Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TUV

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od Hyp »

Tak ale co kdyz chci napajet cerpadlo filtrace bazenu a ohrev jen kdyz sviti dost?
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od Hyp »

Jak to? Jakoze dokud by nedosahl nominalniho vykonu topné spiraly (2,2 kW) ze solaru, tak by nedal vubec nic?

Ty mas 33 kWp? Strojirna Vimperk? :-)https://bpapi.datlab.eu/document/4c4fb1 ... e7309df9f2
cipis
Příspěvky: 4347
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od cipis »

No jak se tam asi vezme ten výkon, na té spirále?
Tak buď má měnič na výstupu konstantní napětí (230V), tak podle odporu té spirály musí dodat proud.
Když mu ho zdroj proudu nedá, tak nebude na výstupu napětí.

Proto se furt dělají ty vytěžovače, proto se na BELu mění ten obdélník. Proto taky do toho bojleru neleze sínus 230V, ale obdélník, kterému se mění střída (BEL) anebo rozsekaná sinusovka (fázový vytěžovač).
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
binarybase
Příspěvky: 11
Registrován: čtv úno 10, 2022 7:27 pm

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od binarybase »

To co popisuje thomas.007 je naprosta pravda. Ja prozatim zenu celou domacnost pres Axperta a muzu jen potvrdit, ze kdyz bojler zacne nahrivat, tak se clovek modli, aby trochu zasvitilo a neteklo 40amp+ z baterek pro vytezovani zrovna situace, kdy se na obloze objevil mrak.

Pokud pan chce usetrit, necht vezme 8ks tech panelu a nacpe to pres ten BEL do bojleru. Kdyz jsem ja pocital spotrebu bojleru za rok vychazelo me to cca 15-20k / rok za cenu 2.2kc/kWh + sluzby. Ted uz je to navyseno konkretne u me na 3.1kc/kWh + sluzby. Takze jeho investice bude mozna i do roka a pul zpet. Pak uz jen ucinnejsi by to bylo prohnat pres nejake invertorove cerpadlo, kde by byl odber nizsi nez spirala bojleru.
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od Hyp »

A kolik kWh na ohrev TUV a v jakem bojleru (asi 160-200L) bylo? Prijde mi to moc 20K jen za ohrev vody, i kdyz, pokud to byl D25 tak byl asi dost drahy. Tam kde jsem palil hodne el, tak jsem mel celkovou cenu pod 2 Kc 24h denne a OZE v pausalu - stalem platu.

Btw, jde na ten BEL pripojit elektromer, takove ty klasicke 1DIN digitalni? Nebo musi byt mechanicky?

Jo a jak vyuzit prebytky z BELa? Tedy mimo odporove sporrebice?
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od Pawel »

To si myslíte že stálo ohřátí bojleru 2 koruny? To tak před 50 lety.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od solárník »

Při starých fixovaných cenách co mám stojí ohřátí 200 litrového bojleru, kdyby byl celý studený, okolo 25 Kč. Když z toho vyčerpáme dvě vany denně na koupel pouze, tak to vychází asi na polovinu - tedy 4kWh - při mé ceně 2,9 Kč za NT je to asi 12,- Kč.

Dnes už je ale na trhu situace jiná, cena dosahuje až 8 Kč/kWh/NT, tedy ohřev celého bojleru by vyšel na 64,- Kč a poloviny po dvou vyčerpaných vanách asi 32,- Kč.

:D
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Instalace panelů na střechu v orientaci V/Z pro ohřev TU

Příspěvek od Hyp »

Pawel píše:To si myslíte že stálo ohřátí bojleru 2 koruny? To tak před 50 lety.
Ops, moje chyba, měl jsem uvest 2 Kc/kWh finalni cena. Rozdil nt a vt byl v d57 asi 4 halere (i ve finalni cene, dnes asi 16 az 25 nekoukal jsem) takze proto jsem napsal ze cena je 24h stejna. Skoro. Kua skoda ze jsem vsas nenakoupil Bitmain, mohlo se topit jimi.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek