SOLAX k čemu je EPS výstup

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
Odpovědět
sikec
Příspěvky: 131
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm
Reputace: -4

SOLAX k čemu je EPS výstup

Příspěvek od sikec »

Koukám do manuálu pro Solax střídač, nějak nedokážu pobrat k čemu je výstup EPS na střídači. K čemu je EPS zátěž. Přece když vypadne proud, tak energie se bude dodávat do celého systému, dostávám vlastně ostrovní režim, kde jsou všechny fáze paralelně. K čemu je tam tedy ještě speciální výstup na EPS?
kangoo
Příspěvky: 3
Registrován: pát črc 22, 2022 8:02 pm
Reputace: 0

Re: K čemu je EPS výstup

Příspěvek od kangoo »

Nenapsal jste o jaký typ SOLAX střídače jde, ale nevadí. Odpověď je prostá - jde o extra box umožňující paralelní chod některých typů střídačů SOLAX. Projděte si dokument ve PDF - například zde: https://gbc-solino.cz/wp-content/upload ... BOX-EN.pdf

fotonům zdar!
Bramborak
Příspěvky: 12
Registrován: čtv čer 02, 2022 12:18 am
Reputace: 0

Re: K čemu je EPS výstup

Příspěvek od Bramborak »

Solaxy majú dva výstupy:
- jeden je paralelne napojení k sieti, hybrid, dodáva pokiaľ je šťava s DS
- druhý "EPS" tam je výstup iba keď spadne DS, z batérie, panelov

Dáva sa tam EPS box, (prepojené stykače) - toto zabezpečí že na výstupe je šťava aj keď je DS ak keď je v režime UPS
sikec
Příspěvky: 131
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm
Reputace: -4

Re: K čemu je EPS výstup

Příspěvek od sikec »

ad Bramboraák: přece pokud spadne DS, tak to z baterií pojede vždy. Proč bych měl mít ještě dvojí dráty z EPS ke všem spotřebičům v domě?
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm
Reputace: 38

Re: K čemu je EPS výstup

Příspěvek od FCC »

Jako když už se to tohle téma otevřelo, tak mě vždycky zajímalo, proč nějaký ESP výstup ? Každý slušný hybrid má svorky kde je připojená síť a pak druhé svorky kde je zátěž. Smysl této fičury jsem nikdy nepochopil....

Pavel
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
Bramborak
Příspěvky: 12
Registrován: čtv čer 02, 2022 12:18 am
Reputace: 0

Re: K čemu je EPS výstup

Příspěvek od Bramborak »

Nie každý hybrid má vstup a výstup aj fronius hybrid ma len jedno paralelne pripojenie.
Solax má paralelne a zálohované "ups" je zvlášť výstup. Ak chce niekto mať okruhy ako chladničku, svetlá apod. Aj na DS (hybrid) aj zálohované tak sa tieto okruhy napájaju na EPS box, do EPS boxu vstupuje DS a EPS zalohovany výstup striedacu, sú to vzájomne blokované stykače, prepnutie chvíľku trvá. Ako aj nábeh EPS (UPS) módu aj prepnutie stykacov. Kľudne aj 5 sekúnd.
sikec
Příspěvky: 131
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm
Reputace: -4

Re: K čemu je EPS výstup

Příspěvek od sikec »

Dobře, takže EPS výstup znamená, že výpadek bude 10 milisekund a když to nechám normálně na okruhu, tak výpadek může být i 5 sekund. To je jediný rozdíl EPS/normální připojení. OK?
Bramborak
Příspěvky: 12
Registrován: čtv čer 02, 2022 12:18 am
Reputace: 0

Re: K čemu je EPS výstup

Příspěvek od Bramborak »

Nie, EPS sa vyhodnocuje výpadok DS, a potom začne vyrábať + stykače pás ms na prepojenie.

Je to ako keby spadne DS a za 2 -5 sekúnd ti zapne núdzové osvetlenie z EPS vystúpu. (Čiste obrazne, lebo núdzové svietia len pri výpadku siete -( sú aj výnimky viem))

https://i.ytimg.com/vi/MrjjZa5cgaY/maxresdefault.jpg

https://www.technea.nl/wp-content/uploa ... vormer.jpg
sikec
Příspěvky: 131
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm
Reputace: -4

Re: K čemu je EPS výstup

Příspěvek od sikec »

Ale při výpadku sítě se přece z baterií začne napájet úplně vše, co je zrovna(bylo) zapojeno. K čemu další výstup EPS?
Bramborak
Příspěvky: 12
Registrován: čtv čer 02, 2022 12:18 am
Reputace: 0

Re: K čemu je EPS výstup

Příspěvek od Bramborak »

Nieeeeee
Nezačne, vypadne sieť, menic nevyrába, začne vyrábať len na EPS výstupe po určitej dobe.
sikec
Příspěvky: 131
Registrován: čtv kvě 26, 2022 2:13 pm
Reputace: -4

Re: K čemu je EPS výstup

Příspěvek od sikec »

To se mi teda vůbec nezdá...při výpadku čekám, že systém jede dále z baterek...
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm
Reputace: 3

Re: K čemu je EPS výstup

Příspěvek od Zak »

Pokud vím, Solax G4 má EPS výstup stále pod napětím a když dojde k výpadku sítě, napájí EPS automaticky do 10ms z panelů/baterie. Co není na EPS tak nejede. Je to tedy v podstatě výstup umožňující jet ostrovně pro okruhy na něj připojené. Obvykle se na EPS navěsí některé okruhy v baráku, které chce člověk zálohovat - já si tam plánuji navěsit barák celý, tak uvidíme.
Bramborak
Příspěvky: 12
Registrován: čtv čer 02, 2022 12:18 am
Reputace: 0

Re: K čemu je EPS výstup

Příspěvek od Bramborak »

Neštudoval som všetky modely, ale tie 3 čo som montoval mali EPS iba pri výpadku DS (možno výber režimu práce ?). Preto aj existuje predražený EPS box a aj stých schém, čo som dal linky prvé čo ma mňa vyskočilo, je to zrejme ako to funguje
Luke2
Příspěvky: 12
Registrován: pon lis 21, 2022 11:07 am
Reputace: 0

Re: K čemu je EPS výstup

Příspěvek od Luke2 »

Zak píše:Pokud vím, Solax G4 má EPS výstup stále pod napětím a když dojde k výpadku sítě, napájí EPS automaticky do 10ms z panelů/baterie. Co není na EPS tak nejede. Je to tedy v podstatě výstup umožňující jet ostrovně pro okruhy na něj připojené. Obvykle se na EPS navěsí některé okruhy v baráku, které chce člověk zálohovat - já si tam plánuji navěsit barák celý, tak uvidíme.
Máte to už hotové? Celý barák na EPS, Solax G4? Mám stejný záměr, zajímají mě zkušenosti. Představuju si to, že normálně je (při odpovídajícím nastavení režimu střídače) výstup EPS propojen s DS a do toho se posílá výkon z panelů, nebo baterií. Při výpadku DS se propoj DS-EPS rozpojí a na výstup EPS se dodává z panelů a/nebo baterií. Potenciální problém je přetížení střídače proudovou špičkou při startu nevhodné zátěže a k tomu může dojít jen v režimu výpadku DS (rozpojené DS-EPS).
Chápu to správně?
Luke2
Příspěvky: 12
Registrován: pon lis 21, 2022 11:07 am
Reputace: 0

Re: K čemu je EPS výstup

Příspěvek od Luke2 »

sikec píše:To se mi teda vůbec nezdá...při výpadku čekám, že systém jede dále z baterek...
To jistě nejede. V normálním provozu je střídač na svorkách DS připojen paralelně a tam taky dodává svou energii. U on-grid střídače by to ani jinak nešlo. Při výpadku DS se střídač od DS odpojí, jinak by mj. dával napětí do spadlé DS, což je (logicky) zakázáno.
Pojede jen to, co máte připojeno na zálohovaném výstupu, což asi může, ale nemusí být celý barák. K zapojení celého baráku se vážou různé otázky, kterým do detailů nerozumím, jako zemění, jištění (běžné, pomalé proudové pojistky vs střídač jako měkký zdroj), přetížení střídače proudovou špičkou při startu zátěže - druhé dvě otázky jsou nejspíš relevantní jen v režimu výpadku DS) .
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm
Reputace: 3

Re: K čemu je EPS výstup

Příspěvek od Zak »

Ano, již mám elektrárnu v provozu.
Mám na EPS celý dům (4-pólový přepínač) a zvlášť tepelné čerpadlo (další 4-pólový přepínač). Přepínače jsou v jedné poloze připojené na EPS výstup střídače, ve druhé poloze na síť. Tepelné čerpadlo jsem chtěl extra, protože je to suverénně největší žrout elektřiny s nejvyšší spotřebou, který se navíc sám zapíná a vypíná podle termostatu, takže ho standardně na EPS nemám připojeno, ale kdyby šlo do tuhého a měl jsem plné baterky a dost sluníčka, tak si ho tam klidně připnu :-D
Jinak myslím, že jste to popsal správně, já to chápu úplně stejně. V režimu EPS jsem nicméně zatím téměř nejel a ani jsem nezkoušel střídač přetížit (ale určitě to půjde :-D)
Najdou se lidé, kteří tvrdí, že dávat na EPS celý dům a dokonce s TČ je blbost, proti normám a kdesi cosi, ale podle mě tomu nic nebrání a je to logické řešení, jen se nad tím nikomu nechce přemýšlet a drátovat to...
Luke2
Příspěvky: 12
Registrován: pon lis 21, 2022 11:07 am
Reputace: 0

Re: K čemu je EPS výstup

Příspěvek od Luke2 »

Zak píše:Ano, již mám elektrárnu v provozu.
Mám na EPS celý dům (4-pólový přepínač) a zvlášť tepelné čerpadlo (další 4-pólový přepínač). Přepínače jsou v jedné poloze připojené na EPS výstup střídače, ve druhé poloze na síť. Tepelné čerpadlo jsem chtěl extra, protože je to suverénně největší žrout elektřiny s nejvyšší spotřebou, který se navíc sám zapíná a vypíná podle termostatu, takže ho standardně na EPS nemám připojeno, ale kdyby šlo do tuhého a měl jsem plné baterky a dost sluníčka, tak si ho tam klidně připnu :-D
Jinak myslím, že jste to popsal správně, já to chápu úplně stejně. V režimu EPS jsem nicméně zatím téměř nejel a ani jsem nezkoušel střídač přetížit (ale určitě to půjde :-D)
Najdou se lidé, kteří tvrdí, že dávat na EPS celý dům a dokonce s TČ je blbost, proti normám a kdesi cosi, ale podle mě tomu nic nebrání a je to logické řešení, jen se nad tím nikomu nechce přemýšlet a drátovat to...
Super, díky! Právě jsem dospěl k poznání, že musí být venku přepínač o kterém píšete, tj. že EPS není propojen s DS uvnitř měniče (jak jsem si myslel dosud) a výstup je aktivní pouze při výpadku DS. Přesně jako vy jsem uvažoval o spec přepínači pro ruční přepojení TČ na EPS. Zkoušel jste, jestli EPS vydrží start TČ? (Já mám Nibe F2120-12 3f).
Z nějakého důvodu jsem si myslel, že je možné, aby EPS byl aktivní pořád - četl jsem totiž nějaké diskuse o tom jak je výstup EPS měkký zdroj a může být přetížen startem, ale když běží DS tak to neplatí protože to dorovná DS, tak teď nevím, nedává to smysl, když je EPS za přítomnosti DS vypnutý. Ale stejně mi varianta s přepínači připadá nějak intuitivně čistší (na odborný podložený názor nemám know-how) .
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm
Reputace: 3

Re: K čemu je EPS výstup

Příspěvek od Zak »

Ten přepínač tam podle mě nutně být nemusí - je to uvnitř měniče skutečně propojené a je tam nějaká automatika, která to řídí. Já osobně ty přepínače vnímám tak, že je to pojistka proti tomu, že například odejde měnič nebo nějaká jeho část, tak aby v takovém případě do opravy člověk mohl fungovat, tak se přepne zpátky na síť. Jinak bych byl bez elektřiny. Jinak to vlastně podle mě význam moc nemá. Ale možná mi něco uniká a někdo mě opraví. Nicméně to EPS opravdu funguje bez výpadku a bez manuálního zásahu jako záloha (je stále pod napětím, pokud se to správně nastaví někde v menu)
Myslím, že to mé TČ utáhlo - mám ACOND 8 kW tepelných, takže příkon je něco jako 2-3 kW, to by 10 kW měnič měl utáhnout.
Jinak v manuálu ke střídači je doporučení, jakou odporovou a indukční zátěž lze na EPS připojit (teď to nemám v hlavě, ale jsou to nějaké násobky nominálního výkonu, kde u odporové zátěže to je snad 1:1 a u indukční něco jako 3:1?), tj. například právě tepelné čerpadlo to v žádném případě neutáhne s příkonem 10 kW, ale něco jako 10/3=3,3 kW (ta konkrétní čísla si najděte v manuálu + se jedná jen o doporučení, jestli si to dobře pamatuji). Alternativně to lze myslím řešit i soft-startem, který mají některá TČ z výroby a nebo ho lze doplnit. To dokáže při náběhu odstranit tu špičku, která by střídač shodila.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek