Boiler na AC a DC

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1230
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od Lui »

...už som sa zlakol,že to chceš púšťať rovno do bojlera..... :eek2: lebo na začiatku si písal že z panelov rovno do špirály..... :roll: ....a nie že cez stykač....to by som nič nenapísal.... ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
cikas
Příspěvky: 29
Registrován: pát bře 29, 2013 6:45 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od cikas »

No kdybych to nečetl na forum, tak by mě to asi nenapadlo. Počítám že bych to zjistil až po zapojení a vypálení kontaktů termostatu. A to jsem elektrotechnik. Ale z dc napětím jsem přišel do styku max s 24v a do 2A.
12 panelů 210Wp. Zapojení 2x6 panelů přes PWM regulátor na Ac boiler - spirála 21 Ohmů.
13 panelů AEG 450Wp. RCT power 6.0, paralerní připojení do sítě.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1230
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od Lui »

...ty brdo....no a ja stolár.... :|
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Leo
Příspěvky: 54
Registrován: stř dub 17, 2013 1:21 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od Leo »

Zdravím.
Najde se tu někdo zkušeny, kdo poradí.
Mam 8 kousku panelu 230W 30V/7,67A, zapojených do série.
http://www.elektro-hofman.cz/cz-detail- ... idump.html
Doma se mi flákala 2000 watt spirála.
Po zapojení mi to dává 192 voltu.
Mělo by tam byt 8 X 30 = 240 v.
Známy mi říkal, že je tím že spirála má větší spotřebu než dokáži dat kolektory takže to je předimenzované.
Za co ji teda vyměnit.
Je 1800 watt a 1600 watt.

matej tu na prví straně napsal.
Topnému tělesu (spirále) je lhostejné, jestli tam pouštíte střídavý nebo stejnosměrný proud.
Jak je to tedy.
Odporovému drátu na spirále to je fakt jedno.
Ale při stejnosměrném proudu vzniká elektrolýza, takže se muže stát že po par měsících zjistím, že je můj kotel o pár součástek lehčí.
Proto asi používají Dražice suchou spirálu, která není ve styku s vodou.
http://www.elektra-dvorak.cz/detail.php?id=6750
A ne jako ostatní firny ponorné.
http://www.topnatelesa.esm.cz/?p=produc ... ategory=60

Nebo se mýlím ?
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od LIX »

Znami mal v podstate pravdu. Myslím si že ju meniť vôbec nemusíš. Špirála akurát nebude dosahovať takú teplotu ako keď by bola pripojená na 230V. Ano telesu je to jedno ale nebude to jedno kontaktom na termostate, alebo relé ktoré sa budú neskutočne opalovať a môže tam vznikať aj oblúk ktorý nebude chcieť zhasnúť. Preto by bolo dobré použiť neaké triakové spúšťanie.
Elektrolýza vzniká, ale určite nie v kotli. :D To si kde videl aby bol odporový drôt zo špiráli ponorený rovno vo vode? Toto je neprípustné, rovná sa to smrti elektrickým prúdom!!! Ponorená špirála má odporový drôt izolovaný od kovovej časti a od vody takže žiadna elektrolýza vznikať nebude.
Leo
Příspěvky: 54
Registrován: stř dub 17, 2013 1:21 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od Leo »

No kdysi známy se snažil snížit teplotu v pračce.
Jelikož zrovna doma míc neměl, použil diodu a tím stáhl proud na 120 V a měl jen pul vlny. a ono to tu elektrolýzu dělalo.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od LIX »

Tak potom mal prerazenú niekde na špirále izoláciu a môže byť rád že ho to nezabilo.
Pavel.Simon
Příspěvky: 101
Registrován: čtv zář 08, 2011 9:13 pm
Bydliště: Liptov

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od Pavel.Simon »

Leo píše:No kdysi známy se snažil snížit teplotu v pračce.
Jelikož zrovna doma míc neměl, použil diodu a tím stáhl proud na 120 V a měl jen pul vlny. a ono to tu elektrolýzu dělalo.
A ako poznal, že je to elektrolyza?
Mimochodom raz som pozeral Myth Busterov, kde zrovana riešili prípad ako sa nejaký vezeň dostal von, keď mreže rozlozil elektrolyzov. Skúšali AČ aj DC aj podporu "katalyzatorov" - nejakej mexickej omacky. Výsledok bol, biedny. Dokonca mierne pozitivnejsi u AC.
Z hľadiska únavu materiálu je asi aj horšie kladne poľvlny ako DC.
1. 4 x 225 Wp Sunway do 24/135 AGM do 1 x Involar 250 W z i4WiFi - beží večer
2. 4 x 225 do 4 Involar od i4WiFi - beží občas (riešim druhý akumulátor)...
https://EnergiaWeb.sk
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od Pan Taum »

Mokrou spirálu nikdy nepřipojovat na stejnosměrný proud!!
Riziko přepálení, ztráty izolace a následné elektrolýzy je sice malé, ale jakmile nastane, tak se v uzavřené nádobě začne hromadit vysoce reakční směs kyslíku a vodíku. Poté následuje velké BUM a kdo chtěl ušetřit je rázem bez střechy nad hlavou...
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od matej »

Myslím že riziko že se něco stane je velmi malé, protože spirála je konstruována tak že velmi těžko by mohlo dojít k průrazu. Navíc každý bojler by měl mít přetlakový ventil, který vypustí páru pokud selže termostat a nebezpečně se zvýší teplota. Přesto jsem přemýšlel nad tím jak riziko ještě více minimalizovat a tím by mohlo být použití proudového chrániče. Tomu by mělo být v podstatě jedno, jestli snímá nesymetrii DC nebo AC, pokud se mýlím prosím opravte mě. Takže chránič se zapojí se na DC přívod bojleru. Pokud by došlo k průrazu, začne téct proud ochranním vodičem, což způsobí nesymetrii DC proudu na což proudový chránič zareaguje rozepnutím obvodu (od proudu 30mA, myslím že to je dostatečně nízká hodnota). Podmínkou je spojení ochranného PE vodiče s jedním z pólů DC napětí (třeba mínus). Protože vnější plášť spirály i celý bojler je spojen s PE vodičem, při průrazu spirály by došlo k vybavení proudovým chráničem, kterého rozpínací kontakt je zapojen do série s termostatem bojleru (AC) a cívkou DC stykače spínajícího napětí od panelů.
:?:
Pravda a Láska zvítězí!.
JRC
Příspěvky: 32
Registrován: pon úno 18, 2013 4:59 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od JRC »

Proudový chránič na nesymetrii při ss proudu nebude reagovat - hlídá to přes rozdílový (diferenční) měřící transfomátor a ten jaksi při ss proudu nic nepřenese.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od matej »

JRC píše:Proudový chránič na nesymetrii při ss proudu nebude reagovat - hlídá to přes rozdílový (diferenční) měřící transfomátor a ten jaksi při ss proudu nic nepřenese.
To jsou proudové chrániče typu AC. Jak se dívám na webu, existují i proudové chrániče typu B, které reagují i na rozdílový DC proud. Ty nemají snímání proudovým transformátorem ale poněkud sofistikovanější.
Pravda a Láska zvítězí!.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od honzaL »

matej píše:Myslím že riziko že se něco stane je velmi malé, protože spirála je konstruována tak že velmi těžko by mohlo dojít k průrazu. Navíc každý bojler by měl mít přetlakový ventil, který vypustí páru pokud selže termostat a nebezpečně se zvýší teplota. Přesto jsem přemýšlel nad tím jak riziko ještě více minimalizovat a tím by mohlo být použití proudového chrániče. Tomu by mělo být v podstatě jedno, jestli snímá nesymetrii DC nebo AC, pokud se mýlím prosím opravte mě. Takže chránič se zapojí se na DC přívod bojleru. Pokud by došlo k průrazu, začne téct proud ochranním vodičem, což způsobí nesymetrii DC proudu na což proudový chránič zareaguje rozepnutím obvodu (od proudu 30mA, myslím že to je dostatečně nízká hodnota). Podmínkou je spojení ochranného PE vodiče s jedním z pólů DC napětí (třeba mínus). Protože vnější plášť spirály i celý bojler je spojen s PE vodičem, při průrazu spirály by došlo k vybavení proudovým chráničem, kterého rozpínací kontakt je zapojen do série s termostatem bojleru (AC) a cívkou DC stykače spínajícího napětí od panelů.
:?:
Na DC to nebude fungovat protože se jedná vlastně o izolovanou soustavu a i při průrazu se pouze dostane napětí na nějakou neživou část, ale nikam dále to nepoteče. Musel by to být například průraz DC+ s tím že máte DC- přímo na kostře mimo chránič (to bych ale nedělal :( ).
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od honzaL »

Leo píše:Zdravím.
Najde se tu někdo zkušeny, kdo poradí.
Mam 8 kousku panelu 230W 30V/7,67A, zapojených do série.
http://www.elektro-hofman.cz/cz-detail- ... idump.html
Doma se mi flákala 2000 watt spirála.
Po zapojení mi to dává 192 voltu.
Mělo by tam byt 8 X 30 = 240 v.
Známy mi říkal, že je tím že spirála má větší spotřebu než dokáži dat kolektory takže to je předimenzované.
Za co ji teda vyměnit.
Je 1800 watt a 1600 watt.
Přímé připojení funguje dobře jen při maximálním výkonu. protože v praxi je 90% času mimo tuto oblast je to z 90% špatné zapojení. Řešení je buď přepínat 3 - 4 spirály třeba 25ohmu, 50ohmu, a 100ohmu - podle osvícení panelů nebo použít nějaký regulátor, který vám zvedne napětí na hodnotu, kde se neztrácí výkon.
Na druhé straně tohoto vlákna je dobré vysvětlení viz https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... t=20#p4541
Dobře je problematika popsána taky zde http://www.hw.cz/teorie-a-praxe/fotovol ... ateze.html
Pokud má někdo ostrovní systém a akumulátory dá se ideálně použít přímo DC z akumulátoru, ale chce to spirálu na DC napětí, původní na 230V nefunguje má velký odpor.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od matej »

HonzaL .. proč byste nespojoval - pól panelů s PE?
Vždyť i většina MPPT regulátorů spojuje mínus panelů s mínusem akumulátoru, a dle normy má být mínus akumulátorů spojen s PEčkem (vodičem minimálně stejného průřezu jako je použit pro připojení baterii) a pojistka na plusu, anebo alternativně nespojovat a pojistka na plusu i mínusu. Takže já při instalacích PEčko s mínusem AKU obvykle spojuji.
Pokud část panelů připojíme místo MPPT regulátoru na bojler, mínus panelů spojíme s PEčkem ještě na půdě a fíčko typu B citlivé na SS proud dáme za to místo spojení mínus-PE, tak při průrazu na kostru bojleru to fíčko vybaví. Myslím že tam není žádný problém .. až na to že jsem dosud neobjevil fíčko typu B za rozumný peníz ..
Pravda a Láska zvítězí!.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od honzaL »

matej píše:HonzaL .. proč byste nespojoval - pól panelů s PE?
Vždyť i většina MPPT regulátorů spojuje mínus panelů s mínusem akumulátoru, a dle normy má být mínus akumulátorů spojen s PEčkem (vodičem minimálně stejného průřezu jako je použit pro připojení baterii) a pojistka na plusu, anebo alternativně nespojovat a pojistka na plusu i mínusu. Takže já při instalacích PEčko s mínusem AKU obvykle spojuji.
Pokud část panelů připojíme místo MPPT regulátoru na bojler, mínus panelů spojíme s PEčkem ještě na půdě a fíčko typu B citlivé na SS proud dáme za to místo spojení mínus-PE, tak při průrazu na kostru bojleru to fíčko vybaví. Myslím že tam není žádný problém .. až na to že jsem dosud neobjevil fíčko typu B za rozumný peníz ..
Rád se poučím z normy, bohužel k nim teď již nemám přístup. Před pár dny jsem ale ocenil IT soustavu. Opravoval jsem něco po studentech naštěstí za měničem (vlastně nahrazeným pro poruchu klasickou UPS APC) a koukám já jsem si ten měnič nevypnul a přitom se držím fáze. To ve mě hrklo. Zlatá IT soustava. U IT taky chránič nefunguje, ale taky jednopólový dotyk ať na fázi nebo na nulák nic neudělá. U ostrovní elektrárny mám spojené všechny DC- (baterky, PLC,) ale vůbec nevím zda jsem to taky spojil s PE, N nebo s PEN. Pokud mne k tomu nic nevedlo tak asi ne. Otázka je jak by se to chvalo při nějakém přepětí v DS. Pokud by to ale vydržel měnič nebo nabíječka z DS tak by se třeba DC obvodům nic stát nemuselo pokud bodou izolované. Za panely a před MPPT regulátorem mám přepěťový chránič, kde je jak DC+ tak DC- z panelů je chráněno a odděleno. Jestli MPPT spojuje DC- z panelů s DC- baterie stále ještě nemám DC- propojeno přímo se zemí.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
cikas
Příspěvky: 29
Registrován: pát bře 29, 2013 6:45 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od cikas »

Pokud jsem to správně pochopil, tak problém většiny propálení odporových spirál na boilerech AC při zavedení dc napětí z panelu na spirálu by mohl být způsoben tím, že nebyl mínusový pól od panelů uzemněn(pospojováním). Tím nám mohli bludné proudy z vody, kde je jiný potenciál propálit plášť spirály a poté již to bylo otázkou času kdy se zničila spirála formou elektrolýzi. Mohlo by to tak být?
Reaguji na skutečnost, kdy všichni co připojily DC napětí z panelů na topnou spirálu na AC boileru, tak jim časem topná spirála vždy shořela.
Naposledy upravil(a) cikas dne ned dub 21, 2013 11:03 am, celkem upraveno 2 x.
12 panelů 210Wp. Zapojení 2x6 panelů přes PWM regulátor na Ac boiler - spirála 21 Ohmů.
13 panelů AEG 450Wp. RCT power 6.0, paralerní připojení do sítě.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od matej »

cikas - u AC nemáme mínusový pól. Nevím jak to tedy myslíte.
Pravda a Láska zvítězí!.
cikas
Příspěvky: 29
Registrován: pát bře 29, 2013 6:45 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od cikas »

Upravil jsem text výše pro správné pochopení myšlenky.
12 panelů 210Wp. Zapojení 2x6 panelů přes PWM regulátor na Ac boiler - spirála 21 Ohmů.
13 panelů AEG 450Wp. RCT power 6.0, paralerní připojení do sítě.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: Boiler na AC a DC

Příspěvek od matej »

Prosím komu topná spirála shořela??
Pravda a Láska zvítězí!.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek