Výpočet pro určení počtů panelů dle MPPT měniče.

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
Ltd-mp
Příspěvky: 17
Registrován: stř črc 13, 2022 11:00 am

Výpočet pro určení počtů panelů dle MPPT měniče.

Příspěvek od Ltd-mp »

Zdravím členy,

Omlouvám se za banální otázku. Zkoušel jsem hledat, ale nikde jsem nenašel odpověď, tak abych dokázal pochopit problematiku. Nemám elektrikářské vzdělání, byť jsem si zapojil a zautomatizoval celý dům.

Chtěl bych Vás požádat o radu. Mám hybridní měnič 1kw 60A 12V a k němu připojené 1S2P - 120W panely směrem na jih. Chtěl bych přidat další panely směrem na východ a rád bych využil maximum co mohu na měnič zavěsit?

Kolik panelů mohu zapojit paralelně s těmito parametry:
Pmax - 120W
Max I - 6,49A
Max zkrat I - 6,9A
Max Vol - 18,5V DC
Max otevřený Vol - 22,5V
https://www.solarfam.nl/pdf/RIGID/SZ-120-72M.pdf

Hybridní měnič Green Cell 1kW 12V MPPT(klon Must):
Rozsah FV napětí pro MPPT: 15 - 60VDC
Maximální FV výkon: 625 W.
Maximální výstupní proud MPPT: 60A
https://greencell.global/en/solar-inver ... cification

Pokud jdu na to podle údaje max FV výkon 625W, tak je jasně dáno že maximum panelů co můžu použít je 5ks. Ale pak vidím v manuálu modelový příklad a tam je uvedeno při 50A 8ks 260Wp v zapojení 2S4P což je 2080Wp.
Prostě tomu nerozumím. Já bych vydělil 60A zkratovým proudem 6,9A - což je 8 panelů, ale určitě je třeba započítat nějaké koeficienty.

Prosím o radu jak mám počítat tyto výkony? Jaké jsou zde koeficienty atd. Prosím poraďte mi vzorec, z kterého bych pochopil přesně o co tady jde.

Děkuji a ještě jednou se omlouvám.
rva
Příspěvky: 3517
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Výpočet pro určení počtů panelů dle MPPT měniče.

Příspěvek od rva »

60 A je výstupní proud z mppt regulátoru. No a 60 A x 12 V = 720 W. No a rozdíl je asi v tom, že původní návod překládal někdo rychle a nebylo potřeba zákazníka více zasvěcovat do problematiky.
Panel 120 Wp dává 120 Wp za standardních podmínek. Za jasného zimního dne nebo blíž rovníku bude klidně dávat víc.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Výpočet pro určení počtů panelů dle MPPT měniče.

Příspěvek od sitra »

Voc je 22,5 V. Tedy s rezervou na zimní měsíce jsi schopen udělat string po 2 panelech. 2x 120W = 240Wp na jeden string.

Pokud těch stringů dáš na sebe 5 tak by si měl regulátor vzít jen to co umí. Což je vhodné při zhoršených slunečných podmínkách. Aby panel měl výkon jak je uvedeno na štítku je výkon, který jsi schopen dosáhnout párkrát do roka. Takže "předimenzování" je v pořádku.
Ohledně proudu a průřezu vodičů to bude asi ta větší komplikace. Na 50A by jsi měl použít 16mm2.
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Ltd-mp
Příspěvky: 17
Registrován: stř črc 13, 2022 11:00 am

Re: Výpočet pro určení počtů panelů dle MPPT měniče.

Příspěvek od Ltd-mp »

Mockrát děkuji za rychlé odpovědi. Nicméně jsem se nedozvěděl, jestli jsou zde nějaké koeficienty, které se do výpočtu přidávají, jestli existuje nějaký vzorec pro výpočet. Chci tu problematiku pochopit.
kodl69
Příspěvky: 7399
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výpočet pro určení počtů panelů dle MPPT měniče.

Příspěvek od kodl69 »

samozřejmě. Voc musíš přepočíta podle koeficientu na panelu aspoň pro -30°C, stejně jako Umpp pro teplotu přes 50°C aby napětí ještě stačilo pro provoz mppt regulátoru.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Ltd-mp
Příspěvky: 17
Registrován: stř črc 13, 2022 11:00 am

Re: Výpočet pro určení počtů panelů dle MPPT měniče.

Příspěvek od Ltd-mp »

sitra píše:Voc je 22,5 V. Tedy s rezervou na zimní měsíce jsi schopen udělat string po 2 panelech. 2x 120W = 240Wp na jeden string.

Pokud těch stringů dáš na sebe 5 tak by si měl regulátor vzít jen to co umí. Což je vhodné při zhoršených slunečných podmínkách. Aby panel měl výkon jak je uvedeno na štítku je výkon, který jsi schopen dosáhnout párkrát do roka. Takže "předimenzování" je v pořádku.
Ohledně proudu a průřezu vodičů to bude asi ta větší komplikace. Na 50A by jsi měl použít 16mm2.
Pokud budu spojovat stringy společně je třeba oddělit každý string diodou? Jak se provádí spojování stringů? Mohu svést každý string kabely 6mm2 na spojovací lištu na půdě a odtud 16mm2 do měniče?

Omlouvám se, amatér:(
rva
Příspěvky: 3517
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Výpočet pro určení počtů panelů dle MPPT měniče.

Příspěvek od rva »

Žádná dioda, snad budou všechny paralelně připojené panely napěťově podobné. A jak se to spojuje tak se inspiruj od Číňanů. Není moc rozumných důvodů dělat to moc odlišně: https://www.aliexpress.com/item/1005003279528659.html
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Ltd-mp
Příspěvky: 17
Registrován: stř črc 13, 2022 11:00 am

Re: Výpočet pro určení počtů panelů dle MPPT měniče.

Příspěvek od Ltd-mp »

Děkuji mockrát za odpovědi. Trochu jsem se v tom posunul, i když to nebylo úplně přesně jak bych si představoval. Všechno to je takové pocitové, nic podložené.

Spojím dva stringy. Jeden již mám 240W 1S2P na jih a druhý dám 480W 1S4P na východ a tím moje hraní zakončím. To na co jsem mini ostrůvek stavěl už nyní splňuje (zdroj pro plyn kotel, el. žaluzie,bránu, branku a stínící prvky domu se kterými bez elektriky nepohnu) a přidáním panelů pokryji škaredé počasí, prodloužím sezónu, přidám router a switche s kamerama, případně přes léto připojím lednici síťovým přepínačem. Víc od toho nečekám:-)

Ještě jednou děkuji.
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Výpočet pro určení počtů panelů dle MPPT měniče.

Příspěvek od Majkl »

Víc od toho nečekám:-)

Na základě osobních i zkušeností i zkušeností ostatních zde na fóru si dovolím předpovědět, že tohle přesvědčení dlouho nevydrží. Ale jsou i výjimky, které potvrzují pravidlo - to že solariditýda je mnohem nakažlivější než Covid :lol: Tak uvidíme.

M.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
Ltd-mp
Příspěvky: 17
Registrován: stř črc 13, 2022 11:00 am

Re: Výpočet pro určení počtů panelů dle MPPT měniče.

Příspěvek od Ltd-mp »

Jasně, toto chápu a i já chci využít maximum pořízené sestavy:-) Nicméně další level opravdu nemám v plánu - žijeme v nízkoenergetickém domě s tak směšnými náklady, že by se elektrárna nikdy nezaplatila. Nicméně žijeme na místě s častými výpadky elektřiny (větrný kopec), že jsem měl v plánu pořídit obyčejný záložní zdroj baterka-měnič, ten jsem jen nepatrně upgradoval o soláry. Při výpadku elektřiny mi stačí, když se můžeme v klidu osprchovat, uvařit si na plynu, otevřít si žaluzie nebo bránu, popřípadě si zapneme nouzové 12v bludičky na večer. Víc nepotřebujeme. A jestli k tomu přidám nějakou malou trvalou zátěž, jako je routery, switche, kamery či automatizace, ať se to využije, tak za 35 tis kč mám záložní zdroj a pěknou hračku na hraní s radostí, že jsem si to udělal zase sám:-) Jak říkám, víc od toho neočekávám:-)
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Výpočet pro určení počtů panelů dle MPPT měniče.

Příspěvek od thomas.007 »

Ltd-mp píše: Spojím dva stringy. Jeden již mám 240W 1S2P na jih a druhý dám 480W 1S4P na východ
Doporučuji přepojit stávající 1S2P na 2S1P na jih a druhý dát 2S2P na východ. Klesnou tak proudy ve vodičích, budou menší úbytky napětí a při zamračeném počasí půjde do měniče vyšší napětí a MPPT v měniči může z toho více vytěžit. Takhle by mohlo napětí na 1S stringu klesnout pod své minimum a měnič do baterky nepošle nic. Navíc při řazení 2S1P bude proud ve stringu jen 6,49A a ve stringu 2S2P bude proud 12,98A, což v pohodě přenese standardní kabel 4mm2.

Při řazení stringu 1S4P bude proud kabelem k měniči skoro 26A a některé laciné konektory potažmo rozvojky z Číny, budou pracovat na hraně, bude se to hřát a nedej bože u levných šuntů to může i shořet. 13A přenese kdejaký laciný MC4 konektor nebo rozdvojka. Navíc u 4P by bylo vhodné použít kabel 6mm2...
Nějaké stručné info třeba tady: https://www.i4wifi.cz/cs/stranky/132-so ... y-zapojeni
Ltd-mp
Příspěvky: 17
Registrován: stř črc 13, 2022 11:00 am

Re: Výpočet pro určení počtů panelů dle MPPT měniče.

Příspěvek od Ltd-mp »

thomas.007 píše:
Ltd-mp píše: Spojím dva stringy. Jeden již mám 240W 1S2P na jih a druhý dám 480W 1S4P na východ
Doporučuji přepojit stávající 1S2P na 2S1P na jih a druhý dát 2S2P na východ. Klesnou tak proudy ve vodičích, budou menší úbytky napětí a při zamračeném počasí půjde do měniče vyšší napětí a MPPT v měniči může z toho více vytěžit. Takhle by mohlo napětí na 1S stringu klesnout pod své minimum a měnič do baterky nepošle nic. Navíc při řazení 2S1P bude proud ve stringu jen 6,49A a ve stringu 2S2P bude proud 12,98A, což v pohodě přenese standardní kabel 4mm2.

Při řazení stringu 1S4P bude proud kabelem k měniči skoro 26A a některé laciné konektory potažmo rozvojky z Číny, budou pracovat na hraně, bude se to hřát a nedej bože u levných šuntů to může i shořet. 13A přenese kdejaký laciný MC4 konektor nebo rozdvojka. Navíc u 4P by bylo vhodné použít kabel 6mm2...
Nějaké stručné info třeba tady: https://www.i4wifi.cz/cs/stranky/132-so ... y-zapojeni
Skvělá informace, určitě zapojím dle Vaší rady. Bez výhrady vše dává smysl.

Děkuji mockrát, moc si toho vážím.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Výpočet pro určení počtů panelů dle MPPT měniče.

Příspěvek od Pawel »

Jen se lehce zeptám, proč by nízko energetický dům nevyužil FV to nepoužíváte elektřinu? Pořizovat FV na topení je nesmysl a to platí pro každý dům.
Ltd-mp
Příspěvky: 17
Registrován: stř črc 13, 2022 11:00 am

Re: Výpočet pro určení počtů panelů dle MPPT měniče.

Příspěvek od Ltd-mp »

thomas.007 píše:
Ltd-mp píše: Spojím dva stringy. Jeden již mám 240W 1S2P na jih a druhý dám 480W 1S4P na východ
Doporučuji přepojit stávající 1S2P na 2S1P na jih a druhý dát 2S2P na východ. Klesnou tak proudy ve vodičích, budou menší úbytky napětí a při zamračeném počasí půjde do měniče vyšší napětí a MPPT v měniči může z toho více vytěžit. Takhle by mohlo napětí na 1S stringu klesnout pod své minimum a měnič do baterky nepošle nic. Navíc při řazení 2S1P bude proud ve stringu jen 6,49A a ve stringu 2S2P bude proud 12,98A, což v pohodě přenese standardní kabel 4mm2.

Při řazení stringu 1S4P bude proud kabelem k měniči skoro 26A a některé laciné konektory potažmo rozvojky z Číny, budou pracovat na hraně, bude se to hřát a nedej bože u levných šuntů to může i shořet. 13A přenese kdejaký laciný MC4 konektor nebo rozdvojka. Navíc u 4P by bylo vhodné použít kabel 6mm2...
Nějaké stručné info třeba tady: https://www.i4wifi.cz/cs/stranky/132-so ... y-zapojeni
Jen pro informaci, zkoušel jsem zapojit panely do série a moc jsem z toho nevytěžil. Bohužel MPPT regulátor z nějakého důvodu zvolil při rozednění křivku okolo 15V a až po 3-4 hodinách pak přešel na 36V. I výkon byl víceméně poloviční. Tak nevím, asi ten Green Cell (Must) nebude mít ten MPPT regulátor nejideálnější. Uvidíme, jak přidám další panely. Zkusím opět zapojit vše do sérioparalelního zapojení. Přeci jen nechci provozovat při paralelním zapojení tak velké proudy.

Děkuji za rady.
Ltd-mp
Příspěvky: 17
Registrován: stř črc 13, 2022 11:00 am

Re: Výpočet pro určení počtů panelů dle MPPT měniče.

Příspěvek od Ltd-mp »

thomas.007 píše:
Ltd-mp píše: Spojím dva stringy. Jeden již mám 240W 1S2P na jih a druhý dám 480W 1S4P na východ
Doporučuji přepojit stávající 1S2P na 2S1P na jih a druhý dát 2S2P na východ. Klesnou tak proudy ve vodičích, budou menší úbytky napětí a při zamračeném počasí půjde do měniče vyšší napětí a MPPT v měniči může z toho více vytěžit. Takhle by mohlo napětí na 1S stringu klesnout pod své minimum a měnič do baterky nepošle nic. Navíc při řazení 2S1P bude proud ve stringu jen 6,49A a ve stringu 2S2P bude proud 12,98A, což v pohodě přenese standardní kabel 4mm2.

Při řazení stringu 1S4P bude proud kabelem k měniči skoro 26A a některé laciné konektory potažmo rozvojky z Číny, budou pracovat na hraně, bude se to hřát a nedej bože u levných šuntů to může i shořet. 13A přenese kdejaký laciný MC4 konektor nebo rozdvojka. Navíc u 4P by bylo vhodné použít kabel 6mm2...
Nějaké stručné info třeba tady: https://www.i4wifi.cz/cs/stranky/132-so ... y-zapojeni
Jen pro informaci, zkoušel jsem zapojit panely do série a moc jsem z toho nevytěžil. Bohužel MPPT regulátor z nějakého důvodu zvolil při rozednění křivku okolo 15V a až po 3-4 hodinách pak přešel na 36V. I výkon byl víceméně poloviční. Tak nevím, asi ten Green Cell (Must) nebude mít ten MPPT regulátor nejideálnější. Uvidíme, jak přidám další panely. Zkusím opět zapojit vše do sérioparalelního zapojení. Přeci jen nechci provozovat při paralelním zapojení tak velké proudy.

Děkuji za rady.
Soban
Příspěvky: 3459
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Výpočet pro určení počtů panelů dle MPPT měniče.

Příspěvek od Soban »

Ty panely co máš sériově musí být stejně orientovány a ani na jednom nesmí být stín jinak ten string nebude dávat výkon.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
cipis
Příspěvky: 4346
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Výpočet pro určení počtů panelů dle MPPT měniče.

Příspěvek od cipis »

Přesně, to se nemůže vše nacpat do jednoho regulátoru. Sériově jen jednu střechu.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
bokser01
Příspěvky: 1316
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Výpočet pro určení počtů panelů dle MPPT měniče.

Příspěvek od bokser01 »

Ltd-mp píše:
thomas.007 píše:
Ltd-mp píše: Spojím dva stringy. Jeden již mám 240W 1S2P na jih a druhý dám 480W 1S4P na východ
Doporučuji přepojit stávající 1S2P na 2S1P na jih a druhý dát 2S2P na východ. Klesnou tak proudy ve vodičích, budou menší úbytky napětí a při zamračeném počasí půjde do měniče vyšší napětí a MPPT v měniči může z toho více vytěžit. Takhle by mohlo napětí na 1S stringu klesnout pod své minimum a měnič do baterky nepošle nic. Navíc při řazení 2S1P bude proud ve stringu jen 6,49A a ve stringu 2S2P bude proud 12,98A, což v pohodě přenese standardní kabel 4mm2.

Při řazení stringu 1S4P bude proud kabelem k měniči skoro 26A a některé laciné konektory potažmo rozvojky z Číny, budou pracovat na hraně, bude se to hřát a nedej bože u levných šuntů to může i shořet. 13A přenese kdejaký laciný MC4 konektor nebo rozdvojka. Navíc u 4P by bylo vhodné použít kabel 6mm2...
Nějaké stručné info třeba tady: https://www.i4wifi.cz/cs/stranky/132-so ... y-zapojeni
Jen pro informaci, zkoušel jsem zapojit panely do série a moc jsem z toho nevytěžil. Bohužel MPPT regulátor z nějakého důvodu zvolil při rozednění křivku okolo 15V a až po 3-4 hodinách pak přešel na 36V. I výkon byl víceméně poloviční. Tak nevím, asi ten Green Cell (Must) nebude mít ten MPPT regulátor nejideálnější. Uvidíme, jak přidám další panely. Zkusím opět zapojit vše do sérioparalelního zapojení. Přeci jen nechci provozovat při paralelním zapojení tak velké proudy.

Děkuji za rady.

Mám na Mustu 4 stringy a MPPT funguje úplně v pohodě... Spíš bych hledal problém v tvém zapojení :)
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Uživatelský avatar
zeronimoo
Příspěvky: 1
Registrován: pon zář 05, 2022 6:48 pm

Re: Výpočet pro určení počtů panelů dle MPPT měniče.

Příspěvek od zeronimoo »

Ahoj lidičky asi to sem až tak nepatří ale potřeboval bych poradit jaký panely a mikroměnič bych mel koupit na montáž na balkon děkuji za odpovědi
fofo44
Příspěvky: 28
Registrován: čtv zář 01, 2022 12:46 pm

Re: Výpočet pro určení počtů panelů dle MPPT měniče.

Příspěvek od fofo44 »

Mam jednu dilem s ktorou by som potreboval pomoct.
Chcem pripojit z priestorových dovodov 4 panely systemom 2S2P.
Vyberam z dvoch typov.
LEAPTON LP182-M-60-MH kde vmp 35.2V voc 41.8V
DHT-M60X10/FS-460W kde vmp 52.8V voc 62.4
Chcel by som kupit menic isolar kde rozsah mppt 60-115V a vdc-max 145V a bateriu 48V
Pri panely Leapton mi v lete pri vysokej teplote hrozi pokles napatia pod 60V.
Pri panely DHT mi v zime hrozi prekročenie rozsahu mppt 115V a velmi blizko aj vdc_max.
Viac sa priklanam k verzii DHT ale bojim sa nicenia menica. Prosim o nejake vaše názory.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek