Bateria do FVS

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Uživatelský avatar
17RADes03
Příspěvky: 2
Registrován: úte črc 19, 2022 10:20 am

Bateria do FVS

Příspěvek od 17RADes03 »

Ahojte. Ak už bolo podobná téma, tak sa ospravedlňujem užívateľom tohto úžasného fóra, kde som našiel už mnoho užitočných informácií.

Teraz k téme, ktorú zakladám. Už tretí rok mám na maringotke ostrovný FVS. Panel 240wp, MPPT regulátor nabíjania Victron Energy BlueSolar 75V 15A, meničov mám viac aj 2000w pure sin nejaký čínsky (funguje fajn).

Baterky: Doteraz, tj. skoro 3 roky som fungoval na olove. Najskôr vyradené autobatérie, batérie zo stavebných strojov, baterky z UPS a pod. Všetko som mal zadarmo, ale už sa mi tá maringotka mení na sklad starého olova (autom tam nie je
bohvieaký prístup a nechce sa mi to odnášať :D ), premýšľal som, nad dlhodobejším riešením, aby som do toho nemusel šahať a riešiť aspoň nejakú dobu.

Na čo slúži energia? Hlavne na svietenie, mám tam aj 12v čerpadlá z IBC nádrže do hadice na polievanie a potom z takej "BIO" nádrže na pitnú vodu do maringotky (áno maringotka je elektrifikovaná a aj tam tečie pitná voda z kohútika). Ďalej cez menič poháňa 350w čerpadlo na naplnenie IBC nádrže a nádrže na pitnú vodu a bazénu a v budúcnosti aj tkzv. "kaďu". Ďalej občasne malú chladničku keď je nejaká grilovačka. Donedávna sa aj kosilo s 1200 w kosačkou ale baterky išli papa.

Otázka za dva bludišťáky je akú baterku tam dať/ ako tie baterky ochrániť pred zničením. Dalo by sa dať nejaké olovo dajme tomu 400 Ah a ochrániť to pred vybitím? Neviem, načo mi to olovo odišlo, či mam blbo nastavený regulátor (default nastavenie) alebo, že sme to tou kosačkou vybijali koľko meniť zniesol. Neviem kedy sa menič vypína. Tak by som miestnych užívateľov poprosil o názor/ názov produktu ktorý by Ste mi odporučili si zaobstarať. Nedal som info o finančných možnostiach, ako vidíte, doteraz som mal baterky zadarmo, ale už sa mi nechce zháňať. Najdrahšie riešenie pre mňa je Lifepo4 280Ah. Všetko lacnejšie uvítam :)

Rado
cipis
Příspěvky: 4347
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Bateria do FVS

Příspěvek od cipis »

Bazar anebo holt trochu posilovat, jestli máš olovo zadarmo. Ta nová baterie absolutně nemá ekonomický smysl ...

Jinak si nemyslím, že by ti to odešlo na špatné nastavení, píšeš vyřazené baterky, tak to je chvilku před smrtí, takže tři roky je ještě moc pěkná doba na mrtvé baterky.

Spíš přidej panely, protože kosit to budeš akorát, když bude pěkně, tj. by to nemusel být takový záhul na baterku.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Soban
Příspěvky: 3460
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Bateria do FVS

Příspěvek od Soban »

Pokud tam může být zima tak lifepo4 není pravé ořechové.

Olovo musí být nabíjené a je trochu rozdíl zda jsou články bez elektrolitu (je tam ale nešplouchá) AGM/GEL a nebo je tam elektrolit co šplouchá. Potom třeba mět na regulátoru správně nastavený typ baterky.

Jinak pokud můžeš přidat panely aby se při kosení baterka zatěžovala co nejméně.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
17RADes03
Příspěvky: 2
Registrován: úte črc 19, 2022 10:20 am

Re: Bateria do FVS

Příspěvek od 17RADes03 »

Ahojte, tak asi tu somnou mnohí nebudete súhlasiť ale nakoniec som kupil olovo Varta deep cyrcle. Ako písal Soban, lifepo4 kvoli teplote asi nie. Zima tam bude určite. Som z Kysúc. Uvidíme ako to pôjde. Teraz cez leto som tu Pb dal dole k zemi a vytvoril take vetracie otvory (baterky sú v plechovej búde na náradie, bál som sa to dávať do maringotky) nech sa to tam moc neprehrieva. Ináč to čo Ste mi radili pridať panel... ten mppt má nejaké maximum čo sa týka wp a to už tým 240 prekračujem. Mám to proste ignorovať že ten panel proste nikdy tie wp nedá? a ak by som už aj rozhodol o tom že idem do toho tak do serie či paralerne?
Rado
Atman
Příspěvky: 304
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Bateria do FVS

Příspěvek od Atman »

Panel dá aj na Slovensku viac ako má písané Wp. Ale pre mppt regulátor sú dve základné a najdôležitejšie kritériá a to Voc max panelov prepočítané cez tepelný koeficient u teba asi tak pri -30C, (Kysuce sú sviňa) a maximálny skratový prúd tvojej sústavy panelov čo je podľa dataasheetu victrona 15A. Maximálny Wp pre mppt je len orientačný údaj, ten sa splnenia ostatných podmienok môže prekročiť pokojne viac ako dvojnásobne, victron proste oreže výstup na max 15A. Tak si zisti tie údaje zo štítkov panelov a koeficient z datasheetov na nete a uvidíš, či môžeš ísť do paralelného alebo sériového posilnenia.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek