DIY ostrovni FVE rodinny dum

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: DIY ostrovni FVE rodinny dum

Příspěvek od solárník »

Mam vyzkouseno, ze techto 30 ms nevadi zadnemu spotrebici vcetne herniho pocitace.
Pokud by to nějakému vadilo, má ve zdroji příliš malý elektrolyt, stačí dát lepší zdroj.
sisdale
Příspěvky: 269
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: DIY ostrovni FVE rodinny dum

Příspěvek od sisdale »

V priloze prikladam slibene zapojeni prepinace siti postaveneho ze dvou stykacu a pomocneho kontaktu. Nemohl jsem pouzit stykace s mechanickou vazbou, protoze vyskove nevejdou do stavajiciho zapusteneho domovniho rozvadece.
Přílohy
prepinac_siti.png
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DIY ostrovni FVE rodinny dum

Příspěvek od kodl69 »

Ale to mecahnický blokování by tam mělo být... jenom takový info, naprostá většina instalačních stykačů má v jednom okamžiku sepnutý jak spínací, tak rozpínací kontakty. Vlastní zkušenost, byl to celkem výraznej světelnej i zvukovej efekt... tj topbě se začne druhej stykač spínat dřív, než ten první bude jistě rozpojenej. Nevymejšlej vymyšlený...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: DIY ostrovni FVE rodinny dum

Příspěvek od Pawel »

Jestli se to potká tak to bude drahý.
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: DIY ostrovni FVE rodinny dum

Příspěvek od Hyp »

A jak to těsní, to je na tmel nebo je mezi i kompri páska?
ACDC
Příspěvky: 495
Registrován: pon kvě 09, 2022 8:31 am
Lokalita: Litomyšlsko
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: DIY ostrovni FVE rodinny dum

Příspěvek od ACDC »

Třeba ABB se nepotká, testováno.
4,0kW teoreticky, RESACS, Pb-C 14,4kW
Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Neměl jsem dotaci na vůbec nic.
Jsem pitomec, ale mám čisté svědomí.
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: DIY ostrovni FVE rodinny dum

Příspěvek od Neo »

kodl69 píše:Ale to mecahnický blokování by tam mělo být... jenom takový info, naprostá většina instalačních stykačů má v jednom okamžiku sepnutý jak spínací, tak rozpínací kontakty. Vlastní zkušenost, byl to celkem výraznej světelnej i zvukovej efekt... tj topbě se začne druhej stykač spínat dřív, než ten první bude jistě rozpojenej. Nevymejšlej vymyšlený...
Ve strojích kde motůrky (75kW) se rozbíhají přes hvězdu žádné mechanické blokování stykačů není,
Stykače hvězda/ trojúhelník se přepínají jen přes pomocné kontakty a žádný "Voheň" se nekoná :)
++
Soban
Příspěvky: 3448
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: DIY ostrovni FVE rodinny dum

Příspěvek od Soban »

Pokud má stykač při přepínání sepnuté jak spínací tak rozpínací kontakty tak je to zmetek!
Nejdříve má rozpojit a pak spojit!
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
sisdale
Příspěvky: 269
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: DIY ostrovni FVE rodinny dum

Příspěvek od sisdale »

kodl69 píše:Ale to mecahnický blokování by tam mělo být... jenom takový info, naprostá většina instalačních stykačů má v jednom okamžiku sepnutý jak spínací, tak rozpínací kontakty. Vlastní zkušenost, byl to celkem výraznej světelnej i zvukovej efekt... tj topbě se začne druhej stykač spínat dřív, než ten první bude jistě rozpojenej. Nevymejšlej vymyšlený...
No nepotka se to, protoze elektronicke rizeni dela 30 ms mezery mezi spinanim / rozpinanim obou stykacu. Zajimave je, ze reakce je rychlejsi nez prohlednuti obrazku a precteni predchozich prispevku, kde je to popsane. Elektronicka vazba tam je pro sichr. Navic spinaci a rozpinaci kontakty nejsou sepnuty ve stejny okamzik.
Naposledy upravil(a) sisdale dne sob črc 30, 2022 7:43 pm, celkem upraveno 2 x.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
sisdale
Příspěvky: 269
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: DIY ostrovni FVE rodinny dum

Příspěvek od sisdale »

Hyp píše:A jak to těsní, to je na tmel nebo je mezi i kompri páska?
Je tam tmel.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
unyhhox
Příspěvky: 10
Registrován: úte srp 02, 2022 9:25 am

Re: DIY ostrovni FVE rodinny dum

Příspěvek od unyhhox »

Řeším obdobný set up. Můžete mi prosím říci, jak máte provedenou ochranu v případě svaření kontaktu jednoho ze stykačů?
sisdale
Příspěvky: 269
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: DIY ostrovni FVE rodinny dum

Příspěvek od sisdale »

unyhhox píše:Řeším obdobný set up. Můžete mi prosím říci, jak máte provedenou ochranu v případě svaření kontaktu jednoho ze stykačů?
Stykace mam naddimenzovane, 63A na kontakt. Tato verze stykacu v kontaktu rozpojuje na obou stranach a tak pravdepodobnost svareni obou stran je minimalni. Pokud presto ke svareni dojde a svar neudrzi v kontaktu zbyle kontakty (tedy, aby zabrala elektronicka vazba), tak se proste DS dostane na vystup menice a vyhodi to jistice. Pokud budu mit dalsi smulu, tak to proste odpali par soucastek v menici. Pak vymenim IGBT a par MOSFETU v menici a jede se dale. Uz jsem 2 tyto menice opravoval a neni to tak hrozne. Takze to riziko proste akceptuji.

Rozumne stykace s mechanickou vazbou mi nevejdou do stavajicihoi rozvadece a kdybych chtel zabudovat hlubsi rozvadec, tak bohuzel nemam dostatecnou siri zdi. Nevzhledne pridavne povrchove krabice nebo delat zasadni rekonstrukci a protahovat nove dostatecne kabely od rozvadece do technickeho zazemi pres dalsi mistnosti nechci.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: DIY ostrovni FVE rodinny dum

Příspěvek od Hyp »

Nakolik hrozi svareni u 32 A 3f stykace treba?

Jak casta je tahle situace? Jsou nekde fotky?
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DIY ostrovni FVE rodinny dum

Příspěvek od kodl69 »

Většina elektrikářů to vyhodí dřív, než vytáhne foťák. Ano, není to úplně zvlástní jev, hlavně u stykačů, který jsou trvale pod proudem, nejčastěj v průmyslu, kde jich je hodně v jednom rozvaděči, ale obvykle to není svaření kontaktů, ale roztaví se plast. kostřička a stykač zůstane sepnutý díky tomu. Pokud se při tom nepoškodí zbytek mechanizmu, tak by to měl zachránit pomocný kontakt. Ale už je tam to "BY MĚL"...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
unyhhox
Příspěvky: 10
Registrován: úte srp 02, 2022 9:25 am

Re: DIY ostrovni FVE rodinny dum

Příspěvek od unyhhox »

sisdale píše:
unyhhox píše:Řeším obdobný set up. Můžete mi prosím říci, jak máte provedenou ochranu v případě svaření kontaktu jednoho ze stykačů?
Stykace mam naddimenzovane, 63A na kontakt. Tato verze stykacu v kontaktu rozpojuje na obou stranach a tak pravdepodobnost svareni obou stran je minimalni. Pokud presto ke svareni dojde a svar neudrzi v kontaktu zbyle kontakty (tedy, aby zabrala elektronicka vazba), tak se proste DS dostane na vystup menice a vyhodi to jistice. Pokud budu mit dalsi smulu, tak to proste odpali par soucastek v menici. Pak vymenim IGBT a par MOSFETU v menici a jede se dale. Uz jsem 2 tyto menice opravoval a neni to tak hrozne. Takze to riziko proste akceptuji.

Rozumne stykace s mechanickou vazbou mi nevejdou do stavajicihoi rozvadece a kdybych chtel zabudovat hlubsi rozvadec, tak bohuzel nemam dostatecnou siri zdi. Nevzhledne pridavne povrchove krabice nebo delat zasadni rekonstrukci a protahovat nove dostatecne kabely od rozvadece do technickeho zazemi pres dalsi mistnosti nechci.
Taktéž použiji klasické stykače bez mech. blokace, ale 40A. Je tam právě to riziko odpálení zdroje se kterým se taktéž smiřuji a jsem ochoten jej akceptovat. Určitě dám 16A pojistku před 5kvA měnič, ale nejsem si jistý, zda i tak se ty mosfety, díky proudové špičce, neodpálí. Hádám že časem uvidíme.

Další věc, která mi trochu trápí svědomí se opět týká svaření kontaktů stykače. Pokud bude distributor provádět servis ve Vaši blízkosti, tedy odpojí páteřní síť napájející Vaše HDV. Stykač DS se zpeče, neodpojí a zároveň sepne stykač fotovoltaiku, tak pošlete napětí do sítě distributora, jehož technici budou mít za to, že je bez napětí. Toto je
věc, která mě trápí více jak vyhoření měniče, i když šance je opravdu minimální vzhledem k tomu, že např. u nás byl výpadek jednou na 2 hodiny za poslední dva roky. Připočíst k tomu šanci, že zrovna v tu dobu se zpeče kontakt a jsme někde na skoro až zanedbatelných číslech, ale riziko tu bohužel je stále. Udělám tedy ještě přes arduino/nodemcu/esp měření napětí na výstupu do domovního rozvaděče a zvlášť HDV, abych to mohl logicky blokovat, čímž bych měl eliminovat i sepnutí druhého stykače, když první bude spečený, protože pokud napětí za stykači bude U>0 a zároveň stykč FV = vypnutý, tak dat podmínku, aby v takovém případě stykač měniče nesepl. Pokud bude napětí HDV U=0 a po připojení FV stoupne na 230, tak vypnout stykač FV a nechat vypnuté. Arduino vyhodnocuje v rychlosti 1ms, takže by to pro něj neměl být problém. Nebo to opět řešit přes pomocný kontakt, kdy by stykač FV sepl jen, když by napětí HDV bylo 230V. Sice bych se tím ochudil o zálohu z FV v případě výpadku DS, ale jednou za 1-2 roky to snesu s tím, že budu klidně spát.

Máte legálně vyřešené paralelní připojení mikrozdroje do místa spotřeby? Osobně bych dělal radši mrtvého brouka, ale panely budou do hlavní silnice, takže mi nic jiného nezbývá.
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DIY ostrovni FVE rodinny dum

Příspěvek od PetrDubi »

unyhhox píše: Máte legálně vyřešené paralelní připojení mikrozdroje do místa spotřeby? Osobně bych dělal radši mrtvého brouka, ale panely budou do hlavní silnice, takže mi nic jiného nezbývá.
Možná se pletu a někdo znalejší mě opraví, ale neznamená paralelní připojení to, že připojíš měnič přímo k elektrické síti od distributora a tím pádem vůbec neřešíš přepínání sítí? Pokud se nemýlím, tak přepínání domu mezi distribuční síť a měnič je způsob, jak zabránit přetokům a paralelnímu připojení a nemuset tím pádem řešit připojení mikrozdroje (protože potom to funguje v "ostrovním" režimu a nedochází ani k paralelnímu připojení ani k přetokům nebo ovlivňování sítě).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
unyhhox
Příspěvky: 10
Registrován: úte srp 02, 2022 9:25 am

Re: DIY ostrovni FVE rodinny dum

Příspěvek od unyhhox »

PetrDubi píše:
unyhhox píše: Máte legálně vyřešené paralelní připojení mikrozdroje do místa spotřeby? Osobně bych dělal radši mrtvého brouka, ale panely budou do hlavní silnice, takže mi nic jiného nezbývá.
Možná se pletu a někdo znalejší mě opraví, ale neznamená paralelní připojení to, že připojíš měnič přímo k elektrické síti od distributora a tím pádem vůbec neřešíš přepínání sítí? Pokud se nemýlím, tak přepínání domu mezi distribuční síť a měnič je způsob, jak zabránit přetokům a paralelnímu připojení a nemuset tím pádem řešit připojení mikrozdroje (protože potom to funguje v "ostrovním" režimu a nedochází ani k paralelnímu připojení ani k přetokům nebo ovlivňování sítě).

Připojený na síť se nazývá ongrid. Kooperace mezi sítí a bateriemi je hybrid a ostrov je absolutní izolace a nemožnost se k DS připojit. Taktéž jsem si myslel, že se jedná o ostrov, ale zástupci EG.D mě informovali, že s řešením jaké mám a jaké má spousta lidi tady, musím nahlásit a podepsat smlouvu o připojení mikrozdroje bez možnosti přetoků do sítě ke stávajícímu odběrnému místu.

Oni berou ostrov jen systém, který napájí spotřebiče, které jsou plně izolovány od sítě a které k síti nikdy připojeny nejsou a nebudou. Pokud byste měl měnič a napájel jen bazénové čerpadlo, tak to se dá nazvat ostrov. Chata bez el. přípojky by byla ostrov. To, co máme my oni bohužel neberou, jako ostrov. Pozor na to. Pokud nemáte smlouvu o připojení a provalí se to, tak hrozí pokutami.
Soban
Příspěvky: 3448
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: DIY ostrovni FVE rodinny dum

Příspěvek od Soban »

Mám ostrov a dokaž mi to!

Je to vypínačem odpojené od DS! Výstup s měniče se nikdy nemůže dostat na DS!

Ve skříni s elektroměrem ať si dělají co chtějí a dál je nepustím......

S takovým přístupem budeš muset mít na výměnu žárovky vysokoškolské vzdělání......
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Neo
Příspěvky: 261
Registrován: pát kvě 27, 2022 8:40 pm
Bydliště: naplavenina u OL.

Re: DIY ostrovni FVE rodinny dum

Příspěvek od Neo »

unyhhox píše:
Oni berou ostrov jen systém, který napájí spotřebiče, které jsou plně izolovány od sítě a které k síti nikdy připojeny nejsou a nebudou. Pokud byste měl měnič a napájel jen bazénové čerpadlo, tak to se dá nazvat ostrov. Chata bez el. přípojky by byla ostrov. To, co máme my oni bohužel neberou, jako ostrov. Pozor na to. Pokud nemáte smlouvu o připojení a provalí se to, tak hrozí pokutami.
Zvláštní výklad vlastních definicí, věřím že slovo "pokuta" padlo hned na začátku rozhovoru
Část z jejich Webu:

Mikrozdrojem se rozumí zdroj elektrické energie a všechna související zařízení pro výrobu elektřiny, určený pro paralelní provoz s distribuční soustavou nízkého napětí se jmenovitým střídavým fázovým proudem do 16 A na fázi včetně a celkovým maximálním instalovaným výkonem do 10 kW včetně.

Pokud si zvolíte zjednodušené připojení, musíte zajistit, že vaše výrobna nebude mít žádné přetoky do naší sítě (s výjimkou krátkodobých) a nebudete mít nikdy možnost přebytečnou elektřinu, kterou vyrobíte, prodávat.

Co je tedy paralelní provoz? Chata bez DS je taky paralelní provoz? to už je podle nich ostrov.
Takže část domu bez DS je taky ostrov.
Sami nedokážou definovat co je ostrov a co mikrozdroj.
Všichni provozujeme ostrov protože nás to baví jen přes léto má více spotřebičů a v zimě méně :)
Podmínky Ostrovní elektrárny splňujeme.

Zítra půjdu požádat o přípojení mikrozdoje co je galvanicky oddělený od DS :D
Naposledy upravil(a) Neo dne stř srp 03, 2022 4:51 pm, celkem upraveno 1 x.
++
cipis
Příspěvky: 4330
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: DIY ostrovni FVE rodinny dum

Příspěvek od cipis »

Paralelní provoz rozhodně není to, že mám na vstupu přepínač, kterým si volím, jestli chci DS nebo FV. Paralelní provoz je, když tam mám nasázené měniče zároveň s DS. Tj. na jednom drátu DS i měnič. A zjednodušeně připojený mikrozdroj to je, když nemám (vyjma krátkodobých) v tomto případě přetoky.

I extenzivním výkladem nelze říct "napájí spotřebiče, které jsou izolované od sítě a které k sítí nikdy připojeny nejsou a nebudou" ... Nic takového tam není.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek