Dotaz na praktické zkušenosti - napětí panelů v zimě

Srovnání výkonů v zimním období, odmražování panelů, zimni údržba, čištění panelů v zimním období, péče o panely v zimě, zkušenosti s provozem v zimním období.
nufnuf
Příspěvky: 9
Registrován: ned bře 13, 2022 9:26 am

Dotaz na praktické zkušenosti - napětí panelů v zimě

Příspěvek od nufnuf »

Ahoj!

Řeším otázku, zda na "poslední" chvíli než demontuji lešení ještě nepřidat 1-2 panely do svého stringu.
Mám teď 9 panelů Longi 375Wp - Voc 41,1V, všechny v jednom stringu - zapojeno do Growattu SPF 3500 ES (max Voc 450V, MPPT range 120-430V). Střecha 33 stupňů sklon, JV orientace. Region Jablonecka cca 600mnm - takže vyjímečně jsme tu viděli i teploty -20C a pěkné zimní sluníčko (a spousta bílejch sr...)
Zatím jsem v poli neviděl vyšší napětí než 360V - ale běží mi to teprve chvilku a nezažilo to chladné měsíce a zimní slunce.

Mám teď možnost přidat do stringu ještě 1-2 panely díky lešení co tam mám kvůli okapu. Nicméně dle stránek Kerberosu na výpočet VocMax - trochu váhám. Protože i kdybych přidal jen 1 panel, tak by to mohlo v zimě přesáhnout max napětí co ten growatt zvládne. Ale je to teoretický výpočet a rád bych znal jak se to chová ve skutečnosti. Stejně budu dělat další dvě pole po 9ti panelech, takže mě nic nenutí tam ty panely přidat - to spíš je takové nutkání abych využil příležitosti a pár W :)

předem díky za zkušenosti
Soban
Příspěvky: 3434
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Dotaz na praktické zkušenosti - napětí panelů v zimě

Příspěvek od Soban »

V datashetu máš všechny údaje tak si to spočítej.....
Je to tvůj risk jaká bude zima....
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 525
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: Dotaz na praktické zkušenosti - napětí panelů v zimě

Příspěvek od sindyk »

Asi žádný zařízení by se nemělo provozovat na hraničních hodnotách parametrů, pro ty naše čínský kombi krabice to platí dvojnásob :)
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
sisdale
Příspěvky: 269
Registrován: sob črc 02, 2022 9:13 pm
Bydliště: středočeský kraj, 400 m n.m.

Re: Dotaz na praktické zkušenosti - napětí panelů v zimě

Příspěvek od sisdale »

Mam Longi 535Wp a rozhodne doporucuji vetsi rezervu. Datasheet udava hodnoty pro STC a NOCT osvity a taky teplotni koeficienty. Tuto zimu bylo casto jasno a musim rict, ze jsem se diky kombinaci primeho osvitu a taky odrazu dostal docela dost prez vypoctene Uoc. Takze pokud nechces brzy odpalit MPPT v menici, tak bych tam nepridaval.
8.56 kWp - orientace JJV (160st.) sklon 23 st. - PERC, 72-half cut, bifacial
11 kW invertory - 2x Sorotec REVO II 5.5kW (aka Easun iGrid VE II 5.5kW) v paralelenim 1f zapojeni
33 kWh LiFePO4 baterie - cylindrical pack 100 AH a dve prismatic REPT 280 AH v 16-ti clankovem provedeni
plně elektrický dům, plná automatizace, 50+ ESP8266 + RPi, inteligentní vytěžovaní - samoučící prediktivní energetické rozvrhovaní
více v mém domovském vlákně zde
Bradoo
Příspěvky: 9
Registrován: sob zář 03, 2022 3:16 pm

Re: Dotaz na praktické zkušenosti - napětí panelů v zimě

Příspěvek od Bradoo »

Istí niekto vstup do regulátora napäťovým relé? Ide v podstate o napätie naprázdno, keď regulátor hladá vhodný mppt bod? Čo tak sledovať jednoduchým napäťovým relé vstup, aby pri priblížení k maximu zoplo povedzme 100w žiarovku, a tým znížilo Voc. Hneď ako zaťaží regulátor vstup a napätie klesne, relé odpadne. Ide o to či meranie mppt nezblbne, keď odpadne relé a výkon stúpne. Sú rôzne lacné relé moduly, ale asi by fungovaly aj seriové zenerky napájajúce vstup ssr relé. Chcel by som dať 4 panely s 36 člankamy na victron 100/20. Výchádza mi to okolo 93V pracovný bod a 107 naprázdno pri - 20 C. Panely sú však kolmo s osvitom až od 13h poobede. Má niekto s týmto skúsenosť?
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Dotaz na praktické zkušenosti - napětí panelů v zimě

Příspěvek od Pawel »

Podle mě si s toho uděláte jen cvrčka, bude to kmitat. Dejte sem teplotní koeficient Voc. a Voc napětí.
Bradoo
Příspěvky: 9
Registrován: sob zář 03, 2022 3:16 pm

Re: Dotaz na praktické zkušenosti - napětí panelů v zimě

Příspěvek od Bradoo »

Voc- 23,1. Koeficient Voc- 0.35/°C. VVm- 19,3 Koeficient teploty PMPP (%): -0.45/°C
Práve nie je problem na relé moduloch nastaviť o niečo nižšie napätie na rozopnutie. Pri zenerkach by sa o to malo postarať zníženie zenerovho napätia pri zohriatí. Tú záťaž zvoliť tak, aby to ostalo nad mppt napäťovým bodom, a samozrejme nad nastavením rozopnutia
cipis
Příspěvky: 4309
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dotaz na praktické zkušenosti - napětí panelů v zimě

Příspěvek od cipis »

Čím víc krámů okolo, tím větší spolehlivost?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Bradoo
Příspěvky: 9
Registrován: sob zář 03, 2022 3:16 pm

Re: Dotaz na praktické zkušenosti - napětí panelů v zimě

Příspěvek od Bradoo »

Tak ono by sa to dalo zapínať len pri mrazoch.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Dotaz na praktické zkušenosti - napětí panelů v zimě

Příspěvek od Pawel »

Při -20st a 4 panelech to je 109V.
Bradoo
Příspěvky: 9
Registrován: sob zář 03, 2022 3:16 pm

Re: Dotaz na praktické zkušenosti - napětí panelů v zimě

Příspěvek od Bradoo »

Pri kolmej inštalácii nedá 1000w/ m2 slnko nikdy. Pri priamom ožiarení slnkom som tak na 60% výkonu - takže aj napätie nebude zas tak vysoko.
cipis
Příspěvky: 4309
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dotaz na praktické zkušenosti - napětí panelů v zimě

Příspěvek od cipis »

Jo, jasně, a až bude potřeba, tak to fungovat nebude ...
Podle mne je to naprostá kravina a defacto zoufalství.
Buď adekvátní počet panelů (přidat 2 a dát 3s2p) anebo adekvátní mppt.
Takové drbaní levou nohou za pravým uchem, no, hlavně, že viktron ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
FRSO
Příspěvky: 2267
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Dotaz na praktické zkušenosti - napětí panelů v zimě

Příspěvek od FRSO »

cipis píše:Jo, jasně, a až bude potřeba, tak to fungovat nebude ...
Podle mne je to naprostá kravina a defacto zoufalství.
Buď adekvátní počet panelů (přidat 2 a dát 3s2p) anebo adekvátní mppt.
Takové drbaní levou nohou za pravým uchem, no, hlavně, že viktron ...
Já bych ho nepřemlouval, až mu to shoří tak bude spokojený se svou blbosti a koupí si nový MPPT 150/35
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2189
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Dotaz na praktické zkušenosti - napětí panelů v zimě

Příspěvek od gupa »

Mne by spíš iritovalo, že si koupím měnič a bouchám se do hlavy, že mám na panelech cca 11A zkratových a vstup do měniče je 20A. Prostě totalbox místo myšlení.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Bradoo
Příspěvky: 9
Registrován: sob zář 03, 2022 3:16 pm

Re: Dotaz na praktické zkušenosti - napětí panelů v zimě

Příspěvek od Bradoo »

A teba nenapadlo, že tých panelov je asi viac, a maximalny prúd a vykon bude prekročený, preto uvažujem prehodiť články na 48V a preto zvažujem prejsť na 4s? Nenapadlo ma, že sa tu tak do mňa pustíte. Nezaťažené panely su hodne prúdovo mäkké, preto ten nápad. Ja by som sa vsadil že by to prežilo aj 120V krátkodobo. Pri tom hladaní mppt sú tranzistory pri tých 100v takmer prúdovo nezaťažené. Rovnako aj kondy- tých 100v znesú katalogovo x hodin. Skúšať to ale nemienim. Niekde ten victron musel dať limity na túto radu výrobkov. Tak teda ďakujem za odpovede, aj urážky. A ospravedlňujem sa za to, že som nevedel s koľkými panelmi skončím.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2189
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Dotaz na praktické zkušenosti - napětí panelů v zimě

Příspěvek od gupa »

Pro vyjasnění zatažené oblohy a kvůli pevnému svitu Slunce v duši. Odpovídám nufnufovi na první příspěvek vlákna tz. píšu o PV vstupu do toho jeho měniče Growatt SPF 3500 ES. A co se týká victron regulátora, tak stačí brát vážně doporučení prodejce který limity u svých výrobků docela zdůrazňuje. Viz. Neosolar a jeho eshop a popisky a návody u zboží. A pokud bych chtěl postavit nějaké relé crvčky na PV straně u MPPT regl od Victrona, určitě bych to dělal s typem, který má programovatelné relé nebo prostě pořídil vše s vypočetlou rezervou a na cvrčky se kůli potencioněpravděpodobným obláčkům vykašlal.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Bradoo
Příspěvky: 9
Registrován: sob zář 03, 2022 3:16 pm

Re: Dotaz na praktické zkušenosti - napětí panelů v zimě

Příspěvek od Bradoo »

Ok. Dik za nazor. Inač som hovoril o programovatelnom relé. A s diskrétnymi súčiastkami sa dajú robiť zázraky, keď sa popremýšla. Čo sa týka tých limitov, tak victron sa snaží získať zákazníkov práve spoľahlivosťov svojich výrobkov. Spolahlivosť dosiahnú práve predimenzovaním vnútorných obvodov, súčiastok. Limity sa zdôrazňujú práve preto aby sa zachovala spolahlivosť. Jednoduchá psychológia. Možno keby mal rovnaké vnútornosti epsolar, bol by na 120v a nikdo by to neriešil. Ale možno sa mýlim, nemam s tým skúsenosti. Rozdiel v cene medzi epsolarom je pri týchto malých výkonoch minimálny. Ešte by ma zaujímalo, ako to je s tým vstupným prúdom. Všade na fóre sa varuje pred tým, aby sa neprekročil vstupný prúd, a potom sa v návode človek dočíta, že vstupný prúd nemôže presiahnúť x hodnoty, lebo v prípade prepólovania panelov, nezaberie ochrana na vstupe. Ako je to teda?
PavlikT
Příspěvky: 55
Registrován: pon lis 09, 2020 9:35 pm

Re: Dotaz na praktické zkušenosti - napětí panelů v zimě

Příspěvek od PavlikT »

Ja bych to nedělal. Kolik stoji komponenty a kolik kWh (kolik penez) z toho ziskate navic jednim panelem? To napeti na prazdno je hlavne kvuli vstupnim polovodicovym soucastkam, ktere ten limit maji. To, ze menic co chvili odpoji panely na par ms a znova spusti MPPT algoritmus dela spousta menicu. V tu chvili to udela prsk a budete se mlatit do hlavy, a navic polezete v mrazu na strechu to prepojit, jak to bylo, pokud budete kupovat stejnej menic... Je lepsi bud druhej MPPT a nebo do pararlelu.
cipis
Příspěvky: 4309
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Dotaz na praktické zkušenosti - napětí panelů v zimě

Příspěvek od cipis »

Kdyz chce nekdo opici, musi mit i na banany ...
Za ty hodiny vymysleni pitomosti mohl davno vydelat na dalsi dva panely a dat 3s2p a bylo by to vytizene tak akorat.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Dotaz na praktické zkušenosti - napětí panelů v zimě

Příspěvek od dano »

Kto ma odvahu a peniaze nech testuje kolko vydrzi regulator, ale za mna to takto prevadzkovat je uplna hlupost, dokonca victron u regulatorov udava aj tento zaujimavy udaj, napriklad pre 150/35

Maximum PV open circuit voltage
150 V absolute maximum coldest conditions
145 V start-up and operating maximum

Takze testovat ci bude fungovat ochrana pri overvoltage, ktoru navyse regulator ani nema je blbost
(PV reverse polarity / output short circuit / over-temperature) Otazka je, ako to maju osetrene softwarovo, ale pri presiahnuti napatia to skonci minimalne z hlaskou overvoltage a rugulator ani nenabehne do vykonu.

Victron sice dava zaruku na produkty 5 rokov, ale to nemusi znamenat ze to riesia "predimenzovaním vnútorných obvodov, súčiastok" staci ze pouzivaju kvalitne suciastky (hlavne kondenzatory).

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek