Axpert problem s usb monitoring...

Měniče Axpert
Dade
Příspěvky: 10
Registrován: úte črc 05, 2022 5:28 pm

Axpert problem s usb monitoring...

Příspěvek od Dade »

Zdravim! Mam Axpert WM III 3kw a problem nastal ze sa mi odpaja usb monitoring...v notebooku hlasi nezname zariadenie. Niekedy pomoze restart notebooku alebo vypnutie Axperta...potom to ide asi hodinu a zase odpoji.. Na monitoring som pouzival Watchpower ale potom som nasiel MultiSIBControol ktory mi vyhovuje..skusal som aj iny notebook, aj som preinstaloval win7 a problem je stale..fungovalo to asi tri mesiace...kupil som aj redukciu z Rs na usb ku kablu co som dostal k Axpertu ...kabel najde ale nenacita ziadne data z Axperta..tak neviem kde je chyba...Neviete mi poradit? Vdaka!
hub.martin
Příspěvky: 11
Registrován: ned čer 21, 2020 4:19 pm

Re: Axpert problem s usb monitoring...

Příspěvek od hub.martin »

Moc nepomůžu, ale.. Měnič mám Axpert MKS III (no, možná WM III, je to kopírka) a mám ho teprve dva dny a USB taky přestalo komunikovat. Mám to v Raspberry PI a hlásí to chybu enumerace. Zatím jsem neměl čas to restartovat, ale příčinou je buď bug v jejich firmware s USB implementací, nebo jsem to nějak odvařil celé.
Připojil jsem to nyní přes RJ-45 a RS232-USB převodník a funguju. Kabel jsem měl v balení tak netuším jak poradit a proč vám nefunguje.
Takže můžu potvrdit že po USB se i mě dějou zvláštní věci.
Soban
Příspěvky: 3448
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Axpert problem s usb monitoring...

Příspěvek od Soban »

U té redukce RS232 to USB jsou některé redukce šizené a neumí pracovat s napětím na RS232.

Za další u té redukce na RS232 musíš v ovladačích nastavit správné parametry.

Axpert používá:

BaudRate 2400
Start Bit 1
Data Bit 8
Parity Bit N
Stop Bit 1
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
hanz0xFE
Příspěvky: 10
Registrován: ned črc 24, 2022 10:26 pm
Lokalita: Žatecko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4000
Kapacita baterie [kWh]: 12

Re: Axpert problem s usb monitoring...

Příspěvek od hanz0xFE »

mám Revo VM II a USB je tam řešené nejspíše jako USB/UART převodník v měniči. Galvanicky je izolované od zbytku měniče a port je aktivní i po totálním vypnutí měniče.
Jinými slovy USB není nijak implementované ve firmwaru.
4kWp Risen Mono PERC / 13kWh CALB / Revo VM II
mobil 600Wp Sunman Mono flex / 1kWh Goowei ODT / Axpert VM
jumajazu
Příspěvky: 26
Registrován: ned kvě 08, 2022 10:34 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3040
Kapacita baterie [kWh]: 9,6

Re: Axpert problem s usb monitoring...

Příspěvek od jumajazu »

Skúšal som komunikáciu medzi Axpert King I a MultiSIBControl cez dodaný kábel a RS232-USB prevodník a fungovalo to, hoci len ako krátkodobý test, nemám dlhodobú skúsenosť. Ak nejdú žiadne dáta, treba pozrieť v Správcovi zariadení vo Windows, či je ten prevodník správne rozpoznaný. Použil som https://www.alza.sk/ugreen-usb-20-to-rs ... 159312.htm a nešiel vo Windows 11, riešením bolo paradoxne nainštalovať omnoho staršiu verziu ovládača.
3040 Wp | Axpert King I 5000-48V | 8xJPC12-100 olovo-uhlík

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek