ani pro mobil Android taková fuška. Díky, mpcz, 5aug2022
Uživatelský avatar
Sempailik
Příspěvky: 1
Registrován: pon zář 12, 2022 1:47 pm

Re: Jak vyčítat data z invertoru EASUN a podobně do mobilu?

Příspěvek od Sempailik »

Zdravím všechny,
zaujal mě postup a pokrok uživatele 'mpcz'. Snažím se udělat něco podobného, ale ne přes mobil. Mám ISolar SMV IV 5.6KW a po připojení originalniho kabelu (RJ45-com9) do převodníku RS232, převodník shořel. Pak jsem zjistil, že tam je vyvedeno z měniče i 12V. Naštěstí modul s wifi je funkční. Teď jsem zkoušel opticky oddělený převodník a po připojení do konektoru COM měnič neodpovídá (vidím komunikaci na ledkách). Po připojení do konektoru BMS to nějak komunikuje. Zkoušel jsem připojit monitor a lezou z toho jen nuly.
Mohl bych poprosit někoho, třeba 'mpcz' o par info. Jaká je rychlost komunikace? Našel jsem popis protokolu ModBus, je nutné pokaždé dekódovat zprávu i CRCem? Myslím že i kdybych neřešil CRC tak bych viděl i něco jiného než 0 (v HEXa), je to tak? Díky sempailik
bokser01
Příspěvky: 1315
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Jak vyčítat data z invertoru EASUN a podobně do mobilu?

Příspěvek od bokser01 »

Neví někdo jak vyřešit toto? Mám raspberry s image solaranzeige... Do něj vyčítám 1 měnič easun 5kw vše ok. No je tam 3f systém takže měniče jsou 3. Při pokusu vyčítat druhý měnič ale narážím na problém... Vytvořena 2 databáze, script atd... No problém je že oba měniče se mi hlásí na USB portu uplně identicky stejné zařízení takže netuším jak mám rozlišit ve scriptu aby 1 měnič vyčítal a ukládal do databáze 1 a druhý do databáze 2. Lámu si s tím již nějakou dobu hlavu.
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Jak vyčítat data z invertoru EASUN a podobně do mobilu?

Příspěvek od camel1cz »

Každý měnič ma své USB zařízení... Takže podle souboru v /dev/ poznáš, který to je... Jestli ti jde o to, aby se neprohazovali při rebootu atd. Tak jedině zkusit něco vyčíst z lsusb nebo dat... sériové číslo, možná i nějaká podpora paralelního spojení by tam nějakou identifikaci mohla pridat.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
dubrma
Příspěvky: 1
Registrován: pát pro 09, 2022 4:40 am

Re: Jak vyčítat data z invertoru EASUN a podobně do mobilu?

Příspěvek od dubrma »

Zdravím,
čtu z EASUN SMG II pomocí jeho USB portu, programem https://github.com/dubrmar/solis2mqtt na mikropočítači orangepi, kde běží přímo Home Assistant s MQTT. Podobně jsem nastavil i DALY BMS a GPIO relé na přetoky. V HA už je to sranda naklikat aby to vypadalo pěkně a fungovala automatizace. Ale pozor, asi mají více komunikačních protokolů, takže si nejsem jist funkčností. Ale pokud by Vám to jelo na jiném typu, klidně to sem napište, přidám to do popisu.
Uživatelský avatar
TomasTMK
Příspěvky: 1
Registrován: pát úno 03, 2023 1:52 pm
Lokalita: Vysočina

Re: Jak vyčítat data z invertoru EASUN a podobně do mobilu?

Příspěvek od TomasTMK »

Do maliny si nahraj solar-assistant.io funguje na první zappojení.
George
Příspěvky: 1
Registrován: čtv led 30, 2020 5:14 pm

Re: Jak vyčítat data z invertoru EASUN a podobně do mobilu?

Příspěvek od George »

Ahojte mám problém easun 5.6Kw WiFi modul připojen na síť ale v aplikaci žádné data APK. Watchpower a Smart client můžete mi někdo poradit?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek