Pomoc s výběrem bojleru s využitím přebytků z FVE

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
AlesB
Příspěvky: 7
Registrován: sob črc 23, 2022 1:02 pm

Pomoc s výběrem bojleru s využitím přebytků z FVE

Příspěvek od AlesB »

Zdravím,

Zanedlouho bych měl mít nainstalovanou FVE. Orientace bude Východ 4,1 kWp, Západ 5,33 kWp. Přebytky bude řídit Wattrouter.

Přebytků bude dost, vytápím plynem a dosud jsem TUV ohříval nepřímo ohřívaným zásobníkem Dražice 100L, což pro naši 3 člennou rodinu naprosto stačilo.

Mým cílem je ukládat přebytky do bojleru, který musím nově pořídit. Jsem laik a nikdo mi pořádně nedokáže poradit s kapacitou bojleru, a tak jsem se zkusil do toho pustit sám.

Místo mám jen pro jeden bojler, tudíž kombinace předehřev a dohřev není možná.
Mám cirkulační obvod, takže mám na výběr pouze 2 typy bojlerů.

1. Dražice OKC NTRR/BP 300L
Varianta, pokud bych zůstal na ohřev TUV u plynu + 3F topná jednotka na přebytky z FVE. Výhoda je, že pokud nebude voda nahřátá z přebytků FVE (na topné jednotce nastavím 60°C), tak na termostatu plynu nastavím řekněme 40°C a bude nahřívat jen horní polovinu bojleru na tuto teplotu.

Myslím si ale, že 300 L je na naše potřeby už moc, v létě z přebytků nebudeme stíhat odebírat teplou vodu, voda bude zbytečně chládnout a v jarních a podzimních měsících o to bude méně nahřátá voda. Bohužel Dražice o objemu 250 nebo 200 L neumožňují do revizního otvoru osadit 3F topnou jednotku, což je nutnost pro maximální využití přebytků z FVE. Myslím si, že dohřev bojleru plynem je i dnes výhodnější nežli elektřinou.


2. Dražice OKCE S 200 L
Varianta, pokud bych šel do elektrického bojleru. Do spodního revizního otvoru bych osadil 3F topnou jednotku. Ta by sloužila na přebytky z FVE + ohřev z distribuce.

Velikost bojleru bude asi akorát, ale zde se mi nelíbí to, že je jen jedna topná jednotka/termostat jak na přebytky, tak ohřev z distribuce. To znamená, že pokud budu mít jeden den nahřátou vodu z přebytků a druhý den přebytky nebudou, tak budu zbytečně nahřívat vodu z distribuce na nastavenou teplotu termostatu (60°C), přitom by jsme si ten den vystačili s vodou, která by mohla být dejme tomu 50°C. No a další den by už třeba přebytky z FVE byly, tak by se voda opět dohřála na 60°C.

Napadlo mě ještě to, že by se to dalo vyřešit tím, že by se doprostřed osadila ještě jedna topná jednotka TJ 6/4“. Ta by měla svůj termostat nastavený na 40°C a byla by zapojená jen na distribuci. Co jsem ale četl, tak ty „mokré“ jednotky nejsou dobré, usazuje se na nich kámen, tak nevím, jaké jsou zkušenosti. Ale funkčně by to bylo stejné jako u toho plynového.



Co by jste mi poradili?

Ještě ohledně výběru topné jednotky. Moje FVE bude maximálně vyrábět 6-6,5 kW/h.
Byla by optimální jednotka TPK 210 - 12 / 3-6 kW ?
Nebo raději vzít přímo jednotku určenou pro přebytky z FVE TPK 210 - 12 / 6,6 kW ?
Pokud by byly moje úvahy s topnou jednotkou TJ 6/4“ uprostřed správné, jaký výkon pořídit? Stačila by ta 2 kW?

Jo a ještě, jaká je praxe chládnutí bojleru?
Jak jsem zmínil, současně mám Dražice 100L. Bojler mám umístěný ve sklepě, kde v zimě může být třeba 13°C. Vedení teplé vody do bytu k první baterii mám celkem dlouhé, cca 11m. Zpětnou klapku mám jen na studené vodě.
Když jsem udělal test a vypnul večer po koupání bojler, z 60°C jsem tam měl ráno 30°C. Pokud jsem udělal další den test a ještě k tomu jsem uzavřel kohout od vratné větve cirkulačky, ráno tam bylo 45°C. Bohužel na teplé větvi kohout nemám, tak jsem to nemohl vyzkoušet, ale je fakt, že ráno je teplá větev vždy teplá.
Pomohly by zpětné klapky i na teplé a vratné větvi cirkulačky? Nebo je to tím zásobníkem? Jaké ztráty bych mohl očekávat u toho nového zásobníku? Máte někdo praktické zkušenosti? Pokud by voda moc nechládla, možná by stálo za to jít do většího bojleru, ale nedělám si iluze.

Děkuji
rva
Příspěvky: 3517
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Pomoc s výběrem bojleru s využitím přebytků z FVE

Příspěvek od rva »

Mám tvrdou vodu a 3-fázové těleso vypadá třeba takto: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... en#p147306
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
cipis
Příspěvky: 4346
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Pomoc s výběrem bojleru s využitím přebytků z FVE

Příspěvek od cipis »

Proc ti jede celou noc cirkulacka?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Diablo1st
Příspěvky: 1619
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s výběrem bojleru s využitím přebytků z FVE

Příspěvek od Diablo1st »

AlesB píše:
Přebytky bude řídit Wattrouter.

2. Dražice OKCE S 200 L
Varianta, pokud bych šel do elektrického bojleru. Do spodního revizního otvoru bych osadil 3F topnou jednotku. Ta by sloužila na přebytky z FVE + ohřev z distribuce.

Velikost bojleru bude asi akorát, ale zde se mi nelíbí to, že je jen jedna topná jednotka/termostat jak na přebytky, tak ohřev z distribuce. To znamená, že pokud budu mít jeden den nahřátou vodu z přebytků a druhý den přebytky nebudou, tak budu zbytečně nahřívat vodu z distribuce na nastavenou teplotu termostatu (60°C), přitom by jsme si ten den vystačili s vodou, která by mohla být dejme tomu 50°C. No a další den by už třeba přebytky z FVE byly, tak by se voda opět dohřála na 60°C.
Keďže máte Wattrouter riešenie je veľmi jednoduché. Osadíte si to bojlera ešte jedno čidlo (napr. na viečko od 6/4" otvoru v strede), toto pripojíte do WR a viete si nastaviť pri akej teplote a kedy bude WR spínať špirálu a dohrievať bojler.
Ja mám 200l OKCE dražice a toto čidlo mám pichnuté v tom 6/4" otvore. Teplotu mám nastavenú na 45°C a časový plán každý deň od 17:00 do 22:00. Správa sa to tak, že ak je teplota nižšia ako 45°C v tieto hodiny, WR zopne SSR a dohreje bojler z DS pokiaľ nebude teplota na čidle 45°C. Nás je doma 5 a máte dosť veľkú spotrebu vody, ale aj napriek tomu teplá voda vydrží 2 dni.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
AlesB
Příspěvky: 7
Registrován: sob črc 23, 2022 1:02 pm

Re: Pomoc s výběrem bojleru s využitím přebytků z FVE

Příspěvek od AlesB »

to rva

Celkem dost velký nános kamene. Nejsou problémy s prosakováním? Jak dlouho jednotku používáte?
AlesB
Příspěvky: 7
Registrován: sob črc 23, 2022 1:02 pm

Re: Pomoc s výběrem bojleru s využitím přebytků z FVE

Příspěvek od AlesB »

to cipis

To jsem se zapomněl zmínit. Cirkulační čerpadlo v cirkulačním okruhu se zapíná po rozsvícení světla v koupelně a běží jen 1 min. Podle mě to ochlazování je způsobené samotížkou a teoreticky by ty zpětné klapky tomu měly zabránit,
rva
Příspěvky: 3517
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Pomoc s výběrem bojleru s využitím přebytků z FVE

Příspěvek od rva »

Třífázové těleso je z roku 2011. Po vyčištění je stále jako nové. Přes léto neběhá, to je boiler ohříván fototermikou. Těsnění je stále původní, ale příště už bude potřeba vyměnit.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
AlesB
Příspěvky: 7
Registrován: sob črc 23, 2022 1:02 pm

Re: Pomoc s výběrem bojleru s využitím přebytků z FVE

Příspěvek od AlesB »

to Diablo1st

Dá se to čidlo někde sehnat? A jak je to fyzicky zapojeno do toho Wattrouteru?
Rozumím tomu správně, že v otvoru 6/4" máte jen čidlo?
Pokud se tedy voda nahřívá z DS, tak to zase zbytečně ohříváte celý bojler ze spodního tělesa, ne? Nebylo by právě lepší z DS ohřívat topnou jednotkou uprostřed = poloviční kapacitu bojleru?

Můžete prosím to ochlazování nějak rozvinout?
V jaké teplotě je umístěný bojler? Máte cirkukačku? Jak je daleko je od baterie? Jak rychle zchládne voda třeba přes noc?

Děkuji
Diablo1st
Příspěvky: 1619
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s výběrem bojleru s využitím přebytků z FVE

Příspěvek od Diablo1st »

TU je link na manuál od WR.
Podporuje buď analógové PT1000 alebo digitálne Dallas DS18x20. Zapojenie je v manuále.

Ja mám v tom otvore zátku a troška izolácie. Do tejto izolácie som pichol čidlo tak, aby sa dotýkalo tej zátky.

Vzhľadom na to, že sa mi bojler dohrieva z DS výnimočne, tak to neriešim. Za posledné 2 mesiace sa to stalo asi 3x.

Bojler (Dražice 200L OKCE) mám umiestnený v pivnici vedľa kotla na drevo. K poslednej batérii to je tak 30m. Popravde, že by sa bojler nejako brutálne ochladzoval bez odberu som si nevšimol. Raz sa mi stalo, že som omylom vypol prívod do bojlera a studenú vodu sme si všimli až na tretí deň. a to sme doma 4 dospelý a malé dieťa. :)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
PetrDubi
Příspěvky: 1348
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc s výběrem bojleru s využitím přebytků z FVE

Příspěvek od PetrDubi »

Svislý bojler má dobrou stratifikaci, takže i tou spirálou dole se nejdřív nahřeje voda nahoře a postupně se nahřívá níž a níž. Pokud je čidlo uprostřed, tak není moc velký rozdíl mezi spirálou dole a uprostřed. Když mi nahřívají bojler termický panely šnekem, který je v dolní půlce, tak je taky nejdřív teplá voda nahoře a postupně se nahřívá voda směrem dolu, až se nehřeje celý bojler a když mi ohřívá spirála dole, tak to funguje stejně.
Wattrouter snad používá čidla Dallas DS18B20, ale raději si to předem ověř (tak Diablo už ti to napsal).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
AlesB
Příspěvky: 7
Registrován: sob črc 23, 2022 1:02 pm

Re: Pomoc s výběrem bojleru s využitím přebytků z FVE

Příspěvek od AlesB »

to Diablo1st

Myslel jsem, že to čidlo je jako hotová věc, která se namontuje do toho otvoru, ale asi je to nějak zbastlené. Mohl by jste udělat fotku, jak to vypadá, popř. poskytnout nějaké podrobnější info, jak jste to udělal?
AlesB
Příspěvky: 7
Registrován: sob črc 23, 2022 1:02 pm

Re: Pomoc s výběrem bojleru s využitím přebytků z FVE

Příspěvek od AlesB »

Mohl by mi někdo potvrdit nebo vyvrátit obavy, zda v případě většího zásobníku (300 L) budu ohřívat zbytečně velké množství vody, kterou nespotřebuji a voda bude zbytečně chládnout? Napište prosím svoje zkušenosti.

Jme 2 dospělí + 1 dítě. Sprchujeme se, ale celkem tak 6x týdně se napouští malá vana (odhadem tak po 50L). Nádobí umýváme v myčce

Díky
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Pomoc s výběrem bojleru s využitím přebytků z FVE

Příspěvek od Pawel »

Tabulkově OKC 300 NTR/HP má nejmenší ztráty a má výhodu že můžete použít 2 tělesa to znamená že můžete ohřát horní polovinu na použitelnou teplotu a potom dohřívat spodek. Hledejte zde na fóru je to tu xx popsáno.
Uživatelský avatar
Tonicek
Příspěvky: 127
Registrován: pát úno 21, 2014 12:25 pm
Bydliště: Prešov

Re: Pomoc s výběrem bojleru s využitím přebytků z FVE

Příspěvek od Tonicek »

ešte otázka , Zamýšľam sa, že urobím samostatný ohrev vody z FVE. Ale v kupeni mam kotol so zabudovaným zásobníkom. Pod kotol mi vojde max 150 bojler, predsa je to len v kúpelni. Ale napadlo ma, že by som vedel umiestniť do druhej kupelni v pivnici ďalší bojler 300 litrový a ten napojil na rozvod teplej vody. Na kotli by som ohrev vody vypol. Fungovalo by to takto? Ak by som zobral, že ohrev vody FVE by vedel fungovať Marec až OPktóber, tak by som ohrev vody zapínal cez plyn len v zime, čím by som plynový kotol mohol nechať vypnutý úplne dlhšiu dobu.
1x ::pv:: 230Wp, *batt* NI-CD 210 Ah, 12V, Victron MPPT 100/15A
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Pomoc s výběrem bojleru s využitím přebytků z FVE

Příspěvek od rob.brno »

Šel bych do průtokového ohřevu TUV za použití např.:
https://www.akumulacni-nadrz.cz/

Klasický bojler s "živou" vodou průměrně do 10let zrezne a investice se opakuje. Akumulační nádrž s průtokovým ohřevem s "mrtvou" vodou člověka přežije.
AlesB
Příspěvky: 7
Registrován: sob črc 23, 2022 1:02 pm

Re: Pomoc s výběrem bojleru s využitím přebytků z FVE

Příspěvek od AlesB »

A jak by to zapojení vypadalo? Že průtokový ohřívač bude ohřívat vodu do akumulační nádrže?
kodl69
Příspěvky: 7399
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc s výběrem bojleru s využitím přebytků z FVE

Příspěvek od kodl69 »

to máte v tom Brně tu vodu nějak živou... 40km na sever od Brna mi první boiler vydržel 17 let, a měnil jsem ho proto, že byl plnej kamení a neměl výměník pro solár dole, měl jsem solár zapojenej na horní výměník. Druhej boiler mám už jedenáctej rok, a po prohlídce vnitřku to na nějakou zvláštní korozi taky nevypadalo... POdle tvrdosti vody se taky zanáší ten výměník, tj není na to univerzální návod, co vydrží dýl...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
maraou
Příspěvky: 10
Registrován: čtv srp 18, 2022 2:10 pm

Re: Pomoc s výběrem bojleru s využitím přebytků z FVE

Příspěvek od maraou »

Ahoj,
Nemáte prosím někdo zkušenost s boilerem Drazice OKC 100 NTR/Z. ?

Je to neprimotopna varianta kterou mam u kondenzacniho kotle. Jde mi o to, zda tam lze nejak dobastlit elektricke topne teleso?

V zadu na plasti vprostred vysky je zablindovany otvor, ktery nevim, k cemu je mozna 1”. Dokazu si predstavit, ze bych tam nasrouboval topnou tyc z koupelnoveho zebriku. Diky
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Pomoc s výběrem bojleru s využitím přebytků z FVE

Příspěvek od Hyp »

Tak se zeptej na podpora@dzd.cz

Jo a existuji tyce pro zebriky se 2 termostaty, ten prvni vypina tusim pri 85°C a zase sepne pri 55°C a druhy bezpecnostni vypina pri 95

Jsou s vykonem max 1,2kW, priruba je 1/2” a sehnal jsem ho pod 1000 ,- Ale špatně se shání , zkus vyrobce

Obchodni nazev je : tyč topná EL.07

Popisek je tady https://www.korado.cz/priloha?page=78&p=1&type=file

Výrobce je tradeko
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Pomoc s výběrem bojleru s využitím přebytků z FVE

Příspěvek od fugas »

Ahoj.
Abych nezakládal téma, tak se tu s dovolením svezu. Budu instalovat nový bojler Dražice a mám v tom lehce zmatek.
1) Chystal jsem se v Nadetě koupit nějaké to keramické těleso. Obvykle je půlené ve smyslu 230V / 60V (pro můj případ). Jenže jak jsem si všiml, někde v popisu píšou 60V a někde píšou upřesňující VDC. Měl jsem za to, že tomu odporovému drátu je to vcelku jedno, jestli VAC nebo VDC. Můžete mi to prosím někdo objasnit?

2) Ve hře je stále ještě více než jedna varianta provedení. Beru v úvahu možnost pořídit k mému 200l bojleru přírubu s dvěma, nebo třemi jímkami. Nedaří se mi ale najít kompatibilitu těch přírub. Tedy pokud jsou tam rozdíly, tak opravdu podivně minimální. Podle všeho moje origo příruba s jednou jímkou pro topné těleso by měla mít průměr 195mm. U příruby s třemi jímkami jsem ale v popisu nikde nic nenašel. Pouze v souvisejících produktech je nabízeno těsnění o průměru 210mm. Jel jsem tedy do obchodu, kde pán sice nevěděl (nedivím se, není to asi častý dotaz) ale ochotně mi vytočil a dal na ucho někoho přímo na zastoupení. Ten mi řekl, že nic jako příruba s více jímkami neexistuje. Existují pouze výkonové řady bojlerů. Tím mě sice dokonale odzbrojil, ale moc mi to nepomohlo. To že ty výkonnější bojlery mají holt více jímek, jsem mu už nějak neměl sílu vyprávět.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek